Ιδανικό νούμερο σκαγιού για πρασινοκέφαλα

Πρασινοκέφαλα, τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;


  • Total voters
    58
  • Poll closed .

gvp9000

Banned
Περιμένουμε πρασινοκέφαλα (δεν ξέρουμε απόσταση που θα εμφανιστούν).
Τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;
Νούμερα Ιταλικά για να μην μπλέκουμε.
Αν είστε λόρδοι ή usa τύποι συμβουλευτείτε τον πίνακα.

Μπορείτε να βάλετε μόνο 2 νούμερα.

https://www.nobelsport.it/en/products-en/components/lead
 
Περιμένουμε πρασινοκέφαλα (δεν ξέρουμε απόσταση που θα εμφανιστούν).
Τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;
Νούμερα Ιταλικά για να μην μπλέκουμε.
Αν είστε λόρδοι ή usa τύποι συμβουλευτείτε τον πίνακα.

Μπορείτε να βάλετε μόνο 2 νούμερα.

https://www.nobelsport.it/en/products-en/components/lead
Ωραίο θέμα Βασίλη για τους φίλους κυνηγούς του βάλτου , όμως το νούμερο που θα επιλέξουμε καθορίζεται και από άλλους παράγοντες , τώρα αν πούμε γενικά , το πρώτο θα το έβαζα 5 και δεύτερο 3 .
 
Εγώ κυνηγώντας τα υδρόβια επειδή δν ειναι υπέρ της μακρινής ντουφεκιάς σε ένα τόσο μεγάλο θήραμα κ αν πέσει ν πέσει σε σημείο που δν μπορείς ν πας ν τ παρεις. Όλα τ φυσίγγια μοτ 6 νούμερο , αποτελεσματικά ν σκοτώνουν , κ όχι ν κυνηγάω τ παπί στο νερό , για εμένα το μυστικό στο παπί είναι ν το αφήσεις ν μπει καλά ν μην βιαστείς όσο και δελεαστικό ν είναι
 
Aπό ελάχιστες έως μηδαμινές οι εμπειρίες μας σ'αυτό το κυνήγι εδώ στο νησί .
Εφέτος μετά απο χρόνια πήρα ένα ρίχνοντας σε κοπάδι τραβέρσα 70μ σε σχηματισμό V
μ'ένα ιδιογόμωση νο.4 nickel no limit .
To βρήκα σέκο χωρίς αίμα αλλά η θερμοκρασία ήταν 20+β.
 
Δεν εχω κυνηγησει σχεδον ποτε....Ενα μερος που ειχε εδω στην Σαμο και επιανε πρασινοκεφαλο...
και οχι μονο.....το εκαναν βιοτοπο...
Το νουμερο το καθοριζει στα ποσα μετρα θα ριξεις...
Εαν ποτε αξιωθω να παω εκτος Σαμου.... 1ο - Ν4,5 - με διαμετρο 3 χιλιοστα - 2ο- Ν3 με διαμ. 3,30 .
Εαν δεν επεφτε....θα ηξερα οτι αστοχησα !!! :)
 
Φετος ειναι η μονη χρονια που τα κυνηγισα μονο απογευματινο,και τα μετρα το πολυ μεχρι 30 μετρα, ν6,και δεν καναν κιχ, αλλα σηνηθος ν 3 και 2 αν θα παω πρωινο και για πιο μετα. Και κατι αλλο που μου εκανε εντιποση οτι δεν ειδα γεραλεους,οπως αλλες χρονιες που εβλεπες πολλα,ενα ιδα και το πιρα δεν ξερω γιατι. Φετος πολλα σφυριχταρια, πρασινα οχι πολλα.
 
Back
Top