"Κοντακίαση"

33ymedc.jpg


Ετημη η πατεντα,σηκομα απο πανω 10 χηλ με σληρο φηλο σηληκονης τηπογραφου.λεο πος ειμαι εκει
2drc17m.jpg


Η δοκημη το κεντρο ειναι ο κηκλος και δηπλα κολητα η διο τριπες ειναι η τουφεκιες.η κατο η αρηστερη και η πανο η δεξια κανη.αποσταση 15 μετρα
φωτοβολιδα σπιτι ρασπα εχεις ?????
 
Μιας και αρκετοί έχουν στο μυαλό τούς την δημιουργία κοντακίου στα μέτρα τούς (μέσα σε αυτούς στο βάθος και εγώ...)
Βάζω για την κουβέντα, δύο παλαιότερα άρθρα του Κυπριδημου με τίτλο "Το απόλυτα...ίσιο κοντάκι" που κάνει αναφορά στο λεγόμενο "νέο αμερικάνικο κοντάκι" το περιγράφει σαν μια λύση με αρκετά έως πολλά πλεονεκτήματα .
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/neo_sxima_kontakiou-64236197/
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_apolyta_isio_kontaki-1124419/
έχω παρατηρήσει συνήθως σε σκοπευτικά εργοστασιακά κοντάκια (πχ του Αρη) ο οπλουργός να επιλέγει αντί να στρίψει το κοντάκι να τρώει μονόπλευρα το σημείο του ζυγωματικού για να φέρει το μάτι εκεί που πρέπει (αν υπάρχει ψωμί) , είναι πάνω στην ίδια λογική νομίζω και η κατασκευή ενός ίσιου κοντακίου .

Δεν εχω δει ποτέ τέτοιο κοντάκι αλλά σαν σκέψη μου φαίνεται λογική και προσωπικά μου αρέσει ! (* κυρίως για ελαφρύ όπλο και κυνηγετική χρίση )
 
Ελπίζω σε ένα μήνα να καταφέρω να βάλω μπροστά ένα custom made κοντάκι, ήδη μίλησα με τον Master και απομένει να χαλαρώσει λίγο από τη ράσπα για να πούμε ότι ξεκινάμε! Αν και έχω κάνει 2 φτιαχτά μέχρι τώρα τα οποία πριν λίγες ημέρες τα σούταρα δια παντώς, έχω μια ανυπομονησία να ξεκινήσω το custom για ένα δικανάκι το οποίο αν πετύχει θα πάω καπάκι για άλλα δύο σε διαφορετικά όπλα που εδώ και κάτι χρόνια κάθονται στον οπλοβαστό.
 
Ειχαν κατασκευαστει απο τον μακαριτη πια Δεστεφανι καποια κοντακια αυτης της φιλοσοφιας.Το χτενι συνεχομενο της σκοπευτικης ευθειας.Ισιο.Την απαιτουμενη παρεκλιση την εδινε τρωγοντας την αναλογη πλευρα του χτενιου.Αριστερα η δεξια.Μονο στο σημειο που εφαπτοταν το ζυγωματικο.Δημιουργωντας ενα βαθουλωμα.Νομιζω το ονομαζε "κεντρικης ορασης"η"σκοπευσης".
Τα οφελη των μηδενικων κλισεων στο καθ'υψος και στο cust,ειναι ευκολονοητα!ακομα και στην ατσαλη επωμιση, το ματι θα μπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ, στη σωστη θεση σε σχεση με την σκοπευτικη ευθεια.Μολλις κουμπωσει το ζυγωματικο!
Στα μειον,μπορουμε να πουμε,η ογκοδεστερη κατασκευη("κουπια"κατα πολλους) και το αυστηρα προσωπικο.Λεμε σε περιπτωση μεταπωλησης!
Εμενα δεν με χαλαει το αισθητικο!
Παει σε δευτερη μοιρα!
Αν θελησω να πουλησω το τουφεκι.....του ξαναβαζω το "μαμα"!!:)
Για να προλαβω τυχον απορια,οι εταιριες επιδιωκουν κατι "πολυμορφικο"!!;)
Το αλλο,εχει το ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ,ειναι εξειδικευμενο,για εναν εκαστο εξ ημων.....:D
 
Ελπίζω σε ένα μήνα να καταφέρω να βάλω μπροστά ένα custom made κοντάκι, ήδη μίλησα με τον Master και απομένει να χαλαρώσει λίγο από τη ράσπα για να πούμε ότι ξεκινάμε! Αν και έχω κάνει 2 φτιαχτά μέχρι τώρα τα οποία πριν λίγες ημέρες τα σούταρα δια παντώς, έχω μια ανυπομονησία να ξεκινήσω το custom για ένα δικανάκι το οποίο αν πετύχει θα πάω καπάκι για άλλα δύο σε διαφορετικά όπλα που εδώ και κάτι χρόνια κάθονται στον οπλοβαστό.
μπραβο φιλε , ποιος είναι ο μαστερ αν επιτρεπεται ?
 
Μιας και αρκετοί έχουν στο μυαλό τούς την δημιουργία κοντακίου στα μέτρα τούς (μέσα σε αυτούς στο βάθος και εγώ...)
Βάζω για την κουβέντα, δύο παλαιότερα άρθρα του Κυπριδημου με τίτλο "Το απόλυτα...ίσιο κοντάκι" που κάνει αναφορά στο λεγόμενο "νέο αμερικάνικο κοντάκι" το περιγράφει σαν μια λύση με αρκετά έως πολλά πλεονεκτήματα .
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/neo_sxima_kontakiou-64236197/
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/to_apolyta_isio_kontaki-1124419/
έχω παρατηρήσει συνήθως σε σκοπευτικά εργοστασιακά κοντάκια (πχ του Αρη) ο οπλουργός να επιλέγει αντί να στρίψει το κοντάκι να τρώει μονόπλευρα το σημείο του ζυγωματικού για να φέρει το μάτι εκεί που πρέπει (αν υπάρχει ψωμί) , είναι πάνω στην ίδια λογική νομίζω και η κατασκευή ενός ίσιου κοντακίου .

Δεν εχω δει ποτέ τέτοιο κοντάκι αλλά σαν σκέψη μου φαίνεται λογική και προσωπικά μου αρέσει ! (* κυρίως για ελαφρύ όπλο και κυνηγετική χρίση )
τα λεγομενα και μπανανα , εχω δει από κοντα τετοια κοντακια , ισια και το καστ μονο στο προσωπο , θεωρητικα δινουν μικροτερη αισθηση ανκρουσης , στην πραξη δεν μπορουν να δωσουν την απαραιτητη παρεκλιση ειδικα σε ατομα γεροδεμένα
 
τρεχα το απογευμα να παρεις μια με ψιλο δοντι , γραψε μυνυμα ότι την εχεις , πιες και κανα δυο τσικουδιες και μετα θα σου πω τι θα κανεις
Πολυ τα γουσταρω αυτα,Μαστρομητσο!.sarcastic.
Πες του να τις κανει 4 τις ρακες!!!.badboys.
 
Back
Top