Καραμπίνα ή δίκαννο

Έχω οπλάρα και δεν το ήξερα (πλαγιόκαννο) από τον πατέρα!! :)

Πάντως εάν αγόραζα σήμερα θα διάλεγα ένα ποζέ για κύριο όπλο (τα τσοκαρίσματα δεν με αγγίζουν μιας και είμαι μέτριος σκοπευτής) και ένα αυτογεμές slug
 
ωραιες και χρησιμες οι λιστες με υπερ και κατα ,αλλα ο συντελεστης βαρυτητας κυμαινεται απο 5% μεχρι 40% για καθε ενα.
αν διαλεγα απο ενα υπερ, θα ηταν η ευκολια προσαρμογης των μετρων του ολπου στα αυτογεμη και η δυνατοτητα να αγκαλιαζει η παλαμη τις κανες στο πλαγιοκανο
 
Αφου λοιπον μεταφερθηκε το τοπικ και μπηκε και ο τιτλος Καραμπινα VS Δικαννο ας ριξουμε μια ματια γιατι το δικαννο(διπλοσκανδαλο) θεωρειτε το κορυφαιο κυνηγετικο οπλο.

ΥΠΕΡ

1)Δυο καννες αρα δυο διαφορετικα τσοκαρισματα.
2)Δυο διαφορετικα φυσιγγια με αμεση επιλογη.
3)Δυο πυροδοτικοι μηχανισμοι που σε περιπτωση προβληματος του ενος συνεχιζουμε με τον αλλο
4)Δυο βελονες που σε περιπτωση θραυσης καποιας να συνεχισουμε με την αλλη
5)Ποιο ασφαλες μηχανισμο
6)Τελειως αθορυβη αλαγη φυσιγγιων
7)Πολυ καλο ζυγισμα ακομα και σε χαμηλης ποιοτητας οπλα.
8)Δεικτες οπλισεως που σε βοηθανε ακομα και με κλειστα ματια να καταλαβεις αν ειναι οπλισμενο(οχι σε ολα)
9)Ποιο γρηγορο δεσιμο-λυσιμο.
10)Σε κανει ποιο καλο σκοπευτη.

ΜΕΙΟΝ

1)Δυσκολια αλλα και ακριβη μετατροπη σε περιπτωση αλαγης κλισεων του κοντακιου.
2)Ακριβωτερη κατασκευη που αυξανει την τιμη
3)Περισσοτερο λακτισμα σε καποιες περιπτωσεις ελαφριων οπλων
Και τελευταιο θα ελεγα πως τα περισσοτερα πλαγια και ποζε εργοστασιακα δεν κανουν για βολες με μολυβια.......οι καννες εχουν μια συγκλιση που αναγκαζει τα μονοβολα να διασταυρωνονται στα 35-40 μ περιπου.

Στις καραμπινες τωρα

ΥΠΕΡ

1)Το τριτο νομιμο φυσιγγι
2)Η ευκολια ρυθμισης του κοντακιου στις περισσοτερες.
3)Λιγοτερο λακτισμα αλλα οχι παντα
4)Ποιο οικονομικες αγορες
5)Ποιο ευκολο στην συντηριση

ΜΕΙΟΝ

1)Αν μας σπασει η βελονα τελειωσε η κυνηγετικη μας εξορμηση.
2)Θορυβωδες αλαγη φυσιγγιων
3)Η μονη σιγουρη τουφεκια ειναι μονο η πρωτη...και οχι παντα.
4)Κακο ζυγισμα σε πολλες.
5)Περισσοτερες εμπλοκες απο οποιαδηποτε αλλα οπλα.
6)Η ασφαλεια ασφαλιζει μονο την σκανδαλη

Δεν ξερω αν ξεχασα κατι ακομα αλλα σε γενικες γραμμες ετσι ειναι τα πραγματα
Η σύγκλιση καννών στα δίκαννα μεταξύ πλάγιου και ποζε ειναι εντελώς διαφορετική. Το πλάγιο μπορεί να ρίξει μονοβολα στοχεύοντας στο ίδιο σημείο, το ποζε μόνο η πάνω κάννη ή ένας εκπαιδευμένος σκοπευτής όπως ακριβώς έχει εκπαιδευτή να ρίχνει μακριά στους πήλινους δίσκους.

