Καθαρισμός

M-pro 7 Gun cleaner άοσμο, άφλεκτο, μη τοξικό, βιοδιασπώμενο, καθαρίζει τέλεια, δεν είναι όμως λάδι, απομακρύνει λάδια και γράσα, το όπλο χρειάζεται μετά λάδωμα, είτε με της ίδιας εταιρείας το Gun oil LPX, είτε το Hoppe's Lubricating oil (αυτά χρησιμοποιώ εγώ χρόνια τώρα, και είναι πολύ καλά - για μένα) ..
Ευχαριστώ. Εγώ παλαιότερα που είχα ένα simson πλσγιοκαννο 12αρι με 76 cm κάννες ,( το είχα πάρει από τον Μπουσουλα Αθήνα το 1991, 145.000 δραχμές) έριχνα τότε μερικά διασποράς. Έχω από τότε πολύ λίγο Remington Brite bore...και λέω να πάρω ένα να έχω καβατζα..
Υ.γ: Μου έκανε εντύπωση. Που το simson είχε μανισιο αυλό 18.7mm και στις 2 κάννες...
 

Attachments

  • IMG_20210104_175332.jpg
    IMG_20210104_175332.jpg
    222,5 KB · Προβολές: 8
Δεν τα ξερω.....αλλα θα προτεινω κατι ππυ εχουν προτεινει τα παιδια εδω μεσα....το χρησιμοποιω τα τελευταια 2 χρονια σχεδον.......brasso....μολυβδωσεις απο δραμια και μονοβολα καθαριζουν ευκολα.....
Ποιό είναι αυτό ... Μπορείς να βάλεις φωτό;
Εγώ πάντως μολυβδώσεις αφαιρώ με λαδάκι και τρίχινη χάλκινη βούρτσα.
Έχει θέμα αυτό που προτείνεις με πλαστικά βαφές κτλ
 
Είχα αγοράσει αυτό παλιότερα από καλκατζάκο αλλά ελάχιστα το έχω χρησιμοποιήσει. Το λάδι καθόλου.
Χαζή ερώτηση αλλά να θεωρήσω ότι οι 2 χάλκινες βούρτσες είναι για πολλές και λιγότερες μολυβδώσεις ... Έτσι δεν είναι;
Το λάδι αυτό stil crin oil επηρρεάζει τις βαφές;
 

Attachments

  • IMG_20210104_184650.jpg
    IMG_20210104_184650.jpg
    258,7 KB · Προβολές: 36
Ποιό είναι αυτό ... Μπορείς να βάλεις φωτό;
Εγώ πάντως μολυβδώσεις αφαιρώ με λαδάκι και τρίχινη χάλκινη βούρτσα.
Έχει θέμα αυτό που προτείνεις με πλαστικά βαφές κτλ
Με τις βαφες δεν εχω δει να εχει προβλημα.....το σκουπιζω κατευθειαν ομως....εγω βαζω σε ενα πανι λιγη ποσοτητα και το περναω με την βεργα....και ξανα μεχρι να καθαρισει (2 με 3 φορες).....επισης περναω το πιστονι και το ποτηρι της καννης......και το ωραιο ειναι οτι θα δεις με την χρηση του η καθε επομενη φορα που θα καθαριζεις θα γινεται πιο ευκολα.......
 

Attachments

  • Screenshot_20210104-184852_Chrome.jpg
    Screenshot_20210104-184852_Chrome.jpg
    99,5 KB · Προβολές: 15
Είχα αγοράσει αυτό παλιότερα από καλκατζάκο αλλά ελάχιστα το έχω χρησιμοποιήσει. Το λάδι καθόλου.
Χαζή ερώτηση αλλά να θεωρήσω ότι οι 2 χάλκινες βούρτσες είναι για πολλές και λιγότερες μολυβδώσεις ... Έτσι δεν είναι;
Το λάδι αυτό stil crin oil επηρρεάζει τις βαφές;
Την πανω ορειχαλκινη ελικοειδη δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά υποθετω πως θα κάνει κ για μολυβδωσεις..
Η ακριβως από κάτω είναι μια χαρά για τον "απλο" καθαρισμό αρκεί να μην ζοριστει πολυ(μολυβδωσεις κλπ) γιατί μετά απο καποια χρήση τσακίζουν κ "καθονται" οι τρίχες κ ετσι αχρηστευονται..
Για μολυβδωσεις κ ειδικα αν δεν θέλουμε να χρησιμοποιησουμε nitro solvent οι καλυτερες είναι η πυκνες ορειχαλκινες Parker, napier που δεν χαμπαριαζουν τίποτα(γιατί είναι πολυ πυκνες)..Η στην ανάγκη λίγο ψιλό ατσαλομαλλο...κλασσικά...
 
