"Κοντακίαση"

Λεμε τωρα και για να κανουμε κουβεντα.
Η κατω θαλαμη-αρχη της καννης, δεν ειναι "χωμενη" μεσα στη βαση και καλυμενη απο παντου με μεταλο?
Λογικα,αφου περικλειεται , δεν θα μοιραζονται και οι δυναμεις που αναπτυσσονται κατα την πυροδοτηση,περιμετρικα?
Σε αντιθεση με την πανω,που καλυπτεται σχεδον κατα το ημιση?
Σε καποιο σημειο του βιβλιου του Γκαφ Τομας,υπαρχουν σχεδιαγραμμα και αναφορα που αφορα σχετικη δοκιμη που εκανε ο συγγραφεας.Ειναι σε πλαγιο,βεβαια,δειχνουν ομως την ταση των καννων να περιστραφουν ως προς την καθετη προς τον αξονα βολης,κατακορυφο.Λογικα,δεν θα συμβαινει αυτο σ'ενα s.p.,ως προς την οριζοντια καθετο?Το λακτισμα,εστω κι αν δε μπορει να το αντιληφθει ο χρηστης του οπλου,δεν θα ειναι μετρησιμα,εντονοτερο οταν πυροδοτουμε την πανω καννη?Εφοσον ειναι πιο εξω-πανω, απο τον αξονα ωμου-τελειωμα καννων.
Νομιζω ειναι απλη φυσικη.Καποιο παιδι με περισσοτερες γνωσεις,πανω στη φυσικη,μπορει να μας δωσει απαντησεις.
Σκεψεις κανω!
Αυτό που λέτε έχει απόλυτη λογική. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση έχει η σειρά με την οποία θα παιχτούν οι κάννες. Δηλ. όταν θα πέσει 2η η πάνω κάννη γιατί να μην καταπονηθεί το ίδιο;
 
εκτός και αν στην κάτω κάννη βάζετε το πιο ανοιχτό τσοκ, που συνήθως βάλλεται πιο συχνά, εκεί το καταλαβαίνω, αλλά δεν έχω εμπειρία από ποζέ
 
Αυτό που λέτε έχει απόλυτη λογική. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι σχέση έχει η σειρά με την οποία θα παιχτούν οι κάννες. Δηλ. όταν θα πέσει 2η η πάνω κάννη γιατί να μην καταπονηθεί το ίδιο;
Γιατί στο σύνολο η πάνω κάννη θα έχει βάλει πολύ λιγότερες τουφεκιες από την κάτω.
 
εκτός και αν στην κάτω κάννη βάζετε το πιο ανοιχτό τσοκ, που συνήθως βάλλεται πιο συχνά, εκεί το καταλαβαίνω, αλλά δεν έχω εμπειρία από ποζέ
Βασίλη χονδρικά η κάτω κάννη είναι ποιο κοντά στον πίρο οπότε και η ροπή που ασκείτε είναι μικρότερη
 
εκτός και αν στην κάτω κάννη βάζετε το πιο ανοιχτό τσοκ, που συνήθως βάλλεται πιο συχνά, εκεί το καταλαβαίνω, αλλά δεν έχω εμπειρία από ποζέ
Δεν έχει σχέση με τα τσοκ, έχει να κάνει με το σύνολο των βολών που θα γίνουν από ένα όπλο κατά την διάρκεια της "ζωής" του. Αυτή που έχεις επιλέξει να ρίχνει πρώτη, θα ρίξει πολύ περισσότερες τουφεκιες από την άλλη. Φαντάσου έναν που παίζει στο σκοπευτήριο μονοτουφεκα ;)
 
εκτός και αν στην κάτω κάννη βάζετε το πιο ανοιχτό τσοκ, που συνήθως βάλλεται πιο συχνά, εκεί το καταλαβαίνω, αλλά δεν έχω εμπειρία από ποζέ
Το συνηθισμενο ειναι αυτο,Βασιλη,μ'αυτη τη σειρα.Προσωπικα,οταν ειχα s.p. και καθομουν καρτερι,τα τσοκ τα εβαζα με σειρα κλειστο-ανοιχτο,κι ας ηταν δισκανδαλο.Τα πλαγια μου ειναι στανταρ.
 
