Καρούλια

συρτό των 10γρ.
Αυτά είναι ωραία μολυβακια τα στρογγυλά..
Δεν σκαλωνουν κ τόσο ευκολα αν στοχευεις σε σαργους η γενικά σε βραχώδεις αυτές...
Τα συγκεκριμένα είναι 5γρ αλλά βγαίνουν κ σε παραπανω γρ....
(Υπάρχουν κ "νικελ" και κάποιοι ισχυρίζονται ότι η γυαλαδα τους προσελκυει καλυτερα τα ψάρια... )
IMG_20211218_144845.jpg



Πριν την στιγμή που έσυρε το καρούλι και ξεκίνησε η μάχη μίλαγα με τον Τάσο τον γουρλη.
Το εχω,το εχω αυτό... είμαι είμαι.... .sarcastic.
 
Αυτά είναι ωραία μολυβακια τα στρογγυλά..
Δεν σκαλωνουν κ τόσο ευκολα αν στοχευεις σε σαργους η γενικά σε βραχώδεις αυτές...
Τα συγκεκριμένα είναι 5γρ αλλά βγαίνουν κ σε παραπανω γρ....
(Υπάρχουν κ "νικελ" και κάποιοι ισχυρίζονται ότι η γυαλαδα τους προσελκυει καλυτερα τα ψάρια... )
View attachment 37918


Το εχω,το εχω αυτό... είμαι είμαι.... .sarcastic.
Έχω καλούπι της do-it για βαριδακια αβγά συρτά.Τα φτιάχνω μόνος μου.
 
Last edited:
Το όλο θέμα με τα συρτα είναι το τρίψιμο και το κατσαρωμα της μπετονιας που γίνεται.Εχωντας μεγάλη βελόνα σε διάμετρο στο καλούπι μετά κόβω όσο χρειάζεται απο πλαστικό σωληνάκι μπατονετας,το περνάω μέσα στο βαρίδι και το κεφαλωνω με αναπτήρα από τις δύο πλευρές.Δεν παει να χτυπαει-τραβάει το λιανωμα... Επίσης χάντρα σιλικόνης μεταξύ βαριδιου και παλέτας αγκιστριού.Αν είναι να τα κόψει ας τα κόψει επειδή δεν άφησα αέρα στα κεφάλια όχι από μ@λακια.
 
Έχω καλούπι της do-it για βαρυδακια αβγά συρτά.Τα φτιάχνω μόνος μου.
Ακόμα καλυτερα...
Δεν έχω ασχοληθεί,εξάλλου δεν χάνω κ πολλά μολυβια κ δεν κοστίζουν κ πολυ...

Εβλεπα κάποτε επαγγελματία που έφτιαχνε μολυβια για τα παραγαδια του..

Ένα κομμάτι μεταλλικης σωλήνας το είχε κόψει στην μεση, και κατοπιν το συγκρατουσε με συρμα, έφτιαχνε την "θηλιά" από χάλκινο καλώδιο για να μην σκουριαζει κ έριχνε το λιωμενο μολυβι...
Ελυνε το συρμα κ έτοιμο.......

Το όλο θέμα με τα συρτα είναι το τρίψιμο και το κατσαρωμα της μπετονιας που γίνεται.
Και ειδικά στα ετοιματζιδικα του εμπορίου..
Εγώ κλείνω λίγο τις τρυπες γιατί συνήθως είναι μεγάλες......

Επίσης χάντρα σιλικόνης μεταξύ βαριδιου και παλέτας αγκιστριού.
Παντα αυτό...
Και ειδικοτερα στις ψιλες πετονιες...
 
Το όλο θέμα με τα συρτα είναι το τρίψιμο και το κατσαρωμα της μπετονιας που γίνεται.Εχωντας μεγάλη βελόνα σε διάμετρο στο καλούπι μετά κόβω όσο χρειάζεται απο πλαστικό σωληνάκι μπατονετας,το περνάω μέσα στο βαρίδι και το κεφαλωνω με αναπτήρα από τις δύο πλευρές.Δεν παει να χτυπαει-τραβάει το λιανωμα... Επίσης χάντρα σιλικόνης μεταξύ βαριδιου και παλέτας αγκιστριού.Αν είναι να τα κόψει ας τα κόψει επειδή δεν άφησα αέρα στα κεφάλια όχι από μ@λακια.
Kαλό με την μπατονέτα!.sarcastic.
 
Kαλό με την μπατονέτα!.sarcastic.
Στο εμπόριο υπαρχουν μολυβια "τορπιλες" συσκευασμένα σε κουτακια, η σε κασετινες σε διάφορα μεγέθη με ενσωματωμένο σωληνακι σιλικόνης για αυτό τον λόγο....
Χρησιμα στο ψάρεμα απίκο,μπολονεζ αν δεν υπάρχει χαντρα προστασίας, κ ιδιαίτερα αν ψαρεύουμε με ψιλη "μάνα".....
 
Και η δική μου ψαριά, το πρωί από 9-11, στην φωτογραφία. Με 5 καρούλες και δόλωμα "μάνα". Το χταπόδι 1.440 - ήμουν τυχερός, άρπαξε το δόλωμα μολις το έριξα και είδα το μικρό τράβηγμα, και είχα δίπλα την απόχη. Η τσιπούρα 400γρ.
Και το απόγευμα-σούρουπο 2 λεθρινάκια, 1 σαργός και χαμένη μάλλον τσιπούρα περί το 1/2 κιλό.1667768424847.jpeg
 
Πριν λίγο πηγα μια βόλτα στο λιμάνι μιας που είχε ωραία μπουνατσα να δω τι παιζει...
Ψάρι αξιόλογο δεν είδα αλλά είδα ένα χταπόδι να απολαμβάνει τον μεζέ του που ήταν ένας μεγάλος κέφαλος...

Γρηγορα σπίτι να παρω το καρούλι με την χοντρή πετονιά κ την μεγάλη σαλαγκιά που εχω για αυτή την δουλειά.....

Θέμα χρόνου να μου κάνει παρεα.....
1.440γρ....

IMG_20231228_142045.jpg
 
Πριν λίγο πηγα μια βόλτα στο λιμάνι μιας που είχε ωραία μπουνατσα να δω τι παιζει...
Ψάρι αξιόλογο δεν είδα αλλά είδα ένα χταπόδι να απολαμβάνει τον μεζέ του που ήταν ένας μεγάλος κέφαλος...

Γρηγορα σπίτι να παρω το καρούλι με την χοντρή πετονιά κ την μεγάλη σαλαγκιά που εχω για αυτή την δουλειά.....

Θέμα χρόνου να μου κάνει παρεα.....
1.440γρ....

View attachment 84100
Κοπάνα τον καλά και βουρ για ξυδατο με τσίπουρα.
 
Ψάρι αξιόλογο δεν είδα αλλά είδα ένα χταπόδι να απολαμβάνει τον μεζέ του που ήταν ένας μεγάλος κέφαλος...
Θέμα χρόνου να μου κάνει παρεα.....
1.440γρ....
2 χταπόδια σε διαδοχικές φωτό (το 1ο περυσινο δικό μου) με διαφορά 13,5 μηνες.
Και τα δυο ακριβώς 1.440 γραμμαρια!!!!
Μερικές φορές οι συμπτώσεις είναι απίστευτες!!!
 
Back
Top