Last edited:
M-pro 7 Gun cleaner άοσμο, άφλεκτο, μη τοξικό, βιοδιασπώμενο, καθαρίζει τέλεια, δεν είναι όμως λάδι, απομακρύνει λάδια και γράσα, το όπλο χρειάζεται μετά λάδωμα, είτε με της ίδιας εταιρείας το Gun oil LPX, είτε το Hoppe's Lubricating oil (αυτά χρησιμοποιώ εγώ χρόνια τώρα, και είναι πολύ καλά - για μένα) ...
Στέλιο με το lpx μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για λαδι συντήρησης . Ειναι ίσως τα καλυτερα λάδια στην αγορά .
 
Την πανω ορειχαλκινη ελικοειδη δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά υποθετω πως θα κάνει κ για μολυβδωσεις..
Η ακριβως από κάτω είναι μια χαρά για τον "απλο" καθαρισμό αρκεί να μην ζοριστει πολυ(μολυβδωσεις κλπ) γιατί μετά απο καποια χρήση τσακίζουν κ "καθονται" οι τρίχες κ ετσι αχρηστευονται..
Για μολυβδωσεις κ ειδικα αν δεν θέλουμε να χρησιμοποιησουμε nitro solvent οι καλυτερες είναι η πυκνες ορειχαλκινες Parker, napier που δεν χαμπαριαζουν τίποτα(γιατί είναι πολυ πυκνες)..Η στην ανάγκη λίγο ψιλό ατσαλομαλλο...κλασσικά...
Τάσο έχει βγάλει η χόπις βούρτσα απο ενα υλικό σαν πλαστικό ιδια με την ορειχαλκινη . Δεν τσακίζουν οι τρίχες γιατι εχουν μια σχετική ελαστικότητα . 1609822649156.png
 
Ολα καλα ειναι....το εχω ''απλοποιησει'' το πλυσιμο των οπλων μου...εδω και 15 χρονια....μονο
με λαδομενη βενζινα...λαδι καλης ποιοητας Quick silver ακαπνο...με αυτο που δουλευει η
εξωλεμβια μηχανη .....πλυσιμο με πιστολι πλυσιματος οταν ειναι για φυλαξη...η εαν με πιασει βροχη..
ολες τις υπολοιπες φορες πινελο βενζινα...περασμα την καννη με βουρτσα...και πανι με βενζινα και λαδι
Ενα σκουπισμα στο τελος η καννη... η σκανδαλοθηκη μενει οπως ειναι...στεγνωνει η βενζινα και το
λαδι ειναι για την λιπανση της... και ολα καλα....και ποτε δεν ειχα εμπλοκη...η ζημια στα οπλα μου!!!
 
Στέλιο με το lpx μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για λαδι συντήρησης . Ειναι ίσως τα καλυτερα λάδια στην αγορά .
Ναι αυτό χρησιμοποιώ, για την ακρίβεια όχι ακριβώς αυτό, στην αρχή η M-Pro 7 έβγαζε δυο λάδια, ένα CLP κι ένα σκέτο GUN OIL, είχα πάρει κι από τα δυο κι έχω ακόμα λίγο απ' το καθένα. Αργότερα τα αντικατέστησε με ένα προϊόν το LPX. Είχα πάρει κι ένα τέτοιο αλλά το χάρισα μαζί με ένα μπουκάλι GUN CLEANER σε ένα πιτσιρικά σκοπευτή, γιο ενός φίλου μου, όταν απόκτησε ένα DT 11 ...
Τάσο έχει βγάλει η χόπις βούρτσα απο ενα υλικό σαν πλαστικό ιδια με την ορειχαλκινη . Δεν τσακίζουν οι τρίχες γιατι εχουν μια σχετική ελαστικότητα . View attachment 21159
Έχω και μια τέτοια, ήταν σε ένα κιτ της Hoppe's που είχα πάρει, με αλουμινένια βέργα, ένα μπουκαλάκι Νο.9 Nitro solvent, ένα Lubricating oil κι ένα πακετάκι πανάκια. Τη χρησιμοποιούσα παλιότερα τακτικά στη Mossberg 9200 και είναι ακόμα σαν καινούργια, μετά πήρα διάφορες ορειχάλκινες Kleen-bore, Outers & TetraGun ... ;)
 
Τάσο έχει βγάλει η χόπις βούρτσα απο ενα υλικό σαν πλαστικό ιδια με την ορειχαλκινη . Δεν τσακίζουν οι τρίχες γιατι εχουν μια σχετική ελαστικότητα . View attachment 21159
Την έχω Γιώργο ηταν στο σετ που λέει ο Στέλιος παραπανω αλλά δεν έτυχε να την χρησιμοποιησω.. Μόλις την είδα είπα αυτή την μαλ... εχουν μέσα αλλά όπως μου είχε πει κ ο Στέλιος καθαρίζει καλά...

