Καθαρισμός

Χαχαχα έχουν πάει να πάρουν ηλεκτρόδια αυτοί .yelling. .very funny. ε @Alex76 ?
Ναι φιλε!!! Ειμαστε κομπλε πλεον!!! .sarcastic.
Παντως το λεω με σιγουρια οτι αν ειχα οπλο αδρανειας οποιο κι αν ηταν αυτο σιγουρα θα το καθαριζα κι αυτο συνεχως γιατι θελω να ειναι καθαρο το οπλο που εχω, η Ρεμι θελει καθαρισμα τουλαχιστον η κανη γιατι ειναι αχρωμειωτη, αλλα πλεον με την γυαλαδα που εχει αποκτησει ακομα και μετα απο δυο κουτια φυσιγγια καθαριζει σε 5 λεπτα μονο με τη χρηση βουρτσας και μετα περασμα με πανακι, χωρις καν δηλαδη να βαλω καποιο καθαριστικο η καποιο λαδι...
Ειχαμε πετυχει ενα παιδι πριν τρια χρονια με μια μπενελι η οποια εριχνε μονο ενα φυσιγγι και μετα εκανε εμπλοκη, μετα αν θυμαμαι καλα δεν εριχνε κανενα...ειχε ξενερωσει ο φιλος γιατι ηταν σχετικα καινουργιο το οπλο.
Τον ρωτησαμε με το φιλαρακι μου τι και πως και το θεμα ηταν απλα η καθαριοτητα...με λιγο λαδακι οπλου που ειχε το φιλαρακι στο αυτοκινητο αρχισε παλι να ριχνει κανονικα το οπλο χωρις εμπλοκες, παλι καλα παντως γιατι γινοταν χαμος απο τσιχλες εκεινο το απογευμα.
Πιστευω οτι ολα τα οπλα θελουν καθαρισμα, τα αεριων σιγουρα συχνοτερα και πιο συχνα απο ολα τα αχρωμειωτα, για μενα ειναι διασκεδαση να καθαριζω το οπλο παντως.
 
μιας και ο κολο ιος μας εκλεισε στο σπιτι,, πηραμε τα τουφεκια αγκαλια και αρχησαμε το καθαρησμα,,,πιως ξερη ποτε θα κανουμε καμια τουφεκια.think. που σηγουρα τα σκοπευτηρια δεν θα λητουργουνε και αυταααα.think.
 
μιας και ο κολο ιος μας εκλεισε στο σπιτι,, πηραμε τα τουφεκια αγκαλια και αρχησαμε το καθαρησμα,,,πιως ξερη ποτε θα κανουμε καμια τουφεκια.think. που σηγουρα τα σκοπευτηρια δεν θα λητουργουνε και αυταααα.think.
Ποτέ δεν ξέρεις , ;)
 
Καλησπέρα. Διαβάζω πως αν καθαρίσεις την κάννη του όπλου με δραπανο πρέπει αυτό να έχει λίγες στροφές για να μην δημιουργηθεί θερμότητα λόγω της τριβής. Επειδή παλαιότερα έχω κάνει αυτό το λάθος και έχει ζεσταθεί η κάννη από τις στροφές του δραπανου, η ερώτηση μου είναι τι πρόβλημα μπορεί αυτό να δημιουργήσει στην κάννη;
 
Καλησπέρα. Διαβάζω πως αν καθαρίσεις την κάννη του όπλου με δραπανο πρέπει αυτό να έχει λίγες στροφές για να μην δημιουργηθεί θερμότητα λόγω της τριβής. Επειδή παλαιότερα έχω κάνει αυτό το λάθος και έχει ζεσταθεί η κάννη από τις στροφές του δραπανου, η ερώτηση μου είναι τι πρόβλημα μπορεί αυτό να δημιουργήσει στην κάννη;
Δηλαδή πόσο ζεστάθηκε; Σκέψου ότι σε συνεχόμενες τουφεκιές, στο σκοπευτήριο πχ, η κάννη ζεσταίνεται τόσο που σου είναι δύσκολο να την ακουμπήσεις. Δεν φαντάζομαι ότι έφτασες σε αυτό το σημείο, καθώς λογικά την κρατούσες με το άλλο χέρι...
Και πάλι κατά την άποψή μου πρέπει να υπερβείς αρκετά αυτό το σημείο ώστε να μειωθεί η αντοχή του μετάλλου. Περίπτωση στραβώματος δεν υπάρχει, όπως καμιά φορά συμβαίνει κατά το κόλλημα-ξεκόλλημα ρίγας, γιατί με το δράπανο θερμαίνεται περιμετρικά ομοιόμορφα.
Άρα εγώ στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα...
 
Δηλαδή πόσο ζεστάθηκε; Σκέψου ότι σε συνεχόμενες τουφεκιές, στο σκοπευτήριο πχ, η κάννη ζεσταίνεται τόσο που σου είναι δύσκολο να την ακουμπήσεις. Δεν φαντάζομαι ότι έφτασες σε αυτό το σημείο, καθώς λογικά την κρατούσες με το άλλο χέρι...
Και πάλι κατά την άποψή μου πρέπει να υπερβείς αρκετά αυτό το σημείο ώστε να μειωθεί η αντοχή του μετάλλου. Περίπτωση στραβώματος δεν υπάρχει, όπως καμιά φορά συμβαίνει κατά το κόλλημα-ξεκόλλημα ρίγας, γιατί με το δράπανο θερμαίνεται περιμετρικά ομοιόμορφα.
Άρα εγώ στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα...
Όχι δεν ζεστάθηκε πολύ... Απλά ζεστάθηκε και ήθελα να μαθω τι Πρόβλημα θα μπορούσε να προκύψει
 
Ουτε dremel ουτε τιποτα .10 χρόνια βαζω λαδακι σε σφουγγαράκι scotch brite,το πράσινο το λεπτό και γίνεται τζάμι !
τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται αντιληπτικά και χρονικά.... .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. Mια χούφτα second διέφεραν οι απαντήσεις μας...
 
.shake hands. οτιδήποτε με μεγαλύτερη τριβή από χαρτί αμέσως θα το καθαρίσει...
Η πλάκα ειναι οτι στην αρχή δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις ,γιατι εχεις τρίψει ,ξανατρίψει και ξανατρίψει και το σημάδι παραμένει.Μολις το χαιδεψεις με λαδωμένο αυτο το σφουγγαράκι ,φεύγει για πλάκα
 
Last edited:
Παιδιά, μπορεί να αναφέρθηκε στις προηγούμενες σελίδες, αλλά δεν βρίσκω κάτι..
Ξέρει κανείς σας τι ανταπτορσς χρειάζεται για να βάλουμε αυτό το σπείρωμα με την βούρτσα επάνω στο θυλικο της Βέργας?View attachment 17806
Νομίζω χρειάζεσαι κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία. Δοκίμασε να πάρει τηλέφωνο σε διάφορα κυνηγομάγαζα. Το συγκεκριμένο είναι από τον Τραζερά.

1606066091346.png
 
Νομίζω χρειάζεσαι κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία. Δοκίμασε να πάρει τηλέφωνο σε διάφορα κυνηγομάγαζα. Το συγκεκριμένο είναι από τον Τραζερά.

View attachment 18948
Νομίζω το συγκεκριμένο έχει πολύ μικρό αρσενικό, δεν πρέπει να ταιριάζει
 
Back
Top