Καρούλια

Και εγω το ανανεωσα της προαλλες γιατι ειχα να το ριξω κατι χρονια,το εχω σε λεκανη παραγαδιου 50 αγκιστρια που νομιζω ειναι υπεραρκετα για αυτη την τεχνικη κ ανα δυο οργιες το καθε παραμαλλο( 80/40/15)..το καρουλι δεν με βολεψε γιατι δεν θελω να το δολωνω κατα την στιγμη του ριξιματος..κ επισης δεν το θεωρω τοσο βολικο οσο η λεκανη..αν θελω το ριχνω κ δευτερη φορα αντικαθιστωντας τα φαγωμενα δολωμενα κ οσα ειναι αφαγωτα κρεμονται στην καταλληλη θεση..δηλαδη κατα το μαζεμα ενα - ενα αγκιστρι παει στην θεση του..
Συνηθως το ριχνω με μεγαλο μπιτονι η ακομα καλυτερα με ντενεκε λαδιου..
Ενδιαμεσα δεν προσθετω καποιο βαριδακι η φελλο..ψαρευει κανοντας "κοιλια"..δολωμα συνηθως γαριδα κ το ριχνω κυριως για σαργους κ μελανουρια..την καλυτερη ψαρια σε σαργους θυμαμε την ειχα κανει Αυγουστο με φεγγαρι..
ψαροδολια δεν βαζω γιατι θελω να αποφυγω σμερνες κ μουγγρια που με την σειρα τους διμηουργουν ντεματα(κ αν μας κοπει η μανα αντε γεια για αυτο κ βαζω νουμερο 80)..
Και σε ενα μακρινο κ καλο ντεμα κ σε συνδιασμο με την ελαστικοτητα της πετονιας θα δυσκολευτουμαι να το βγαλουμε γιατι δεν "ακουει"...δυστηχως δεν υπαρχει η βαρκα για να παμε πανω ακριβως απο το ντεμα οπως θα εκανε ενας "σκαφατος" παραγαδιαρης..
Αφου ριχτει δενω την ακρη σε ενα βραχο κ το αφηνω να ψαρεψει καμμια ωρα..
Το σημαντικοτερο ολων κ που πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερα ειναι να μην το ριχνουμε σε περιοχες που υπαρχει διελευση σκαφων..τα υπολοιπα ερχονται απο μονα τους με τον καιρο κ αν κατι δεν μας αρεσει η δουμε οτι ειναι λαθος το τροποποιουμε οπως εμεις νομιζουμε...

20200519_135306.jpg
 
Και εγω το ανανεωσα της προαλλες γιατι ειχα να το ριξω κατι χρονια,το εχω σε λεκανη παραγαδιου 50 αγκιστρια που νομιζω ειναι υπεραρκετα για αυτη την τεχνικη κ ανα δυο οργιες το καθε παραμαλλο( 80/40/15)..το καρουλι δεν με βολεψε γιατι δεν θελω να το δολωνω κατα την στιγμη του ριξιματος..κ επισης δεν το θεωρω τοσο βολικο οσο η λεκανη..αν θελω το ριχνω κ δευτερη φορα αντικαθιστωντας τα φαγωμενα δολωμενα κ οσα ειναι αφαγωτα κρεμονται στην καταλληλη θεση..δηλαδη κατα το μαζεμα ενα - ενα αγκιστρι παει στην θεση του..
Συνηθως το ριχνω με μεγαλο μπιτονι η ακομα καλυτερα με ντενεκε λαδιου..
Ενδιαμεσα δεν προσθετω καποιο βαριδακι η φελλο..ψαρευει κανοντας "κοιλια"..δολωμα συνηθως γαριδα κ το ριχνω κυριως για σαργους κ μελανουρια..την καλυτερη ψαρια σε σαργους θυμαμε την ειχα κανει Αυγουστο με φεγγαρι..
ψαροδολια δεν βαζω γιατι θελω να αποφυγω σμερνες κ μουγγρια που με την σειρα τους διμηουργουν ντεματα(κ αν μας κοπει η μανα αντε γεια για αυτο κ βαζω νουμερο 80)..
Και σε ενα μακρινο κ καλο ντεμα κ σε συνδιασμο με την ελαστικοτητα της πετονιας θα δυσκολευτουμαι να το βγαλουμε γιατι δεν "ακουει"...δυστηχως δεν υπαρχει η βαρκα για να παμε πανω ακριβως απο το ντεμα οπως θα εκανε ενας "σκαφατος" παραγαδιαρης..
Αφου ριχτει δενω την ακρη σε ενα βραχο κ το αφηνω να ψαρεψει καμμια ωρα..
Το σημαντικοτερο ολων κ που πρεπει να προσεχθει ιδιαιτερα ειναι να μην το ριχνουμε σε περιοχες που υπαρχει διελευση σκαφων..τα υπολοιπα ερχονται απο μονα τους με τον καιρο κ αν κατι δεν μας αρεσει η δουμε οτι ειναι λαθος το τροποποιουμε οπως εμεις νομιζουμε...

