Καθαρισμός

καλησπέρα..

μια και καραντίνα..έλυσα το μαβερικ 88, πληρως δε το είχα κάνει ποτέ..

το απολίπανα όλο από τα λάδια κάπνες και ότι άλλο είχε μεσα..

πριν το δέσω θα πρεπει να τα λιπάνω όλα φανταζομαι με ένα πανάκι..

θα χρειαστεί να βαλω λίγο γράσο στις ράγες τις πάπιας και στη βάση που πατάει το κλείστρο και γλιστράει πάνω ή λαδάκι και εκει είναι αρκετό??

έχω ballistol και A2..και έχω και ενα break free bor cap γραφει το οποιο είναι λιγο πιο παχυρευστο..

την σκανδάλη την καθάρισα λίγο επιφανειακα δεν την πειραξα γιατι θα εκανα καμια χοντραδα..να την λαδωσω με μια σταγονα στα σημεια που εχει τριβή??

ευχαριστω συναδελφοι..
 
καλησπέρα..

μια και καραντίνα..έλυσα το μαβερικ 88, πληρως δε το είχα κάνει ποτέ..

το απολίπανα όλο από τα λάδια κάπνες και ότι άλλο είχε μεσα..

πριν το δέσω θα πρεπει να τα λιπάνω όλα φανταζομαι με ένα πανάκι..

θα χρειαστεί να βαλω λίγο γράσο στις ράγες τις πάπιας και στη βάση που πατάει το κλείστρο και γλιστράει πάνω ή λαδάκι και εκει είναι αρκετό??

έχω ballistol και A2..και έχω και ενα break free bor cap γραφει το οποιο είναι λιγο πιο παχυρευστο..

την σκανδάλη την καθάρισα λίγο επιφανειακα δεν την πειραξα γιατι θα εκανα καμια χοντραδα..να την λαδωσω με μια σταγονα στα σημεια που εχει τριβή??

ευχαριστω συναδελφοι..
Φιλε Γιαννη μια χαρα ολα τα εκανες αλλα γρασο δεν θα στο συνιστουσα. Στην αρχη θα ειναι αψογο αλλα μετα απο λιγες μερες θα γινει με τη σκονη μια παστα απο σμιριδι. Λαδακι και ολα καλα.
 
το έδεσα το μαβερικ..με μπαλιστολ που είναι και φιλικό με τα συνθετικά..:cool:

άλλο όπλο! δεν είχε ξαναδουλέψει τόσο γλυκά ούτε καινούριο..

του το έβαλα και σπάταλα αφου δεν πρόκειται να δουλέψει το όπλο μέχρι του χρόνου όπως πάμε..
 
άλλο όπλο! δεν είχε ξαναδουλέψει τόσο γλυκά ούτε καινούριο..
Ωραιος έτσι πρεπει να....γλιστράει...
Βασικό αυτό για την ομαλή λειτουργεια των
χραπα χρουπα..
Μάλιστα αρκετά παλια ο κυπριδημος είχε γράψει ένα άρθρο που "βελτίωνε" μια βραζιλιάνικη magtech με διαφορα γυαλοχαρτα λειενοντας διαφορά τμήματα του όπλου κ η διαφορά ήταν αισθητή...
 
Νομίζω χρειάζεσαι κάτι σαν την παρακάτω φωτογραφία. Δοκίμασε να πάρει τηλέφωνο σε διάφορα κυνηγομάγαζα. Το συγκεκριμένο είναι από τον Τραζερά.

View attachment 18948
Παιδιά χρόνια πολλά.
Επανέρχομαι με.το σπείρωμα των βεργων..
Αυτό που ποσταρε ο Βασίλης, το έχω πάρει από ebay
https://www.ebay.co.uk/itm/Solid-Brass-12GA-Bore-Brushes-5-16-26T-Female-Thread-8-32-Male-Thread/273865963110?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
To αρσενικό ( male) 8-32 βιδωνει στο σπείρωμα των βεργων.αλλα το θυλικο δεν βιδωνει πουθενά..είναι μικρόIMG_20201225_171714.jpg

Ενδεικτικά, τα μέτρησα με το παχυμετρο.
Του ανταπτορα είναι 4.10.
Της τριχινης ( αριστερής, αυτά συνοδεύονται από της ξύλινες βέργες το σετ) 4.66
Της κινεζικης ( δεξιά , χονδρό, που βιδωνει στο θυλικο του ανταπτορα,αλλά και στο σπείρωμα των βεργων) 4.66
Το ερώτημα παραμένει τι σπείρα έχουν οι κεφαλές των βεργων ΟΕΟ?:oops:
Y.γ: η δεξια τριχηνη, βιδωνει στην ασπρη βέργα.\, αλλα εαν την ζορισεις πολυ, αποκόπτεται απο το μπρουτζινο κέλυφος, ενω η κινεζικη ειναι καλυτερη..
 
