Κατασκευή κοντακιού στα μέτρα μας

Μπορεί κάποιος να μας πει για τη σημασία τoυ πίσω drop και πώς συνδυάζεται με το μπροστά ? Έχω την εντύπωση ότι αν είχα τη δυνατότητα να λιμάρω λίγο το μπροστά και να προσθέσω το αντίστοιχο ή και λίγο παραπάνω πίσω, δεν θα έχανα τα πουλιά που χάνω όταν δεν πατάω δυνατά το ζυγωματικό στο κοντάκι. Τώρα μου φαίνεται ότι σε χαλαρή επώμιση ή όταν έρχεται κούραση, η ευθεία του ματιού μου με την κάνη κάνουμε γωνία σαν ψαλίδι και η βολή φεύγει ψηλότερα από ότι πρέπει.
 
καλησπέρα στη παρεα μηπως γνωριζει καποιος που υπαρχουν κοματια για κοντακια λιγο καλυτερα απο την απλη καρυδια ?οχι σε βαθμο grade 4 5 κατι ενδιαμεσο
Παναγιώτη ο Γερμανός είναι μονόδρομος για κάτι αξιόλογο σε λογικά λεφτά !
από όσα σαιτ έχω εντοπίσει τουλάχιστον ..
https://www.ebay.de/str/gunwoodmessergriffe
https://www.ebay.de/str/gunwoodmessergriffe?_sop=15&rt=nc
http://www.luxury-gunstockblanks.com/
 
όντως? για πες ...
Εκτός του ότι εκτόξευσε τις τιμές του ,βλέπω ότι ίσως τα περισσότερα ξύλα δεν έχουν κομμάτι για πάπια. Ποιος ο λόγος να δώσει κάποιος 450€ για ξύλο μόνο για το κοντάκι, χωρίς πάπια;
 
Μπορεί κάποιος να μας πει για τη σημασία τoυ πίσω drop και πώς συνδυάζεται με το μπροστά ? Έχω την εντύπωση ότι αν είχα τη δυνατότητα να λιμάρω λίγο το μπροστά και να προσθέσω το αντίστοιχο ή και λίγο παραπάνω πίσω, δεν θα έχανα τα πουλιά που χάνω όταν δεν πατάω δυνατά το ζυγωματικό στο κοντάκι. Τώρα μου φαίνεται ότι σε χαλαρή επώμιση ή όταν έρχεται κούραση, η ευθεία του ματιού μου με την κάνη κάνουμε γωνία σαν ψαλίδι και η βολή φεύγει ψηλότερα από ότι πρέπει.

............. κοντάκι monte carlo.
λίγο μπρος ή λίγο πίσω δεν αλλάζει η εικόνα.
 
Μια ερώτηση για τους γνώστες του είδους.
Πηγαίνοντας στο σκοπευτήριο στον Ασπρόπυργο,μέσα έχει κάτι τάκους καρυδιάς μου είπε & η τιμή αν θυμάμαι καλά ήταν στα 50€(μπορεί να κάνω & λάθος,πέρασε λίγος καιρός)
Όσοι έχετε πάει έχει πέσει το μάτι πάνω τους;Τι λένε;
 
Μπορεί κάποιος να μας πει για τη σημασία τoυ πίσω drop και πώς συνδυάζεται με το μπροστά ? Έχω την εντύπωση ότι αν είχα τη δυνατότητα να λιμάρω λίγο το μπροστά και να προσθέσω το αντίστοιχο ή και λίγο παραπάνω πίσω, δεν θα έχανα τα πουλιά που χάνω όταν δεν πατάω δυνατά το ζυγωματικό στο κοντάκι. Τώρα μου φαίνεται ότι σε χαλαρή επώμιση ή όταν έρχεται κούραση, η ευθεία του ματιού μου με την κάνη κάνουμε γωνία σαν ψαλίδι και η βολή φεύγει ψηλότερα από ότι πρέπει.
Η επώμιση πρέπει ναναι πάντα η ίδια. προσπάθησε να καταλάβεις τι σε βολεύει και μετά κάνε αυτό που πρέπει.
 
Άρη , αν θυμάμαι καλά πριν λίγες ημέρες μου είπες ......
τα αυτοκίνητα , τα όπλα , και τις γυναίκες , μόλις τα καβαλήσεις για λίγο μετά χάνουν το ενδιαφέρον τους ............ .yel..yel..yel..yel.
Εσύ τα λες όλα .... κρύψε και τίποτα!!!:cool:
 
Άρη , αν θυμάμαι καλά πριν λίγες ημέρες μου είπες ......
τα αυτοκίνητα , τα όπλα , και τις γυναίκες , μόλις τα καβαλήσεις ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ............ .yel..yel..yel..yel.
Σήμερα στο σκοπευτήριο έριξα με ένα perazzi hitech και μετά σε ένα μαγαζί επώμισα 6-7 perazzi, ase 90 κλπ.."απομυθοποιήθηκαν"και αυτά..:D:):)
 
Παιδιά καλημέρα ! Έχω την uniko και την έχω γυρίσει με φλάντζες όμως θέλω να την γυρίσω λίγο ακόμα αλλά σε πρέσα όμως σκέφτομαι τη γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με την τζαβετα ,όμως το επαναντατικο ελλατηριο το έχει μπροστά στην αποθήκη εάν στραβωσει λίγο η τζαβετα θα υπάρχει θέμα ; Παλιά που είχα μια urika και ο τρομπας την πούλησα ο πλαστουργος μου την είχε γυρίσει στην πρέσα παρόλο που το ελλατηριο ήταν μέσα στην τζαβετα και μιλάμε για αρκετό γύρισμα και δεν είχε κανένα πρόβλημα το όπλο
 
Παιδιά καλημέρα ! Έχω την uniko και την έχω γυρίσει με φλάντζες όμως θέλω να την γυρίσω λίγο ακόμα αλλά σε πρέσα όμως σκέφτομαι τη γίνεται σε αυτήν την περίπτωση με την τζαβετα ,όμως το επαναντατικο ελλατηριο το έχει μπροστά στην αποθήκη εάν στραβωσει λίγο η τζαβετα θα υπάρχει θέμα ; Παλιά που είχα μια urika και ο τρομπας την πούλησα ο πλαστουργος μου την είχε γυρίσει στην πρέσα παρόλο που το ελλατηριο ήταν μέσα στην τζαβετα και μιλάμε για αρκετό γύρισμα και δεν είχε κανένα πρόβλημα το όπλο
Πρωτου φτασεις σε αυτο το μετρο ψαξε λιγο και το pith του κοντακιου....και απο εκει μπορεις να κερδισεις λιγο.........στο ''στραβωμα'' του κοντακιου δεν υπαρχει εγγυηση....καποια εχουν επανελθει πισω αλλα τα χρηματα οχι.......ισως με καποια τεχνητη φλαντζα το καταφερεις πολυ φτηνωτερα.....
 
Πρωτου φτασεις σε αυτο το μετρο ψαξε λιγο και το pith του κοντακιου....και απο εκει μπορεις να κερδισεις λιγο.........
να κερδίσει cast με αλλαγή του pitch???? (δεν το εχω ξαναδεί ούτε το έχω ξαναακούσει).δεν έχει σχεση το ζυγωματικό με το που και πώς κάθεται το πέλμα στο θεμα cast .
 
Back
Top