Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Εχω την εντύπωση ότι είναι άλλο πράγμα να σε δει κάποιος μάστορας κοντακάς - ίσως σε συνεργασία με έναν δάσκαλο σκοποβολής - και να σου κάνει ένα κοντάκι στα μέτρα σου , οπότε μ' αυτό μπορείς να δουλέψεις και να "κτίσεις" τις προοπτικές σου και άλλο πράγμα να έχεις ήδη ένα κοντάκι που σου έρχεται γάντι δοκιμασμένα και σε ικανοποιεί πλήρως και να θέλεις να το αντιγράψεις.

Αν ήμουν νέος κυνηγός και ξεκινούσα τώρα , σίγουρα θα επισκεπτόμουν ένα δάσκαλο κυν. σκοποβολής και θα έφτιαχνα ένα κοντάκι στα μέτρα μου , μαθαίνοντας μου βέβαια και τον σωστό τρόπο επώμισης.
Τώρα στα γεράματα , μετά από 30 χρόνια συνήθειας να προσπαθήσω να αλλάξω κοντάκι και τρόπο , το θεωρώ μεγάλο ρίσκο. Μέχρι να αποβάλω παλιές συνήθειες θα έχουν ψηλώσει τα βουνά.
Αν και σε συζήτηση με τον κ Μητσιάλη , μου είπε ότι μετά από πολλή δουλειά όλα αλλάζουν .


Επίσης έχω σοβαρούς προβληματισμούς για το πως γίνεται η μεταφορά του cast off και right toe σε εντελώς χειροποίητη κατασκευή, καθώς και η τρύπα της τζαβέτας που λόγω της ιδιομορφίας της - είναι επιμήκης, λοξή και όχι αξονική και πολλές φορές το cast off δίνεται από την τρύπα αυτή - έχει ιδιαίτερες δυσκολίες . Μάλλον δίνονται στο περίπου οι κλίσεις και μετά από δοκιμές φιξάρονται.

Τους ίδιους προβληματισμούς έχω και γω , γι αυτό και θεωρώ το μετροληπτικό όργανο απαραίτητο.

Για να έρθω στο ερώτημα του φίλου mixalos κι εγώ, όπως ο Γιώργος, δεν καταλαβαίνω το γιατί ένα κοντάκι που ταιριάζει τόσο πολύ σε έναν σκοπευτή ώστε να θέλει ένα πιστό του αντίγραφο, να θέλει αναθεώρηση του cast off και right toe. Σε αντιγραφικό μηχάνημα που θα αντιγράψει πιστά το κοντάκι θεωρώ ότι θα αντιγραφούν και αυτά.

Ζητώ συγνώμη αν ο γραπτός μου λόγος δεν γίνηκε αντιληπτός , δεν θέλω αναθεώρηση του cast off και right toe. Απλά επειδή τις θεωρώ σημαντικές θέλω να μεταφερθούν με ακρίβεια στο καινούργιο .
Και γιατί το λέω αυτό , επειδή έχω δει μάστορα στο παρελθόν με ένα μεταλλικό χάρακα και ένα παχύμετρο να θέλει να αποδώσει τις κλίσεις . Για τα υπόλοιπα μέτρα ? Με το μάτι στο περίπου .
 
Εχω την εντύπωση ότι είναι άλλο πράγμα να σε δει κάποιος μάστορας κοντακάς - ίσως σε συνεργασία με έναν δάσκαλο σκοποβολής - και να σου κάνει ένα κοντάκι στα μέτρα σου , οπότε μ' αυτό μπορείς να δουλέψεις και να "κτίσεις" τις προοπτικές σου και άλλο πράγμα να έχεις ήδη ένα κοντάκι που σου έρχεται γάντι δοκιμασμένα και σε ικανοποιεί πλήρως και να θέλεις να το αντιγράψεις.

