Καραμπίνα ή δίκαννο

Εγώ πιστεύω ότι ο συνδυασμός και των δύο αναλόγως το θήραμα είναι και ο πιο ενδεδειγμενος. Πχ δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγι παπιας στον εβρο με καιρό και χρήση 38-40-42γρ φυσιγγια με δικανο. Επίσης με ξενίζει η καραμπίνα σε κυνηγι φερμας μπεκατσας ορτυκιου μπεκατσινιου αλλά και βολεύουν περισσότερο τα δύο διαφορετικά τσοκαρισματα του δικανου. Οπότε για μένα παππι, φασσα, γουρούνι, λαγό με καραμπίνα. Κυνήγια φερμας με δικανο. Την τσιχλα την κυνηγάω και με τα δύο εξίσου απολαυστικα.
 
Εγώ πιστεύω ότι ο συνδυασμός και των δύο αναλόγως το θήραμα είναι και ο πιο ενδεδειγμενος. Πχ δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγι παπιας στον εβρο με καιρό και χρήση 38-40-42γρ φυσιγγια με δικανο. Επίσης με ξενίζει η καραμπίνα σε κυνηγι φερμας μπεκατσας ορτυκιου μπεκατσινιου αλλά και βολεύουν περισσότερο τα δύο διαφορετικά τσοκαρισματα του δικανου. Οπότε για μένα παππι, φασσα, γουρούνι, λαγό με καραμπίνα. Κυνήγια φερμας με δικανο. Την τσιχλα την κυνηγάω και με τα δύο εξίσου απολαυστικα.
σωραιοςςςς κωστα, και εγω ετσι κυνηγαωωωωω .shake hands.
 
Καραμπινα χρονια και κατεληξα σε δικαννο αλλα ειναι τι κυνηγια κανεις υδροβια και φασσα καραμπινες αεριων κιολας καλυτερα ...τσιχλα περπατητα και κυνηγια φερμας γενικα δικανναρα σουπερ ποζε πρωτα και μετα πλαγιο σου βγαζει ενα ρομαντισμο μια παλια παραδοση εκτος απο πρακτικοτητα επισης 2 βολες σε κανουν πιο προσεκτικο και κανεις οικονομια και στα φυσιγγια χαιρομαι οταν βλεπω ανθρωπους με ακριβα οπλα καραμπινες να τα εχουν παρκαρει και να κυνηγουν με ενα φτηνο μονοκανο εχουν καταλαβει την σημασια του κυνηγιου...ιδανικοτερο ολων θεωρω το σουπερ ποζε!!
 
Για να διευκρινησουμε και κάτι... για κάποιον που κυνηγάει και με δίκανο και καραμπίνα είναι προτιμότερο το δίκανο να είναι sp επειδή η εικόνα που έχει αποτυπωθεί στον εγκέφαλο του είναι μία κάννη... και συνήθως μονοσκανδαλο για να μην μπερδεύεται. Είναι ευκολότερη η εναλλαγή από το ένα στο άλλο
 
Στο νήμα Baikal όπου ζήτησα γνώμες, με καθοδήγησαν στο να καταλάβω ότι φταίνε τα πολύ χαλαρά-αδύναμα ελατήρια των επικρουστήρων.
Αν ήταν αδύναμα τα ελατήρια των επικρουστηρων δεν θα πυροδοτουσαν τα φυσίγγια.... αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον θέμα με τις σχαστηριες... για κάποιο λόγο είτε από βρωμιά ή πολλά λάδια είτε από φθορά η σχαστηρια δεν συγκρατεί την σφύρα από την δεύτερη κάννη και με τον πυροβολισμό απελευθερώνεται και η δεύτερη σφύρα
 
Μεταφέρω από το θέμα "τσίχλα - κοτσύφι" λόγω σχετικότητας

Έχοντας χρησιμοποιήσει επί δεκαετίες και τα τρία είδη όπλων (Πλάγιο, S.P. αυτογεμή) ακόμη και μονόκαννο (1 χρόνο) η προσωπική μου αντίληψη είναι ότι τελικά μου "κάθεται" καλύτερα η καραμπίνα.
Την τρίτη βολή δεν τη χρειάστηκα για το ίδιο θήραμα ή για κάποιο κοπάδι, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων, αλλά πάμπολες φορές όταν μετά τις δύο βολές εμφανίστηκε άλλος στόχος και θα έμενα να τον κοιτάζω.
Ένας ακόμη λόγος που με επανάφερε στα αυτογεμή, μετά τα τελευταία 8 χρόνια που κυνηγούσα με σουπερποζέ, είναι το γρήγορο γέμισμα της καραμπίνας σε σχέση με τα δίκαννα.
Όπως έχουν πει όλοι "το καθένα με τις χάρες του". Διαλέγεις ποιο ταιριάζει με τη δική σου.

π.χ. Τα πλάγια που λάτρευα δεν μπόρεσα ποτέ να βολευτώ παρά τις απεγνωσμένες μου προσπάθειες.
 
Ομοίως εκ μεταφοράς

Για μένα καλύτερο είναι αυτό που ευχαριστιέσαι περισσότερο, όπως ορίζει την ευχαρίστηση ο καθένας μας.
Προσωπικά έχω να πω ότι πρόσφατα αγόρασα ένα από τα φθηνότερα αυτογεμή της αγοράς και πρόλαβα να ρίξω 120-130 τουφεκιές. Ποτέ δεν θυμάμαι στη πολύχρονη κυνηγετική μου ζωή να έχω ευχαριστηθεί άλλο περισσότερο. Ευχαρίστηση για μένα στο κυνήγι είναι η εύκολη/ευχάριστη/ξεκούραστη χρήση του όπλου και βέβαια το ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η ευστοχία.
Καθαρά προσωπικά και για τον τρόπο που κυνηγάω.
 
Back
Top