Η ανάκρουση του όπλου

Και για να μην απορήσουν κάποιοι.

Βασικά θεωρώ τον όρο αισθητή ανάκρουση ή το felt recoil εντελώς διαφορετικό πράγμα από την μέτρηση δύναμης σε σχέση με τον χρόνο με δυναμόμετρο στο pad του κοντακιού !!!!!
Αν κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι το felt recoil τότε ναι είναι μετρήσιμο.
Για εμένα δεν είναι αυτό και εξήγησα τους λόγους παραπάνω.
ναι , να συμφωνησουμε , "το felt recoil ειναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από την μέτρηση δύναμης σε σχέση με τον χρόνο"
Μερικα πραγματα δεν επιδεχονται συζητησης και συγκρισεων , οπως πχ ανεφερες την οσμη και τη γευση , και θα προσθετα, ΑΓΑΠΗ-ΘΕΟΣ-ΕΥΤΥΧΙΑ. . .. . . . άλλα λογια να αγαπιωμαστε
 
Ανάκρουση δεν είναι? Γιατί να μην μετριέται ?Το όπλο δεν είναι στάσιμο ?(δεν μιλάμε για σκοποβολή και επώμιση αλλά για μέτρηση δοκιμών)
Από την καύση της πυρίτιδας έχουμε μετατροπή της ύλης σε διαφορετικές ενέργειες.Μια από αυτές δεν είναι και η δύναμη κρούσης προς τα πίσω λόγω των πιέσεων της καύσης και της ακινησίας του όπλου?Αυτή η δύναμη κρούσης δεν μεταβάλλεται ανάλογα τον χρόνο καύσης?
Στεφανε, οσο κι αν φαινεται να αντιβαινει την κοινη λογικη, η εκρηξη και τα 700bar στη θαλαμη , δεν σπρωχνουν το ολον οπλο , ΔΙΟΤΙ: ειναι εσωτερικη μεταβολη κλειστου συστηματος . Η εκτοξευση της γομωσης καθιστα ανοιχτο το συστημα , και εχουμε αντιδραση αδρανειας.
Αυτο που λες , ισως συμβαινει τη μαζα των αεριων που εκτοξευεται και αυτη, αλλα ειναι ασημαντη σε σχεση με τη μαζα της γομωσης
 
ΥΓ Δεν έχω μετρητή αλλά έριξα κάτι φωτοβολίδες.Με στρωματοποίηση είναι πολύ μικρότερη η ανάκρουση.
Ο @ΝίκοςΠ έχει ρίξει φυσίγγι με 600μ/δ με μετρητή και στρωματοποίηση.
Ας τον ρωτήσουμε τι αισθάνθηκε.
Νίκοοοοο
Εγώ δεν θα το τολμούσα, όχι γιατί έχω ευαίσθητο ώμο αλλά γιατί το θεωρώ και είναι επικίνδυνο.
 
Last edited:
Ο @ΝίκοςΠ έχει ρίξει φυσίγγι με 600μ/δ με μετρητή και στρωματοποίηση.
Ας τον ρωτήσουμε τι αισθάνθηκε.
Νίκοοοοο

Εγώ δεν θα το τολμούσα, όχι γιατί έχω ευαίσθητο ώμο αλλά γιατί το θεωρώ και είναι επικίνδυνο.

Δεν ειναι με στρωματοποιηση Βασιλη.....Λαθος δοσολογια ( την ωρα που γεμιζα με πηραν τηλεφωνο )
συνεχισα το γεμισμα....και εκανα ΛΑΘΟΣ...
Το οπλο αντεξε....λιγο ακομα θα το εχανα απο χερια μου....
Τον κλωτσο θα τον θυμαμαι χρονια....
Εαν το ειχα με στρωματοποιηση και τετοιο λαθος....Ισως τωρα να μην εγραφα φιλε!!!

εικόνα_Viber_2021-06-13_18-49-25.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-41-38.jpgεικόνα_Viber_2021-06-13_18-42-09.jpg
 
Δεν ειναι με στρωματοποιηση Βασιλη.....Λαθος δοσολογια ( την ωρα που γεμιζα με πηραν τηλεφωνο )
συνεχισα το γεμισμα....και εκανα ΛΑΘΟΣ...
Το οπλο αντεξε....λιγο ακομα θα το εχανα απο χερια μου....
Τον κλωτσο θα τον θυμαμαι χρονια....
Εαν το ειχα με στρωματοποιηση και τετοιο λαθος....Ισως τωρα να μην εγραφα φιλε!!!