View attachment 13257
Μόνο που με τα μπιτονια και τους τενεκέδες Τάσο, θα στο πάει ο αέρας προς τα κει που φυσάει.
Με τη σχεδία το πας εσύ εκεί που θέλεις γιατι διαφορετικά καταλαβαίνεις τι θα γίνει με 450μ και 100 αγκίστρια.
Αργότερα που θα έχω χρόνο θα γράψω λεπτομέρειες
 
Εγω εχω παρει αυτο.Εχω ξηλωσει την μηχανη απο πισω και το εχω σαν καροτσα.sarcastic.Σερνω ελεγχομενα μικρα
παραγαδια και ζωντανα δολωματα σε λογικες αποστασεις.Χωραει και στο σακιδιο μια χαρα.
https://d.scdn.gr/images/sku_main_i...20190613094324_summertiempo_varka_622256.jpeg
 
Ναι ισχυει αυτο..
Σχεδια ειχα φτιαξει παλια κ χρησιμοποιωντας ζυγια(κεντρο,αριστερα,δεξια)πηγενε οπου ηθελα..
Αλλα δεν μου προσφερε κ παρα πολλα γιατι εκει που το ριχνω η πορεια που εχει παντα ο αερας με βολευει...

Εγω εχω παρει αυτο.Εχω ξηλωσει την μηχανη απο πισω και το εχω σαν καροτσα.sarcastic.Σερνω ελεγχομενα μικρα
παραγαδια και ζωντανα δολωματα σε λογικες αποστασεις.Χωραει και στο σακιδιο μια χαρα.
https://d.scdn.gr/images/sku_main_i...20190613094324_summertiempo_varka_622256.jpeg
περιπου ποσα μετρα παει?
τα καταλληλοτερα ειναι τα βαρκακια του heavy casting γιατι εκτος οτι εχουν ικανοποιητικη εμβελεια μπορεις να ριχνεις το παραγαδι κ με απολυτη μπουνατσα..
το μειονεκτημα ειναι το υψηλο κοστος τους......
 
περιπου ποσα μετρα παει?
τα καταλληλοτερα ειναι τα βαρκακια του heavy casting γιατι εκτος οτι εχουν ικανοποιητικη εμβελεια μπορεις να ριχνεις το παραγαδι κ με απολυτη μπουνατσα..
το μειονεκτημα ειναι το υψηλο κοστος τους......
Τασο εγω το εχω για λιμανια μονο.Μεχρι 150 μετρα ειναι κομπλε.Μιλαμε τωρα για 12 ευρω ετσι?
Και να πνιγει βαζεις τα γελια που λεμε.Δεν αξιζει να δωσεις ενα σκασμο λεφτα γιατι οι καμπανες
ειναι μεγαλες σε αυτο το σπορ.Στελνω σουπια στο κεντρο του λιμανιου απλα.Αμα το δει καποιος
λεει κανενα πιτσιρικι παιζει .sarcastic.
 
