Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Πρωτου φτασεις σε αυτο το μετρο ψαξε λιγο και το pith του κοντακιου....και απο εκει μπορεις να κερδισεις λιγο.........στο ''στραβωμα'' του κοντακιου δεν υπαρχει εγγυηση....καποια εχουν επανελθει πισω αλλα τα χρηματα οχι.......ισως με καποια τεχνητη φλαντζα το καταφερεις πολυ φτηνωτερα.....
Δεν παίζει ρόλο πόσο θα μείνει στην πρέσα ; Εάν το αφήσεις μια μέρα λογικά θα γυρίσει πολύ εύκολα εάν το αφήσεις 3 ημέρες λογικά η επιτυχία θα είναι πιο κοντά ,έτσι δεν είναι ;
 
Δεν παίζει ρόλο πόσο θα μείνει στην πρέσα ; Εάν το αφήσεις μια μέρα λογικά θα γυρίσει πολύ εύκολα εάν το αφήσεις 3 ημέρες λογικά η επιτυχία θα είναι πιο κοντά ,έτσι δεν είναι ;
Στο ξυλο δεν υπαρχει εγγυηση...ειναι ''ζωντανο''...γι'αυτο και οι κατασκευαστες δεν δινουν εγγυηση στα οπλα τους οσο αφορα τα ξυλα.
 
να κερδίσει cast με αλλαγή του pitch???? (δεν το εχω ξαναδεί ούτε το έχω ξαναακούσει).δεν έχει σχεση το ζυγωματικό με το που και πώς κάθεται το πέλμα στο θεμα cast .
Η ερωτηση δεν αναφερει πουθενα για Cast on Cast of......αν ενωουσε αυτα τοτε ναι ...δεν επιρεαζεται το pith
 
Ψιλλάκης σίγουρα γιατί αυτο που πήρε ήταν φίλου.(reminghton)
Άρη για να μη μπερδευόμαστε , δεν αναφέρομαι σε try gun αλλά σε μετροληπτικό όργανο.
Όταν λες Reminghton τι εννοείς ?
Ο Γιώργος φτιάχνει και κοντάκια ? Δεν το ήξερα !!
 
Άρη για να μη μπερδευόμαστε , δεν αναφέρομαι σε try gun αλλά σε μετροληπτικό όργανο.
Όταν λες Reminghton τι εννοείς ?
Ο Γιώργος φτιάχνει και κοντάκια ? Δεν το ήξερα !!
Στο να σου φτιάξει κοντάκι στα μέτρα σου είναι εξαιρετικός!
 
Στο να σου φτιάξει κοντάκι στα μέτρα σου είναι εξαιρετικός!
Θέλω να αντιγράψω το κοντάκι από ένα αυτογεμές και να φτιάξω ένα καινούργιο σε ένα αλληλεπίθετο .
Όλα αυτά εξ αποστάσεως . think
 
Last edited:
Θέλω να αντιγράψω το κοντάκι από ένα αυτογεμές και να φτιάξω ένα καινούργιο σε ένα αλληλεπίθετο .
Όλα αυτά εξ αποστάσεως . think
αν είσαι σιγουρος ότι σου ταιριάζει το κοντάκι του αυτογεμούς παίρνεις την ευθύνη της απόφασης και ναι γίνεται,διαλέγοντας οπλουργό που έχει εμπειρία στο χειρισμό του ξύλου
όχι μόνο στον καλλωπισμό του αλλά βασικότερα στην εφαρμογή και κατασκευή του :)
απαραίτητο για μένα ο οπλουργός να έχει μετροληπτικό όργανο :)
 
Θέλω να αντιγράψω το κοντάκι από ένα αυτογεμές και να φτιάξω ένα καινούργιο σε ένα αλληλεπίθετο .
Όλα αυτά εξ αποστάσεως . think
Αφού είσαι κατασταλαγμένος ότι αυτά είναι τα μέτρα που γουστάρεις, τότε είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αφού πρόκειται για εργασία εξ'αποστάσεως. Εννοείται ότι θα στείλεις το όπλο που έχεις σαν σημείο αναφοράς,στον μάστορα για να ξεσηκώσει τις παραμέτρους.
 
