Ιδανικό νούμερο σκαγιού για πρασινοκέφαλα

Πρασινοκέφαλα, τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;


  • Total voters
    58
  • Poll closed .
Νομίζω ότι το Μ1 είναι τρομερά ευθύβολο όπλο ... το χρησιμοποιούσαν και σαν τουφέκι ελεύθρου σκοπευτή αν δεν κάνω λάθος ... vietnam ??? επίσης εκεί πάλι από ότι έχω διαβάσει είχαν κοτσάρει διόπτρα πάνω στο brow .50 και καθάριζαν σε χιλιόμετρο ???

Κανένας ειδικός ?
Λες εεε τοσο εφθηβολο .big smile. .my man. .hunter.
 
Δίχως να έχω καμία εμπειρία από Παπιά, νομίζω οτι τα Νο 6,5,4 κατά σειρά προτεραιότητας και ανάλογα με την απόσταση βολής και τις καιρικές συνθήκες αρκούν...:)

Μέχρι τώρα όμως στο poll υπερτερούν (κατά σειρά ψήφων προτιμήσεως) τα Νο 5,4,3(!)

Τείνουμε δηλ. σε ένα νούμερο πιο χονδρό...Γιατί?.think.

Προσωπική μου άποψη
είναι οτι αυτο δεν οφείλεται ούτε στις αποστάσεις βολής ούτε στις καιρικές συνθήκες, αλλα στην ψυχολογία του Έλληνα και εν προκειμένου του Έλληνα Κυνηγού που τα θέλει ολα!(η τουλάχιστον ζητά πολλά!)

Ο Δ.Παπαδέας τα εξηγεί ολα και είναι νομίζω κατανοητός...;)

46. Eρώτηση: Ποιο είναι το μέγιστο βεληνεκές ενός λειόκανου κυνηγετικού όπλου;
Aπάντηση: Eίναι αντιστρόφως ανάλογο, με το πλήθος των επιτυχιών τις οποίες προσδοκούμε να έχουμε με αυτό το ντουφέκι. Δηλαδή, αν φιλοδοξούμε να έχουμε 100% επιτυχίες, το βεληνεκές του σιδερικού μας, περιορίζεται σε πολύ μικρές αποστάσεις. Από εκεί και κάτω, το βεληνεκές μεγαλώνει, ανάλογα με τις εκπτώσεις που κάνουμε στις προσδοκίες μας ως προς την επιτυχία. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πυρομαχικά. Π.χ. μέχρι τα 20 μέτρα όλα τα φουσέκια, όταν καλοσημαδεύουμε, σκοτώνουν.:)
 
Last edited:
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που υπάρχει μια παραδοχή από αρκετά άτομα πως ένα φυσίγγι ν9 η ν10 στα 15 μέτρα δεν θα σκοτώσει το πράσινο, η ότι τα σκάγια δεν θα τρυπήσουν το κρέας του, η ότι θα σταματήσουν στα φτερά κ την πέτσα του η οτιδήποτε άλλο... Στα 15 μέτρα μπορεί να σκοτωθεί άνθρωπος με ένα τέτοιο φυσίγγι, το πράσινο θα γίνει φυτίλια... Αυτό που συμβαίνει κ μπερδεύει πολλούς που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως δεν τα πήγαν καλά σκοπευτικά ειναι να περνάει η τουφεκιά σαν μπάλα δίπλα από το παπί, να το παίρνουν 2-3 ακροσκαγα κ να φεύγει τραυματισμένο... Με δύο ακροσκαγα όχι δεν πέφτει στα 15 μέτρα με 9αρια, με ένα τσοκ 3 άστρων πέφτει ξερό κ στα 25 κ στα 30 μέτρα αν η τουφεκιά πάει πάνω κ το τουφέκι μας δεν είναι για μπεκάτσα στα ντουσκα από διασπορά...
 
Last edited:
Το πιο δύσκολο ήταν, είναι και θα είναι να βάλεις το κέντρο της τουφεκιάς στο θήραμα όταν η τουφεκιά φτάσει εκεί.
Το δεύτερο πιο δύσκολο να βρεις φυσίγγι σταθερό και φυσίγγι που δεν θα σε πουλήσει σε κρύο.
Λίγο πιο εύκολο, να βρεις συνδιασμό φυσιγγίου τσοκ που θα σου βγάλει ισοκατανεμημένη αποτύπωση χωρίς πολλά κενά που να είναι ικανή να καταβάλει το θήραμα (όχι να το κάνει νιανιά).
Επίσης να κάνουμε σωστά μια χοντρική εκτίμηση αποστάσεων.

Όλα τα υπόλοιπα είναι χρήσιμα στο να υπάρχουν θέματα για συζητήσεις και τσακωμούς :)
 
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που υπάρχει μια παραδοχή από αρκετά άτομα πως ένα φυσίγγι ν9 η ν10 στα 15 μέτρα δεν θα σκοτώσει το πράσινο, η ότι τα σκάγια δεν θα τρυπήσουν το κρέας του, η ότι θα σταματήσουν στα φτερά κ την πέτσα του η οτιδήποτε άλλο... Στα 15 μέτρα μπορεί να σκοτωθεί άνθρωπος με ένα τέτοιο φυσίγγι, το πράσινο θα γίνει φυτίλια... Αυτό που συμβαίνει κ μπερδεύει πολλούς που δεν μπορούν να παραδεχτούν πως δεν τα πήγαν καλά σκοπευτικά ειναι να περνάει η τουφεκιά σαν μπάλα δίπλα από το παπί, να το παίρνουν 2-3 ακροσκαγα κ να φεύγει τραυματισμένο... Με δύο ακροσκαγα όχι δεν πέφτει στα 15 μέτρα με 9αρια, με ένα τσοκ 3 άστρων πέφτει ξερό κ στα 25 κ στα 30 μέτρα αν η τουφεκιά πάει πάνω κ το τουφέκι μας δεν είναι για μπεκάτσα στα ντουσκα από διασπορά...
Πες τα ρε Άρη....
 
Πρασινοκεφαλο δεν έχω δει από κοντά , αλλά νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ τον όγκο του.....

Εεεε δεν νομίζω να μπορεί να αντισταθεί σε τόσο κοντινές αποστάσεις από ψιλα σκαγια, που εκεί έχουν κινητική ενεργεια για να την καταβάλουν, αν θα βρεθεί στο κέντρο της τουφεκιας κ παρει σκαγια..



Υ.Γ. Καποτε ηθελε να σφαξει η μανα μου ενα κόκκορα 1.5 ετών...πονηρός αυτός κ δεν στριμωχνώταν....με τα πολλα κ με τα λίγα
(17 ετών εγώ) περνω την SX1 76cm 1*...του την ανάβω τότε με Νο8....δεν κουνήθηκε καv..:p
Aπόσταση περιπου 20-25m...
Πάρε μια κοτα κ βάλε τις το κεφάλι μεσα στις φτερουγες για να μην παρει σκαγια, κ δεσε την από το ποδι σε σταθερό σημείο, να δουμε στα ποσα μέτρα δεν κατεβαίνει τίποτα...... .my man.
 
Last edited:
Back
Top