Λοιπόν ,εγω για την κατασκευή εχω χρησιμοποιήσει σανίδα 6x1 εκ για τα πλαινά της σχεδίας μηκους 80εκ. καθως και για την μπροστινή και πίσω πλευρά ,μηκος 47εκ και τα οποία αυτά δεν ειναι κάθετα ,αλλα παράλληλα με την επιφάνεια του νερού .
Για το κάθετο που παίζει το ρόλο του πανιού και το οποιο πέφτει ώστε στην μεταφορά να το περνάω στον ώμο χρησιμοποίησα πηχάκι 2x1 εκ.και πάνω σ αυτό το πλαίσιο καρφώνω για πανι ένα πλαστικό απο σακούλα , συνήθως με έντονο χρώμα να το βλέπω .
Εσωτερικά τωρα στο πλαίσιο της σχεδίας ,έχω κολλήσει DOW 5αρι που στη συνέχεια το τύλιξα πιάνοντας μαζι και το το ξύλο, με ταινία συσκευασίας ώστε να προστετευεται καλύτερα το DOW.
Στο πίσω μέρος της σχεδιας που δένεται η μάνα ,οπως φαινεται και στη φωτογραφία ,εχω ανοίξει τρύπες . Αυτες οι τρύπες και ανάλογαω σε ποια θα δέσεις ,ειναι αυτό που καθοριζει την κατεύθυνση.






Ας πάρουμε ενα παραδειγμα.
Αν υποθέσουμε οτι είμαι σε ενα ακρωτήρι και φυσάει ΒΑ . Αν δεσω τη μάνα στο μέσο της "πρύμνης" η σχεδία θα πάρει την κατεύθυνση του ανεμου. Αρα θα την στείλει στο εσωτερικό του κόλπου. Εγω όμως θέλω να την στείλω να ψαρέψει ποιο ανοιχτά και στην συγκεκριμένη περίπτωση για να γίνει αυτό , πρέπει να φύγει αριστερά , από κει δηλαδή που φυσάει .Αρα θα δεσω την μανα αριστερα απο το μεσο της πρυμνης. Το πόσο αριστερά το βλεπεις με δυο δοκιμες που θα κανεις.


Δηλαδή αν θέλεις να την στείλεις ,σχεδον προς την κατεύθυνση που φυσάει, θα δέσεις απο το κέντρο και δεξια η αριστερά ανάλογα απο που έχεις τον αέρα και ολα στο μετρο του δυνατου .
Το παράδειγμα που έβαλα πιο πάνω , είναι κατι που το κανω συνέχεια σε συγκεκριμένο μέρος που πηγαίνω με μεγαλο βαθος και ειχα σκίσει κατι χρονιες κάτι μελανουρια μισόκιλα. Η σχεδία οπως φαίνεται στο σκίτσο με τον ανεμο ΒΑ, μπορεί να πάει ακομη πιο αριστερά.
Επισης αν εχει πολύ δυνατό αερα πράγμα οιυ δεν το θέλουμε ,μικραίνουμε την επιφάνεια του πανιού. Το ιδανικό ειναι ενα 4αρακι.
 