Άρη για να μη μπερδευόμαστε , δεν αναφέρομαι σε try gun αλλά σε μετροληπτικό όργανο.
Όταν λες Reminghton τι εννοείς ?
Ο Γιώργος φτιάχνει και κοντάκια ? Δεν το ήξερα !!
Συγνώμη δεν το καταλαβα. Είχα πάει πρόσφατα στον Πλαστουργό και στον πάγκο του είχε ένα αυτοσχέδιο μετροληπτικό όργανο.
 
αν είσαι σιγουρος ότι σου ταιριάζει το κοντάκι του αυτογεμούς παίρνεις την ευθύνη της απόφασης και ναι γίνεται,διαλέγοντας οπλουργό που έχει εμπειρία στο χειρισμό του ξύλου
όχι μόνο στον καλλωπισμό του αλλά βασικότερα στην εφαρμογή και κατασκευή του :)
απαραίτητο για μένα ο οπλουργός να έχει μετροληπτικό όργανο :)

Αφού είσαι κατασταλαγμένος ότι αυτά είναι τα μέτρα που γουστάρεις, τότε είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αφού πρόκειται για εργασία εξ'αποστάσεως. Εννοείται ότι θα στείλεις το όπλο που έχεις σαν σημείο αναφοράς,στον μάστορα για να ξεσηκώσει τις παραμέτρους.
Ενδεχομένως ένας δάσκαλος κυνηγετικής σκοποβολής αν με έβλεπε να έβρισκε κάποια λάθη , είτε στα μέτρα του κοντακίου είτε στον τρόπο που επωμίζω. think
Αυτό που ξέρω όμως εγώ , μετά από 21 χρόνια κυνηγώντας με το ίδιο όπλο , είναι ότι έχει γίνει πλέον η προέκταση των χεριών μου !!
Και επειδή πιστεύω στην παροιμία "σε γέρικο άλογο μην προσπαθείς να αλλάξεις περπατησιά" δεν θέλω να κάνω πειράματα !!
Θεωρώ πλέον ότι η επώμιση μου ότι είναι σταθερή , άλλωστε αυτό δείχνουν οι επιτυχίες στο κυνήγι , με ένα Full choke που δεν συγχωρεί ποτέ σκοπευτικά λάθη . .hunter..my man.
Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου Γιώργο , να στείλω το αυτογεμές να αντιγράψει τα μέτρα του και να κάνει ένα ίδιο κοντάκι στο ποζέ.
Επειδή όμως έχει cast off και right toe , γι' αυτό θέλω ο μάστορας να έχει μετροληπτικό όργανο , να κάνει το καινούργιο το ίδιο ακριβώς και όχι στο περίπου . ;) :)
 
Last edited:
Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου Γιώργο , να στείλω το αυτογεμές να αντιγράψει τα μέτρα του και να κάνει ένα ίδιο στο ποζέ.
Επειδή όμως έχει cast off και toe out , γι' αυτό θέλω ο μάστορας να έχει μετροληπτικό όργανο .
Δεν κατάλαβα τίποτα. :oops:
Sorry :D
 
Ενδεχομένως ένας δάσκαλος κυνηγετικής σκοποβολής αν με έβλεπε να έβρισκε κάποια λάθη , είτε στα μέτρα του κοντακίου είτε στον τρόπο που επωμίζω. think
Αυτό που ξέρω όμως εγώ , μετά από 21 χρόνια κυνηγώντας με το ίδιο όπλο , είναι ότι έχει γίνει πλέον η προέκταση των χεριών μου !!
Και επειδή πιστεύω στην παροιμία "σε γέρικο άλογο μην προσπαθείς να αλλάξεις περπατησιά" δεν θέλω να κάνω πειράματα !!
Θεωρώ πλέον ότι η επώμιση μου ότι είναι σταθερή , άλλωστε αυτό δείχνουν οι επιτυχίες στο κυνήγι , με ένα Full choke που δεν συγχωρεί ποτέ σκοπευτικά λάθη . .hunter..my man.
Αυτό ακριβώς είχα στο μυαλό μου Γιώργο , να στείλω το αυτογεμές να αντιγράψει τα μέτρα του και να κάνει ένα ίδιο στο ποζέ.
Επειδή όμως έχει cast off και toe out , γι' αυτό θέλω ο μάστορας να έχει μετροληπτικό όργανο .