E281-F32-E-9940-4-C33-9712-43-E8-FAD029-C0.jpg
 
Η σύγκλιση καννών στα δίκαννα μεταξύ πλάγιου και ποζε ειναι εντελώς διαφορετική. Το πλάγιο μπορεί να ρίξει μονοβολα στοχεύοντας στο ίδιο σημείο, το ποζε μόνο η πάνω κάννη ή ένας εκπαιδευμένος σκοπευτής όπως ακριβώς έχει εκπαιδευτή να ρίχνει μακριά στους πήλινους δίσκους.

E281-F32-E-9940-4-C33-9712-43-E8-FAD029-C0.jpg
Δηλαδη το ποζε η κατω κανη δεν θα εχει την ιδια ευθυβολια οπως η πανω? Ρωταω γτ δεν εχω ασχοληθει με τέτοιο οπλο και τωρα σκέφτομαι να αγορασω
 
Η σύγκλιση καννών στα δίκαννα μεταξύ πλάγιου και ποζε ειναι εντελώς διαφορετική. Το πλάγιο μπορεί να ρίξει μονοβολα στοχεύοντας στο ίδιο σημείο, το ποζε μόνο η πάνω κάννη ή ένας εκπαιδευμένος σκοπευτής όπως ακριβώς έχει εκπαιδευτή να ρίχνει μακριά στους πήλινους δίσκους.

E281-F32-E-9940-4-C33-9712-43-E8-FAD029-C0.jpg
Aυτο δεν εχει καμια σχεση με την συγλιση των καννων που αναφερω...εδω μας δειχνει ποσο διαφορα εχει το κεντρο της καννης σε σχεση με την σκοπευτικη γραμμη την διαφορα υψους της κατω καννης σε ενα ποζε απο οτι σε ενα πλαγιοκαννο.
Στο πλαγιο ειναι ιδια και στο ποζε μονο στην επανω καννη.
Και ρωτω λοιπον πως μπορουμε να ριξουμε μονοβολα με ενα πλαγιο οταν τα μολυβια διασταυρονωνται στα 35-40μ???? πως γινεται αυτο???
Αν η βολη γινει σε αυτην την αποσταση θα πετυχουμε αυτο που θελουμε...αν ομως ριξουμε στα 60-70 μ η αριστερη καννη θα στηλει το μολυβι δεξια και η δεξια στα αριστερα...
Εχεις ακουσει για την ρυθμιση των ραβδοτων πλαγιοκαννων για να ριξουν το βλημα εκει που σημαδευουν???
 
Δηλαδη το ποζε η κατω κανη δεν θα εχει την ιδια ευθυβολια οπως η πανω? Ρωταω γτ δεν εχω ασχοληθει με τέτοιο οπλο και τωρα σκέφτομαι να αγορασω
Το μονο ποζε που ξερω που εχει παραλληλες καννες πιστοποιημενες απο το εργοστασιο ειναι το ΤΟΖ 34.
 
Είστε απόλυτα σίγουροι ότι οι κάννες σε αυτά τα αλληλεπίθετα είναι παράλληλες;
Αν ήταν παράλληλες μεταξύ τους, η κάθε μια θα ήθελε και τη δικιά της σκόπευση. Εν προκειμένω στο αλληλεπίθετο "φέξε μου και γλύστρισα!"
Τα δίκαννα πάντα έχουν σύγκλιση γύρω στα 35μ, και τα καλά δίκαννα έχουν πιστοποιημένη τη σύγκλιση των καννών τους.
Το ΤΟΖ 34 ενός φίλου μου πάντως έχει τη σφραγίδα πιστοποίησης σύγκλισης, τις κοιτούσαμε πρόσφατα.