Το παραγάδι πατώνει; Και μετά πως το μαζεύετε; Δεν μπλέκεται στο μάζεμα;
Παντελή αναλόγως το ψάρεμα που θελεις να κανεις .Αν θελεις το αφήνεις ως εχει στο ριξιμο και αυτο κανει μια κοιλιά μεσα στο νερο. Μπορείς όμως ανα 10 μ ας πούμε να του κρεμάς κι ενα βαρίδι. Μπορείς να μεγαλώσεις την απόσταση ανάμεσα στα βαρίδια και ανα ενα βαρίδι να βάζεις ενα φελλό,οποτε κανει ενα ζικ ζακ. Ομως ολα αυτα σε συνάρτηση πάντα με τον αέρα. Αν εχει δυνατο αερα ,πρεπει οπωσδήποτε να βάζεις βαρίδια και μάλιστα βαρύτερα. Φαντάσου 450μ και να τραβάει η σχεδία διαλωμένα. Πολλές φορες τα δεδομένα τα αλλάζουν τα ιδια τα ψάρια,τα οποια κατα το ριξιμο του παραγαδιου ορμάνε στα κινούμενα δολώματα και απο μονα τους δημιουργούν βάρος.
Μια φορά κοντά στη Σητεία ,ενω το ρίχναμε ο αέρας άρχισε να πέφτει και οι σαργοί τσιμπούσαν σαν τρελοί. Σε μολις 20 αγκίστρια ειχε πάνω 9 σαργούς μισοκιλους και αυτο ηταν . Το παραγάδι δεν πήγαινε απο το βαρος,καθως ηταν και σχετικά ρηχά και ο αέρας έκοψε.
Πιασίματα μου εχει κάνει πολλές φορές αλλά σε παράμαλλα ,σε μανα ποτε. Το χειροτερο μου όμως ηταν πριν λιγα χρόνια .
Ηταν Σεπτέμβρης και το εχω ριξει για μελανούρια . Βάθος μεγαλο απο 30εως 60μ. Αφού εχει τερματίσει ολο , 450μ ,σε λίγο αλλάζει κατεύθυνση ο αέρας και δυναμώνει. Το δέσιμο ηταν για άλλα δεδομένα και η σχεδία τουμπάρει.
Αντε τωρα να το μαζέψω, με το τελάρο που παίζει το ρόλο του πανιού μέσα στο νερό να κοντράρει και με δυνατο αερα. Ολο μαζι επαιρνε αλλη πορεία και τα τελευταία 100μ περίπου, τα έβγαλε εξω στα βράχια μαζι με τη σχεδια η οποια ειχε σπασει πια.
Μεσα στη νύχτα μόνος να ανεβοκατεβαινω τα βράχια και να πηγαινοέρχομαι να το ξεσκαλώσω και να το μαζέψω. Σε κάποια στιγμή γλιστρισα και είχα ενα γερο πέσιμο που περα απο κατι σκισιματα και γρατσουνιές ευτυχώς δεν έπαθα κατι αλλο. Ηταν και 15Αυγουστος θυμάμαι και το τι εχω πει εκείνο το βράδυ δεν περιγράφεται.:mad:
 
Τι ρωτάς βρε Παντελή.
Το μπλέξιμο είναι πάντα ανάλογα με τον πάτο!!!!;)

Όσων το μυαλό πήγε στο πονηρό , ντροπή σας :mad:

Σωστός!!!
Ειδικά αν ο πάτος βρίσκεται έξω από τα χωρικά σου ύδατα, το μπλέξιμο είναι δεδομένο :p ;)

Μια φορά κοντά στη Σητεία ,ενω το ρίχναμε ο αέρας άρχισε να πέφτει και οι σαργοί τσιμπούσαν σαν τρελοί. Σε μολις 20 αγκίστρια ειχε πάνω 9 σαργούς μισοκιλους και αυτο ηταν
Ρε Δημήτρη με εννιά μισόκιλους σαργούς, τα μαζεύεις άρον άρον και τρέχεις πίσω να ανάψεις φωτιά!bbq2
 
Σωστός!!!
Ειδικά αν ο πάτος βρίσκεται έξω από τα χωρικά σου ύδατα, το μπλέξιμο είναι δεδομένο :p ;)


Ρε Δημήτρη με εννιά μισόκιλους σαργούς, τα μαζεύεις άρον άρον και τρέχεις πίσω να ανάψεις φωτιά!bbq2
Οι συγκεκριμένοι έκαναν τουρισμό. Μπήκαν καταψυξη ,ηρθαν Αθηνα και μετα απο δυο μερες ψήθηκαν στα Τζουμέρκα ;)
 
Μετα την σημερινη πρωινη βροχη η μερα εδειξε να "ανοιγει" κ ετσι το απογευμα εβγαλα απο την καταψυξη την σαρδελα,πηρα το καρουλι με την 18αρα,εβαλα στην τσεπη ενα κουτακι μολυβακια φακες,κ ενα κουτακι αγκιστρακια τα κλασσικα mustad 1144 ν7,κ τον σουγια..αποχη δεν πηρα γιατι υπηρχε εκει που θα ψαρευα..
μοναγκιστρο με ενα μολυβακι λιγο πιο πανω..αρματωσια σκετος θανατος κ οι λογοι που συμβαινει αυτο ειναι γνωστοι βεβαια..
Ανεβηκα σε μια αραγμενη βαρκα ενος φιλου στο λιμανακι κ ξεκινησα να κοβω λαχταριστα φιλετακια πανω σε μια σανιδα που βρηκα εξω πεταμενη..
ραχοκοκκαλιες κ κεφαλια επεσαν πιο περα στο νερο κ οι κεφαλοι δεν αργησαν κ πολυ να κανουν την εμφανιση τους..
ειχα κ δυο ξαγκιστρωματα αλλα ως γνωστον στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..
20200531_212446.jpg
 
