Καθαρισμός

Δεν εχω χρησικοποιησει ποτε αλοιφη για καθαρισμο της καννης εσωτερικα
Δηλαδη αντι λαδι καθαρισμου βαζουμε αυτην;
Και πως της απλωνεται μεσα στην καννη;
Εαν εχει καποιος το χρονο ας μας πει την διαδικασια παιδες
Ευχαριστω
Εγω Χρυσανθε καθαρίζω πρωτα με πανιά να φυγει τελείως η καπνιά και τα κατάλοιπα . Περνάω και την ορειχαλκινη και ξανα ενα πανι. Εχω βιτσιο να την φτανω σε σημειο που λες οτι ειναι ενταξει. Μετα αρχίζω να περνάω το brasso ήτην κρεμα με πανί και το αφήνω ελάχιστα. Μετα αρχιζω πανια και το τι βγαινει δε φανταζεσαι . Αλλοι βαζουν σύρμα 0000 με κρεμα και περναμε την κανη . Εγω σεν το εχω κανει.,οπως δεν εχω βαλει ποτε δραπανα ,ηλ.κατσαβιδια κλπ να περιστρέφουν βέργα με συρμα.
Σε χρωμιωμένο ποτε δεν εχω βαλει κατι παραπανω απο λάδι .
 
Κάπου είχα διαβάσει για μια αλοιφή καθαρισμού για το εσωτερικό της κάνης, glanol. Επειδή βρίσκω αρκετές και διαφορετικές, μπορεί να μου γράψει κάποιος, ποια ενδείκνυται για αχρωμίωτη κάνη και πως γίνεται η χρήση της. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ξανά και λέω φέτος να κάνω ένα καθαρισμό εις βάθος στα αχρωμίωτα.
Εγώ θα έλεγα να προτιμήσεις αυτή: Glanol Metal Polish (γενικής χρήσης) ... και όχι αυτή Glanol Metal Polish Ultra Soft που λέει ότι είναι για ευαίσθητες επιφάνειες. Το εσωτερικό της κάννης δεν το λες και "ευαίσθητη επιφάνεια" !!!! Δεν ξέρω αν έχουν ουσιαστική διαφορά, αλλά φαντάζομαι η πρώτη να είναι λίγο πιο αποτελεσματική για τη δουλειά που τη θέλεις ...
Να πω ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε Glanol ούτε Brasso. Είχα πάρει κάποτε 2 σωληνάρια Flitz (αυτή που ανέφερε πιο πάνω ο @Alex76), πριν χρόνια, που οι ιντερνετικές αγορές από ΗΠΑ ήταν χαλαρές και δεν πλήρωνες τον κούκο αηδόνι ... Αλλά την έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές ... Δεν ένιωσα ότι είναι και απόλυτα απαραίτητη, ούτε στα χρωμιωμένα μου ούτε στα αχρωμίωτα !!!
 
Δεν νομίζω Τζόνι..
Γιατί υποτίθεται πως τωρα που βρέθηκε το εμβολιο θα το κάνουν πολλοι(αν κ δεν ήταν αυτη η πραγματικη αιτία.....)
Να δουμε μήπως βρουν κάτι άλλο..
Πάντως από παλια το κυνήγι είχε σοβαρά θέματα να αντιμετωπίσει γτ δεν ήταν κ αρεστο σε όλους κ μας πολεμαγαν με κάθε(αθέμιτο) μέσο.......
Φίλε Τάσο...έχουν σκοπό να το τραβήξουν ως το 24....που πειράζει τώρα το κυνήγι κ το ψάρεμα....όταν μπορείς πχ να πάρεις το λεωφορείο κ να πας ας πούμε Πάτρα να πηδήξεις....με ξεπερνάει πραγματικά‼️
 
20210210_150127.jpgτο brasso και το glanol κανουν μηχανικό καθαρισμό. Τα υγρά χημικό καθαρισμό.
Οποιος βαριέται ας βάλει το τρυπανι. Με την βούρτσα
Παρεμπιπτόντως το εχω λυσει απο τις 11 του φλεβαρη
 
Αυτή όλοι την συστήνουν για την καλύτερη, απλά είπα να πάω στην glanol για πιο φθηνή λύση.
Τι να σου πω φιλαρακι;;; και καμια να μην παρεις παλι μια χαρα θα καθαρισει η κανη.
Εγω βασικα την ειχα παρει για γυαλισμα με δραπανο και πιστευω εκανε καλη δουλεια, καλυτερη ομως ηταν μια της 3Μ για αφαιρεση γρατσουνιων.
Πλεον μονο βουρτσα λαδι και πανακια χρησιμοποιω και αστραφτει.
 