Η εικόνα "σηκωμένη" από το βιβλίο του Νικήτα Κυπρίδημου "Οι σφραγίδες των όπλων"
 
Ένα εκατομμύριο λόγοι....
Η αμεσότητα της τουφεκιάς ενός δίκαννου σε σχέση με ένα αυτογεμές.
Η διαφορετική οπτική στην εικόνα κατά την επόμιση.
Η ασύγκριτη ασφάλεια που προσφέρουν οι ξεχωριστές κάννες.
Η διαφορετική αίσθηση στην σκανδάλη που προσφέρουν τα δικαννα.
Το πλεονέκτημα για έναν σκοπευτή-κυνηγό να χρησιμοποιεί ΈΝΑ τουφέκι στα σκοπευτικά αθλήματα και στο κυνήγι.
Ποιο αξιόπιστοι και ανθεκτικοί μηχανισμοί από τα κινητά μέρη ενός αυτογεμούς.
Ποιο εύκολος καθαρισμός.
Μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση του κυνηγού με παραδοσιακές προεκτάσεις.
Ποιο sportive profile.
Ευκολότερη συλλογή των καλύκων.
Να πω και άλλα;
Για ολα τα παραπάνω εχεις απολυτο δικιο
 
Δεν κατάλαβες τι εννοώ.. αν βάλεις 2 όπλα δίπλα δίπλα τα οποία να ακουμπάνε σε ένα μαξιλάρι δλδ σταθερά και κανεις δοκιμή με ίδια τσοκ ίδια φυσίγγια και ίδια απόσταση το Baikal που λέμε τώρα δεν θα αποδώσει ούτε καν τα μισά σε σχέση με το άλλο όπλο και βλητικά αλλά και στην κατανομή.. Οπότε δεν παίζει ρόλο ποιος βρίσκετε από πίσω.. Οποίος και να βρίσκετε ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε πάντα.
Κανω quote το ποστ του beret οχι επειδη θελω να απαντησω με καποιο τροπο σε αυτο, αλλα επειδη ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι γραφονται αποψεις ξεκαθαρα προσωπικές, φυσικα χωρις καμια παραπομπη σε καποια δοκιμη που να αποδεικνύει τα γραφομενα!
Παντως beret οταν η πουλιαστρα γεμιζει με baikal η κ@υλ@ πολλαπλασιάζεται! Σαν να φορτωνει ο διπλανος γκομενα με Porsche και εσυ να φορτωνεις καλυτερη με το saxorallo!! .terror.
 
Altair για να απαντήσουμε και λιγο στο νημα που άνοιξες: τα υπερ του να κυνηγας με δικανο ειναι αρκετα...Τα δυο διαφορετικα τσοκαρισματα δυο χρονιες τα συνδυαζα και με διαφορετικα νουμερο σκαγια στην καθε κανη, και ο φιλος ο Θοδωρης που με εβλεπε το θεωρουσε μεγα λαθος και περιπλοκο οσο αφορα τις προσκοπευσεις! Ελα ομως που μου ειχε κατσει και πηγαινα τρενο στην τσιχλα!
Ολα ειναι υποκειμενικα λοιπον, και ο λογος να κυνηγας με δικανο με ιδιο τσοκ και στις δυο καννες ειναι γιατι ετσι την "βρισκεις" και σου βγαινει σε καλο...κανενας αλλος!
 
