Ιδανικό νούμερο σκαγιού για πρασινοκέφαλα

Πρασινοκέφαλα, τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;


  • Total voters
    58
  • Poll closed .
Όχι.
Άλλο όμως λέμε. Κάποιοι συνάδελφοι θεωρούν ότι δεν πέφτει το πράσινο με 9αρι στα 15 μ!!!
Αν σε έβαζα στο πόστο και σου έλεγα θα σου περάσουν 10 πράσινα, μονά, και θα ρίχνεις μια ντουφεκιά στο καθένα. Θα διαλέξεις αν θα ρίχνεις 9αρια ή 3άρια.
Τί θα διάλεγες; Πες μου 3αρι να πηδηχτώ από το παράθυρο.
Πρέπει να μου δείξεις αυτό το πόστο ... :)

Αν στήσω μια πάπια ακίνητη στα 15μ και την μπουμπουνήσω με 9άρι φυσικά και θα τα κακαρώσει.
Αυτό είναι με Full στα 14m και #9 ή #8 αν θυμάμαι καλά ...

1648246151562.png
 
Last edited:
Πρέπει να μου δείξεις αυτό το πόστο ... :)

Αν στήσω μια πάπια ακίνητη στα 15μ και την μπουμπουνήσω με 9άρι φυσικά και θα τα κακαρώσει.
Αυτό είναι με Full στα 14m και #9 ή #8 αν θυμάμαι καλά ...

View attachment 45264
Δεν μου απάντησες όμως...
Τί θα διάλεγες;
 
Σουρωτηρι γίνεται.
Μπορεί να πάρεις κανένα από τύχη τα υπόλοιπα θα φύγουν και θα πεθάνουν τραυματισμένα και δεν θα πέσουν κοντά γιατί τα σκάγια δεν θα τα καταβάλουν. Κυνηγάω παπια 26 χρόνια και κατά 90% είναι το κυνήγι μου και έχω κυνηγήσει και χρόνια στον Έβρο. Και είναι πολύ δύσκολο να σου περνούν οι πάπιες στα 15-20 μέτρα εκτός και αν είσαι όπως στην Αμερική με τα ομοιώματα μέσα στο νερό. Και στον βάλτο δεν είναι χωράφι να πας να το πάρεις αν έφυγε λίγο ποιο μακριά το ξεχνάς.
 
Σοβαρά τώρα. Πιστεύετε ότι οτιδήποτε, μέχρι μεγέθους αλεπούς, στα 15 μέτρα με 9αρι, υπάρχει περίπτωση να ζήσει;
Γιάννη δεν μιλήσαμε για θερμοκρασίες, ας υποθέσουμε λογικά πράγματα λοιπόν και όχι μείον 10...
Έχουμε πάρει καθαρό, με 9αρια‼️ στην απόσταση αυτή 15+- έφαγε 3 φυσίγγια κ ηταν σαν να ρίχναμε στον king kong‼️
 
Όχι.
Άλλο όμως λέμε. Κάποιοι συνάδελφοι θεωρούν ότι δεν πέφτει το πράσινο με 9αρι στα 15 μ!!!
Αν σε έβαζα στο πόστο και σου έλεγα θα σου περάσουν 10 πράσινα, μονά, και θα ρίχνεις μια ντουφεκιά στο καθένα. Θα διαλέξεις αν θα ρίχνεις 9αρια ή 3άρια.
Τί θα διάλεγες; Πες μου 3αρι να πηδηχτώ από το παράθυρο.
3αρι‼️(είσαι ψηλά❓)
 
Πρέπει να μου δείξεις αυτό το πόστο ... :)

Αν στήσω μια πάπια ακίνητη στα 15μ και την μπουμπουνήσω με 9άρι φυσικά και θα τα κακαρώσει.
Αυτό είναι με Full στα 14m και #9 ή #8 αν θυμάμαι καλά ...

View attachment 45264
Εννιάρια εμείς μόνο στη μπεκάτσα κ με βελτιωμένο κύλινδρο...εκεί τυγχάνει να μας την πέσουν καθαρά η κ μπαμπλεκια ‼️το να τα πάρεις ❓είναι σαν να παίζεις τζόκερ κ να κερδίζεις στο Λόττο....
 
Πρέπει να μου δείξεις αυτό το πόστο ... :)

Αν στήσω μια πάπια ακίνητη στα 15μ και την μπουμπουνήσω με 9άρι φυσικά και θα τα κακαρώσει.
Αυτό είναι με Full στα 14m και #9 ή #8 αν θυμάμαι καλά ...