Παιδιά χρόνια πολλά.
Επανέρχομαι με.το σπείρωμα των βεργων..
Αυτό που ποσταρε ο Βασίλης, το έχω πάρει από ebay
https://www.ebay.co.uk/itm/Solid-Brass-12GA-Bore-Brushes-5-16-26T-Female-Thread-8-32-Male-Thread/273865963110?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p2057872.m2749.l2649
To αρσενικό ( male) 8-32 βιδωνει στο σπείρωμα των βεργων.αλλα το θυλικο δεν βιδωνει πουθενά..είναι μικρόView attachment 20615

Ενδεικτικά, τα μέτρησα με το παχυμετρο.
Του ανταπτορα είναι 4.10.
Της τριχινης ( αριστερής, αυτά συνοδεύονται από της ξύλινες βέργες το σετ) 4.66
Της κινεζικης ( δεξιά , χονδρό, που βιδωνει στο θυλικο του ανταπτορα,αλλά και στο σπείρωμα των βεργων) 4.66
Το ερώτημα παραμένει τι σπείρα έχουν οι κεφαλές των βεργων ΟΕΟ?:oops:
Y.γ: η δεξια τριχηνη, βιδωνει στην ασπρη βέργα.\, αλλα εαν την ζορισεις πολυ, αποκόπτεται απο το μπρουτζινο κέλυφος, ενω η κινεζικη ειναι καλυτερη..
Διόρθωση...το θρυλικό ( female) του ανταπτορα βιδωνει στο σπείρωμα των βεργων...
 
καλησπέρα..

μια και καραντίνα..έλυσα το μαβερικ 88, πληρως δε το είχα κάνει ποτέ..

το απολίπανα όλο από τα λάδια κάπνες και ότι άλλο είχε μεσα..

πριν το δέσω θα πρεπει να τα λιπάνω όλα φανταζομαι με ένα πανάκι..

θα χρειαστεί να βαλω λίγο γράσο στις ράγες τις πάπιας και στη βάση που πατάει το κλείστρο και γλιστράει πάνω ή λαδάκι και εκει είναι αρκετό??

έχω ballistol και A2..και έχω και ενα break free bor cap γραφει το οποιο είναι λιγο πιο παχυρευστο..

την σκανδάλη την καθάρισα λίγο επιφανειακα δεν την πειραξα γιατι θα εκανα καμια χοντραδα..να την λαδωσω με μια σταγονα στα σημεια που εχει τριβή??

ευχαριστω συναδελφοι..
Αν σε προβληματίζει το θέμα οτι θα πάει σκόνη πανω στο γρασο τοτε δοκίμασε κάτι τέτοιο.


https://remingtoncanada.com/en/?opt..._id=324&virtuemart_category_id=117&Itemid=240
 
Δεν τα ξερω.....αλλα θα προτεινω κατι ππυ εχουν προτεινει τα παιδια εδω μεσα....το χρησιμοποιω τα τελευταια 2 χρονια σχεδον.......brasso....μολυβδωσεις απο δραμια και μονοβολα καθαριζουν ευκολα.....
 
Δεν τα ξερω.....αλλα θα προτεινω κατι ππυ εχουν προτεινει τα παιδια εδω μεσα....το χρησιμοποιω τα τελευταια 2 χρονια σχεδον.......brasso....μολυβδωσεις απο δραμια και μονοβολα καθαριζουν ευκολα.....
Έχω glitz...απλά θα ήθελα να δοκιμάσω και κάτι άλλο...
 
Χρησημοποιω balistoil..και αυτο μυριζει...αλλα το λαδι beretta...μιλαμε...βρωμοκοπάει!!!!
M-pro 7 Gun cleaner άοσμο, άφλεκτο, μη τοξικό, βιοδιασπώμενο, καθαρίζει τέλεια, δεν είναι όμως λάδι, απομακρύνει λάδια και γράσα, το όπλο χρειάζεται μετά λάδωμα, είτε με της ίδιας εταιρείας το Gun oil LPX, είτε το Hoppe's Lubricating oil (αυτά χρησιμοποιώ εγώ χρόνια τώρα, και είναι πολύ καλά - για μένα) ...
 
Back
Top