"Κοντακίαση"

κα υπαρχει κα το σπουδαιοτερο drop at the face , ακομα σημαντικοτερο αυτό , αλλα η παρεκλιση στον αξονα του πελματος για μενα είναι πολύ σημαντικη γιατι παιζει τρομερο ρολο στο αν οι κανες είναι καθετα ισιες , βλεπω πολλους επωνυμους σκοπευτες επωμισμένους με χειροποίητα κοντακια και το οπλο γερνει παρα πολύ εντονα προς τα αριστερα , αυτό είναι αποδειξη ότι το πελμα δεν εχει ιδανικο toe out
Ενδεχεται,Δημητρη,να εχει λειφθει υποψη καποια ιδιαιτεροτητα,ισως καποιο παραπανω μαζεμα που παρουσιαζει ο σκοπευτης την τελευταια στιγμη.Δεν ειναι λιγο δυσκολο,επωνυμος σκοπευτης,να εχει κατι στο κοντακι του, εμφανως λαθος?
Αυτοι τα "ραβουν"πανω τους!
 
Ενδεχεται,Δημητρη,να εχει λειφθει υποψη καποια ιδιαιτεροτητα,ισως καποιο παραπανω μαζεμα που παρουσιαζει ο σκοπευτης την τελευταια στιγμη.Δεν ειναι λιγο δυσκολο,επωνυμος σκοπευτης,να εχει κατι στο κοντακι του, εμφανως λαθος?
Αυτοι τα "ραβουν"πανω τους!
και όμως φιλε , περα για περα αληθινο , και μαλιστα μου εκανε εντυπωση φωτο γνωστου που κανει και επεμβάσεις σε κοντακια επωμισμένος σταθερος φωτο από μπροστα οι κανες , και το οπλο τερμα στριμενο αριστερα , η κατω κανη 2 εκατοστα τουλάχιστον εξω από την επανω , δεν το ψαχνουν πολύ αυτό το μετρο οι κοντατακδες , γιατι όμως ?? σου παει πουθενα το μυαλο σου μαστορα ??
 
Last edited:
η παρεκλιση στον αξονα του πελματος για μενα είναι πολύ σημαντικη γιατι παιζει τρομερο ρολο στο αν οι κανες είναι καθετα ισιες , βλεπω πολλους επωνυμους σκοπευτες επωμισμένους με χειροποίητα κοντακια και το οπλο γερνει παρα πολύ εντονα προς τα αριστερα , αυτό είναι αποδειξη ότι το πελμα δεν εχει ιδανικο toe out
Ακριβώς αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο αυτό έχει αντίκτυπο στην επιτυχία. Έχω ακούσει ότι στις καραμπινες δεν πειράζει αν συμβαίνει. Στα δικαννα λένε ότι πειράζει.
 
και όμως φιλε , περα για περα αληθινο , και μαλιστα μου εκανε εντυπωση φωτο γνωστου που κανει και επεμβάσεις σε κοντακια επωμισμένος σταθερος φωτο από μπροστα οι κανες , και το οπλο τερμα στριμενο αριστερα , η κατω κανη 2 εκατοστα τουλάχιστον εξω από την επανω , δεν το ψαχνουν πολύ αυτό το μετρο οι κονατακδες , γιατι όμως ?? σου παει πουθενα το μυαλο σου μαστορα ??
Ο κοντακας,Δημητρη,ειναι υποχρεωμενος να υλοποιησει αυτο που του ζητανε!Το να πει τη γνωμη του,που δεν το κανει παντα,ειναι συμβουλευτικο.Αν εχει και γνωμη βεβαια!Δεν σημαινει κατι το γεγονος οτι μπορει να "περασει" ,επιτυχως,τα μετρα που του δινουν σ'ενα τακο καρυδιας!Ουτε η ακριβης προσαρμογη στο μηχανισμο!Ισως ειναι απλα ενα "πολυ καλο χερι".
Νομιζω οτι εσυ ειχες γραψει κατι σαν "αλλου για προσαρμογη κι αλλου για τα μετρα".Απο την αλλη, μη νομιζεις οτι πολλοι απο τον μεσο ορο χρηστων,αντιλαμβανονται μικρολαθακια η και μεγαλυτερα,μαστορων!
 
