Ιδανικό νούμερο σκαγιού για πρασινοκέφαλα

Πρασινοκέφαλα, τι σκάγια βάζουμε στο πρώτο φυσίγγι και τι στο δεύτερο ;


  • Total voters
    58
  • Poll closed .
Πρασινοκεφαλο δεν έχω δει από κοντά , αλλά νομίζω ότι μπορώ να φανταστώ τον όγκο του.....

Εεεε δεν νομίζω να μπορεί να αντισταθεί σε τόσο κοντινές αποστάσεις από ψιλα σκαγια, που εκεί έχουν κινητική ενεργεια για να την καταβάλουν, αν θα βρεθεί στο κέντρο της τουφεκιας κ παρει σκαγια..




Πάρε μια κοτα κ βάλε τις το κεφάλι μεσα στις φτερουγες για να μην παρει σκαγια, κ δεσε την από το ποδι σε σταθερό σημείο, να δουμε στα ποσα μέτρα δεν κατεβαίνει τίποτα...... .my man.
Πρασινοκεφαλο‼️ το αγριογούρουνο των ουρανών‼️
 
.shake hands.;)...τα ίδια Νούμερα δίνει και ο Αμερικανός παρακάτω....(δες Large Duck)...

View attachment 45304

Υ.Γ...μάλιστα με 1-1/4 οz (35 γρ.) δίνοντας 85% πιθανότητες καταβολής και σημειώνει οτι προτείνεται το μικρότερο νούμερο για να έχουμε την απαιτούμενη πυκνότητα (στην περίπτωση μας το Νο 6), εξυπακούεται βέβαια οτι οι συνθήκες είναι ευνοϊκές για την χρήση του...Αλλιώς Νο 5 η 4.

ακριβώς αυτά δουλεύω κι εγώ
ανάλογα και με το βάρος της γόμωσης
ξεκινάω από #6 34 έως 36γρ, #5 35,4 έως 40 γρ #4 40γρ+
και σε εξαιρετικές περιστάσεις έως #2 40-42γρ
να θυμηθώ να κοιτάξω το βιβλίο του Γκαφ Τομας έχει ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις κι ένα πείραμα....
 
τώρα το πήρα χαμπάρι το θέμα.....
επειδή δεν παρακολουθώ όλο το φορουμ, όταν δημιουργείτε νέο θέμα συζήτησης στείλτε μου ενα π.μ.
Καλημέρα Μάριε!:)

...ρε που!...εδώ είναι η Britanica και βάλε!;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
ξεκινας με ενα 4*6 colombo ..και κατεβαινεις σε 3*5 long distance (nobel sport) και εισαι οκ ...εγω αυτα ριχνω κωπαιδα ...απο νοεμβριο μεχρι φλεβαρη και με θερμοκρασιες μειον ....

https://outdoortv.gr/testnsisupercaccia38fix76/
Απορώ με την Νόμπελ που τα έχει τοποθετήσει ανακατεμένα,τι κερδίζει,δεν το έχω ρίξει ποτε
 
ειδικα τα 3*5 και 4*6 long distance εχουν 15 ευρω το κουτι με τα 25 φυσιγγια...δε χρειαζεται να δωσεις ενα νεφρο οπως με τα remighton...
Έχεις μετρήσει πυρίτιδα❓τι διαφορά έχει πέρα από τα 2 ν σκάγια❓κ το κάνει φυσίγγιο μεγάλης απόστασης❓
 
Έχεις μετρήσει πυρίτιδα❓τι διαφορά έχει πέρα από τα 2 ν σκάγια❓κ το κάνει φυσίγγιο μεγάλης απόστασης❓
το κανει ο κορυφαιος κατασκευαστης φυσιγγιων στον κοσμο (nsi) ρε γιαννη...εμεις θα το κανουμε το μετρημα αυτο;;
 
ξεκινας με ενα 4*6 colombo ..και κατεβαινεις σε 3*5 long distance (nobel sport) και εισαι οκ ...εγω αυτα ριχνω κωπαιδα ...απο νοεμβριο μεχρι φλεβαρη και με θερμοκρασιες μειον ....

https://outdoortv.gr/testnsisupercaccia38fix76/
Ο Δόγκανοσ δεν είχε αφήσει τίποτα στην κοπαΐδα!!.big smile.
 