Αν ήμουν νέος κυνηγός και ξεκινούσα τώρα , σίγουρα θα επισκεπτόμουν ένα δάσκαλο κυν. σκοποβολής και θα έφτιαχνα ένα κοντάκι στα μέτρα μου , μαθαίνοντας μου βέβαια και τον σωστό τρόπο επώμισης.
Τώρα στα γεράματα , μετά από 30 χρόνια συνήθειας να προσπαθήσω να αλλάξω κοντάκι και τρόπο , το θεωρώ μεγάλο ρίσκο. Μέχρι να αποβάλω παλιές συνήθειες θα έχουν ψηλώσει τα βουνά.
Αν και σε συζήτηση με τον κ Μητσιάλη , μου είπε ότι μετά από πολλή δουλειά όλα αλλάζουν .


Επίσης έχω σοβαρούς προβληματισμούς για το πως γίνεται η μεταφορά του cast off και right toe σε εντελώς χειροποίητη κατασκευή, καθώς και η τρύπα της τζαβέτας που λόγω της ιδιομορφίας της - είναι επιμήκης, λοξή και όχι αξονική και πολλές φορές το cast off δίνεται από την τρύπα αυτή - έχει ιδιαίτερες δυσκολίες . Μάλλον δίνονται στο περίπου οι κλίσεις και μετά από δοκιμές φιξάρονται.

Τους ίδιους προβληματισμούς έχω και γω , γι αυτό και θεωρώ το μετροληπτικό όργανο απαραίτητο.

Για να έρθω στο ερώτημα του φίλου mixalos κι εγώ, όπως ο Γιώργος, δεν καταλαβαίνω το γιατί ένα κοντάκι που ταιριάζει τόσο πολύ σε έναν σκοπευτή ώστε να θέλει ένα πιστό του αντίγραφο, να θέλει αναθεώρηση του cast off και right toe. Σε αντιγραφικό μηχάνημα που θα αντιγράψει πιστά το κοντάκι θεωρώ ότι θα αντιγραφούν και αυτά.

Ζητώ συγνώμη αν ο γραπτός μου λόγος δεν γίνηκε αντιληπτός , δεν θέλω αναθεώρηση του cast off και right toe. Απλά επειδή τις θεωρώ σημαντικές θέλω να μεταφερθούν με ακρίβεια στο καινούργιο .
Και γιατί το λέω αυτό , επειδή έχω δει μάστορα στο παρελθόν με ένα μεταλλικό χάρακα και ένα παχύμετρο να θέλει να αποδώσει τις κλίσεις . Για τα υπόλοιπα μέτρα ? Με το μάτι στο περίπου .
Συμφωνώ τα ίδια λέμε. Αν η επώμισή σου είναι σταθερή που μάλλον θα είναι - επίτηδες δεν χρησιμοποιώ την λέξη σωστή - καλά κάνεις και ψάχνεις τρόπο να μεταφέρεις τα μέτρα που σου ταιριάζουν. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα. Αν κατάλαβα καλά ο προβληματισμός σου είναι οτι μπορεί να μην είναι επιτυχής η μεταφορά των cast off και right toe από το κοντάκι του αυτογεμούς στο κοντάκι του αλληλεπίθετου δεδομένου ότι πρόκειται για δυο διαφορετικά όπλα. Αποψή μου είναι οτι όσο καλός κι αν είναι ο μάστορας , πριν τα τελικά φινιρίσματα, λάδια κλπ κάνε ένα Churchill test και βλέπεις ανάλογα. Οι διαφορές που βγάζουν το σωστό αποτέλεσμα είναι τόσο μικρές που εύκολα γίνεται η στραβή.

Α και μην λες γεράματα τα 48 γιατί τότε εγώ στα 58 μάλλον θα έπρεπε να σταματήσω να ποστάρω think :D:(.
 
