Ιδανικό νούμερο σκαγιού για πρασινοκέφαλα

Πρασινοκέφαλα, τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;


  • Total voters
    58
  • Poll closed .
Οποιοδήποτε πουλί παπί φάσα πέρδικα με σφιγμένο ντουφέκι και καλό φυσίγγι 32 γρ 9 εάν είσαι επάνω το σκοτώνεις εύκολα έως και 30 μέτρα για πλάκα οποίος δεν το πιστεύει επειδή έχω σκοτώσει από όλα σε τέτοιες αποστάσεις χωρίς να θέλω να σας προσβαλώ δεν γνωρίζεται την δυνατότητα του σκαγιου νουμ 9 και του όπλου σας εννοείται ότι ντουφεκας επάνω στο θήραμα όχι αλλά νταλον και φταίνε όλα και σε φυσιολογικές
συνθήκες από 5 βαθμούς και πάνω όχι με 0 και - . Αν είσαι επάνω θα γίνει το πουλί κόσκινο με σφιχτό τσοκ .
 
Επισης δεν θελω να βλεπω βλακιούλες....το πρασινο εχει κ κεφαλι μη ξεχναμε...κ το Νο10 στα 15-20m αν του τρυπισει το κρανίο, το πηρες κι εφυγες...
Μην σημαδεύεις κρανίο στα 20 Κωστή...Τα καραμπαλικια του στα 60 να κεντραρεις για να γονατίσει, μετά τράβα μαχαίρι.
 
Σωστά Γιάννη,
Και το έλεγαν γιατί δεν ήξεραν να τα ρυθμίσουν.
Αν ήξεραν, θα μπορούσαν να τα ρυθμίσουν έτσι ώστε να στέλνουν το βλήμα όπου ήθελαν αυτοί.
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...
Από τον πρώτο που το άκουσα,ο πατέρας μου,ολμιστής‼️στο γιου τουμπ βλέπεις πόσο ακριβές είναι‼️
P.s μου έλεγε κ για το πόσοι Χασάν το δάχτυλο...μι1θαμπ
 
Κυριάκο το πρόβλημα δεν είναι η καταβολή αν είσαι πάνω του με φουλ και 9άρια.
Γι αυτό σου μίλησα για ακίνητο.
Το κυρίως άνοιγμα των σκαγιών από την φωτό πόσο είναι ; 20cm ;;;
Θα τα βάλεις αυτά τα 20cm πάνω του ;
Αυτό είναι το πρόβλημα.

Δεν επιμένω πάντως γιατί δεν έχω τουφεκίσει ποτέ πρασίνι στα 15μ με 9άρια. :)
Έχω ρίξει με εξαρι στα 12(γρήγορο,που ανοίγει πολυ-fly target mb36)το παπί,τραβέρσα δεξιά ,ήταν στο μέσο του ποταμού,η τουφεκιά το πέταξε στην όχθη‼️26 σκάγια,από το ράμφος έως τη σουφρα‼️λαιτφουλ
 
Οποιοδήποτε πουλί παπί φάσα πέρδικα με σφιγμένο ντουφέκι και καλό φυσίγγι 32 γρ 9 εάν είσαι επάνω το σκοτώνεις εύκολα έως και 30 μέτρα για πλάκα οποίος δεν το πιστεύει επειδή έχω σκοτώσει από όλα σε τέτοιες αποστάσεις χωρίς να θέλω να σας προσβαλώ δεν γνωρίζεται την δυνατότητα του σκαγιου νουμ 9 και του όπλου σας εννοείται ότι ντουφεκας επάνω στο θήραμα όχι αλλά νταλον και φταίνε όλα και σε φυσιολογικές
συνθήκες από 5 βαθμούς και πάνω όχι με 0 και - . Αν είσαι επάνω θα γίνει το πουλί κόσκινο με σφιχτό τσοκ .
Ρε Τζων εδώ μιλάμε για συνθήκες κυνηγιού άγριες...έτσι τα κυνηγάμε εδώ αλλά κ Έβρο....δεν πας με ενιαρι ‼️το νούμερο 4 ,5,6 ενδυκνειται για παπί‼️
 
Εγω παντος εχω παρει πολλα σφυριχταρια με 8 αρι σκαι 28 γρ μερα με συνθηκες αντιξοες μεχρι και τα 40 μετρα και δεν ειναι και μικρα πουλια !!! Και κανα δυο πρασινα σε πιο κοντινες αποστασεις
 
Εγω παντος εχω παρει πολλα σφυριχταρια με 8 αρι σκαι 28 γρ μερα με συνθηκες αντιξοες μεχρι και τα 40 μετρα και δεν ειναι και μικρα πουλια !!! Και κανα δυο πρασινα σε πιο κοντινες αποστασεις
Με εμπορικό 8αρι στα 40 μέτρα❓πες μου μάρκα να τα αγοράσω σε 4,5,6
 
Κι'ομως φιλε ηταν ενα απλο τσιχλοφυσιγγο,μια μερα ειχαμε παει παρεα για μαυροκοτες (φαλαριδες) με ψιλο χιονακι και καμια 6-7 μποφορ βορια , και ειχα αυτα μαζι μου, τα υπολοιπα στο αμαξι και ειχε "μπασιμο" σφυριχταρια εκεινη την μερα μεχρι να παω να παρω τα χοντρα απο το αμαξι πηρα 8 απο τοτε τα δουλευω στα απογευματινα-πρωινα και εχω σκοτωσει πολλα μεσαια - μικρα παπια
 
Κυριάκο το πρόβλημα δεν είναι η καταβολή αν είσαι πάνω του με φουλ και 9άρια.
Γι αυτό σου μίλησα για ακίνητο.
Το κυρίως άνοιγμα των σκαγιών από την φωτό πόσο είναι ; 20cm ;;;
Θα τα βάλεις αυτά τα 20cm πάνω του ;
Αυτό είναι το πρόβλημα.