Aυτο δεν εχει καμια σχεση με την συγλιση των καννων που αναφερω...εδω μας δειχνει ποσο διαφορα εχει το κεντρο της καννης σε σχεση με την σκοπευτικη γραμμη την διαφορα υψους της κατω καννης σε ενα ποζε απο οτι σε ενα πλαγιοκαννο.
Στο πλαγιο ειναι ιδια και στο ποζε μονο στην επανω καννη.
Και ρωτω λοιπον πως μπορουμε να ριξουμε μονοβολα με ενα πλαγιο οταν τα μολυβια διασταυρονωνται στα 35-40μ???? πως γινεται αυτο???
Αν η βολη γινει σε αυτην την αποσταση θα πετυχουμε αυτο που θελουμε...αν ομως ριξουμε στα 60-70 μ η αριστερη καννη θα στηλει το μολυβι δεξια και η δεξια στα αριστερα...
Εχεις ακουσει για την ρυθμιση των ραβδοτων πλαγιοκαννων για να ριξουν το βλημα εκει που σημαδευουν???
Η σύγκλιση των καννών όντως ισχύει και στους δύο τύπους δίκαννου αλλά πάλι το πλαγιόκαννο υπερισχύει. Οι κάννες του δίκαννου είναι ρυθμισμένες προκειμενου να έχεις ταύτιση των δύο κατανομών στις 40-50 γιάρδες. Στο διάστημα πριν και μετά δεν υπάρχει ταύτιση αλλά οι δύο κατανομές έρχονται η μία πλάι στην άλλη κάνοντας μια έλλειψη.
Τώρα στο θέμα του μονοβολου μετα την σύγκληση ο κυνηγός μπορεί να διορθώσει πιο εύκολα στο οριζόντιο επίπεδο του πλάγιου την αριστερή κάννη αριστερά και την δεξιά κάννη δεξιά.
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω βλέπω οτι το θέμα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν είναι μόνο δίκαννο VS καραμπίνα. Εγινε και βελτιωμένα Baikal VS άλλων εργοστασιακών δίκαννων , έγινε και δύο ίδιων τσοκ VS δύο διαφορετικών στο δίκαννο κλπ.

Στο θέμα δίκαννο ή καραμπίνα νομίζω οτι ο Ηρακλής και οι υπόλοιποι έχουν καταγράψει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε είδους και με έχουν καλύψει πλήρως . Είναι καθαρά υποκειμενικό να εκτιμηθεί από τον καθένα μας η τρίτη βολή της καραμπίνας , το καλύτερο ζύγισμα του δίκαννου, τα δύο διαφορετικά ή ίδια τσοκ και γενικά τα υπέρ και τα κατά κάθε είδους. Προσωπικά πάω στον λαγό με δίκαννο και στα παπιά και τις φάσες με καραμπίνα και στο σκοπευτήριο με ένα 525 τα τελευταία δέκα χρόνια επειδή του έχω κάνει σκοπευτικό κοντάκι.

Απλά σημειώνω ότι, στο κυνήγι, προκειμένου να έχω δίκαννο με δύο ίδια τσοκ θα προτιμούσα να έχω μια καραμπίνα που είναι και τρίσφαιρη και ελαφρύτερη.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα , προσωπικά έχω κάνει βελτίωση σε τρία ΙΖ27 .
Ενα με σταθερά τσοκ που το έδωσα γιατί με δέσμευαν τα σταθερά στενά τσοκ και πήρα ένα δισκάνδαλο με εναλλάξιμα τσοκ και αφού το βελτίωσα πήρα και ένα μονοσκάνδαλο με αναλλάξιμα τσοκ που το βελτίωσα κι αυτό. Και όταν λέμε βελτίωση εννοούμε βγάλσιμο μεσαίας ρίγας και νέα βαφή 120€, πόρτινγκ 100€ και δύο after market τσοκ (πχ της Carlson που πραγματικά απογειώνουν αυτά τα φτηνά όπλα) 100€ . Εδώ να πώ οτι επειδή τα ξύλινα τα κάνω μόνος δεν ξέρω πόσο θα αυξήσουν το τελικό κόστος αλλά δεν πιστεύω οτι θα είναι σημαντικό. Με αρχική τιμή λοιπόν 440€ έχουμε ένα τελικό συνολικό κόστος 720€. Αν μάλιστα οι παραπάνω βελτιώσεις γίνουν σε μεταχειρισμένο όπλο το τελικό κόστος είναι πολύ μικρότερο.
Τονίζω ότι στο μονοσκάνδαλο Baikal η εναλλαγή των καννών γίνεται με μία απλή κίνηση της σκανδάλης προς τα εμπρός που είναι πολύ πιο γρήγορη εναλλαγή από κάθε άλλη που γίνεται μέσω της ασφάλειας που χρησιμοποιούν τα περισσότερα δίκαννα ανώτερης "ποιότητας" και συναγωνίζεται τα δισκάνδαλα.

