Καρούλια

τον γνωρισαμε ολοι μεσα απο το you tube που παλευε με τα τερατα...
....Βασιλη καλο παραδεισο.....

https://www.boatfishing.gr/kalo-taxidi-ston-vasilia-toy-heavy-carouling-vasili-zoydiari/
Δε τον ήξερα τον άνθρωπο....αλλά να βγάζει τέτοια ψάρια με καρούλι και να έχει ακόμα τα δάχτυλα του....ήταν φαινόμενο ...
 
100αρα μανα..οσο πιο χοντρη τοσο δεν κοβει τα χερια..το επικινδυνο ειναι να μην φερει καμια βολτα καταλαθος στο δαχτυλο η πετονια την ωρα της μαχης....
Για αυτο κ κανονικα το λεβαρισμα σε αυτα τα ψαρια πρεπει παντοτε να γινεται με γαντια....
 
Μου φωναζει το απογευμα ο Αιγυπτιος για να μου διηγηθει το παθημα του...
Είχε ρίξει τέσσερα καρουλια το μεσημέρι στο καΐκι να ψαρευουν κ πηγε για φαι κ ξεκουραση..
Το απογευμα που επέστρεψε να συνεχισει την δουλειά βρήκε την μια πετονια κομμένη έχοντας πανω στο καρουλι μόνο δυο βολτες τυλιγμενες..
Τι είχε συμβεί?
Το ψάρι (λαβράκι σίγουρα) του ξετυλιξε πολλα μετρα κ κατάφερε να περασει την πετονια στο σπασμένο πλαστικο όπου με ένα τίναγμα την έκοψε σαν μαχαίρι..
Κοίταξα την άκρη πετονιας κ ήταν όντως η πετονια τριμμένη κ κομμένη φαλτσα....
Κοιτάξαμε τριγυρω μηπως έχει σκαλωσει σε κανα σχοινί το ψάρι δεδομένου ότι πηρε κάμποση πετονια μαζί του αλλά δεν...


Δεν την τυλιγες σε ένα κομμάτι ξυλο παρά σε αυτόν τον διάολο του είπα...


IMG_20210706_200555.jpg
 
Μου φωναζει το απογευμα ο Αιγυπτιος για να μου διηγηθει το παθημα του...
Είχε ρίξει τέσσερα καρουλια το μεσημέρι στο καΐκι να ψαρευουν κ πηγε για φαι κ ξεκουραση..
Το απογευμα που επέστρεψε να συνεχισει την δουλειά βρήκε την μια πετονια κομμένη έχοντας πανω στο καρουλι μόνο δυο βολτες τυλιγμενες..
Τι είχε συμβεί?
Το ψάρι (λαβράκι σίγουρα) του ξετυλιξε πολλα μετρα κ κατάφερε να περασει την πετονια στο σπασμένο πλαστικο όπου με ένα τίναγμα την έκοψε σαν μαχαίρι..
Κοίταξα την άκρη πετονιας κ ήταν όντως η πετονια τριμμένη κ κομμένη φαλτσα....
Κοιτάξαμε τριγυρω μηπως έχει σκαλωσει σε κανα σχοινί το ψάρι δεδομένου ότι πηρε κάμποση πετονια μαζί του αλλά δεν...


Δεν την τυλιγες σε ένα κομμάτι ξυλο παρά σε αυτόν τον διάολο του είπα...


View attachment 29209
Σας γυροφερνει αυτό το ψάρι μου φαίνεται...
 
Σωστά.Αυτο ήρθε πάνω,τα άλλα 3 τα πήραν με τα παραμαλα μαζί.
Αφου δεν του φάγανε κ τα μολυβια παλι καλά χαχαχα....
Αυτα είναι δόντια.. Και εμείς βάζουμε colgate και listerine και μας τα περνει ο διάολος χαχαχαχα...


Να ξαναπαει παλι στο ίδιο σημείο εξοπλισμένος κατάλληλα.........
 
Ο Έλληνας ψαράς πολλες φορες έχει απίστευτη εφευρετικότητα.....