Τους ίδιους προβληματισμούς έχω και γω , γι αυτό και θεωρώ το μετροληπτικό όργανο απαραίτητο.
Το τελευταίο που είναι απαραίτητο είναι το μετροληπτικό όργανο. Τα μετροληπτικά όργανα βρίσκουν εφαρμογή στις περιπτώσεις κατασκευής κοντακίων....εξ αποστάσεως. Όσες περιπτώσεις ξέρω που φτιάχτηκαν κοντάκια βάση αριθμών γραμμένων σε χαρτάκια, ήταν αποτυχίες. Αν έχεις σκοπό να στείλεις νούμερα σε κοντακά για να σου φτιάξει κοντάκι, μην το κάνεις, χαμένος κόπος και χρήματα.
Μήπως δεν ξέρεις τι σημαίνει μετροληπτικό όργανο;
 
εγώ να ρωτήσω κάτι ???

με ένα ρυθμιζόμενο κοντάκι ( που για το χτένι γίνεται εύκολα , και στο LOP και PITCH με προσθήκες ) δεν λύνεις σχεδόν όλα τα θέματά σου ?
Γιατί να φτιάξεις ένα κοντάκι με κίνδυνο να θέλεις μετά μικρές ή ( ακόμα χειρότερα ) μεγάλες ρυθμίσεις και να έχεις σύρε- φέρε με κουμπάρε στον κοντακά.
Άσε το κόστος , το σπάσιμο των αρχ...... και ο χρόνος που χρειάζεται , και στο τέλος να φας και φόλα.

Λέω εγώ τώρα .............
 
Με αφορμή τα τελευταία σχόλια ανεβάζω δύο φωτογραφίες, ένα link που παραπέμπει σε μετροληπτικό και κάποιους προβληματισμούς.

Στην μία φωτογραφία είναι ένα μετροληπτικό της Perazzi, ή μάλλον ένα τμήμα του, δεδομένου ότι υπάρχει και μετρητική διάταξη για cast off κλπ.

Στο link: http://www.oplognosia.com/opla/opla41.php είναι το μετροληπτικό όπως το αντιλαμβάνεται ο Νικήτας Κυπρίδημος. Αν το όπλο ντουφεκούσε θα ήταν ένα πλήρες try gun όπου ο πελάτης βάζει τα μέτρα του και δοκιμάζει για να σιγουρευτεί ότι με αυτά τα μέτρα τουφεκάει εκεί που κοιτάει.

Στην άλλη φωτογραφία είναι ένα έντυπο της Wening όπου φαίνονται τα στοιχεία που θεωρεί η εταιρεία απαραίτητα για να κατασκευάσει ένα κοντάκι στα μέτρα κάποιου πελάτη.

Ο προβληματισμός που βάζω είναι : είναι αρκετό το κάθε ένα χωριστά από τα παραπάνω να περιγράψουν πλήρως ένα κοντάκι; η προφανής απάντηση είναι οτι , ναι, σ' ένα καλό εργαστήριο κοντακιών, ας πούμε εκτός Ελλάδας, μπορεί με ένα από τα παραπάνω να κατασκευάσεις το επιθυμητό κοντάκι.
Και η επόμενη ερώτηση: μήπως χρειάζονται και τα τρία; δηλ. παίρνεις το μετροληπτικό του Νικήτα , το μετράς στο όργανο της Perazzi , συμπληρώνεις το έντυπο της Wening και έχεις πλήρως καταγεγραμμένο το κοντάκι σου;

Και για να το τερματίσω αν τα έχω όλα αυτά σίγουρα θα πάρω στο τέλος το κοντάκι που θα μου κάνει ή παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο; πχ το ξύλο, το φινίρισμα κλπ; ( πχ μιά φορά έκανα ένα κοντάκι στα μέτρα μου που ήταν από οξιά και το βαρύ ξύλο εκτός του οτι μου χαλούσε το ζύγισμα , μου έβγαζε και πολύ κλώτσημα).

Τα παραπάνω μου βγήκαν μετά από τις τελευταίες αναρτήσεις και κυρίως από το σχόλιο του Γιώργου. Τι είναι τελικά το μετροληπτικό;



 
εγώ να ρωτήσω κάτι ???