Με κόστος μικρότερο των 720€ έχουμε ένα όπλο που είναι πολύ καλύτερο από άλλα πολύ μεγαλύτερης αξίας και με το οποίο μπορείς να κάνεις τα περισσότερα αν όχι όλα τα κυνήγια. Το ερώτημα λοιπόν είναι τι ποσό πρέπει να δαπανήσει κάποιος για να πάρει ένα ανάλογο εργοστασιακό δίκαννο; αν το ψάξουμε θα δούμε ότι με 1.000€ , 1.100€ - και παραπάνω - δεν παίρνουμε ανάλογο δίκαννο τι να κάνουμε...

Εδώ δεν κάνουμε κόντρες. Οσοι αμφισβητήτε πάρτε ένα τέτοιο φτιαγμένο Baikal επωμίστε το , τουφεκήστε το , μετρήστε το σε πίνακα και στο πεδίο και μετά βάλτε κάτω τα αποτελέσματα και κρίνετε. Εγω που τα έκανα είδα οτι τα όπλα δεν υστερούν σε τίποτα από άλλα πολύ ακριβότερα - ακόμα κι από το 525 μου τολμώ να πω, που όμως, όταν το πήρα έδωσα 1.680€ - και το μόνο αρνητικό που τους βρίσκω, είναι το οτι είναι πολύ σφιχτά όταν είναι καινούρια - και θέλουν πολύ παραπάνω από τα 500 φυσίγγια που λένε για να στρώσουν - και το ψηλό προφίλ που είναι καθαρά υποκειμενικό... εμένα δεν μ' αρέσει και άλλους τους αρέσει.
 
Διαβάζοντας τα παραπάνω βλέπω οτι το θέμα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν είναι μόνο δίκαννο VS καραμπίνα. Εγινε και βελτιωμένα Baikal VS άλλων εργοστασιακών δίκαννων , έγινε και δύο ίδιων τσοκ VS δύο διαφορετικών στο δίκαννο κλπ.

Στο θέμα δίκαννο ή καραμπίνα νομίζω οτι ο Ηρακλής και οι υπόλοιποι έχουν καταγράψει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του κάθε είδους και με έχουν καλύψει πλήρως . Είναι καθαρά υποκειμενικό να εκτιμηθεί από τον καθένα μας η τρίτη βολή της καραμπίνας , το καλύτερο ζύγισμα του δίκαννου, τα δύο διαφορετικά ή ίδια τσοκ και γενικά τα υπέρ και τα κατά κάθε είδους. Προσωπικά πάω στον λαγό με δίκαννο και στα παπιά και τις φάσες με καραμπίνα και στο σκοπευτήριο με ένα 525 τα τελευταία δέκα χρόνια επειδή του έχω κάνει σκοπευτικό κοντάκι.

Απλά σημειώνω ότι, στο κυνήγι, προκειμένου να έχω δίκαννο με δύο ίδια τσοκ θα προτιμούσα να έχω μια καραμπίνα που είναι και τρίσφαιρη και ελαφρύτερη.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα , προσωπικά έχω κάνει βελτίωση σε τρία ΙΖ27 .
Ενα με σταθερά τσοκ που το έδωσα γιατί με δέσμευαν τα σταθερά στενά τσοκ και πήρα ένα δισκάνδαλο με εναλλάξιμα τσοκ και αφού το βελτίωσα πήρα και ένα μονοσκάνδαλο με αναλλάξιμα τσοκ που το βελτίωσα κι αυτό. Και όταν λέμε βελτίωση εννοούμε βγάλσιμο μεσαίας ρίγας και νέα βαφή 120€, πόρτινγκ 100€ και δύο after market τσοκ (πχ της Carlson που πραγματικά απογειώνουν αυτά τα φτηνά όπλα) 100€ . Εδώ να πώ οτι επειδή τα ξύλινα τα κάνω μόνος δεν ξέρω πόσο θα αυξήσουν το τελικό κόστος αλλά δεν πιστεύω οτι θα είναι σημαντικό. Με αρχική τιμή λοιπόν 440€ έχουμε ένα τελικό συνολικό κόστος 720€. Αν μάλιστα οι παραπάνω βελτιώσεις γίνουν σε μεταχειρισμένο όπλο το τελικό κόστος είναι πολύ μικρότερο.
Τονίζω ότι στο μονοσκάνδαλο Baikal η εναλλαγή των καννών γίνεται με μία απλή κίνηση της σκανδάλης προς τα εμπρός που είναι πολύ πιο γρήγορη εναλλαγή από κάθε άλλη που γίνεται μέσω της ασφάλειας που χρησιμοποιούν τα περισσότερα δίκαννα ανώτερης "ποιότητας" και συναγωνίζεται τα δισκάνδαλα.