Μετα την σημερινη πρωινη βροχη η μερα εδειξε να "ανοιγει" κ ετσι το απογευμα εβγαλα απο την καταψυξη την σαρδελα,πηρα το καρουλι με την 18αρα,εβαλα στην τσεπη ενα κουτακι μολυβακια φακες,κ ενα κουτακι αγκιστρακια τα κλασσικα mustad 1144 ν7,κ τον σουγια..αποχη δεν πηρα γιατι υπηρχε εκει που θα ψαρευα..
μοναγκιστρο με ενα μολυβακι λιγο πιο πανω..αρματωσια σκετος θανατος κ οι λογοι που συμβαινει αυτο ειναι γνωστοι βεβαια..
Ανεβηκα σε μια αραγμενη βαρκα ενος φιλου στο λιμανακι κ ξεκινησα να κοβω λαχταριστα φιλετακια πανω σε μια σανιδα που βρηκα εξω πεταμενη..
ραχοκοκκαλιες κ κεφαλια επεσαν πιο περα στο νερο κ οι κεφαλοι δεν αργησαν κ πολυ να κανουν την εμφανιση τους..
ειχα κ δυο ξαγκιστρωματα αλλα ως γνωστον στον πολεμο εχουμε κ απωλειες..
View attachment 13560
εισαι μαστορας μεγαλος!
 
Διαβάζοντας την ιστορία του Τάσου θυμήθηκα ένα ιστορικό πατατρακ που είχα πάθει.

Πριν 23-24 χρόνια 2 Αυγούστου ( 3 έχω γενέθλια) και το πρωί είχε κάτι δουλειές ο πατέρας μου στην πόλη και μου λέει έλα να ψωνίσουμε και ότι δώρο θέλεις.

Ξεκινάμε κατουρημενος εγώ από την χαρά μου κάνουμε τις δουλειές και καρφί στα ψαρικα παίρνω 2-3 καρούλια με πολυαγκιστρα μια απόχη και ένα καλάμι.

Γυρνάμε στο χωριό τρώμε πλέον η ώρα μεσημέρι 2 -2:30 ντάλα ο ήλιος 35 βαθμούς και βάλε, λέω θα πάω για ψάρεμα. Κάτσε μου λέει ο πατέρας να πας ηλιοβασίλεμα τώρα δεν τσιμπάνε. Εγώ βέβαια δεν κρατιομουν με τίποτα παίρνω τα καρούλια που ήταν έτοιμα την απόχη και ζυμάρι που είχα φτιάξει με σαρδέλα από χθές και καρφί στο λιμανάκι.

Δολωνω 2 καρούλια τα ρίχνω βάζω στο ένα 2 πέτρες ετσι ώστε να κρατάνε το καρούλι αλλά να ξετυλιγει το άλλο το έχω 7-8 μέτρα πίσω και ψάχνω άλλες 2 πέτρες , όπως ψάχνω τις πέτρες βλέπω στην γλιστρα κάτι καλές πεταλίδες λέω κάτσε να βγάλω μερικές να ενισχύσω το ζυμάρι όλα αυτά δέκα μέτρα δίπλα και για 2 λεπτά ξαφνικά ακούω χρρρρρρρρ πλατς τρέχω βλέπω το καρούλι να σβουριζει σαν προπέλα .

Βγάζω τα παπούτσια και κάλτσες βουτάω μέχρι να φτάσω στο καρούλι το βλέπω ακίνητο λέω οκ έρχεται έξω το ψάρι.
Πιάνω το καρούλι και διαπιστώνω ότι δεν έχει πλέον μπετονια πάνω....


Έμεινα μέχρι το βράδυ δεν τσίμπησε ούτε κοκοβιος

Δεν ξαναψωνισα τίποτα από αυτό το μαγαζί.