με ένα ρυθμιζόμενο κοντάκι ( που για το χτένι γίνεται εύκολα , και στο LOP και PITCH με προσθήκες ) δεν λύνεις σχεδόν όλα τα θέματά σου ?
Γιατί να φτιάξεις ένα κοντάκι με κίνδυνο να θέλεις μετά μικρές ή ( ακόμα χειρότερα ) μεγάλες ρυθμίσεις και να έχεις σύρε- φέρε με κουμπάρε στον κοντακά.
Άσε το κόστος , το σπάσιμο των αρχ...... και ο χρόνος που χρειάζεται , και στο τέλος να φας και φόλα.

Λέω εγώ τώρα .............
Τις περισσότερες φορές είναι κάπως έτσι, κατά την άποψη μου αυτό που δεν φτιάχνει είναι η λαβή και αν το κοντάκι ακόμα και ρυθμιζόμενο αν ο μηχανισμός είναι στα άκρα η επαφή του προσώπου με τον κύριο κορμό του κοντακιου προσδίδει μια αστάθεια στο κούμπωμα....
 
Με αφορμή τα τελευταία σχόλια ανεβάζω δύο φωτογραφίες, ένα link που παραπέμπει σε μετροληπτικό και κάποιους προβληματισμούς.

Στην μία φωτογραφία είναι ένα μετροληπτικό της Perazzi, ή μάλλον ένα τμήμα του, δεδομένου ότι υπάρχει και μετρητική διάταξη για cast off κλπ.

Στο link: http://www.oplognosia.com/opla/opla41.php είναι το μετροληπτικό όπως το αντιλαμβάνεται ο Νικήτας Κυπρίδημος. Αν το όπλο ντουφεκούσε θα ήταν ένα πλήρες try gun όπου ο πελάτης βάζει τα μέτρα του και δοκιμάζει για να σιγουρευτεί ότι με αυτά τα μέτρα τουφεκάει εκεί που κοιτάει.

Στην άλλη φωτογραφία είναι ένα έντυπο της Wening όπου φαίνονται τα στοιχεία που θεωρεί η εταιρεία απαραίτητα για να κατασκευάσει ένα κοντάκι στα μέτρα κάποιου πελάτη.

Ο προβληματισμός που βάζω είναι : είναι αρκετό το κάθε ένα χωριστά από τα παραπάνω να περιγράψουν πλήρως ένα κοντάκι; η προφανής απάντηση είναι οτι , ναι, σ' ένα καλό εργαστήριο κοντακιών, ας πούμε εκτός Ελλάδας, μπορεί με ένα από τα παραπάνω να κατασκευάσεις το επιθυμητό κοντάκι.
Και η επόμενη ερώτηση: μήπως χρειάζονται και τα τρία; δηλ. παίρνεις το μετροληπτικό του Νικήτα , το μετράς στο όργανο της Perazzi , συμπληρώνεις το έντυπο της Wening και έχεις πλήρως καταγεγραμμένο το κοντάκι σου;

Και για να το τερματίσω αν τα έχω όλα αυτά σίγουρα θα πάρω στο τέλος το κοντάκι που θα μου κάνει ή παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο; πχ το ξύλο, το φινίρισμα κλπ; ( πχ μιά φορά έκανα ένα κοντάκι στα μέτρα μου που ήταν από οξιά και το βαρύ ξύλο εκτός του οτι μου χαλούσε το ζύγισμα , μου έβγαζε και πολύ κλώτσημα).

Τα παραπάνω μου βγήκαν μετά από τις τελευταίες αναρτήσεις και κυρίως από το σχόλιο του Γιώργου. Τι είναι τελικά το μετροληπτικό;



Αυτό το έντυπο αφορά μια συγκεκριμένη λαβή, πιστεύω ότι η διαφορετική λαβή αλλάζει όλα τα υπόλοιπα μέτρα. Το βάρος του κοντακιου επίσης παίζει ρόλο, αν το try gun είναι ίδιο με το δικό μας και το κοντακι του μέχρι την λαβή ίδιο με αυτό που θα παραχθεί, θεωριτικα το αποτέλεσμα θα είναι 99% σωστό.
 
