Η ανάκρουση του όπλου

Υπαρχει αραγε διαφορα στην αισθηση της ανακρουσης αναμεσα σε ξυλινα και συνθετικα μερη, οταν αυτα εχουν το ιδιο βαρος μεταξυ τους ; Στο ιδιο οπλο απλα αλλαζουμε κοντακι παπια. Τι πιστευετε ;
Λάζο φαντάσου το εξής
Ανάμεσα στο σώμα και το κοντάκι ένα μαλακό ελατήριο 10 μέτρων !!!!!!!!
Τουφεκάς και με το όπλο στην μύτη σου.
Ανάκρουση στον ώμο σου = μηδέν.

Όσο περισσότερα συστήματα που απορροφούν την ενέργεια ανάκρουσης υπάρχουν τόσο καλύτερα.
Πχ μαλακά πέλματα, κοντάκια που παραμορφώνονται (πχ comfort) κτλ
Όσο πιο σκληρό το υλικό τόσο περισσότερο ξύλο θα τρώς.
Στο δίκανό μου δεν υπάρχει τίποτα, μόνο ξύλινο κοντάκι και ένα πολύ σκληρό πλαστικό με ούτε καν διαμορφωμένες γωνίες.
Θάνατος σε γρήγορες ή βαριές γομώσεις.
Ότι σώζει την κατάσταση είναι το μεγάλο βάρος του όπλου.
 
Λάζο φαντάσου το εξής
Ανάμεσα στο σώμα και το κοντάκι ένα μαλακό ελατήριο 10 μέτρων !!!!!!!!
Τουφεκάς και με το όπλο στην μύτη σου.
Ανάκρουση στον ώμο σου = μηδέν.

Όσο περισσότερα συστήματα που απορροφούν την ενέργεια ανάκρουσης υπάρχουν τόσο καλύτερα.
Πχ μαλακά πέλματα, κοντάκια που παραμορφώνονται (πχ comfort) κτλ
Όσο πιο σκληρό το υλικό τόσο περισσότερο ξύλο θα τρώς.
Στο δίκανό μου δεν υπάρχει τίποτα, μόνο ξύλινο κοντάκι και ένα πολύ σκληρό πλαστικό με ούτε καν διαμορφωμένες γωνίες.
Θάνατος σε γρήγορες ή βαριές γομώσεις.
Ότι σώζει την κατάσταση είναι το μεγάλο βάρος του όπλου.
Οπως ειχα γραψει και παλιοτερα στο παρον thred εριξα με του φιλου την 302 και με την outlander μου απο 3 φυσιγγια. Η 302 εχει ελαστικο πελμα απο την 390. Μεγαλυτερο βαρος η 302 και λογο 76αρας καννης αλλα η ανακρουση ηταν πιο μαλακη με την outlander. Πιστευω δηλαδη οτι και ενα απλο συνθετικο κοντακι φοροντας μονο ενα πελμα εχει διαφορα. Το πλαστικο κοντακι εχει μεγαλυτερη απορροφητικοτητα απο οτι καλαταβαινω.
 
Το πλαστικο κοντακι εχει μεγαλυτερη απορροφητικοτητα απο οτι καλαταβαινω.
Αυτό είναι το λογικό.

Βάρος γόμωσης
Ταχύτητα γόμωσης
Βάρος όπλου
Συστήματα απορρόφησης ενέργειας

Τα πιο σημαντικά για την "αισθητή" ανάκρουση.
Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες.

Ίσως !!!!!!!!!!!! Στην ανάκρουση των όπλων αδράνειας το βάρος όπλου πρέπει να υπολογιστεί σαν το βάρος του συνόλου μείον το βάρος του κλείστρου ή ποσοστού του βάρους του.
Έχω αυτή την εντύπωση αλλά δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.
 
Υπαρχει αραγε διαφορα στην αισθηση της ανακρουσης αναμεσα σε ξυλινα και συνθετικα μερη, οταν αυτα εχουν το ιδιο βαρος μεταξυ τους ; Στο ιδιο οπλο απλα αλλαζουμε κοντακι παπια. Τι πιστευετε ;
Φαντάζομαι ανάλογα το πλαστικό και την ελαστικότητα του αν είναι τελείως ξερό ίσως είναι ίδιο με το ξύλο
 
Υπαρχει αραγε διαφορα στην αισθηση της ανακρουσης αναμεσα σε ξυλινα και συνθετικα μερη, οταν αυτα εχουν το ιδιο βαρος μεταξυ τους ; Στο ιδιο οπλο απλα αλλαζουμε κοντακι παπια. Τι πιστευετε ;
Στο δικό μου benelli crio evo,έβαλα της super sport τα comfort και το όπλο σε σχέση με τα εργοστασιακά ξύλινα έγινε άλλο όπλο,η ανάκρουση πλέον είναι χαμηλή.
 
Back
Top