Καραμπίνα ή δίκαννο

Ο Γεράσιμος μιλαει σαν έμπειρος σκοπευτής κ παρεξηγείται. Δεν ειμαι δικηγόρος του, αλλά μην πιανομαστε με το παραμικρό. Θέλω να πάρω καινούργια τσοκ για το Βρο που ρίχνω στο σκοπευτήριο. Τι να πάρω ρε ομοιοπαθείς;;;
 
Γιατι ρε φιλε σνομπαρειςαυτα τα οπλα και τα λες πορδες; το πιο σπαστικο ειναι οτι προσπαθεις να μειωσεις κ τους κατοχους τους . Εσυ με τι κυνηγας;

Δεν σνομπάρω τα όπλα αλλά την ιδεολογία που επικρατεί γύρω απο αυτά.. Γιατι ρε φίλε να πάρεις ένα Baikal με 500 ευρώ (και πολλά λέω) και μετά να πάρεις aftermarket τσοκ και να σου φτάσει το όπλο αμέσως στα 650.. Να και ένα πέλμα να και ένα βάψιμο τις κάννες.. Αμέσως φτάσαμε στα 800 (και λίγα λέω).. Ε κάνε υπομονή μάζεψε και αλλά 2-3 κατοστάρικα και πάρε ένα όπλο αξιοπρεπέστατο.. Εκτός και αν είσαι (δεν μιλάω προσωπικά για σένα) ο τύπος που πάει στο χωριό τα Χριστούγεννα με την οικογένεια και θέλει να βγεις στο μπαλκόνι να τουφεκάς καθιστά κοτσύφια.. Εκεί αλλάζει το πράγμα..
 
Δεν σνομπάρω τα όπλα αλλά την ιδεολογία που επικρατεί γύρω απο αυτά.. Γιατι ρε φίλε να πάρεις ένα Baikal με 500 ευρώ (και πολλά λέω) και μετά να πάρεις aftermarket τσοκ και να σου φτάσει το όπλο αμέσως στα 650.. Να και ένα πέλμα να και ένα βάψιμο τις κάννες.. Αμέσως φτάσαμε στα 800 (και λίγα λέω).. Ε κάνε υπομονή μάζεψε και αλλά 2-3 κατοστάρικα και πάρε ένα όπλο αξιοπρεπέστατο.. Εκτός και αν είσαι (δεν μιλάω προσωπικά για σένα) ο τύπος που πάει στο χωριό τα Χριστούγεννα με την οικογένεια και θέλει να βγεις στο μπαλκόνι να τουφεκάς καθιστά κοτσύφια.. Εκεί αλλάζει το πράγμα..
Φιλε μου κ τα οπλα σνομπαρεις και τους κατοχους τους. Θα σου απαντησω λοιπον λιγο αλλιωτικα για να καταλαβεις αν κ θα μαι εκτος θεματος. Πρι καμποσα χρονια ειχα αγορασει μια μηχανη σουπερσπορτ 600αρα οχι την καλυτερη της κατηγοριας....
Δεν θες να σου πω ποσα χιλιαρια σουπερσπορτ με 100 αλογα παραπανω, ποσα πορσε και κολοφτιαγμενα αυτοκινητα που εκαναν 60-70000 χιλιαδες ευρω ειχα ξεφτιλισει στο δρομο με μια μηχανη των 10000ευρω συν αλλα 2000 ευρω που ειχα δωσει για να τη φτιαξω εγω οπως ηθελα. Αυτο που αξιζε ηταν οτι γουσταρα να ψαχτω κ να το κανω εγω οπως ηθελα κ οχι να παρω κατι ετοιμο. Ελπιζω να καταλαβες...
 