Αυτή η πρακτική όταν τα νούμερα σκαγιων είναι πιο χοντρά από το Ν5,να βάζουν δύο νούμερα με τα χοντρά στο πάνω μέρος του φυσιγγιου, συνηθίζεται τελευταία όλο και περισσότερο από τους μεγάλους κατασκευαστές, κάτι θα βλέπουν που εμείς δεν τοαντιληφθηκαμε ακόμα.
 
Αυτή η πρακτική όταν τα νούμερα σκαγιων είναι πιο χοντρά από το Ν5,να βάζουν δύο νούμερα με τα χοντρά στο πάνω μέρος του φυσιγγιου, συνηθίζεται τελευταία όλο και περισσότερο από τους μεγάλους κατασκευαστές, κάτι θα βλέπουν που εμείς δεν τοαντιληφθηκαμε ακόμα.
Βουρ για δοκιμές Λευτέρη... Φουλ χαρτόνι το οποιο να διαχωριζει σε 3d ποια σκαγια είναι 6αρια κ ποια 4αρια, κ ταυτόχρονα σε μεμονωμένο κ ενιαιο διαγραμμα να παρουσιαζει ξεχωριστά την κατανομη του 6αριου κ του 4αριου αλλα κ μαζι.... Ωχ... Ο Γιάννης πρέπει ήδη να έχει αρχισει την εγκεφαλικη επεξεργασία του παραπάνω project... .think..big smile..my man.
 
Αυτή η πρακτική όταν τα νούμερα σκαγιων είναι πιο χοντρά από το Ν5,να βάζουν δύο νούμερα με τα χοντρά στο πάνω μέρος του φυσιγγιου, συνηθίζεται τελευταία όλο και περισσότερο από τους μεγάλους κατασκευαστές, κάτι θα βλέπουν που εμείς δεν τοαντιληφθηκαμε ακόμα.
Την δύναμη του χοντρού σκαγιου πάνω στο θήραμα κερδίζοντας σε αριθμό σκαγιων με τα ψιλά που υπάρχουν στο φυσίγγι... Πιο γεμάτες κατανομές σε σχέση με ένα αντίστοιχο φυσίγγι μόνο με χοντρά σκάγια κ πιο δυνατές κ σε μεγαλύτερες αποστάσεις σε σχέση με την αντίστοιχη γόμωση μόνο με ψιλά...
Οι συγκεντρώσεις με δύο σκάγια σε σειρά είναι ελαφρά πιο ανοιχτές από ότι με ένα νούμερο...
 
Την δύναμη του χοντρού σκαγιου πάνω στο θήραμα κερδίζοντας σε αριθμό σκαγιων με τα ψιλά που υπάρχουν στο φυσίγγι... Πιο γεμάτες κατανομές σε σχέση με ένα αντίστοιχο φυσίγγι μόνο με χοντρά σκάγια κ πιο δυνατές κ σε μεγαλύτερες αποστάσεις σε σχέση με την αντίστοιχη γόμωση μόνο με ψιλά...
Οι συγκεντρώσεις με δύο σκάγια σε σειρά είναι ελαφρά πιο ανοιχτές από ότι με ένα νούμερο...
Πέρυσι δοκίμασα με mb36 cx 2000 1,87x 17gr No7+20gr No 6n και z2m18 κλείσιμο στα 57,80. Φοβερά αποτελεσματικό φυσίγγι...... Τα έδωσα και σε δύο φίλους τους άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις ...... Όλα αυτά σε κυνήγι πέρδικας.......
 
Πέρυσι δοκίμασα με mb36 cx 2000 1,87x 17gr No7+20gr No 6n και z2m18 κλείσιμο στα 57,80. Φοβερά αποτελεσματικό φυσίγγι...... Τα έδωσα και σε δύο φίλους τους άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις ...... Όλα αυτά σε κυνήγι πέρδικας.......
Ποιά βγαίναν πρώτα από την κάνη ? τα χοντρά Ν°6 ή τα ψιλά Ν°7?
 
Back
Top