Σε καποιο σημειο του βιβλιου του Γκαφ Τομας,υπαρχουν σχεδιαγραμμα και αναφορα που αφορα σχετικη δοκιμη που εκανε ο συγγραφεας.Ειναι σε πλαγιο,βεβαια,δειχνουν ομως την ταση των καννων να περιστραφουν ως προς την καθετη προς τον αξονα βολης,κατακορυφο
To βιβλίο το έχω,αλλά δεν το έχω μπροστά μου τώρα για να το δω κ να θυμηθώ γιατί έχω να το ξεφυλλίσω χρόνια.Κατι θυμαμε ομως που έλεγε οτι να μην ρίχνουμε συνέχεια με την μια κάννη..
Λες το πείραμα με το βουλοκέρι που είχε βάλει εκεί που εφαπτετε η κάννη με τον καθρέφτη?
 
To βιβλίο το έχω,αλλά δεν το έχω μπροστά μου τώρα για να το δω κ να θυμηθώ γιατί έχω να το ξεφυλλίσω χρόνια.Κατι θυμαμε ομως που έλεγε οτι να μην ρίχνουμε συνέχεια με την μια κάννη..
Λες το πείραμα με το βουλοκέρι που είχε βάλει εκεί που εφαπτετε η κάννη με τον καθρέφτη?
Ναι ρε Τασαρα!
Σιγα μη δε το θυμοσουν.......
 
Να δώσω μια δική μου γνώμη για το θέμα της καταπόνησης. Δεν ξέρω αν η θεώρηση είναι σωστή ίσως να είμαι λάθος. Θα σας κάνω και ένα διάγραμμα.

Έχουμε και λέμε. Θεωρητικά το ανοιχτό τσοκάρισμα μπαίνει στην κάτω κάννη και το κλειστό πάνω. Επίσης λέμε ότι πρώτα πρέπει να τουφεκάμε την κάτω κάννη σωστά;;

Πως το βλέπω εγώ.
Το όπλο όταν τουφεκάμε κάνει αναπήδηση προς τα πάνω. Άρα οι καμπτικές ροπές που δέχεται έχουν φορά προς τα πάνω όπως φαίνεται στο σχήμα παρακάτω που ζωγράφισα.
Στο σημείο της σύνδεσης βέβαια η πάνω κάννη δέχεται θλιπτικά φόρτια ενώ η κάτω εφελκυστικά τα οποία (λογικά) είναι ίσα και αντίθετα.
Οπότε αφού στρέφεται με αυτή τη φορά από ροπή είναι λογικό το μέγιστο της καταπόνησης να είναι στη βάση του όπλου. Άρα γιατί ρίχνουμε πρώτα την κάτω?





Και αν συγκρίνουμε το όπλο με μια ράβδο.
Έστω η παρακάτω ράβδος που καταπονείται με την ιδία λογική με το s pose.
Η ράβδος τείνει να κάνει την παρακάτω κίνηση. Άρα είναι λογικό η μεγίστη καταπόνηση να είναι κάτω.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί η κάτω κάννη θεωρείται πιο γερή αφού είναι κατασκευασμένες από το ίδιο ακριβώς υλικό.

 
Η παραπάνω θεώρηση αφορά βέβαια ένα ομοιογενές, ισότροπο υλικό.
Δηλαδή σε κάθε σημείο οι ιδιότητες του υλικού να είναι ίδιες καθώς επίσης οι ιδιότητες να μην αλλάζουν με τη διεύθυνση. Πράγμα που στην δική μας περίπτωση δεν ισχύει γιατί παρόλο που έχουμε ένα σώμα αυτό αποτελείται από επιμέρους κομμάτια. Με λίγα λόγια το πιο πιθανό σημείο για αστοχία είναι η σύνδεση της βάσης με το κοντάκι.

Αν η θεώρηση στο παραπάνω post είναι σωστή τότε η κάτω κάννη υποφέρει περισσότερο.
 