View attachment 39737View attachment 39740View attachment 39741
Ευχαριστώ Νίκο,
σε βάζω στο κλίμα της συζήτησης ....

Ένα φυσίγγι με στρωματοποίηση στα 600+ μ/δ έχει μικρότερη ή μεγαλύτερη ανάκρουση από άλλο ίδιων γραμμαρίων στα 400μ/δ ;;;;

Αυτό συζητάμε ...
 
Στεφανε, οσο κι αν φαινεται να αντιβαινει την κοινη λογικη, η εκρηξη και τα 700bar στη θαλαμη , δεν σπρωχνουν το ολον οπλο , ΔΙΟΤΙ: ειναι εσωτερικη μεταβολη κλειστου συστηματος . Η εκτοξευση της γομωσης καθιστα ανοιχτο το συστημα , και εχουμε αντιδραση αδρανειας.
Αυτο που λες , ισως συμβαινει τη μαζα των αεριων που εκτοξευεται και αυτη, αλλα ειναι ασημαντη σε σχεση με τη μαζα της γομωσης
Το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις , απλά δεν τους ενδιαφέρει να μετρήσουν.
 
Ευχαριστώ Νίκο,
σε βάζω στο κλίμα της συζήτησης ....

Ένα φυσίγγι με στρωματοποίηση στα 600+ μ/δ έχει μικρότερη ή μεγαλύτερη ανάκρουση από άλλο ίδιων γραμμαρίων στα 400μ/δ ;;;;

Αυτό συζητάμε ...
Δεν κυνηγάμε τα 600m/s αλλά τα 500 σίγουρα.Η διαφορά -το απλό με το αν το κάνεις 3 ή 4 δόσεις έχει τεράστια διαφορά στο κλώτσημα.
Ας πει την γνώμη του και ο κ.Νίκος.
 
Last edited:
Δεν ειναι με στρωματοποιηση Βασιλη.....Λαθος δοσολογια ( την ωρα που γεμιζα με πηραν τηλεφωνο )
συνεχισα το γεμισμα....και εκανα ΛΑΘΟΣ...
Το οπλο αντεξε....λιγο ακομα θα το εχανα απο χερια μου....
Τον κλωτσο θα τον θυμαμαι χρονια....
Εαν το ειχα με στρωματοποιηση και τετοιο λαθος....Ισως τωρα να μην εγραφα φιλε!!!

View attachment 39737View attachment 39740View attachment 39741
Σε πιέσεις πόσο μπορεί να σήκωσε αυτό το φυσιγγι;;;
 
Μια παρένθεση για τούς οπτικούς χρονογραφους όπως αυτόν του Νίκου, ( τον ίδιο έχω), διάβασα πριν μέρες μια ανάλυση ενός ειδικού για τις αποκλίσεις από την πραγματική ταχύτητα. Σύμφωνα με αυτόν όταν η κάνη είναι με φουλ τσοκ, δείχνουν από 10 μέχρι 30 μέτρα/ δευτερόλεπτο μεγαλύτερη ταχύτητα. Μόνο με κύλινδρο είναι σχετικά ακριβής η μέτρηση.
 
Μια παρένθεση για τούς οπτικούς χρονογραφους όπως αυτόν του Νίκου, ( τον ίδιο έχω), διάβασα πριν μέρες μια ανάλυση ενός ειδικού για τις αποκλίσεις από την πραγματική ταχύτητα. Σύμφωνα με αυτόν όταν η κάνη είναι με φουλ τσοκ, δείχνουν από 10 μέχρι 30 μέτρα/ δευτερόλεπτο μεγαλύτερη ταχύτητα. Μόνο με κύλινδρο είναι σχετικά ακριβής η μέτρηση.
Το εξηγείς λίγο παραπάνω αν θέλεις?
Για ποιο λόγο θα πάρω με κύλινδρο τη σωστή ταχύτητα?
 
Τα βολια στο συγκεκριμενο με κυλινδρο..... το V1,5-659m/s το εδωσε ο κυλινδρος και 66 εκατοστα καννη.
Θεωρητικα η ΣΩΣΤΗ στρωματοποιηση .....μεγαλωνει την ισχυ του καψυλιου....
Η λαθος στρωματοποιηση....ειναι θανατος !!!

Δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο στρωματοποιηση Βασιλη....Αλλα πολυ σημαντικο ρολο περα απο το
στησιμο...παιζει το ''παντρεμα'' των πυριτιδων....