Να συμπληρωσω οτι,το ευχης εργον ειναι,ο μαστορας να προερχεται απο το χωρο της σκοποβολης πηλινου.
Σαν προπονητης η σαν αγωνιζομενος.
Αυτος ΞΕΡΕΙ να καθοδηγησει και να πει γνωμη τεκμηριωμενη !Αν δε,ειναι και μαστορατζα σε προσαρμογες και διαμορφωση,ειναι "λιρα εκατο"!
Προς αποφυγη παρεξηγησεων μιλαω σαν περιπτωση μαστορα,χωρις να "φωτογραφιζω" προσωπα!!
 
Ακριβώς αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο αυτό έχει αντίκτυπο στην επιτυχία. Έχω ακούσει ότι στις καραμπινες δεν πειράζει αν συμβαίνει. Στα δικαννα λένε ότι πειράζει.
Γιατι "δεν πειραζει"Γιωργο?
Στα δικανα δεν συγκλινουν οι καννες?
Εκει γιατι να πειραζει?
Βεβαιως και πειραζει!Ετσι αποκτουνται τα κουσουρακια!Οσο και σωστα να τουφεκας, με τα ματια,τα ιδια ματια και περισσοτερο το κυριαρχο,αντιλαμβανεται παραταιρα πραγματα.Ακμη αντι φλατ!
Ειναι λαθος το στησιμο του κοντακιου!Και κατ'επεκταση το κουμπωμα του ζυγωματικου και κατ'επεκταση,προβληματικο περασμα σε αλλο οπλο με σωστα στημενο κοντακι!
 
Toe out λέγεται και είναι η κλίση (γωνία) που δημιουργείται αν στραφεί η κάτω γωνία του κοντακίου, προς τα δεξιά για τους επομιζοντες δεξιά και αριστερά για τους αριστερούς. Όσο μεγαλύτερο στήθος έχει κάποιος τόσο περισσότερο Toe out χρειάζεται, με τις γυναίκες να θέλουν το περισσότερο. Η γωνία του Toe out βοηθάει κάποιον που δεν μπορεί να ευθυγραμισει το όπλο, να γίνει πιο εύκολα. Ένας εύκολος τρόπος για να δούμε αν θέλουμε Toe out είναι να ξεβιδωσουμε την κάτω βίδα του πέλματος και να στριψουμε το πέλμα προς τα έξω.
Αν ένα κοντάκι δεν έχει toe out ή δεν έχει όσο πρέπει, είναι εφικτό να μαζέψεις αυτά τα χιλ που λείπουν, τρώγοντας το πέλμα στο σημείο επαφής με τους μυωνες του στήθους, δημιουργώντας μια ''φωλιά'' -αν μπορούμε να το πούμε έτσι-ώστε το πέλμα να πατάει στο στήθος πιο χαλαρά σε σχέση με τα υπόλοιπα σημεία του ώμου και έτσι το κοντάκι να παιρνει μια δεξιόστροφη κλιση προκειμένου οι καννες να έρχονται παραλληλα με το έδαφος...για δεξιοεπωμιζοντα μιλαώ...
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατανοητό αυτό που περιγράφω...
 