Καλημέρα, ψάχνω ενα καλό (καλύτερο απο το G96) καθαριστικό, αποκλειστικά για το εσωτερικό χρωμιομενης κάννης. Καμμιά καλή δοκιμασμένη πρόταση.????
Γεια σου Νίκο..Τι ακριβώς θες να κάνει αυτό το καθαριστικό που δεν κάνει το G96 η κ οποιο άλλο?
Έχει κάποια ιδιαιτερότητα η χρωμιομενη κάννη?
Σε ρωταω γιατι το baikal το καθαρίζω πανευκολα εσωτερικα κ με οποιοδήποτε σπρει...φθηνο η ακριβό..
 
Την έχω Γιώργο ηταν στο σετ που λέει ο Στέλιος παραπανω αλλά δεν έτυχε να την χρησιμοποιησω.. Μόλις την είδα είπα αυτή την μαλ... εχουν μέσα αλλά όπως μου είχε πει κ ο Στέλιος καθαρίζει καλά...


Γεια σου Νίκο..Τι ακριβώς θες να κάνει αυτό το καθαριστικό που δεν κάνει το G96 η κ οποιο άλλο?
Έχει κάποια ιδιαιτερότητα η χρωμιομενη κάννη?
Σε ρωταω γιατι το baikal το καθαρίζω πανευκολα εσωτερικα κ με οποιοδήποτε σπρει...φθηνο η ακριβό..
Καλησπέρα Τάσο. Οσο και να καθαρίζω με AC 90 η G96 την κάνη μιας L. FRANCHI Prestige τα πανάκια βγαίνουν μαύρα. Μιλάμε τα περισσότερα από 30 πανάκια.
Πέρσυ την είχα περάσει με γυαλιστικη αλοιφή Glanol που βγάζει μαυρίλα και φέτος έριξα γύρω στα 100 φυσίγγια με μεσοταπα. Δεν ξέρω τι από τα δύο έχει δημιουργήσει αυτήν την κατάσταση. Μάλλον η Glanol ...
 
Την έχω Γιώργο ηταν στο σετ που λέει ο Στέλιος παραπανω αλλά δεν έτυχε να την χρησιμοποιησω.. Μόλις την είδα είπα αυτή την μαλ... εχουν μέσα αλλά όπως μου είχε πει κ ο Στέλιος καθαρίζει καλά...


Γεια σου Νίκο..Τι ακριβώς θες να κάνει αυτό το καθαριστικό που δεν κάνει το G96 η κ οποιο άλλο?
Έχει κάποια ιδιαιτερότητα η χρωμιομενη κάννη?
Σε ρωταω γιατι το baikal το καθαρίζω πανευκολα εσωτερικα κ με οποιοδήποτε σπρει...φθηνο η ακριβό..
Και για τα ραβδωτα τετοιες χρησιμοποιώ , ειναι πολυ καλες !

Αν θες δοκίμασε και τζάγκ , κανει δουλειά .

https://www.kalkantzakos.com/Product/5936/c12usa,-jag-katharismou-kannis-tetra-gun
 
Ναι αυτό χρησιμοποιώ, για την ακρίβεια όχι ακριβώς αυτό, στην αρχή η M-Pro 7 έβγαζε δυο λάδια, ένα CLP κι ένα σκέτο GUN OIL, είχα πάρει κι από τα δυο κι έχω ακόμα λίγο απ' το καθένα. Αργότερα τα αντικατέστησε με ένα προϊόν το LPX. Είχα πάρει κι ένα τέτοιο αλλά το χάρισα μαζί με ένα μπουκάλι GUN CLEANER σε ένα πιτσιρικά σκοπευτή, γιο ενός φίλου μου, όταν απόκτησε ένα DT 11 ...

Έχω και μια τέτοια, ήταν σε ένα κιτ της Hoppe's που είχα πάρει, με αλουμινένια βέργα, ένα μπουκαλάκι Νο.9 Nitro solvent, ένα Lubricating oil κι ένα πακετάκι πανάκια. Τη χρησιμοποιούσα παλιότερα τακτικά στη Mossberg 9200 και είναι ακόμα σαν καινούργια, μετά πήρα διάφορες ορειχάλκινες Kleen-bore, Outers & TetraGun ... ;)
Το Mpro-7 το ειχα βρει προσφορα στο αμαζον και πηρα δυο μπουκαλια 946ml το καθε ενα ! .big smile.
 
