Καραμπίνα ή δίκαννο

Εγώ πιστεύω ότι ο συνδυασμός και των δύο αναλόγως το θήραμα είναι και ο πιο ενδεδειγμενος. Πχ δεν μπορώ να φανταστώ κυνηγι παπιας στον εβρο με καιρό και χρήση 38-40-42γρ φυσιγγια με δικανο. Επίσης με ξενίζει η καραμπίνα σε κυνηγι φερμας μπεκατσας ορτυκιου μπεκατσινιου αλλά και βολεύουν περισσότερο τα δύο διαφορετικά τσοκαρισματα του δικανου. Οπότε για μένα παππι, φασσα, γουρούνι, λαγό με καραμπίνα. Κυνήγια φερμας με δικανο. Την τσιχλα την κυνηγάω και με τα δύο εξίσου απολαυστικα.
Δεν θα γραψω τιποτα Κωστή....οτι θα έγραφα, το ειπες ακριβώς!!! .shake hands.
 
Εγώ κυνηγάω με καραμπίνες αλλά της έχω μόνο για το υδρόβιο που χρειάζεται η Τρίτη ντουφέκια Για κανένα τραυματισμένο σίγουρα στο μέλλον θα Πάρο s.p η μπαικαλ η browning ότι Μπορο οικονομικα
Δεν με νοιάζει τοσο η μαρκα...γυριζει ομως στο μυαλο μου κι ενα s/p με 76cm καννες μονο για καρτερι ρε φιλε....
 
.shake hands..love....(συμπληρώνω)...να γυρνάς σπίτι, πλήρης, αναζωογονημένος, ανεξαρτήτου κάρπωσης....

Υ.Γ: ...και τουφεκιές θα χάσεις, και θηράματα δεν θα βρεις,... δεν πρέπει να σ' απασχολούν ...την άλλη δόση...περπάτησες έσμιξες με την φύση!!!
+100000000!!!
 
Μπορεί να συμβεί όταν ρίξεις μόνο μια τουφεκιά που συνήθως ρίχνεις την πάνω πρώτη (λεγόμενη δεξια,) εγώ με το μονοσκανδαλο με τσοκ δύσκολα γιατί ρίχνω πρώτα την κάτω κανη έτσι θες δε θες με μια τουφεκιά όταν ρίξεις θα το τσακίσεις τελείως και θα οπλίσει .Τώρα αν επιλέξεις την την πάνω κανη πρώτη πρέπει να θυμάσαι να το τσακίζεις εντελώς.
Αυτό ακριβώς μου έχει συμβεί 2-3 φορές. Γιατί στις εισερχόμενες έριχνα πρώτα τη "στενή" που ήταν η πάνω. Όταν το κατάλαβα έβαλα τη στενή κάτω.
 
Το ποσό γρήγορα και άνετα μπορείς να γεμίσεις υποδηλώνει ευκολία και άνεση.

Αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει και στην καρπωση αν υπήρχαν πολλά θηράματα.

Επειδή δεν υπάρχουν μένουμε στο ποσό εξυπηρετεί αυτό...αν και εφόσον κάποτε προκύψει τέτοια περίσταση.

Προσωπικά ο τρόπος που γεμίζει και αδειάζει το δικαννο με βολεύει ακόμη και όταν μιλαμε για μια ή δύο βολές ή και όταν αδειαζω το όπλο χωρίς να έχω ρίξει.
Διότι συνήθως χρησιμοποιώ γάντια και οι καραμπινες δεν είναι ότι καλύτερο σε αυτό για εμένα.

Ίσως είμαι επηρεασμένος από τη δυσκολία του ανοίγματος και περισσότερο του κλεισίματος του Baikal, αν και το είχα μαζέψει αρκετά, αλλά ποτέ δεν έγινε....725. Αν μπορούσα να την πάρω, ίσως να σκεπτόμουν αλλιώς.
Αλλά τόσο στο δίκαννο όσο και στη καραμπίνα δεν φοράω γάντι στο δεξί χέρι και για την αίσθηση της σκανδάλης.
 
Ίσως είμαι επηρεασμένος από τη δυσκολία του ανοίγματος και περισσότερο του κλεισίματος του Baikal, αν και το είχα μαζέψει αρκετά, αλλά ποτέ δεν έγινε....725. Αν μπορούσα να την πάρω, ίσως να σκεπτόμουν αλλιώς.
Αλλά τόσο στο δίκαννο όσο και στη καραμπίνα δεν φοράω γάντι στο δεξί χέρι και για την αίσθηση της σκανδάλης.
Μπορεί να έχει σημασία το όπλο.
Εμένα είναι πολύ οκ και έτσι το ευχαριστιέμαι ακόμη και με τα γάντια.