Ακριβώς αυτό. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο αυτό έχει αντίκτυπο στην επιτυχία. Έχω ακούσει ότι στις καραμπινες δεν πειράζει αν συμβαίνει. Στα δικαννα λένε ότι πειράζει.
Γιώργο ειχα δει παλαιότερα το παρακάτω άρθρο που περιγραφεί την "λοξή επώμιση"
λογικά παιζει τον ρόλο του ..
http://www.kslamias.gr/?p=699

λοξή επώμιση
image share
 
Αν ένα κοντάκι δεν έχει toe out ή δεν έχει όσο πρέπει, είναι εφικτό να μαζέψεις αυτά τα χιλ που λείπουν, τρώγοντας το πέλμα στο σημείο επαφής με τους μυωνες του στήθους, δημιουργώντας μια ''φωλιά'' -αν μπορούμε να το πούμε έτσι-ώστε το πέλμα να πατάει στο στήθος πιο χαλαρά σε σχέση με τα υπόλοιπα σημεία του ώμου και έτσι το κοντάκι να παιρνει μια δεξιόστροφη κλιση προκειμένου οι καννες να έρχονται παραλληλα με το έδαφος...για δεξιοεπωμιζοντα μιλαώ...
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατανοητό αυτό που περιγράφω...
Μαλλον δεν έβαλα ερωτηματικό και δεν καταλάβατε οτι ήταν ερώτηση-απορία μου το μνμ και όχι διαπίστωση...
Τελικα είναι εφικτό????
 
Eγω θα ριξω με το DT, εσυ αντεχεις να ριξεις με αριστερο οπλο για να δεις πως το κανω τοσο καιρο;
προς πληροφορηση σου εχω ριξει 3 φορες με brown. citori με αριστερο κοντακι και εκανα τρελα πραγματα.
Τα πάντα ολα γινονται..
Και σκέψου Ευριπίδη οτι μπορει να ριξω εγώ με το αριστερο κοντακι κ να μην μπορώ να πετύχω ούτε καθιστό κότσυφα στα 20μ..
 
Γιώργο ειχα δει παλαιότερα το παρακάτω άρθρο που περιγραφεί την "λοξή επώμιση"
λογικά παιζει τον ρόλο του ..
http://www.kslamias.gr/?p=699

λοξή επώμιση
image share
Πολυ καλο ουτε το ειχα φανταστει αλλα ουτε που το εχω ακουσει να αναφερεται απο κοντακαδες ενω επρεπε νομιζω αφου ουσιαστικα φευγει η ντουφεκια απο το κεντρο
Μπορει να κανω λαθος και εγω να το ακουω πρωτη φορα.......πολυ καλη διαπιστωση ομως !!!!
 
Μαλλον δεν έβαλα ερωτηματικό και δεν καταλάβατε οτι ήταν ερώτηση-απορία μου το μνμ και όχι διαπίστωση...
Τελικα είναι εφικτό????
Σπυρο,οτιδηποτε επιτρεπει η συνδεσμολογια κοντακιου-βασης ειναι εφικτο!Αρκει να μην αδυνατιζει το ξυλο σε επικινδυνα επιπεδα σε καιρια σημεια.Στην περιπτωση που λες,ουτε καν πειραζεις ξυλο!Δοκιμασε μ'ενα φτηνο πελμα πρωτα για να μην το κλαις αν εχεις καλο!
 
Aν εχεις συνηθισει λαθος θα χρειαστεις χρονο ωστε να συνηθισεις σωστα.
όταν πρωτομπηκα φιλε σωστα μεσα σε κοντακι , όταν το ματι ηρθε κεντρο στην ριγα χωρις καμια προσπαθεια και γερσιμο του κεφαλιου ειχα τρομαξει , παει το κοντακι ειχα πει , καταστραφηκε , μου πηρε μια μερα να συνειδοτοποιησω ότι αυτή είναι η σωστη εικονα , χωρις καμια προσπαθεια και χωρις να κουνησω χιλιοστο το κεφαλι μου το κοντακι ανεβαινει και βαζει την ιριδα κεντρο στην ριγα
 