View attachment 45264
Σαν μ1γκαραντ‼️να σημαδεύεις πόδια για να πάει κεφάλι‼️
 
3αρι‼️(είσαι ψηλά❓)
Τί ψηλά; Γεωγραφικά εννοείς;
είναι σαν να παίζεις τζόκερ κ να κερδίζεις στο Λόττο....
Στα 15 μέτρα;;;
Στα 15μ ? 5* #6 #7
Η ερώτηση ήταν 9 ή 3.

Τεσπα μάγκες, ο καθένας όπως τη βρίσκει. Δεν θα αλλάξει κανενός η γνώμη ειδικά αν έχει προσωπική άποψη επί του θέματος. Η δική μου έγινε σαφής νομίζω, στα 15 μ. οτιδήποτε θηρεύσιμο* και αν ντουφεκισεις με θερμοκρασίες άνω του 0 θα του μαμ.....
Εχει κανείς καμιά δοκιμή με 9αρι στα 15 με 4*. Να την πάρει ο Βασίλης και να μας πει πόσα σκάγια θα έχει πάνω του ένα πράσινο; Τί πιστεύετε; Δεν θα είναι καμιά τριανταριά;
*Εκτός από γρούνια έτσι;
 
Σωστά Γιάννη,
Και το έλεγαν γιατί δεν ήξεραν να τα ρυθμίσουν.
Αν ήξεραν, θα μπορούσαν να τα ρυθμίσουν έτσι ώστε να στέλνουν το βλήμα όπου ήθελαν αυτοί.
Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα...
 
Τί ψηλά; Γεωγραφικά εννοείς;

Στα 15 μέτρα;;;

Η ερώτηση ήταν 9 ή 3.

Τεσπα μάγκες, ο καθένας όπως τη βρίσκει. Δεν θα αλλάξει κανενός η γνώμη ειδικά αν έχει προσωπική άποψη επί του θέματος. Η δική μου έγινε σαφής νομίζω, στα 15 μ. οτιδήποτε θηρεύσιμο* και αν ντουφεκισεις με θερμοκρασίες άνω του 0 θα του μαμ.....
Εχει κανείς καμιά δοκιμή με 9αρι στα 15 με 4*. Να την πάρει ο Βασίλης και να μας πει πόσα σκάγια θα έχει πάνω του ένα πράσινο; Τί πιστεύετε; Δεν θα είναι καμιά τριανταριά;
*Εκτός από γρούνια έτσι;
Κυριάκο το πρόβλημα δεν είναι η καταβολή αν είσαι πάνω του με φουλ και 9άρια.
Γι αυτό σου μίλησα για ακίνητο.
Το κυρίως άνοιγμα των σκαγιών από την φωτό πόσο είναι ; 20cm ;;;
Θα τα βάλεις αυτά τα 20cm πάνω του ;
Αυτό είναι το πρόβλημα.

Δεν επιμένω πάντως γιατί δεν έχω τουφεκίσει ποτέ πρασίνι στα 15μ με 9άρια. :)
 
Τί ψηλά; Γεωγραφικά εννοείς;

Στα 15 μέτρα;;;

Η ερώτηση ήταν 9 ή 3.

Τεσπα μάγκες, ο καθένας όπως τη βρίσκει. Δεν θα αλλάξει κανενός η γνώμη ειδικά αν έχει προσωπική άποψη επί του θέματος. Η δική μου έγινε σαφής νομίζω, στα 15 μ. οτιδήποτε θηρεύσιμο* και αν ντουφεκισεις με θερμοκρασίες άνω του 0 θα του μαμ.....
Εχει κανείς καμιά δοκιμή με 9αρι στα 15 με 4*. Να την πάρει ο Βασίλης και να μας πει πόσα σκάγια θα έχει πάνω του ένα πράσινο; Τί πιστεύετε; Δεν θα είναι καμιά τριανταριά;
*Εκτός από γρούνια έτσι;
Αυτη εχω πρόχειρη...
Βεβαια ειναι με μισοταπα στα 25m με Νο9 και 3*...ελπίζω να βολεύει...
Γυρω στο 395m/s V 1.5 δίνει.
20220220_095737.jpg

Υ.Γ. Καποτε ηθελε να σφαξει η μανα μου ενα κόκκορα 1.5 ετών...πονηρός αυτός κ δεν στριμωχνώταν....με τα πολλα κ με τα λίγα
(17 ετών εγώ) περνω την SX1 76cm 1*...του την ανάβω τότε με Νο8....δεν κουνήθηκε καv..:p
Aπόσταση περιπου 20-25m...
 
Last edited:
Back
Top