μετροληπτικό;;;;η λέξη το λέει μόνη της....λήψη μέτρων και κατ επέκταση και συνέχεια εφαρμογή των μέτρων με τελικό έλεγχο πάνω σ αυτό το όργανο για το σωστό του αποτελέσματος...γι αυτό υπάρχουν τα μέτρα
θα εμπιστευόσασταν ένα τεχνίτη και στην περίπτωση μας ένα χειριστή του ξύλου μαραγκό επιπλοποιό να δουλέψει για σας χωρίς να έχει μετροταινία μετροκορδέλα λέιζερ και ότι άλλο μετροληπτικό να φιάξει κάτι απ αρχής η να αντιγράψει κάτι που επιθυμείτε;;;;;
επιστρέφοντας στο κοντάκι εγώ λέω όχι,εκτός αν συμβιβαστώ και μείνω με τον ενθουσιασμό της ομορφιάς του νέου κοντακίου την εμπιστοσύνη όση υπάρχει στον εαυτό μου και <<την τύχη να πετύχει>>
 
Τις περισσότερες φορές είναι κάπως έτσι, κατά την άποψη μου αυτό που δεν φτιάχνει είναι η λαβή και αν το κοντάκι ακόμα και ρυθμιζόμενο αν ο μηχανισμός είναι στα άκρα η επαφή του προσώπου με τον κύριο κορμό του κοντακιου προσδίδει μια αστάθεια στο κούμπωμα....

εντάξει ......... εσύ δεν πιάνεσαι , εσύ αντί για χέρι έχεις κουπί .yel..yel..yel.
που να βρεθεί λαβή να χουφτώσεις ανθρωπέ μου.............
είπαμε για τους κανονικούς ανθρώπους , κα όχι για αυτούς που πέσανε στη χύτρα όταν ήταν μικροί.....:p:p:p
 
Να πω και εγω κατι λιγα πραγματακια για την κατασκευη κοντακιων αλλα οχι αντιγραφης με μηχανηματα αλλα χεροποιητης που ειναι πολυ ποιο δυσκολη και απαιτητικη διαδικασια.
Μεχρι στιγμης εχω κανει τρια κοντακια εξ αποστασεως και τα τρια με απολυτη επιτυχια....το πως γινεται ????κατα καποιο τροπο γινεται με την βοηθεια του κατοχουν αν ξερει ποιο ειναι το προβλημα του.
Δεν χρειαζεται μετρολιπτικο οργανο οταν εχουμε ενα κοντακι σωστο επανω μας και θελουμε ενα ακομα κοντακι σε ενα αλλο οπλο....ειναι ευκολο να παρουμε ολα τα μετρα απο το καλο και να τα μεταφερουμε στο καινουργιο.
Διαβασα μια απορια του κυρ.Μητσου για το πως γινεται η τρυπα στην τζαβετα και πως φερνουμε το cast of η το cast on.....η τρυπα λοιπον γινεται στο κεντρο του κοντακιου και κατοπιν αναλογα τι θελουμε τρωμε το κοντακι ειτε απο δεξια ειτε απο αριστερα για να δωσουμε την κλιση που θελουμε.....αυτο γινεται και στο πανω-κατω αφου υπολογισουμε και τα μετρα στο χτενι που θελουμε.....δεν ριθμυζει λοιπον η τρυπα της τζαβετας το cast of-cast on αλλα ο μαστορας....στις καραμπινες που εχουν φλαντζες για τις κλισεις εκει η τρυπα της τζαβετας ειναι ποιο μεγαλη γιατι το κοντακι δεν ειναι σταθερο και αλαζει κατα ριθμυση.
Σε κυνηγετικα οπλα μπορει να υπαρξει αποκληση ακριβειας γιατι οι τουφεκιες δεν εχουν την ιδια επωμιση....το ιδιο πιασιμο του κοντακιου και την ιδια ταχυτητα επωμισης ουτε και την ιδια σταση του σωματος απεναντι στο καθε θυραμα......σε σκοπευτικα οπλα ομως τα πραγματα αλαζουν....εκει η σταθεροτητα ειναι προσον και το κουμπωμα του οπλου πρεπει να ειναι τελειο και παντα ιδιο...εκει η λεπτομερεια κανει την διαφορα.....πολλοι σκοπευτες να μην πω σχεδον ολοι κατασκευαζουν τα κοντακια τους απολυτα και με πολυ μεγαλες απαιτησεις.....θα παρατηρησατε πως ολο και ποιο πολλα οπλα εχουν κοντακια VALERIANO που βοηθαει την παλαμη να κανει το ιδιο πιασιμο σε καθε επωμιση........σε μια τετοια λοιπον κατασκευη κοντακιου σε ενα σκοπευτη ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΜΕΤΡΟΛΗΠΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ....
Βεβαια βοηθαει παρα πολυ ενα τετοιο μετρολιπτικο οπλο για την κατασκευη καινουργιου κοντακιου σε καθε κοντακα...το μειονεκτημα...αν το θεωρησουμε ετσι... ειναι το πηγαινε-ελα του πελατη για δοκιμες....και αν αυτος βρισκεται μακρια τοτε ειναι ενα προβλημα
 