Στις καραμπινες δεν με ενοχλούσαν τα γάντια σε αίσθηση ούτε και σε κάτι άλλο παρά μόνο στο άδειασμα.

Οπότε με το δικαννο έλυσα και αυτό το θέμα.

Τώρα πλέον δεν με ενοχλεί τίποτα.
Όλα είναι πιο άνετα πιο εύκολα και καλύτερα για εμένα.
Τονίζω το για εμένα διοτι μπορώ πολύ εύκολα να καταλάβω ότι άλλοι άνθρωποι βολεύονται αλλιώς.
 
Στο θέμα επαναγεμισης οταν ριχνεις με καραμπίνα 2 φυσίγγια γεμιζεις πιο γρήγορα απ το δικαννο. Αν ριξεις 3 αργεις πιο πολυ, γιατι βαζεις φυσιιγι πατας κουμπι γυριζεις απο κατω και βαζεις αποθηκη. Εκτος απο το speed loading της browning που είναι όνομα και πραγμα. Βαζεις απο κατω μονο...
 
Αυτό ακριβώς μου έχει συμβεί 2-3 φορές. Γιατί στις εισερχόμενες έριχνα πρώτα τη "στενή" που ήταν η πάνω. Όταν το κατάλαβα έβαλα τη στενή κάτω.
Τα σωστά σεταρισμένα δίκανα εξολκεύουν και οπλίζουν ταυτόχρονα ανεξαρτήτου μάρκας.
Αν δεν γίνεται αυτό θέλουν σετάρισμα.

Στα σταθερα τσοκαρίσματα τα ποζέ η φαρδιά κάννη είναι η κάτω δηλαδή η δεξιά του πλάγιου.
 
Στο θέμα επαναγεμισης οταν ριχνεις με καραμπίνα 2 φυσίγγια γεμιζεις πιο γρήγορα απ το δικαννο. Αν ριξεις 3 αργεις πιο πολυ, γιατι βαζεις φυσιιγι πατας κουμπι γυριζεις απο κατω και βαζεις αποθηκη. Εκτος απο το speed loading της browning που είναι όνομα και πραγμα. Βαζεις απο κατω μονο...
Ακριβώς έτσι!!!
 
Τα σωστά σεταρισμένα δίκανα εξολκεύουν και οπλίζουν ταυτόχρονα ανεξαρτήτου μάρκας.
Αν δεν γίνεται αυτό θέλουν σετάρισμα.

Στα σταθερα τσοκαρίσματα τα ποζέ η φαρδιά κάννη είναι η κάτω δηλαδή η δεξιά του πλάγιου.
Προφανώς. Για αυτό και το πρόβλημα και η αντιστροφή των τσόκ
σ.σ. Έχει σημασία ότι το δικό μου δίκαννο είναι μονοσκάνδαλο. Κακώς; Ίσως.
 
Μπορεί να έχει σημασία το όπλο.
Εμένα είναι πολύ οκ και έτσι το ευχαριστιέμαι ακόμη και με τα γάντια.

Στις καραμπινες δεν με ενοχλούσαν τα γάντια σε αίσθηση ούτε και σε κάτι άλλο παρά μόνο στο άδειασμα.

Οπότε με το δικαννο έλυσα και αυτό το θέμα.

Τώρα πλέον δεν με ενοχλεί τίποτα.
Όλα είναι πιο άνετα πιο εύκολα και καλύτερα για εμένα.
Τονίζω το για εμένα διοτι μπορώ πολύ εύκολα να καταλάβω ότι άλλοι άνθρωποι βολεύονται αλλιώς.
Συντάσσομαι απόλυτα με τη τελευταία πρόταση!
 
Προφανώς. Για αυτό και το πρόβλημα και η αντιστροφή των τσόκ
σ.σ. Έχει σημασία ότι το δικό μου δίκαννο είναι μονοσκάνδαλο. Κακώς; Ίσως.
Δεν είναι μεγάλη δαπάνη να σετάρει ο οπλουργός το όπλο..~30€.
Είναι προτιμότερο από το να αλλάζεις την θέση των τσοκ.
 