Καλησπέρα Τάσο. Οσο και να καθαρίζω με AC 90 η G96 την κάνη μιας L. FRANCHI Prestige τα πανάκια βγαίνουν μαύρα. Μιλάμε τα περισσότερα από 30 πανάκια.
Πέρσυ την είχα περάσει με γυαλιστικη αλοιφή Glanol που βγάζει μαυρίλα και φέτος έριξα γύρω στα 100 φυσίγγια με μεσοταπα. Δεν ξέρω τι από τα δύο έχει δημιουργήσει αυτήν την κατάσταση. Μάλλον η Glanol ...
Καλησπερα Νίκο, Δεν νομίζω να φταιει η glanol..
Εφόσον ρίχτηκαν μεσοταπα προφανώς και θα δημιουργηθηκαν κάποιες μολυβδωσεις οι οποίες επιμένουν κ κάνουν την "ζημιά"..
Όταν έχουμε περασει πάνω από 30(!) πανακια κ βγαίνουν μαυρισμένα σημαίνει πως η κάννη (προηγουμένως) δεν έχει καθαρισει καλα...
Νομίζω πρεπει να επιμείνεις περισσοτερο με την ορειχάλκινη βουρτσα κλπ πριν περάσεις στην τελικη διαδικασία...
 
Last edited:
Για παμε να σας ταξιδεψω πισω στον χρόνο...μέχρι να δουμε κ τι θα γίνει με το κυνήγι...
Εγώ βρίσκω σαν υποκατάστατο την ανάγνωση κ με το φόρουμ μας,νομιζω πως καααπως την παλευω χαχαχα...

...και παμε να δουμε ρε παιδιά πως καθάριζαν τα όπλα τους(οι γνωστες)τότε..
Υπήρχαν άραγε τα μέσα που έχουμε εμεις σήμερα η μήπως οι παππουδες που δεν γνώριζαν μας είχαν πληροφορησει λάθος..




1956:


IMG_20210114_162217.jpg
Άρθρο δευτερο λίγο παρομοιο, μου όμως αφορά την λήξη του κυνηγιου..κ με κάποιες άλλες οδηγίες της ίδιας χρονιας......
IMG_20210114_162924.jpg
IMG_20210114_162935.jpg
IMG_20210114_162940.jpg

Και μια ακόμα φωτο του 1970 με τα εξαρτήματα καθαρισμου που προτεινονταν...
IMG_20210114_163100.jpg
 
Last edited:
Για παμε να σας ταξιδεψω πισω στον χρόνο...μέχρι να δουμε κ τι θα γίνει με το κυνήγι...
Εγώ βρίσκω σαν υποκατάστατο την ανάγνωση κ με το φόρουμ μας,νομιζω πως καααπως την παλευω χαχαχα...

...και παμε να δουμε ρε παιδιά πως καθάριζαν τα όπλα τους(οι γνωστες)τότε..
Υπήρχαν άραγε τα μέσα που έχουμε εμεις σήμερα η μήπως οι παππουδες που δεν γνώριζαν μας είχαν πληροφορησει λάθος..




1956:


View attachment 21544
Άρθρο δευτερο λίγο παρομοιο, μου όμως αφορά την λήξη του κυνηγιου..κ με κάποιες άλλες οδηγίες της ίδιας χρονιας......
View attachment 21547
View attachment 21548
View attachment 21549

Και μια ακόμα φωτο του 1970 με τα εξαρτήματα καθαρισμου που προτεινονταν...
View attachment 21550
Να βάλω κι εγώ λοιπόν ένα σχετικό απόσπασμα από το βιβλιαράκι του 1912, που έχω αναφέρει κι άλλες φορές εδώ.
1_σάρωση0001.jpg2_σάρωση0001.jpg
Μπορεί να παραξενεύει, και να φαίνεται απαράδεκτη σήμερα, η χρήση νερού ή σαπουνάδας για τον καθαρισμό, αλλά τότε ήταν το πιο κατάλληλο υγρό για να διαλύει και απομακρύνει τα στερεά κατάλοιπα από την καύση της μαύρης πυρίτιδας, που εκείνη την εποχή ήταν ακόμη σε ευρεία χρήση στα κυνηγετικά φυσίγγια.
 
Back
Top