Ξετυλιξα όλα τα καρούλια που είχα να δω αν είναι δεμένα και όλα ήταν εκτός από το αυτό.

Δεν κοιμήθηκα 2 μέρες

Αυτά.
 
ποιο ατυχια δεν υπηρχε..διαλεξε καρουλι το ατιμο..Δεν φταιει κ το μαγαζι εκτος κ τα εφτιαχνε ο ιδιος...
τουλαχιστον να εβλεπες τι ψαρι ηταν κ αν ηταν να ξεφυγει χαλαλι του..
Ειπες ζυμη με πολυαγκιστρα κ θυμηθηκα ενα αλλο περιστατικο,ψαρευα πιτσιρικας πιο περα απο το σπιτι μου κ αφησα το καρουλι χωρις να το ασφαλισω κ πεταχτηκα ενα λεπτο σπιτι να παρω κατι,γυριζω κ το βλεπω μεσα στην θαλασσα,μαζευω πετονια κ ειχε πιαστει ενας μεγαλος λουτσος κ απο το πολυαγκιστρο κρεμοταν ενα κεφαλοπουλο(πιαστηκε το κεφαλοπουλο πρωτα,το ειδε κ το μουνταρε..)με ενα τιναγμα μου τα εκοψε κ πηγε στο καλο...
 
το ξημερωμα με βρηκε στο λιμανακι εχοντας σαν κυριο στοχο τους παμπονηρους σαργους που ειναι μια καλη ωρα να ξεγελαστουν....
κοιταζω κατω στον ντοκο κ βλεπω ενα κοπαδακι πανω δεκα ψαρια οχι μεγαλα αλλα αναμεσα τους κ δυο καλα να τσιμπολογανε ενα χελιδονοψαρο σε αποσυνθεση που ειχαν πεταξει η διχτυαρηδες...
Τα μικροψαρα απουσιαζουν αυτες τις ωρες κ ετσι δολωσα ενα μοναγκιστρο σκετο χωρις μολυβακια φακες δολωμενο με ενα καλο φιλετο σαρδελας κ το εστειλα πανω τους συστημενο...
το αρπαξαν πριν πατωσει..του εδωσα κ πηρε μια δυο χεριες μποσικα κ το καρφωσα..αλλα καταφερε κ απελευθερωθηκε..
Ξαναδολωσα στα γρηγορα αλλα αντε να μαζευτουν παλι..
το εριξα διπλα ακριβως απο το χελιδονοψαρο κ γονατιστος ισα - ισα που παροκολουθουσα κοιταζοντας αναμεσα απο δυο λαστιχα στην ακρη του ντοκου..
Να σου κ φανηκε ενας καλος..πηγε κοντα εφυγε κ ξαναγυρισε δειλα δειλα...αν συνεχισεις θα φας το κεφαλι σου ειπα κ τραβηχτηκα πισω εντελως..ενιωσα ενα απαλο τσιμπημα κ αφησα την πετονια απο τα χερια μου να την παρει κ τραβηξα.. ενας ωραιος μισοκιλος σαργος ηρθε πανω εχωντας καταπιει το αγκιστρι που ουτε ο ξαγκιστρωτηρας δεν το εφτανε..σημαδι πως το απλο αυτο εργαλειο για μια ακομα φορα δουλεψε σωστα..ο ηλιος ειχε ηδη βγει..τα μαζεψα κ εφυγα..
DSC_0000034.jpg
 