Τι να σου πω φιλαρακι;;; και καμια να μην παρεις παλι μια χαρα θα καθαρισει η κανη.
Εγω βασικα την ειχα παρει για γυαλισμα με δραπανο και πιστευω εκανε καλη δουλεια, καλυτερη ομως ηταν μια της 3Μ για αφαιρεση γρατσουνιων.
Πλεον μονο βουρτσα λαδι και πανακια χρησιμοποιω και αστραφτει.
Και γω μόνο λάδι και πανάκια, αλλά είπα τώρα που θα τα αποθηκεύσω να τους κάνω ένα καθαρισματάκι.
 
Από το ballistol είσαι ευχαριστημένος Διονύση; Εκτός από τη μυρωδιά...
To χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 χρόνια, ευχαριστημένος ειμαι.. βέβαια, τα όπλα μου τα έχω σε ερμαριο, και είμαι ψειρας :) μονο που θα τα πιάσω, τα περνάω με ένα καθαρό πανί, να φύγουν οι δαχτυλιες....πάντως λένε ότι δεν πειράζει τα ξύλα...
 
Αυτο χρησιμοποιω εδω και καμια δεκαρια χρονια. Το βρισκω αριστο αλλα εχει παει στα 10-12 ευρω αναλογα το μαγαζι και το βρισκω πιο δυσκολα πια
 

Attachments

  • D63B775E-8239-4EAA-8938-4D530E83F44E.jpeg
    D63B775E-8239-4EAA-8938-4D530E83F44E.jpeg
    183 KB · Προβολές: 15
Χρησιμοποιώ λάδι (κοίλου κάνης) του στρατού, με έχει εντυπωσιάσει το πόσο εύκολα καθαρίζει την κάνη.
Μαζί με μία ελικοειδής βούρτσα ορειχάλκινη, το καθάρισμα γίνεται παιχνίδι, με 2-3 περάσματα δεν μένει τίποτα.
Όποιος έχει πρόσβαση σε τέτοιο λάδι πρέπει να το δοκιμάσει.
Φυσίκα όπως με όλα τα ορυκτέλαια θέλει προσοχή στα ξύλα.
 
To χρησιμοποιώ εδώ και 2-3 χρόνια, ευχαριστημένος ειμαι.. βέβαια, τα όπλα μου τα έχω σε ερμαριο, και είμαι ψειρας :) μονο που θα τα πιάσω, τα περνάω με ένα καθαρό πανί, να φύγουν οι δαχτυλιες....πάντως λένε ότι δεν πειράζει τα ξύλα...
Κάνει καλά τη δουλειά του για τον καθαρισμό του όπλου ακόμα και για όλο το διάστημα που δεν κυνηγάμε μένει πάνω στο όπλο αν και δεν είναι παχύρρευστο. Επίσης πάρα πολύ καλό αδιάβροχοποιητικό σε δέρμα... Για τα ξύλα δεν ξέρω....
 
Χρησιμοποιώ λάδι (κοίλου κάνης) του στρατού, με έχει εντυπωσιάσει το πόσο εύκολα καθαρίζει την κάνη.
Μαζί με μία ελικοειδής βούρτσα ορειχάλκινη, το καθάρισμα γίνεται παιχνίδι, με 2-3 περάσματα δεν μένει τίποτα.
Όποιος έχει πρόσβαση σε τέτοιο λάδι πρέπει να το δοκιμάσει.
Φυσίκα όπως με όλα τα ορυκτέλαια θέλει προσοχή στα ξύλα.
Σειρά του 96....είχαμε break free
 
Back
Top