Φιλε μου κ τα οπλα σνομπαρεις και τους κατοχους τους. Θα σου απαντησω λοιπον λιγο αλλιωτικα για να καταλαβεις αν κ θα μαι εκτος θεματος. Πρι καμποσα χρονια ειχα αγορασει μια μηχανη σουπερσπορτ 600αρα οχι την καλυτερη της κατηγοριας....
Δεν θες να σου πω ποσα χιλιαρια σουπερσπορτ με 100 αλογα παραπανω, ποσα πορσε και κολοφτιαγμενα αυτοκινητα που εκαναν 60-70000 χιλιαδες ευρω ειχα ξεφτιλισει στο δρομο με μια μηχανη των 10000ευρω συν αλλα 2000 ευρω που ειχα δωσει για να τη φτιαξω εγω οπως ηθελα. Αυτο που αξιζε ηταν οτι γουσταρα να ψαχτω κ να το κανω εγω οπως ηθελα κ οχι να παρω κατι ετοιμο. Ελπιζω να καταλαβες...

Δεν έχει καμία σχέση αυτό που μου γράφεις με τα όπλα και το τι μπορούν να αποδώσουν.. Μια μηχανή μπορείς να τη φτιάξεις να της αλλάξεις parts κλπ κλπ.. Στο όπλο μπορείς να αλλάξεις πολύ λίγα πράγματα.. Και συγγνώμη που θα το πω αλλά να ξεφτιλίσεις άλλα όπλα ανώτερης μάρκας με Baikal δεν παίζει.
 
Πιστεύεται πως ένα baikal με στάνταρ τσοκ βγάζει ίδια ντουφεκια με ένα που έχει πάνω δυο kikcs??? Ακόμα και στην ίδια σύσφιξη, ούτε για αστειο... έχουν γίνει εκατοντάδες δοκιμές, σε καμία μα καμία δεν υπερτερούσε το στάνταρ........

Πιστευω οτι φυσικα κ δεν βγαλει την ιδια τουφεκια κ μου ακουγετε πολυ λογικο κ οχι μονο για το που αναφερεις αλλα ενδεχομενως κ απο καθε αλλο οπλο..τα kicks υποτιθεται δρουν με διαφορετικη φιλοσοφια απο οποιοδηποτε "συνηθισμενο" τσοκ στην ιδια συσφιξη ..αρα κ η δοκιμη ειναι ανιση..
Το θεμα ειναι να δοκιμαζονται τσοκ ιδιας φιλοσοφιας κ να βλεπουμε τις οποιες διαφορες..
Τωρα αν με το παραπανω εννοεις οτι υπαρχουν aftermarket τσοκ που βγαζουν καλυτερες κατανομες κλπ απο τα μαμα κ τις στανταρ καννες εκει θα συμφωνησω..γιατι οχι...



Και συγγνώμη που θα το πω αλλά να ξεφτιλίσεις άλλα όπλα ανώτερης μάρκας με Baikal δεν παίζει.
Δεν ξεφτιλιζουν τα οπλα..αλλα αυτος που βρισκετε πισω απο το οπλο......
Ο οδηγος ειναι ο χειριστης κ οχι το τιμονι..
 
Μαλλον δε καταλαβες... Δεν με ενδιαφερει να ξεφτιλισω κανενα κ τιποτα αλλα να φτασω εκει που θελω εγω... Δεν ανταγωνιζομαι κανενα στο κυνηγι....πολυ απλα γιατι δεν ειναι διαγωνισμος... Εχω δει τυπους να ριχνουν σε τσιχλες σε πολυ κλειστα καρτερια με κατι πλαγιοκανα των 500ευρω κ να μη τους φευγει ουτε μια... Οποτε αν ριχνεις εκει που πρεπει ολα πεφτουν. Σιγουρα υπαρχουν καλυτερα οπλα απο τα μπαικαλ αυτο το ξερω.
 
Δεν ξεφτιλιζουν τα οπλα..αλλα αυτος που βρισκετε πισω απο το οπλο......
Ο οδηγος ειναι ο χειριστης κ οχι το τιμονι..

Δεν κατάλαβες τι εννοώ.. αν βάλεις 2 όπλα δίπλα δίπλα τα οποία να ακουμπάνε σε ένα μαξιλάρι δλδ σταθερά και κανεις δοκιμή με ίδια τσοκ ίδια φυσίγγια και ίδια απόσταση το Baikal που λέμε τώρα δεν θα αποδώσει ούτε καν τα μισά σε σχέση με το άλλο όπλο και βλητικά αλλά και στην κατανομή.. Οπότε δεν παίζει ρόλο ποιος βρίσκετε από πίσω.. Οποίος και να βρίσκετε ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε πάντα.
 