Στο θέμα ταχύτητας γεμίσματος παίζει μέγαλη σημασία και τι τύπος είναι το δίκαννο. Πχ σε πλαγιόκαννο χωρίς περαστό κλειδί τύπου Greener το γέμισμα είναι πολύ γρήγορο ενώ σε ποζέ είναι πιο αργό γιατί στην κάτω κάννη δεν έχεις τόσο εύκολη πρόσβαση όπως στα πλαγιόκαννα. Παίζει πολύ μεγάλη σημασία και η εξάσκηση και η οικειότητα που έχεις με το όπλο σου.
Όμως από εντελώς άδειο το όπλο μέχρι να ρίξεις 6 τουφεκιές δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις πιο γρήγορα με την καραμπίνα ακόμη και αν ειναι browning. Γιατί στο δίκαννο θα γεμίσεις ναι μεν 3 φορές αλλά με μία κίνηση γεμίζεις και τις 2 κάννες οπότε θα κάνεις 3 κινήσεις σύνολο. Ενώ στην καραμπίνα θα χρειαστεί να γεμίσεις τουλάχιστον 2 φορές και αναγκαστικά τα φυσίγγια τα γεμίζεις ένα ένα οπότε θα κάνεις τουλάχιστον 6 κινήσεις.

Αλλά εκτός από την ταχύτητα που και στο αυτογεμή σχετικά γρήγορα γεμίζεις το δίκαννο έχει και άλλα πιο σημαντικά πλεονεκτήματα. Το κυριότερο είναι ότι δεν κάνει εμπλοκές και ακόμη και αφλογιστία λόγο κακού φυσιγγίου να συμβεί έχεις και ένα δεύτερο φυσίγγι να ρίξεις άμεσα. Ενώ στην καραμπίνα πρέπει να την ξεμπλοκάρεις και να βάλεις άλλο φυσίγγι στην θαλάμη οπότε έχασες πάρα πολύ χρόνο. Και αν σου κάνει και εμπλοκή τότε χάνεις δεν χάνεις μόνο το πλεονέκτημα που έχεις της τρίτης τουφεκιάς αλλά χάνεις ακόμη και την δεύτερη τουφεκιά. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχει συμβεί. Επίσης έχεις πιο μεγάλη αμεσότητα ποια από τις 2 κάννες να επιλέξεις να ρίξεις πρώτα ανάλογα το τσοκ και το φυσίγγι που έχεις στην κάθε μία και συνήθως τα δίκαννα έχουν πιο μικρό μήκος έχουν καλύτερο ζύγισμα καθαρίζουν πολύ πιο εύκολα και είναι πολύ πιο αξιόπιστα από τα αυτογεμή.

Τέλος το κυριότερο από όλα είναι ότι λόγο λειτουργίας τους που σπάνε και ανοίγει στα δύο είναι πιο ασφαλή και πιο εύκολα ελέγξιμο καθώς εμπνέει περισσότερη ασφάλεια και για τους άλλους γιατί ακόμη και φυσίγγι να έχει στις θαλάμες δεν γίνεται να ρίξει εφόσον είναι ανοιχτό. Και ταυτόχρονα μπορείς να ελέγξεις σε κάθε γέμισμα το εσωτερικό των καννών.

Αντίθετα σε πολλα αυτογεμή αν έχεις ξεχάσει κανένα φυσίγγι στην αποθήκη πέφτοντας το κλειστρο μπορεί να το τραβήξει και να γεμίσει. Με αυτό τον τρόπο πριν 20 περίπου χρόνια παραλίγο να σκοτωθεί ένα 9χρονο τότε παιδί στο χωριό μου από ατύχημα. Συγχωριανός μου μέσα στο αυτοκίνητο άδειαζε την καινούρια του τότε Franchi τραβώντας το κλειστρο και ξέχασε ότι αυτή έπαιρνε 5 φυσίγγια στην αποθήκη (σε αντίθεση με τα υπόλοιπα τότε που επαιρναν 4). Οπότε τράβηξε την σκανδάλη για να ρίξει την σφίρα ενώ είχε μείνει το τελευταίο στην θαλάμη. Έτσι τρύπησε η λαμαρινα του αυτοκινήτου και απέξω πείραν τα σκάγια το παιδί το οποιο περνούσε εκείνη την ώρα με το ποδήλατο και δεν το είχε δει. Ευτυχώς μετά απο 3 μήνες στην εντατική το παδί τα κατάφερε. Δεν φταίει το όπλο φυσικά αλλά αν ήταν δίκαννο θα μπορούσε να ελεγχθεί πιο εύκολα και να αποφεχθεί αυτό το ατύχημα.

Ατύχημα στην Βιάννο
Edit: Βγήκα εκτός θέματος αλλά αξίζει να το αναφέρω το ατύχημα αυτό γιατί είχε γίνει τότε μεγάλο θέμα με παρέμβαση υπουργών και καθηγητών πρυτάνων πανεπιστημίων για να βρουν λύση για την άσκοπη οπλοχρησία. Μέχρι και συναυλία του Μίκη Θεοδωράκη αφιερωμένη στον σκοπό αυτό είχε γίνει νομίζω.
 
Last edited:
Back
Top