Ωραια πατέντα το ξύλο που στηρίζει τα πεταχταρια. Γιατί όμως ψαρεύει μέσα από τη θάλασσα και όχι από τη ακτή;
Τον Φαραώ με το κιλό πρέπει να τον αγοράζει...δεν τον λυπάται καθόλου....
 
Ωραια πατέντα το ξύλο που στηρίζει τα πεταχταρια. Γιατί όμως ψαρεύει μέσα από τη θάλασσα και όχι από τη ακτή;
Η δεν μπορεί με τα πεταχταρια του να προσεγγιζει από την ακτή την απόσταση όπου βρισκονται-τρωνε τα ψάρια....
Η μπορεί τα νερά να είναι πολυ ρηχά σε απόσταση από την ακτή κ να βαθαινουν απότομα...

Τον Φαραώ με το κιλό πρέπει να τον αγοράζει...δεν τον λυπάται καθόλου....
Τους βγάζει ο ίδιος με παγιδες..
Αν δεις σε άλλα βίντεο το δείχνει...
 
Η δεν μπορεί με τα πεταχταρια του να προσεγγιζει από την ακτή την απόσταση όπου βρισκονται-τρωνε τα ψάρια....
Η μπορεί τα νερά να είναι πολυ ρηχά σε απόσταση από την ακτή κ να βαθαινουν απότομα...


Τους βγάζει ο ίδιος με παγιδες..
Αν δεις σε άλλα βίντεο το δείχνει...
Ετσι εξηγούνται τα πράγματα...
Παλιότερα που ψάρευα όσες φορές είχα δολωσει Φαραώ δεν έπιανα τίποτα...δεν ξέρω γιατί...
 
Παλιότερα που ψάρευα όσες φορές είχα δολωσει Φαραώ δεν έπιανα τίποτα...δεν ξέρω γιατί...
Είναι ένα δόλωμα που ως επι το πλειστον ψαρευει σε βραχώδεις βυθους...
Εκεί που ψαρευες κράταγε Φαραώ το μέρος?
Εδώ στο νησί δεν έχει......
Κάποτε είχε παραγγείλει ένας ερασιτεχνης Φαραώ για το σαργοπαραγαδο του..
Δεν έπιασε ουτε λέπι..
Προφανώς τα ψάρια το κοιταζαν με μεγαλη...περιεργεια....
 
Είναι ένα δόλωμα που ως επι το πλειστον ψαρευει σε βραχώδεις βυθους...
Εκεί που ψαρευες κράταγε Φαραώ το μέρος?
Εδώ στο νησί δεν έχει......
Κάποτε είχε παραγγείλει ένας ερασιτεχνης Φαραώ για το σαργοπαραγαδο του..
Δεν έπιασε ουτε λέπι..
Προφανώς τα ψάρια το κοιταζαν με μεγαλη...περιεργεια....
Λες για αυτό ρε Τάσο;;;.hair.
Απο την Αθήνα τον έφερνε ένας φίλος το καλοκαίρι γιατί εδώ δεν τον έβρισκα να το αγοράσω....
Ακροβάτης για απικο, μονοδολι (και μάνα) για πεταχταρια χρησιμοποιούσα....αλλά ούτε αυτά νομίζω πως υπάρχουν εδώ.
Η πεταλίδα δουλεύει παντου και πάντα...
 
Λες για αυτό ρε Τάσο;;;.hair.
Απο την Αθήνα τον έφερνε ένας φίλος το καλοκαίρι γιατί εδώ δεν τον έβρισκα να το αγοράσω....
Ακροβάτης για απικο, μονοδολι (και μάνα) για πεταχταρια χρησιμοποιούσα....αλλά ούτε αυτά νομίζω πως υπάρχουν εδώ.
Η πεταλίδα δουλεύει παντου και πάντα...
Με ότι έχουν μάθει τα ψάρια η όπως τα έχουμε μάθει εμείς, για αυτό ακους από τόπο σε τόπο για επιτυχίες διαφορετικων δολωμάτων παροτι μιλαμε για το ίδιο είδος ψαριού........
 
Back
Top