Θα συμφωνησω σ αυτο που λες παραπανω αλλα στα ποσα μετρα; στα 50 στα 60; εκει σιγουρα θα δεις διαφορες. Ποσοι ομως ειναι οι κυνηγοι που θα ριξουν σ αυτα τα μετρα; (καποιοι απο εδω μεσα τα εχουν αυτα τα μετρα και παραπανω) οι περισοτεροι δεν θα το κανουν.. Οποτε το ταπεινο μπαικαλ μια χαρα τους κανει για το κυνηγι τους και ειναι και αξιοπιστα οπλα.
 
Δεν κατάλαβες τι εννοώ.. αν βάλεις 2 όπλα δίπλα δίπλα τα οποία να ακουμπάνε σε ένα μαξιλάρι δλδ σταθερά και κανεις δοκιμή με ίδια τσοκ ίδια φυσίγγια και ίδια απόσταση το Baikal που λέμε τώρα δεν θα αποδώσει ούτε καν τα μισά σε σχέση με το άλλο όπλο και βλητικά αλλά και στην κατανομή.. Οπότε δεν παίζει ρόλο ποιος βρίσκετε από πίσω.. Οποίος και να βρίσκετε ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε πάντα.
Φιλε μου ξεχνας ενα πολυ σημαντικο παραγωντα εκτος απο το οπλο......και αυτος ειναι το ΦΥΣΙΓΓΙ !!!
Ακουσε λοιπον και καποιον που εχει λιωσει παπουτσια στο πηγαινε-ελα να αλαζει χαρτονια και εχει ριξει εκατονταδες κιλα σκαγια σε διαφορες δοκιμες εδω και 30 χρονια
Το σωστο και καλο αποτελεσμα στον πινακα δεν ειναι υποθεση ΜΟΝΟ του οπλου και το τσοκαρισματος αλλα και του καλου φυσιγγιου.........και πιστεψε με πως με το καταλληλο φυσιγγι που θα ψαξεις πολυ και θα το βρεις μονο εσυ με το δικο σου οπλο τα ταπεινα Baikal θα σε αφησουν με ανοικτο το στομα με τα αποτελεσματα που θα δεις ακομα και με τα δικα τους τσοκ.
Μην υποτιμας λοιπον αυτα τα Baikal γιατι μπορει να ειναι φτηνα αλλα οχι φτηνιαρικα....μπορει να μην κανουν για πασαρελα αλλα στην βλητικη αποδοση με τα καταλληλα φυσιγγια ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
 
Φιλε μου ξεχνας ενα πολυ σημαντικο παραγωντα εκτος απο το οπλο......και αυτος ειναι το ΦΥΣΙΓΓΙ !!!
Ακουσε λοιπον και καποιον που εχει λιωσει παπουτσια στο πηγαινε-ελα να αλαζει χαρτονια και εχει ριξει εκατονταδες κιλα σκαγια σε διαφορες δοκιμες εδω και 30 χρονια
Το σωστο και καλο αποτελεσμα στον πινακα δεν ειναι υποθεση ΜΟΝΟ του οπλου και το τσοκαρισματος αλλα και του καλου φυσιγγιου.........και πιστεψε με πως με το καταλληλο φυσιγγι που θα ψαξεις πολυ και θα το βρεις μονο εσυ με το δικο σου οπλο τα ταπεινα Baikal θα σε αφησουν με ανοικτο το στομα με τα αποτελεσματα που θα δεις ακομα και με τα δικα τους τσοκ.
Μην υποτιμας λοιπον αυτα τα Baikal γιατι μπορει να ειναι φτηνα αλλα οχι φτηνιαρικα....μπορει να μην κανουν για πασαρελα αλλα στην βλητικη αποδοση με τα καταλληλα φυσιγγια ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Και αν μάλιστα γαργαλήσεις και λίγο τα Baikal σε κώνους και στόμια, μένεις ενεός !!!
 