Ωραιο και...επιστημονικο,Κωστα!
Νομιζω οτι εμας μας ενδιαφερει η οσο το δυνατον μεγαλυτερη παραμονη του οπλου στην καλυτερη κατασταση σε οτι αφορα τις επαφες,στα κινητα του μερη.Εν ολιγοις να μην "παρει"που λεμε.Να παραμεινει στιβαρο.Η φθορα παρατηρηται συνηθως στον η στους αν ειναι διακεκομμενοι,πιρο.Δεν λεμε μονο για την αντοχη,της οποιας,καννης αυτης καθαυτης.Ο καθρεφτης η και ο τζογος στις πατουρες των καλυκων ειναι παρα πολυ πιο δυσκολη βλαβη,απο φθορα.
 
Εμείς που δεν έχουμε το βιβλίο θα μας πείτε;
Χοντρικα,Τεο και απο μνημης γιατι το εχω 150 χλμ μακρυα (το βιβλιο),δειχνει οτι το πλαγιο συστρεφεται αρκετα εντονα και "χωριζει" στην ενωση καθρεφτη-καννης που βαλει.
Χρησιμοποιει βουλοκερι πανω στην ενωση,το οποιο σπαει μετα την εκπυρσοκροτηση και δειχνει οτι ,πραγματι,η συστροφη αυτη συμβαινει.
Πολυ ωραιο βιβλιο,γενικοτερα,αν το βρεις παρτο!
 
Χοντρικα,Τεο και απο μνημης γιατι το εχω 150 χλμ μακρυα (το βιβλιο),δειχνει οτι το πλαγιο συστρεφεται αρκετα εντονα και "χωριζει" στην ενωση καθρεφτη-καννης που βαλει.
Χρησιμοποιει βουλοκερι πανω στην ενωση,το οποιο σπαει μετα την εκπυρσοκροτηση και δειχνει οτι ,πραγματι,η συστροφη αυτη συμβαινει.
Πολυ ωραιο βιβλιο,γενικοτερα,αν το βρεις παρτο!
Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το αρθρο του Παπατσαρουχα που ουσιαστικυ βγάζει άχρηστο το περαστό κλειδί;.xm.
 
Πολυ ωραιο βιβλιο,γενικοτερα,αν το βρεις παρτο!
Έχει εξαντληθεί δυστυχώς ,και όσοι το έχουν δεν το δίνουν!!Μονο σε καποιο παλαιοβιβλιοπωλειο ίσως..
Ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο τι να λέμε τώρα.
40 χρόνια μπροστα πήγε..
 
Last edited:
Έχει εξαντληθεί δυστυχώς ,και όσοι το έχουν δεν το δίνουν!!Μονο σε καποιο παλαιοβιβλιοπωλειο ίσως..
Ο άνθρωπος ήταν φαινόμενο τι να λέμε τώρα.
40 χρόνια μπροστα πήγε..
Προσπαθουσε να δινει χειροπιαστες απαντησεις!Πειραματιζοταν κι επιχειρηματολογουσε!
 
Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το αρθρο του Παπατσαρουχα που ουσιαστικυ βγάζει άχρηστο το περαστό κλειδί;.xm.
Ειναι οι διαφορετικες αποψεις.
Αυτη των πολλων κλειδιων κι αυτη της μεγαλης επιφανειας του ενος.
 
Χοντρικα,Τεο και απο μνημης γιατι το εχω 150 χλμ μακρυα (το βιβλιο),δειχνει οτι το πλαγιο συστρεφεται αρκετα εντονα και "χωριζει" στην ενωση καθρεφτη-καννης που βαλει.
Χρησιμοποιει βουλοκερι πανω στην ενωση,το οποιο σπαει μετα την εκπυρσοκροτηση και δειχνει οτι ,πραγματι,η συστροφη αυτη συμβαινει.
Πολυ ωραιο βιβλιο,γενικοτερα,αν το βρεις παρτο!
Γιάννη όντως το βιβλίο ειναι σημείο αναφοράς .. χαίρομαι που ειχα την τύχη να τα αγοράσω πολύ πριν τα 18 μου .. πραγματικά όπως λεει και ο Τασοσ 40 χρονια μπροστά τουλάχιστον.
Εμείς που δεν έχουμε το βιβλίο θα μας πείτε;
Θεοφραστε αν θεσ μπορώ να στο δανείσω πολύ ευχαρίστως .. να το διαβάσεις αξίζει .
 
Back
Top