Μια από τις πρώτες μου πούλες μετα την κατασκευή custom κοντακίου, χωρίς χρήση μετροληπτικού μηχανήματος....:)
Είκοσι χρόνια παίζω Τζόκερ και ακόμα περιμένω την τύχη να μου χαμογελάσει :)
Ωραια σπασίματα! Μπραβο! Και το φόντο πολυ δύσκολο..
 
εντάξει ......... εσύ δεν πιάνεσαι , εσύ αντί για χέρι έχεις κουπί .yel..yel..yel.
που να βρεθεί λαβή να χουφτώσεις ανθρωπέ μου.............
είπαμε για τους κανονικούς ανθρώπους , κα όχι για αυτούς που πέσανε στη χύτρα όταν ήταν μικροί.....:p:p:p

Ακόμα μέσα είμαιbbq2

:D:D:D
 
O Πλάτωνας ανέφερε μέσα απο τα έργα του πως η μακαριότητα της θεωρίας πολύ συχνά τυφλώνει την εμπειρική πρακτική. Πολύ συχνά αναλωνόμαστε σε θεωρητικές αναζητήσεις και στην προσπάθεια μας να δούμε το δέντρο χάνουμε το δάσος.
Η κατασκευή κοντακιού για έναν κυνηγό δεν μπορεί και δεν πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά στο θεωρητικό μέρος της διαδικασίας. Προσωπικά όταν έκανα το κάστομ κοντάκι μου σε επιφανήhippo στους σκοπευτικούς κύκλους κοντακά, εβαλε το τουφέκι σε ειδικά όργανα και παρά τις συστάσεις μου ότι ρίχνει χαμηλά με τα μέτρα του, εκείνος απεφάνθηκε ότι ήταν στημένο για τραπ:confused:.
Τόνισα αρκετες φορές ότι με τις κλίσεις που έχει δεν μου ερχόταν και εν τελει το νεο κοντάκι στήθηκε βαση της θεωρητικής μακαριότητας των οργάνων μετροληψίας.
Αποτέλεσμα , με το πρώτο Τσώρτσιλ να φευγει η τουφεκιά 20 cm χαμηλά στα 15 m.
Απο τη στιγμή που δεν είμαστε σκοπευτές και έχουμε τα κουσούρια μας, το κοντάκι στήνεται πρακτικά στο πεδίο. Μας διορθώνει την καμπούρα εως έναν βαθμό, ενω παράλληλα συμφιλιώνεται με τις σκοπευτικές μας ιδιαιτερότητες..hunter.
 
