Η ανάκρουση του όπλου

Επηδι το εχω ψαξει παρα πολυ αυτο το θεμα και εχω και επαφες με ανθρωπους που ειναι πολυ εμπειρι σε αυτο. Οχι οτι θα το κανω δεν μου χρειαζεται απο περιεργια και μονο. Νομηζω εισαι λαθος. Στρωματοπιηση γινεται για να καψεις μια πυριτιδα που ειναι βραδικαυστη για να παραγει εργω. Αυτο που λεει ο λευτερης.
 
Μια βραδύκαυστη δεν χρειάζεται να την χωρίσεις.Είναι από μόνη της αργή.
Αν θες να την κάψεις όπως λέει ο Λευτέρης θα πάρεις sp2 1,3 γρ. -χώρισμα-s4 0,9 γρ.και το πολύ 32 γρ. σκάγια.
Μην το δέσεις κόμπο το σετάπ αλλά είναι σαν παράδειγμα.
Στην στρωματοποίηση μας ενδιαφέρει να ανέβει η ταχύτητα.
 
Στην στρωματοποίηση κάνουμε ελάχιστα πιο αργή την καύση της πυρίτιδας ώστε να έχουμε μικρότερη την μέγιστη πίεση(Pmax).
Δεν έχει καμία σχέση το καψύλι και δεν βασιζόμαστε στην δύναμή του.

ΥΓ μαπ μ' ανάγκασαν,που λέμε και στο χωριό μου(για το απότομο)

ΟΚ....Κανεις λαθος ομως.....Ακριβως επειδη δεν εχουμε δυνατοτερο καψουλι σε ισχυ το ενισχυουμε
με την πυριτιδα....Αυτο κανει η στρωματοποιηση...αναγκαζει να κανει ''γρηγορη'' και να καει ΟΛΗ και σωστα
η βραδυκαυστη !!! Εχω παραδειγματα να σου δωσω απο δοκιμες μου με ταχυτητες και βαρος γομωσης!!!
Μην εισαι απολυτος φιλε !!!
''Χωρισμα'' δεν υπαρχει στην στρωματοποιηση....καταλαβε το αυτο....Χωρισμα βαζουμε στον διπλο
χωρο καυσης με την ιδια πυριτιδα !!!
 
ΟΚ....Κανεις λαθος ομως.....Ακριβως επειδη δεν εχουμε δυνατοτερο καψουλι σε ισχυ το ενισχυουμε
με την πυριτιδα....Αυτο κανει η στρωματοποιηση...αναγκαζει να κανει ''γρηγορη'' και να καει ΟΛΗ και σωστα
η βραδυκαυστη !!! Εχω παραδειγματα να σου δωσω απο δοκιμες μου με ταχυτητες και βαρος γομωσης!!!
Μην εισαι απολυτος φιλε !!!
''Χωρισμα'' δεν υπαρχει στην στρωματοποιηση....καταλαβε το αυτο....Χωρισμα βαζουμε στον διπλο
χωρο καυσης με την ιδια πυριτιδα !!!
Η όλη ιδέα είναι να ανεβάσουμε ταχύτητες χωρίς να ανέβουν οι πιέσεις.
Στρωματοποίηση χωρίς χώρισμα δεν γίνεται, ανάμιξη είναι.Αν νομίζεις ότι είμαι απόλυτος το αφήνουμε όπως έχει.
 
Στέφανε, άρα δεν αναφέρεσαι σε στρωματοποιηση αλλά σε < προοδευτικοποιηση >, τότε οκ δεν διαφωνούμε. Στρωματοποιηση είναι όπως λένε ο Νίκος και ο Τριαντάφυλλος. Αυτό που λες είναι ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της ιδιογομωσης και όλοι κάποια στιγμή το παλεύουμε αν έχεις κάποια πρόταση θα μας ενδιέφερε να την δούμε.
 