Με κόστος μικρότερο των 720€ έχουμε ένα όπλο που είναι πολύ καλύτερο από άλλα πολύ μεγαλύτερης αξίας και με το οποίο μπορείς να κάνεις τα περισσότερα αν όχι όλα τα κυνήγια. Το ερώτημα λοιπόν είναι τι ποσό πρέπει να δαπανήσει κάποιος για να πάρει ένα ανάλογο εργοστασιακό δίκαννο; αν το ψάξουμε θα δούμε ότι με 1.000€ , 1.100€ - και παραπάνω - δεν παίρνουμε ανάλογο δίκαννο τι να κάνουμε...

Εδώ δεν κάνουμε κόντρες. Οσοι αμφισβητήτε πάρτε ένα τέτοιο φτιαγμένο Baikal επωμίστε το , τουφεκήστε το , μετρήστε το σε πίνακα και στο πεδίο και μετά βάλτε κάτω τα αποτελέσματα και κρίνετε. Εγω που τα έκανα είδα οτι τα όπλα δεν υστερούν σε τίποτα από άλλα πολύ ακριβότερα - ακόμα κι από το 525 μου τολμώ να πω, που όμως, όταν το πήρα έδωσα 1.680€ - και το μόνο αρνητικό που τους βρίσκω, είναι το οτι είναι πολύ σφιχτά όταν είναι καινούρια - και θέλουν πολύ παραπάνω από τα 500 φυσίγγια που λένε για να στρώσουν - και το ψηλό προφίλ που είναι καθαρά υποκειμενικό... εμένα δεν μ' αρέσει και άλλους τους αρέσει.

"μπορείς να κοροϊδεύεις λίγο κόσμο για πολύ καιρό ή πολύ κόσμο για λίγο καιρό" παλιό ρητό που ότι να κάνουμε ισχύει (ευτυχώς)

όλα τα πράγματα που κάνουν 400Ε 1000Ε 2000Ε κοκ πωλούνται τόσο συνεχώς γιατί απλά τόσο αξίζουν σε σχέση με τα άλλα.
Αν τα Ιταλικά που κοστίζουν σήμερα 1000Ε αποφασίσουν να τα πωλούν 400Ε τότε δεν θα δέχεται κανένας να πληρώσει Ρώσικο περισσότερο από 99Ε.

Η μελέτη και εξέλιξη πληρώνεται, αλλιώς αναπαράγεις κάτι παλιό το οποίο όντως κάνει την δουλεία του και μένεις χαμηλά.
Η εργατοώρα κοστίζει 60+. Δεν συμφέρει οικονομικά να πάρεις κάτι και να αρχίσεις τις τροποποιήσεις. Θα βγει πιο ακριβό από το να το πάρεις εξαρχής όπως το ήθελες.
"Η φτήνια τρώει τον παρά" άλλο παλιό ρητό που ισχύει και αυτό (δυστυχώς).
 
"μπορείς να κοροϊδεύεις λίγο κόσμο για πολύ καιρό ή πολύ κόσμο για λίγο καιρό" παλιό ρητό που ότι να κάνουμε ισχύει (ευτυχώς)

όλα τα πράγματα που κάνουν 400Ε 1000Ε 2000Ε κοκ πωλούνται τόσο συνεχώς γιατί απλά τόσο αξίζουν σε σχέση με τα άλλα.
Αν τα Ιταλικά που κοστίζουν σήμερα 1000Ε αποφασίσουν να τα πωλούν 400Ε τότε δεν θα δέχεται κανένας να πληρώσει Ρώσικο περισσότερο από 99Ε.