O Πλάτωνας ανέφερε μέσα απο τα έργα του πως η μακαριότητα της θεωρίας πολύ συχνά τυφλώνει την εμπειρική πρακτική. Πολύ συχνά αναλωνόμαστε σε θεωρητικές αναζητήσεις και στην προσπάθεια μας να δούμε το δέντρο χάνουμε το δάσος.
Η κατασκευή κοντακιού για έναν κυνηγό δεν μπορεί και δεν πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά στο θεωρητικό μέρος της διαδικασίας. Προσωπικά όταν έκανα το κάστομ κοντάκι μου σε επιφανήhippo στους σκοπευτικούς κύκλους κοντακά, εβαλε το τουφέκι σε ειδικά όργανα και παρά τις συστάσεις μου ότι ρίχνει χαμηλά με τα μέτρα του, εκείνος απεφάνθηκε ότι ήταν στημένο για τραπ:confused:.
Τόνισα αρκετες φορές ότι με τις κλίσεις που έχει δεν μου ερχόταν και εν τελει το νεο κοντάκι στήθηκε βαση της θεωρητικής μακαριότητας των οργάνων μετροληψίας.
Αποτέλεσμα , με το πρώτο Τσώρτσιλ να φευγει η τουφεκιά 20 cm χαμηλά στα 15 m.
Απο τη στιγμή που δεν είμαστε σκοπευτές και έχουμε τα κουσούρια μας, το κοντάκι στήνεται πρακτικά στο πεδίο. Μας διορθώνει την καμπούρα εως έναν βαθμό, ενω παράλληλα συμφιλιώνεται με τις σκοπευτικές μας ιδιαιτερότητες..hunter.
Αμαν, τον βαρεσε στην κουλτουρα.very shoked.
 
Το τελευταίο που είναι απαραίτητο είναι το μετροληπτικό όργανο. Τα μετροληπτικά όργανα βρίσκουν εφαρμογή στις περιπτώσεις κατασκευής κοντακίων....εξ αποστάσεως. Όσες περιπτώσεις ξέρω που φτιάχτηκαν κοντάκια βάση αριθμών γραμμένων σε χαρτάκια, ήταν αποτυχίες. Αν έχεις σκοπό να στείλεις νούμερα σε κοντακά για να σου φτιάξει κοντάκι, μην το κάνεις, χαμένος κόπος και χρήματα.
Μήπως δεν ξέρεις τι σημαίνει μετροληπτικό όργανο;
Γιώργο , try gun είναι το όπλο που ανάλογα τις ρυθμίσεις το προσαρμόζεις εκεί που σε βολεύει , κάνεις και το τεστ churchil αλλά μέχρι εκεί . Έχεις το κοντάκι αλλά δεν έχεις τα μέτρα . Στη συνέχεια τοποθετείται πάνω στο μετροληπτικό να πάρεις τις μετρήσεις που στη πορεία μετρώντας και ξαναμετρώντας θα φτιάξεις το νέο κοντάκι. Και ναι όλα αυτά γίνονται εξ αποστάσεως διότι δεν μπορείς να είσαι πάνω από το μάστορα συνέχεια , μέχρι να το φέρει σύμφωνα με τα μέτρα και να δοκιμαστεί στο σκοπευτήριο αν όντως είναι εντάξει.
Αν ο μάστορας λοιπόν δεν έχει μετροληπτικό όργανο να τοποθετήσει το παλιό μου κοντάκι και να το αντιγράψει πως θα φτιάξει ένα καινούργιο ? Αφού τα ξέρεις όλα αυτά γιατί με βάζεις και γράφω ?
Παραθέτω και ένα Link με ένα μετροληπτικό http://oplourgio-cy.blogspot.com/2012/11/blog-post_4.html , σαν αυτό περίπου που έβαλε ο Μήτσος με τη διαφορά ότι σ αυτό μπορείς να πάρεις μετρήσεις απο pich , cast off & toe out
 
Το μεροληπτικό είναι απαραίτητο για να φέρεις ένα κοντάκι στα μέτρα σου. Έχω φίλο που έχει μέτρα από την holland and holland και πρέπει να τα εφαρμόσει στο όπλο του, σε αυτήν την περίπτωση είναι απαραίτητο το μεροληπτικό. Τώρα όταν θέλω να διορθώσω το υπάρχον κοντάκι μου, μετρά η εμπειρία του τεχνίτη να στο φέρει.
 
Back
Top