Δεν εχω αρκετες δοκιμες με στρωματοποιηση....ΣΤΗΝ SP2 εκανα....
Οταν την ξεκινησα απο χαμηλα διαφορες δεν εβρισκα...V1,5-393m/s σε βολια....
Οταν εκανα ''αντρικη'' στρωματοποιηση παλι σε βολια....εβγαλα V1,5-509m/s....αλλα την ''ακουσα''....

εικόνα_Viber_2021-10-27_17-59-50-735.jpgεικόνα_Viber_2021-10-27_18-00-14-042.jpg
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2021-10-27_17-56-00-901.jpg
    εικόνα_Viber_2021-10-27_17-56-00-901.jpg
    107,1 KB · Προβολές: 9
Το εξηγείς λίγο παραπάνω αν θέλεις?
Για ποιο λόγο θα πάρω με κύλινδρο τη σωστή ταχύτητα?
Ρίξε μια ματιά
1642028063018.png


Και στο pdf σελ 3
In a December 1989 article in The American Rifleman, Ed Lowry,
the dean of American ballisticians, explained that some of the leading
pellets through a full choke are accelerated relative to the main body
of the shot
; this may be what we are seeing here.
 

Attachments

  • Study2.2.pdf
    42,6 KB · Προβολές: 4
Να αναφέρω κάτι για την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που μου έχει κάνει εντύπωση τον τελευταίο χρόνο που παρατηρώ το φαινόμενο -κι αν γράψω βλακεία, μη βαράτε :)
Αυτό που έχω προσέξει -και που είναι ακόμα πιο διακριτό με τα πιστόλια- είναι πως, όσο μικρότερη η κάννη του όπλου, τόσο μικρότερη η αισθητή ανάκρουση (και τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος του πυροβολισμού). Εννοείται πάντα πως το φυσίγγι/σφαίρα, είναι πάντα το ίδιο.
 
Να αναφέρω κάτι για την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που μου έχει κάνει εντύπωση τον τελευταίο χρόνο που παρατηρώ το φαινόμενο -κι αν γράψω βλακεία, μη βαράτε :)
Αυτό που έχω προσέξει -και που είναι ακόμα πιο διακριτό με τα πιστόλια- είναι πως, όσο μικρότερη η κάννη του όπλου, τόσο μικρότερη η αισθητή ανάκρουση (και τόσο μεγαλύτερος ο θόρυβος του πυροβολισμού). Εννοείται πάντα πως το φυσίγγι/σφαίρα, είναι πάντα το ίδιο.
Το αντίθετο θα έλεγα,όσον αφορά τα πιστόλια....όσο πιο μακριά η κάνη τόσο μικρότερη η ανάκρουση (θέμα βάρους το πιο πιθανό)
 
Το αντίθετο θα έλεγα,όσον αφορά τα πιστόλια....όσο πιο μακριά η κάνη τόσο μικρότερη η ανάκρουση (θέμα βάρους το πιο πιθανό)
και μένα η "κοινή λογική" αυτό μου "λέει", αλλά όχι, καμιά σχέση... Δοκίμασα πάνω από 50 όπλα τους τελευταίους 9 μήνες και το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.
Η αισθητή ανάκρουση ενός πιστολιού με κάννη 5 ίντσες είναι σχεδόν η διπλάσια από ένα οπλοφορίας με κάννη 2,5 ίντσες... από τη στιγμή που το παρατήρησα στο σκοπευτήριο, κάναμε αρκετές συγκρίσεις και πάντα το αισθητό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (Glock 26-87mm με Glock 34-135mm, S&W 686-2 inch με 5 inch, sig sauer p365-78mm με p320-118mm, κλπ). Αυτή η παρατήρηση έγινε από όλους τους παρευρισκόμενους.

(επίσης μόλις θυμήθηκα έναν κυνηγό που είχε φέρει στο σκοπευτήριο μια Benelli supernova comfort με 71cm κάννη, την ίδια ημέρα που είχα μαζί μου την δικιά μου supernova slug 50cm και ρίξαμε 1 κουτι ρουμελιώτη μονόβολα. Η παρατήρηση ήταν η ίδια... η δική μου η 50άρα, είχε λιγότερη αισθητή ανάκρουση -και περισσότερο θόρυβο στο "μπαμ"- από τη δική του την 71άρα... Ένας φίλος μαθηματικός υποψιάζεται πως για το φαινόμενο, φταίει η παραπάνω ταλάντωση της μεγαλύτερης κάννης όσο το βλήμα ταξιδεύει ακόμα μέσα της... )
 