Η μελέτη και εξέλιξη πληρώνεται, αλλιώς αναπαράγεις κάτι παλιό το οποίο όντως κάνει την δουλεία του και μένεις χαμηλά.
Η εργατοώρα κοστίζει 60+. Δεν συμφέρει οικονομικά να πάρεις κάτι και να αρχίσεις τις τροποποιήσεις. Θα βγει πιο ακριβό από το να το πάρεις εξαρχής όπως το ήθελες.
"Η φτήνια τρώει τον παρά" άλλο παλιό ρητό που ισχύει και αυτό (δυστυχώς).

συμφωνω, εκτος απο τα υπογραμμισμενα. δεν μπορεις σκεφτεις με "ψυχρη" λογικη το χομπι. δεν ειναι δουλεια, ειναι κατι που σου δινει ευχαριστηση. μπορει στο τελος να σου βγει ακριβοτερο, αλλα θα εχεις βαλει κ εσυ το λιθαρακι σου σου για να γινει οπως το θελεις.
αυτο δεν μπορεις να το μετρησεις με χρηματα...
ποσο μαλλον που ατομα, οπως ο κυρΜητσος απο πανω, που εχουν βαλει κ προσωπικη εργασια
 
συμφωνω, εκτος απο τα υπογραμμισμενα. δεν μπορεις σκεφτεις με "ψυχρη" λογικη το χομπι. δεν ειναι δουλεια, ειναι κατι που σου δινει ευχαριστηση. μπορει στο τελος να σου βγει ακριβοτερο, αλλα θα εχεις βαλει κ εσυ το λιθαρακι σου σου για να γινει οπως το θελεις.
αυτο δεν μπορεις να το μετρησεις με χρηματα...
ποσο μαλλον που ατομα, οπως ο κυρΜητσος απο πανω, που εχουν βαλει κ προσωπικη εργασια
ο κυρΜητσος και όλοι οι άλλοι που έχουν το χάρισμα, την ικανότητα, το χρόνο και την διάθεση να επεμβαίνουν στα όπλα τους είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Όπως και εγώ κάνω οτιδήποτε έχει σχέση με ηλεκτρολογικά από τον μετρητή και μετά χωρίς να είμαι ηλεκτρολόγος. Όχι μόνο καλύπτω τις ανάγκες μου άμεσα κάνοντας οικονομία μαρέσει κιόλας!!

Πάντως για να μην φύγουμε πολύ εκτός θέματος μαρέσει πιο πολύ το δίκαννο γιατί σου δίνει την δυνατότητα να ρίξεις σε δεύτερο στόχο και όχι να αδειάζεις την καραμπίνα πάνω σε ένα πετούμενο, δεν είναι "δίκαιο" και ίσως στο μέλλον πάω σε μονόκαννο αν βρω κάποιο που να μου αρέσει.
Η καραμπίνα για μένα είναι χρήσιμη για κυνήγια που όλη τη μέρα θα έχεις μία επαφή με το θήραμα και μάλιστα θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις εμπλοκή.
 
Κανω quote το ποστ του beret οχι επειδη θελω να απαντησω με καποιο τροπο σε αυτο, αλλα επειδη ειναι το πιο τρανταχτο παραδειγμα οτι γραφονται αποψεις ξεκαθαρα προσωπικές, φυσικα χωρις καμια παραπομπη σε καποια δοκιμη που να αποδεικνύει τα γραφομενα!
Παντως beret οταν η πουλιαστρα γεμιζει με baikal η κ@υλ@ πολλαπλασιάζεται! Σαν να φορτωνει ο διπλανος γκομενα με Porsche και εσυ να φορτωνεις καλυτερη με το saxorallo!! .terror.

To saxorallo όμως αύριο μεθαύριο θα σε αφήσει και ο άλλος με την Porsche θα συνεχίσει να Γ@μεί... ;)
 
Back
Top