............ το σωστό και το λάθος μετριόνται με έναν και ΜΟΝΟ έναν τρόπο.
τις επιτυχίες.

αν λοιπόν έχεις επιτυχίες είσαι σωστός. ΤΕΛΟΣ.
 
Εχω την εντύπωση ότι είναι άλλο πράγμα να σε δει κάποιος μάστορας κοντακάς - ίσως σε συνεργασία με έναν δάσκαλο σκοποβολής - και να σου κάνει ένα κοντάκι στα μέτρα σου , οπότε μ' αυτό μπορείς να δουλέψεις και να "κτίσεις" τις προοπτικές σου και άλλο πράγμα να έχεις ήδη ένα κοντάκι που σου έρχεται γάντι δοκιμασμένα και σε ικανοποιεί πλήρως και να θέλεις να το αντιγράψεις.

Η αντιγραφή είναι κάτι που μ' έχει απασχολήσει και έψαξα να δω αν υπάρχουν αντιγραφικά μηχανήματα. Από μία σύντομη έρευνα είδα ότι υπάρχουν. Ενα μάλιστα πουλιόταν εδώ στην Θεσσαλονίκη και το έχασα επειδή το πήρα αργά χαμπάρι. Γενικά τα cnc μηχανήματα κάνουν αντιγραφές αλλά είναι πανάκριβα. Υπάρχουν όμως και πιο φτηνά που κάνουν απλές αντιγραφές σε αντκείμενα . Δεν είναι απαραίτητο να είναι το μηχάνημα ειδικό για κοντάκια . Τα ρυθμίζεις και κάνουν αντιγραφή σε κοντάκια. Απλά ανάλογα με το μέγεθος του αντικειμένου που επεξεργάζεται ένα μηχάνημα ανεβαίνει και η τιμή του.

Εχω δει χειροποίητη κατασκευή κοντακιού από ντάκο. Δεν ήμουν όμως ποτέ παρών σε γρήγορη κατασκευή νέου κοντακιού αλλά θεωρώ ότι , αν ένας μάστορας , έχει ένα try gun και ένα αντιγραφικό μηχάνημα, η δουλειά γίνεται εύκολα και γιατί όχι σωστά. Επωμίζεις στο try gun και τα μέτρα του μεταφέρονται με το αντιγραφικό στο ξύλο που θέλουμε. Φυσικά αν ο μάστορας κάνει όλη την δουλειά με το χέρι από την αρχή είναι άλλη υπόθεση αλλά, από την στιγμή που ένα καινούριο κοντάκι κοστίζει από 150€ και πάνω ανάλογα με το ξύλο (εδώ στο forum είδα τις τιμές αυτές) , δεν νομίζω οτι στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται όλη η χειρωνακτική δουλειά που απαιτείται για να γίνει ο ντάκος κοντάκι συν την αξία του ξύλου. Επίσης έχω σοβαρούς προβληματισμούς για το πως γίνεται η μεταφορά του cast off και right toe σε εντελώς χειροποίητη κατασκευή, καθώς και η τρύπα της τζαβέτας που λόγω της ιδιομορφίας της - είναι επιμήκης, λοξή και όχι αξονική και πολλές φορές το cast off δίνεται από την τρύπα αυτή - έχει ιδιαίτερες δυσκολίες . Μάλλον δίνονται στο περίπου οι κλίσεις και μετά από δοκιμές φιξάρονται.

Για να έρθω στο ερώτημα του φίλου mixalos κι εγώ, όπως ο Γιώργος, δεν καταλαβαίνω το γιατί ένα κοντάκι που ταιριάζει τόσο πολύ σε έναν σκοπευτή ώστε να θέλει ένα πιστό του αντίγραφο, να θέλει αναθεώρηση του cast off και right toe. Σε αντιγραφικό μηχάνημα που θα αντιγράψει πιστά το κοντάκι θεωρώ ότι θα αντιγραφούν και αυτά.
 
Back
Top