το ξημερωμα με βρηκε στο λιμανακι εχοντας σαν κυριο στοχο τους παμπονηρους σαργους που ειναι μια καλη ωρα να ξεγελαστουν....
κοιταζω κατω στον ντοκο κ βλεπω ενα κοπαδακι πανω δεκα ψαρια οχι μεγαλα αλλα αναμεσα τους κ δυο καλα να τσιμπολογανε ενα χελιδονοψαρο σε αποσυνθεση που ειχαν πεταξει η διχτυαρηδες...
Τα μικροψαρα απουσιαζουν αυτες τις ωρες κ ετσι δολωσα ενα μοναγκιστρο σκετο χωρις μολυβακια φακες δολωμενο με ενα καλο φιλετο σαρδελας κ το εστειλα πανω τους συστημενο...
το αρπαξαν πριν πατωσει..του εδωσα κ πηρε μια δυο χεριες μποσικα κ το καρφωσα..αλλα καταφερε κ απελευθερωθηκε..
Ξαναδολωσα στα γρηγορα αλλα αντε να μαζευτουν παλι..
το εριξα διπλα ακριβως απο το χελιδονοψαρο κ γονατιστος ισα - ισα που παροκολουθουσα κοιταζοντας αναμεσα απο δυο λαστιχα στην ακρη του ντοκου..
Να σου κ φανηκε ενας καλος..πηγε κοντα εφυγε κ ξαναγυρισε δειλα δειλα...αν συνεχισεις θα φας το κεφαλι σου ειπα κ τραβηχτηκα πισω εντελως..ενιωσα ενα απαλο τσιμπημα κ αφησα την πετονια απο τα χερια μου να την παρει κ τραβηξα.. ενας ωραιος μισοκιλος σαργος ηρθε πανω εχωντας καταπιει το αγκιστρι που ουτε ο ξαγκιστρωτηρας δεν το εφτανε..σημαδι πως το απλο αυτο εργαλειο για μια ακομα φορα δουλεψε σωστα..ο ηλιος ειχε ηδη βγει..τα μαζεψα κ εφυγα..
View attachment 14256
Μαστορι μου εσύ!!! .shake hands. και στα ταίρια τους.
 
το ξημερωμα με βρηκε στο λιμανακι εχοντας σαν κυριο στοχο τους παμπονηρους σαργους που ειναι μια καλη ωρα να ξεγελαστουν....
κοιταζω κατω στον ντοκο κ βλεπω ενα κοπαδακι πανω δεκα ψαρια οχι μεγαλα αλλα αναμεσα τους κ δυο καλα να τσιμπολογανε ενα χελιδονοψαρο σε αποσυνθεση που ειχαν πεταξει η διχτυαρηδες...
Τα μικροψαρα απουσιαζουν αυτες τις ωρες κ ετσι δολωσα ενα μοναγκιστρο σκετο χωρις μολυβακια φακες δολωμενο με ενα καλο φιλετο σαρδελας κ το εστειλα πανω τους συστημενο...
το αρπαξαν πριν πατωσει..του εδωσα κ πηρε μια δυο χεριες μποσικα κ το καρφωσα..αλλα καταφερε κ απελευθερωθηκε..
Ξαναδολωσα στα γρηγορα αλλα αντε να μαζευτουν παλι..
το εριξα διπλα ακριβως απο το χελιδονοψαρο κ γονατιστος ισα - ισα που παροκολουθουσα κοιταζοντας αναμεσα απο δυο λαστιχα στην ακρη του ντοκου..
Να σου κ φανηκε ενας καλος..πηγε κοντα εφυγε κ ξαναγυρισε δειλα δειλα...αν συνεχισεις θα φας το κεφαλι σου ειπα κ τραβηχτηκα πισω εντελως..ενιωσα ενα απαλο τσιμπημα κ αφησα την πετονια απο τα χερια μου να την παρει κ τραβηξα.. ενας ωραιος μισοκιλος σαργος ηρθε πανω εχωντας καταπιει το αγκιστρι που ουτε ο ξαγκιστρωτηρας δεν το εφτανε..σημαδι πως το απλο αυτο εργαλειο για μια ακομα φορα δουλεψε σωστα..ο ηλιος ειχε ηδη βγει..τα μαζεψα κ εφυγα..
View attachment 14256
Πολύ ωραίος!
 
Φεγγάρι έχει άλλα όσο κατεβαίνεις σε νούμερα κάτι γίνεται.Ετσι λοιπόν έβγαλα το καρούλι 0,18 με 2γρ συρτό βαρίδι και 2/0 maruto μαύρο.Καραβιδακι πράσινο αλλά όλες χτύπησαν στα 15 κομματια που είχα ξεματισει με νερό.
unique girl names and meanings
Σύνολο 1,970.
 
Back
Top