Αν ένα κοντάκι δεν έχει toe out ή δεν έχει όσο πρέπει, είναι εφικτό να μαζέψεις αυτά τα χιλ που λείπουν, τρώγοντας το πέλμα στο σημείο επαφής με τους μυωνες του στήθους, δημιουργώντας μια ''φωλιά'' -αν μπορούμε να το πούμε έτσι-ώστε το πέλμα να πατάει στο στήθος πιο χαλαρά σε σχέση με τα υπόλοιπα σημεία του ώμου και έτσι το κοντάκι να παιρνει μια δεξιόστροφη κλιση προκειμένου οι καννες να έρχονται παραλληλα με το έδαφος...για δεξιοεπωμιζοντα μιλαώ...
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κατανοητό αυτό που περιγράφω...
όχι φιλε δεν γινεται αυτό , ξεβοδωσε την κατω βιδα του πελματος τελειως , χαλαρωσε την επανω βιδα , επωμισε το οπλο σε καθρεφτη , ισιωσε τις κανες , μην κουνιεσει , κατεβασε το οπλο , αυτο που θα δεις ειναι αυτό που θελεις , και μην τρομάξεις με αυτό που θα δεις
 
Γιώργο ειχα δει παλαιότερα το παρακάτω άρθρο που περιγραφεί την "λοξή επώμιση"
λογικά παιζει τον ρόλο του ..
http://www.kslamias.gr/?p=699

λοξή επώμιση
image share
ωραιο το αρθρο που ανεβασες φιλε , αποδεικνυει ακριβως αυτό που εγραψα , και μια ερωτηση , τελικα ποια κανη μας συμφερει να ριχνουμε πρωτη σε ποζε οπλο ?????
 
Ε μάλλον την πάνω αλλά έχει επικρατήσει το αντίθετο για λόγους λιγότερης καταπόνησης και μακροζωίας του όπλου.
ειχα δει βιντεο στο you tube , το ειχε ανεβασει ενας αμερικανος ο οποιος δεν ειχε και ένα η δυο δαχτυλα αν θυμαμαι καλα στο αριστερο χερι , εριχνε διαφορα φυσίγγια σε παρα πολύ χαμηλη ταχυτητα το βιντεο , σχεδόν φαινοταν η τουφεκια στον αερα , στο τελος του βιντεο ειπε για αυτο που εγραψες , συγκεκριμένα εριξε δυο ολοιδια φυιγγια πρωτα με την πανω και μετα με την κατω κανη σε παρα πολύ χαμηλη ταχυτητα το βιντεο , ακριβως ολοιδια ανωση η κανη , καμια διαφορα σε λακτισμα , μυθος λοιπον η φημη ριξτε με την κατω πρωτα για μικροτερο λακτισμα και μικροτερη καταπονηση , δεν ισχυει
 
Λεμε τωρα και για να κανουμε κουβεντα.
Η κατω θαλαμη-αρχη της καννης, δεν ειναι "χωμενη" μεσα στη βαση και καλυμενη απο παντου με μεταλο?
Λογικα,αφου περικλειεται , δεν θα μοιραζονται και οι δυναμεις που αναπτυσσονται κατα την πυροδοτηση,περιμετρικα?
Σε αντιθεση με την πανω,που καλυπτεται σχεδον κατα το ημιση?
Σε καποιο σημειο του βιβλιου του Γκαφ Τομας,υπαρχουν σχεδιαγραμμα και αναφορα που αφορα σχετικη δοκιμη που εκανε ο συγγραφεας.Ειναι σε πλαγιο,βεβαια,δειχνουν ομως την ταση των καννων να περιστραφουν ως προς την καθετη προς τον αξονα βολης,κατακορυφο.Λογικα,δεν θα συμβαινει αυτο σ'ενα s.p.,ως προς την οριζοντια καθετο?Το λακτισμα,εστω κι αν δε μπορει να το αντιληφθει ο χρηστης του οπλου,δεν θα ειναι μετρησιμα,εντονοτερο οταν πυροδοτουμε την πανω καννη?Εφοσον ειναι πιο εξω-πανω, απο τον αξονα ωμου-τελειωμα καννων.
Νομιζω ειναι απλη φυσικη.Καποιο παιδι με περισσοτερες γνωσεις,πανω στη φυσικη,μπορει να μας δωσει απαντησεις.
Σκεψεις κανω!
 
Back
Top