Ουτε τα μισα ε??????? τοσο χαλια σε ολα ε???τι διαολο απο συγκοπη πεφτουν τα πουλια με οπλα baikal???
Δηλαδη το εχεις δοκιμασει πολλες φορες αυτο και με διαφορετικα οπλα κ ξερεις??
Καλα που μου το ειπες να ανοιξω τον καδο πρωι πρωι να το φουνταρω μεσα....
Αν ειναι baikal με σταθερα τσοκ μην εισαι κ τοσο σιγουρος για τιποτα...
Τα εναλασσομενα του ειναι πιο ανοιχτα απο οτι λενε αλλα αυτο μπορει συμβει κ σε ακριβοτερα οπλα..
Με την αγορα aftermarket τσοκ που να αντοιστοιχει η συσφιξη στο κανονικο μπορει καλλιστα να σταθει αξιοπρεπεστατα κ σε ακριβοτερα οπλα κ γιατι οχι να μην τα ξεπερασει κιολας..
Αυτα δεν τα λεω εγω γιατι δεν ασχολουμαι με δοκιμες(στο κυνηγι ομως μπορω να σου πω τι εχω δει κ αν ειμαι ευχαριστημενος..) μου τα εχουν πει οσοι ασχολουνται με αυτες μπαικαλαδες και μη..
Και ως προς την αντοχη σκυλια για τα χρηματα τους..
Και ξαναλεω λοιπον τελιωνοντας οτι για να κανει καποιος το χομπι του κ να σπασει κ τα δισκακια του αν θελει ειναι μια χαρα οπλα..
Τωρα αν παμε για πρωταθλητισμο η..φιγουρα ολοι μας θα περναμε perazzi..

Φίλε μου επειδή βαριέμαι να γράφω και να εξηγω.. Εφόσον εσυ εισαι ευχαριστημένος όλα καλά..Άλλα όπλα που ξεκινάνε από 1300€ απλά πληρώνεις την μάρκα και δεν σου προσφέρει τπτ.. Το manual των Baikal αναφέρει ότι με Full choke στα 30 μέτρα έχεις 50% συγκέντρωση κάτι που πχ με τα δικά μου όπλα αυτό γίνεται με το 4αρι μην σου πω και με το skeet.. Ξαναγραφω για να μην παρεξηγηθώ αφού εισαι ευχαριστημένος δεν υπάρχει λόγος να γράψω αλλά γιατί μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για τα ελαττώματα τους.
 
Φιλε μου ξεχνας ενα πολυ σημαντικο παραγωντα εκτος απο το οπλο......και αυτος ειναι το ΦΥΣΙΓΓΙ !!!
Ακουσε λοιπον και καποιον που εχει λιωσει παπουτσια στο πηγαινε-ελα να αλαζει χαρτονια και εχει ριξει εκατονταδες κιλα σκαγια σε διαφορες δοκιμες εδω και 30 χρονια
Το σωστο και καλο αποτελεσμα στον πινακα δεν ειναι υποθεση ΜΟΝΟ του οπλου και το τσοκαρισματος αλλα και του καλου φυσιγγιου.........και πιστεψε με πως με το καταλληλο φυσιγγι που θα ψαξεις πολυ και θα το βρεις μονο εσυ με το δικο σου οπλο τα ταπεινα Baikal θα σε αφησουν με ανοικτο το στομα με τα αποτελεσματα που θα δεις ακομα και με τα δικα τους τσοκ.
Μην υποτιμας λοιπον αυτα τα Baikal γιατι μπορει να ειναι φτηνα αλλα οχι φτηνιαρικα....μπορει να μην κανουν για πασαρελα αλλα στην βλητικη αποδοση με τα καταλληλα φυσιγγια ΔΕΝ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
Προφανως θα έχεις κάνει δοκιμές μόνο με Baikal γιαυτο και τα γράφεις αυτά.. Πάρε μια V3 μαμά χωρίς κώνους χωρίς τπτ και πήγαινε συγκρινε την με το Baikal το φτιαγμένο και μετά έλα να μου πεις και μένα..
 