Στέφανε, άρα δεν αναφέρεσαι σε στρωματοποιηση αλλά σε < προοδευτικοποιηση >, τότε οκ δεν διαφωνούμε. Στρωματοποιηση είναι όπως λένε ο Νίκος και ο Τριαντάφυλλος. Αυτό που λες είναι ένα από τα μεγαλύτερα κεφάλαια της ιδιογομωσης και όλοι κάποια στιγμή το παλεύουμε αν έχεις κάποια πρόταση θα μας ενδιέφερε να την δούμε.
Για πιο λόγο μια προοδευτική να την κάνεις περισσότερο ❓❓❓
 
Για πιο λόγο μια προοδευτική να την κάνεις περισσότερο ❓❓❓

Δεν γινεται Τζωνη.....δεν εχουμε περισσοτερες γνωσεις απο τους χημικους των εταιρειων.....

Καποιοι κανουν ''ταρζανιές'' .....και ανακατευουν πυριτιδες....οταν ομως ψαχνουν τα κλειστρα στα
χορταρια δεν το λενε φιλε μου !!!!
Αυτο ειναι το ''μυστικο''..... :)
 
Απλή ερώτηση και μόνο.Υπαρχει σταθερότητα μέσα σε ένα κουτί των 25 φυσιγγίων με στρωματοποιηση?

Εαν την κανεις ΣΩΣΤΑ....με χωνακι στρωματοποιησης....εχεις καποιες ελπιδες....να εχεις σταθεροτητα...

Εαν την κανεις απο το ''μυαλο'' σου....α -μπε -μπα - μπλομ....του -κιθε - μπλομ....και παει λεγοντας και οτι
σου ''κατσει'' .....φιλαρα μου!!!
Και την Παναγια μαζι του !!!!
 
Εαν την κανεις ΣΩΣΤΑ....με χωνακι στρωματοποιησης....εχεις καποιες ελπιδες....να εχεις σταθεροτητα...

Εαν την κανεις απο το ''μυαλο'' σου....α -μπε -μπα - μπλομ....του -κιθε - μπλομ....και παει λεγοντας και οτι
σου ''κατσει'' .....φιλαρα μου!!!
Και την Παναγια μαζι του !!!!
Εδώ ζυγίζω στο χέρι ένα ένα τα φυσίγγια και πάλι με τρώει η ιδέα της απόκλισης.Ασε...Αμα θέλω μεγαλύτερη ταχύτητα θα κάθομαι πλάτη στον αέρα απλά.
 
Μία γόμωση όσο πλησιάζει στο άνω όριο των σκαγιων και των πιέσεων ,κατά κανόνα γίνεται πιο σταθερή. Οπότε όπως σε όλα τα πράγματα, μια συμβιβαστικη γόμωση με ανεκτές πιέσεις είναι προτιμότερη. Τζωνυ για πολλούς λόγους μπορεί να θέλει κάποιος να προοδευτικοποιησει Μία πυρίτιδα, όχι απαραίτητα προοδευτική, αλλά πιο συχνά μια ταχυκαυστη. Πχ θέλει να γεμίσει με μια x32. 35 γραμμάρια και δεν θέλει να έχει υπερβολικές πιέσεις, ή θέλει να ανεβάσει πυρίτιδα για αύξηση ταχύτητας και θέλει να συγκρατήσει τις πιέσεις. Αν με κάποιο τέχνασμα πετύχεις προοδευτικοποιηση μίας πυρίτιδας βλητικα έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
 
Απλή ερώτηση και μόνο.Υπαρχει σταθερότητα μέσα σε ένα κουτί των 25 φυσιγγίων με στρωματοποιηση?
Αν υπάρχει ακρίβεια μέτρησης και ίδιας έμφραξης, πιστεύω πως γίνεται.
Στο πυροβολικό για πιο λόγο έχουν τα γεμίσματα σακουλάκι σακουλάκι και δεν τα έχουν μονοκόμματο όπως πριν τον πόλεμο ?
Δεν έχουν ακρίβεια βολής ?
 
Μία γόμωση όσο πλησιάζει στο άνω όριο των σκαγιων και των πιέσεων ,κατά κανόνα γίνεται πιο σταθερή. Οπότε όπως σε όλα τα πράγματα, μια συμβιβαστικη γόμωση με ανεκτές πιέσεις είναι προτιμότερη. Τζωνυ για πολλούς λόγους μπορεί να θέλει κάποιος να προοδευτικοποιησει Μία πυρίτιδα, όχι απαραίτητα προοδευτική, αλλά πιο συχνά μια ταχυκαυστη. Πχ θέλει να γεμίσει με μια x32. 35 γραμμάρια και δεν θέλει να έχει υπερβολικές πιέσεις, ή θέλει να ανεβάσει πυρίτιδα για αύξηση ταχύτητας και θέλει να συγκρατήσει τις πιέσεις. Αν με κάποιο τέχνασμα πετύχεις προοδευτικοποιηση μίας πυρίτιδας βλητικα έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα.
Λευτέρη Καλημέρα!:)