Last edited:
και μένα η "κοινή λογική" αυτό μου "λέει", αλλά όχι, καμιά σχέση... Δοκίμασα πάνω από 50 όπλα τους τελευταίους 9 μήνες και το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.
Η αισθητή ανάκρουση ενός πιστολιού με κάννη 5 ίντσες είναι σχεδόν η διπλάσια από ένα οπλοφορίας με κάννη 2,5 ίντσες... από τη στιγμή που το παρατήρησα στο σκοπευτήριο, κάναμε αρκετές συγκρίσεις και πάντα το αισθητό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (Glock 26-87mm με Glock 34-135mm, S&W 686-2 inch με 5 inch, sig sauer p365-78mm με p320-118mm, κλπ). Αυτή η παρατήρηση έγινε από όλους τους παρευρισκόμενους.

(επίσης μόλις θυμήθηκα έναν κυνηγό που είχε φέρει στο σκοπευτήριο μια Benelli supernova comfort με 71cm κάννη, την ίδια ημέρα που είχα μαζί μου την δικιά μου supernova slug 50cm και ρίξαμε 1 κουτι ρουμελιώτη μονόβολα. Η παρατήρηση ήταν η ίδια... η δική μου η 50άρα, είχε λιγότερη αισθητή ανάκρουση -και περισσότερο θόρυβο στο "μπαμ"- από τη δική του την 71άρα... Ένας φίλος μαθηματικός υποψιάζεται πως για το φαινόμενο, φταίει η παραπάνω ταλάντωση της μεγαλύτερης κάννης όσο το βλήμα ταξιδεύει ακόμα μέσα της... )
Αλλιως τα λένε στο γιουτουμπι‼️
*το 686 s&w γαμω τα ριβολβερς‼️
Ενδιαφέρον‼️θα πα να τους βρισω:cool:
 
και μένα η "κοινή λογική" αυτό μου "λέει", αλλά όχι, καμιά σχέση... Δοκίμασα πάνω από 50 όπλα τους τελευταίους 9 μήνες και το αποτέλεσμα ήταν πάντα το ίδιο.
Η αισθητή ανάκρουση ενός πιστολιού με κάννη 5 ίντσες είναι σχεδόν η διπλάσια από ένα οπλοφορίας με κάννη 2,5 ίντσες... από τη στιγμή που το παρατήρησα στο σκοπευτήριο, κάναμε αρκετές συγκρίσεις και πάντα το αισθητό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο (Glock 26-87mm με Glock 34-135mm, S&W 686-2 inch με 5 inch, sig sauer p365-78mm με p320-118mm, κλπ). Αυτή η παρατήρηση έγινε από όλους τους παρευρισκόμενους.

(επίσης μόλις θυμήθηκα έναν κυνηγό που είχε φέρει στο σκοπευτήριο μια Benelli supernova comfort με 71cm κάννη, την ίδια ημέρα που είχα μαζί μου την δικιά μου supernova slug 50cm και ρίξαμε 1 κουτι ρουμελιώτη μονόβολα. Η παρατήρηση ήταν η ίδια... η δική μου η 50άρα, είχε λιγότερη αισθητή ανάκρουση -και περισσότερο θόρυβο στο "μπαμ"- από τη δική του την 71άρα... Ένας φίλος μαθηματικός υποψιάζεται πως για το φαινόμενο, φταίει η παραπάνω ταλάντωση της μεγαλύτερης κάννης όσο το βλήμα ταξιδεύει ακόμα μέσα της... )
Η αισθητή ανάκρουση είναι "αισθητή".
Το μακρύκανο πιστόλι έχει αδράνεια λόγο μάζας μπροστά, αν αρχίσει να ανασηκώνεται δεν σταματά εύκολα.
Μπορεί αυτό να το συγχέουμε με την ανάκρουση.

Οι κοντόκανες καραμπίνες έχουν περισσότερο θόρυβο στο αυτί γιατί το στόμιο είναι πιο κοντά σε αυτό.
Επίσης μεγαλύτερη πίεση αερίων στο στόμιο, έκρηξη στομίου πιο κοντά στο αυτί κτλ
Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.
Αν τα όπλα είχαν το ίδιο βάρος + φυσίγγια στην αποθήκη κτλ μάλλον οτι ισχύει και στα πιστόλια.

Αυτά πιστεύω χωρίς να είμαι σίγουρος.
 
Back
Top