Το manual των Baikal αναφέρει ότι με Full choke στα 30 μέτρα έχεις 50% συγκέντρωση κάτι που πχ με τα δικά μου όπλα αυτό γίνεται με το 4αρι μην σου πω και με το skeet..
Αρα λοιπον η συσφιξη δεν αντιστοιχει σε φουλ τσοκ κ ο κατασκευαστης δινοντας το ποσοστο αυτο το λεει ξεκαθαρα...
Δες εδω την πραγματικη αντιστοιχια κ πιστευω να καταλαβεις..
http://www.amynastospiti.gr/baikal-mp-153-oplo-gia-oles-tis-douleies-pliris-dokimi/
Προβλημα θα υπηρχε αν οντως ηταν πραγματικο φουλ τσοκ κ εδινε χαλια τουφεκιες..
Θα μου πεις γιατι τοτε το λεει φουλ τσοκ αυτο δεν το ξερω (να κοροιδεψει παντως δεν θελει εφοσον δινει ποσοστα) κ ξαναλεω μην ξεχνας οτι υπαρχουν ακριβοτερα οπλα με τσοκ που οι συσφιξη τους δεν εχει σχεση με οτι αναγραφουν(συνηθως πιο ανοιχτο η κ πιο κλειστο) κ χωρις ο κατασκευαστης του να ενημερωνει τον καταναλωτη για αυτο...
Για αυτο λοιπον κ πρεπει να γινεται μετρηση τσοκ με παχυμετρο σε σχεση με τον αυλο(αυλομετρο για σιγουρια......) κ να μην επαναπαυομαστε στο τι γραφει πανω το καθε τσοκ πανω..
Ακουω καποιους να λενε πχ κανω κατι μακρινες τουφεκιες απιστευτες με 5* κ το ερωτημα μου ειναι :ειναι οντως το τσοκ τους 5* η στην πραγματικοτητα βγενει πιο κλειστο?ο αυλος μετρηθηκε?
Και το αντιθετο για μακρινες βολες με μειωμενη αποδοση απο φουλ τσοκ(οπως στην περιπτωση των baikal) ε μα λογικο ειναι αφου δεν ειναι καν φουλ τσοκ..


γιατί μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για τα ελαττώματα τους.
Ειναι που δεν σνομπαρεις αυτα τα οπλα.......
Τα μειονεκτητα τους κ που προσωπικα δεν με ενδιαφερουν τα γνωριζω πολυ καλα κ τα εχω πει κ εγω ο ιδιος κ πιστεψε ειναι πραγματικα λιγα για τα χρηματα που θα δωσει καποιος για την αποκτηση τους....
Υπαρχουν κ κυνηγουν χωρις προβληματα δικαννα οπλα 30++ χρονων κ πολλα απο αυτα με ελλειπη συντηρηση κ καταχρηση χωρις κανενα προβλημα..
Ελπιζω κ ευχομαι κατι αναλογο να συμβει στο μελλον κ με ακριβοτερα οπλα που θα εχουν δει την ιδια χρηση-καταχρηση..
Ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι τα οπλα αυτα εχουν αφησει την δικη τους ιστορια στην χωρα μας...
Δεν ειπα ποτε οτι ειναι τα καλυτερα οπλα αλλα δεν μπορω να καθομαι κ να ακουω παραλογα πραγματα για πορδες κ ιστοριες..
Αυτα ειχα να σου πω,χρονια πολλα κ αυριο με υγεια..
 
Last edited:
Δεν κατάλαβες τι εννοώ.. αν βάλεις 2 όπλα δίπλα δίπλα τα οποία να ακουμπάνε σε ένα μαξιλάρι δλδ σταθερά και κανεις δοκιμή με ίδια τσοκ ίδια φυσίγγια και ίδια απόσταση το Baikal που λέμε τώρα δεν θα αποδώσει ούτε καν τα μισά σε σχέση με το άλλο όπλο και βλητικά αλλά και στην κατανομή.. Οπότε δεν παίζει ρόλο ποιος βρίσκετε από πίσω.. Οποίος και να βρίσκετε ίδιο αποτέλεσμα θα έχουμε πάντα.
Απλά τραγικό και ασχολιαστο
 