Εννοείς προφανώς τα παρακάτω τεχνάσματα όσον αφορά την την ιδογομωση , όπου μπορούμε να μειώσουμε την προοδευτικότητα της πυρίτιδας, κατά ένα ποσοστό:

1.με αλλαγή καψυλλίου από υψηλής σε μέσης ισχύος
3.με πιο ρηχό ρέλι, θα μπορούσαμε να αυξήσουμε κατά ένα διαφορετικό ποσοστό % την προοδευτικότητα της ίδιας πυρίτιδας, ρελιάζοντας με ένα πιο φαρδύ προφίλ στεφάνης ή με πιο ρηχό ρέλι, εντός των επιτρεπόμενων ορίων
4.με μαλακότερο συγκεντρωτήρα
5.με επιλογή της πυρίτιδας, όπου υπάρχουν πιο “γρήγορες” μπαρούτες, που π.χ. τα πάνε πολύ καλά με “αργά” καψούλια αλλά σε μεγάλα βάρη γόμωσης
 
Γιάννη, αυτά και πολλά άλλα, παραμένοντας στα γνωστά πρώτο σε αποτελεσματικότητα είναι η χρήση μακρυτερου καλυκα, άλλωστε σχεδόν όλα τα εμπορικά όπλα έχουν θαλαμη 76 χιλιοστών. Αν συνδυασεις καλυκα 76αρη με ρελιαστο κλείσιμο ήδη έχεις ανέβει μια κατηγορία σε προοδευτικοτητα πυρίτιδας, ενώ κάποια άλλα όπως το μαλακότερο βύσμα δεν είναι βέβαιο πως ρίχνουν την pmax.
 
το πυροβολικό για πιο λόγο έχουν τα γεμίσματα σακουλάκι σακουλάκι και δεν τα έχουν μονοκόμματο όπως πριν τον πόλεμο ?
Δεν έχουν ακρίβεια βολής ?
Ακρίβεια βολής το πυροβολικό που βάλλει σε στόχο και το βλήμα πέφτει σε περίπτερο της Θήβας?Ρίχνουν την πρώτη και ανάλογα που σκάσει το μαζεύουν.
 
Γιάννη, αυτά και πολλά άλλα, παραμένοντας στα γνωστά πρώτο σε αποτελεσματικότητα είναι η χρήση μακρυτερου καλυκα, άλλωστε σχεδόν όλα τα εμπορικά όπλα έχουν θαλαμη 76 χιλιοστών. Αν συνδυασεις καλυκα 76αρη με ρελιαστο κλείσιμο ήδη έχεις ανέβει μια κατηγορία σε προοδευτικοτητα πυρίτιδας, ενώ κάποια άλλα όπως το μαλακότερο βύσμα δεν είναι βέβαιο πως ρίχνουν την pmax.

Λευτερη .Τι να το κανω και αν ανεβω μια κατηγορια σε προοδευτικοτητα σε 12/76 ρελιαστο....απο την στιγμη
που στην ιδια δοσολογια σε αστεροειδες κλεισιμο εχω 10% περισσοτερη συγκεντρωση και μεγαλυτερες
ταχυτητες ???
 
Λευτερη .Τι να το κανω και αν ανεβω μια κατηγορια σε προοδευτικοτητα σε 12/76 ρελιαστο....απο την στιγμη
που στην ιδια δοσολογια σε αστεροειδες κλεισιμο εχω 10% περισσοτερη συγκεντρωση και μεγαλυτερες
ταχυτητες ???
Νίκο Καλησπέρα!:)

Προφανώς ( γιατί από εκεί ξεκίνησε η συζήτηση ) ο Λευτέρης εννοεί για χαμηλότερες πιέσεις σε βαριές γομώσεις, με αρκετή παρά ταύτα ταχύτητα...

Μόνο ο ίδιος θα επιβεβαιώσει , όμως...
 
Back
Top