Δεν επιμένω πάντως γιατί δεν έχω τουφεκίσει ποτέ πρασίνι στα 15μ με 9άρια. :)
Τί φουλ ρε Βασίλη. Έγραψα παραπάνω...
Εχει κανείς καμιά δοκιμή με 9αρι στα 15 με 4* ;
Ορίστε έβαλε ο @Kostas ContraDosi αλλά 25 μέτρα και 3*. Φαντάζεσαι με τον συνδυασμό που λέω τί θα γίνει;
 
Οποιοδήποτε πουλί παπί φάσα πέρδικα με σφιγμένο ντουφέκι και καλό φυσίγγι 32 γρ 9 εάν είσαι επάνω το σκοτώνεις εύκολα έως και 30 μέτρα για πλάκα οποίος δεν το πιστεύει επειδή έχω σκοτώσει από όλα σε τέτοιες αποστάσεις χωρίς να θέλω να σας προσβαλώ δεν γνωρίζεται την δυνατότητα του σκαγιου νουμ 9 και του όπλου σας εννοείται ότι ντουφεκας επάνω στο θήραμα όχι αλλά νταλον και φταίνε όλα και σε φυσιολογικές
συνθήκες από 5 βαθμούς και πάνω όχι με 0 και - . Αν είσαι επάνω θα γίνει το πουλί κόσκινο με σφιχτό τσοκ .
Ωχ θα τα ακούσεις κι εσύ τώρα :D
 
Ρε Τζων εδώ μιλάμε για συνθήκες κυνηγιού άγριες...έτσι τα κυνηγάμε εδώ αλλά κ Έβρο....δεν πας με ενιαρι ‼️το νούμερο 4 ,5,6 ενδυκνειται για παπί‼️
Γιατί είπε κανείς ότι πάει για παπί με εννιάρι; Να και τί εχω ψηφίσει εγώ από την πρώτη μέρα του ποστ...
IMG_20220326_191129.jpg
Συζητάμε τόση ώρα επειδή κάποιοι δεν δέχεστε ότι αν σου περάσει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ στα 15 μέτρα, να εύχεσαι να έχεις μέσα 9αρι και 4*.
 
Ρε Τζων εδώ μιλάμε για συνθήκες κυνηγιού άγριες...έτσι τα κυνηγάμε εδώ αλλά κ Έβρο....δεν πας με ενιαρι ‼️το νούμερο 4 ,5,6 ενδυκνειται για παπί‼️
Εννοείται με άγριες συνθήκες δεν θα το πάρεις με -10 ούτε θα ξεκινήσεις να πας με 9αρια αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όταν δεν έχει αυτές τις πολύ δύσκολες συνθήκες δεν το σκοτώνουν .Εγώ όπως ανέφερα στην αρχή οπότε έχω πάει ντουφεκουσα με 6αρια δυνατά φυσίγγια όχι πολλών γραμμαρίων .Αλλά σε αυτές τις κλαδικές αντίξοες που αναφέρεστε θέλει 4αρι .
 
Από τον πρώτο που το άκουσα,ο πατέρας μου,ολμιστής‼️στο γιου τουμπ βλέπεις πόσο ακριβές είναι‼️
P.s μου έλεγε κ για το πόσοι Χασάν το δάχτυλο...μι1θαμπ
Νομίζω ότι το Μ1 είναι τρομερά ευθύβολο όπλο ... το χρησιμοποιούσαν και σαν τουφέκι ελεύθρου σκοπευτή αν δεν κάνω λάθος ... vietnam ??? επίσης εκεί πάλι από ότι έχω διαβάσει είχαν κοτσάρει διόπτρα πάνω στο brow .50 και καθάριζαν σε χιλιόμετρο ???

Κανένας ειδικός ?
 
Ρε Τζων εδώ μιλάμε για συνθήκες κυνηγιού άγριες...έτσι τα κυνηγάμε εδώ αλλά κ Έβρο....δεν πας με ενιαρι ‼️το νούμερο 4 ,5,6 ενδυκνειται για παπί‼️
.shake hands.;)...τα ίδια Νούμερα δίνει και ο Αμερικανός παρακάτω....(δες Large Duck)...

Chokes_and_Loads.jpg

Υ.Γ...μάλιστα με 1-1/4 οz (35 γρ.) δίνοντας 85% πιθανότητες καταβολής και σημειώνει οτι προτείνεται το μικρότερο νούμερο για να έχουμε την απαιτούμενη πυκνότητα (στην περίπτωση μας το Νο 6), εξυπακούεται βέβαια οτι οι συνθήκες είναι ευνοϊκές για την χρήση του...Αλλιώς Νο 5 η 4.
 
Back
Top