Αρα λοιπον η συσφιξη δεν αντιστοιχει σε φουλ τσοκ κ ο κατασκευαστης δινοντας το ποσοστο αυτο το λεει ξεκαθαρα...
Δες εδω την πραγματικη αντιστοιχια κ πιστευω να καταλαβεις..
http://www.amynastospiti.gr/baikal-mp-153-oplo-gia-oles-tis-douleies-pliris-dokimi/
Προβλημα θα υπηρχε αν οντως ηταν πραγματικο φουλ τσοκ κ εδινε χαλια τουφεκιες..
Θα μου πεις γιατι τοτε το λεει φουλ τσοκ αυτο δεν το ξερω (να κοροιδεψει παντως δεν θελει εφοσον δινει ποσοστα) κ ξαναλεω μην ξεχνας οτι υπαρχουν ακριβοτερα οπλα με τσοκ που οι συσφιξη τους δεν εχει σχεση με οτι αναγραφουν(συνηθως πιο ανοιχτο η κ πιο κλειστο) κ χωρις ο κατασκευαστης του να ενημερωνει τον καταναλωτη για αυτο...
Για αυτο λοιπον κ πρεπει να γινεται μετρηση τσοκ με παχυμετρο σε σχεση με τον αυλο(αυλομετρο για σιγουρια......) κ να μην επαναπαυομαστε στο τι γραφει πανω το καθε τσοκ πανω..
Ακουω καποιους να λενε πχ κανω κατι μακρινες τουφεκιες απιστευτες με 5* κ το ερωτημα μου ειναι :ειναι οντως το τσοκ τους 5* η στην πραγματικοτητα βγενει πιο κλειστο?ο αυλος μετρηθηκε?
Και το αντιθετο για μακρινες βολες με μειωμενη αποδοση απο φουλ τσοκ(οπως στην περιπτωση των baikal) ε μα λογικο ειναι αφου δεν ειναι καν φουλ τσοκ..



Ειναι που δεν σνομπαρεις αυτα τα οπλα.......
Τα μειονεκτητα τους κ που προσωπικα δεν με ενδιαφερουν τα γνωριζω πολυ καλα κ τα εχω πει κ εγω ο ιδιος κ πιστεψε ειναι πραγματικα λιγα για τα χρηματα που θα δωσει καποιος για την αποκτηση τους....
Υπαρχουν κ κυνηγουν χωρις προβληματα δικαννα οπλα 30++ χρονων κ πολλα απο αυτα με ελλειπη συντηρηση κ καταχρηση χωρις κανενα προβλημα..
Ελπιζω κ ευχομαι κατι αναλογο να συμβει στο μελλον κ με ακριβοτερα οπλα που θα εχουν δει την ιδια χρηση-καταχρηση..
Ειτε αρεσει σε καποιους ειτε οχι τα οπλα αυτα εχουν αφησει την δικη τους ιστορια στην χωρα μας...
Δεν ειπα ποτε οτι ειναι τα καλυτερα οπλα αλλα δεν μπορω να καθομαι κ να ακουω παραλογα πραγματα για πορδες κ ιστοριες..
Αυτα ειχα να σου πω,χρονια πολλα κ αυριο με υγεια..

Τεσπα φίλε μου είναι σαν να μιλάει ένας Ολυμπιακός με έναν Παναθηναϊκό.. Δεν πρόκειται να μου αλλάξει κανείς την άποψη για αυτά τα όπλα και το ίδιο συμβαίνει με σένα.. Ξαναλέω δεν σνόμπαρα απλά λέω την αλήθεια.. Δεν νομίζω ότι τα πράγματα που λέω είναι παράλογα, για τις πορδές όσο και αν σε πείραξε έτσι είναι.. Προφανώς όλοι όσοι έχουν δώσει τα λεφτάκια τους και έχουν αγοράσει Baikal στηρίζουν την επιλογή αλλιώς σιγά μην το αγόραζαν.. Είναι σαφώς για τι χρήση το προορίζει ο καθένας και συγκεκριμένα για τι κυνήγια.. Τεσπα σε ευχαριστω πολύ για τα χρόνια πολλά.
 
Back
Top