Η ανάκρουση του όπλου

Εν αντιθέσει με την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που είναι ΜΗ μετρήσιμο μέγεθος, εν πολλοίς υποκειμενικό (π.χ. ένας λεπτός αισθάνεται διαφορεΑυτό τικά την ανάκρουση από έναν παχύ, ένας που δεν του ταιριάζει το "πιτς" τρώει κλωτσιά ενώ άλλος ουτε που καταλαβαίνει κ.λ.π.
Αυτό ακριβώς, είναι αυτό που οι Αμερικάνοι ονομάζουν felt recoil.
 
Ωπα Κώστα φίλε μου ΣΤΟΠ!
μην μπερδεύεσαι με τις αμερικάνικες ορολογίες!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ είναι άμεσα μετρήσιμο και υπολογίσιμο μέγεθος και δεν είναι "ενέργεια- energy" είναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ οπισθοδρόμησης του όπλου! Ένας μαθητής γυμνασίου μπορεί πανεύκολα να την υπολογίσει γνωρίζοντας μάζα γόμωσης, ταχύτητα V0 και μάζα όπλου.
Και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ακριβώς γιατί μπορεί να υπολογιστεί να μετρηθεί επακριβώς!
Εν αντιθέσει με την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που είναι ΜΗ μετρήσιμο μέγεθος, εν πολλοίς υποκειμενικό (π.χ. ένας λεπτός αισθάνεται διαφορετικά την ανάκρουση από έναν παχύ, ένας που δεν του ταιριάζει το "πιτς" τρώει κλωτσιά ενώ άλλος ουτε που καταλαβαίνει κ.λ.π.
Δεν βλεπω να διαφωνουμε, απο τη στιγμη που συζηταμε για μετρησιμα μεγεθη. Θα μπορουσα να πω οτι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΟΠΙΣΘΟΔΡΟΜΙΣΗΣ ειναι η μετρηση Β που λεω εγω , αλλα ειναι μονο ενα κομματι της. Η Β ειναι η κατανομη της energy στα τμηματα χρονου
πχ σε μια βολη εχουμε ολη την ενεργεια σε 1 msec , ενω σε μια δευτερη σε 3 msec (τυχαιες οι μοναδες) . Ανα msec εχουμε στη δευτερη το 1/3 της ενεργειας , πιθανον και της ταχυτητας. Τελικα ναι ,η ταχυτητα και οχι η συνολικη ενεργεια , ειναι το μετρησιμο μεγεθος της ανακρουσης . Γιατι αυτο ψαχνουμε :)
 
Ψάχνουμε αν μια μάζα 30γρ εκτοξευτεί με ταχύτητα 600μ/δ από ενα όπλο 3.5 κιλών θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ανάκρουσης, ενέργεια ανάκρουσης, αισθητή ανάκρουση από μια μάζα 30γρ με ταχύτητα 400μ/δ από το ίδιο όπλο.

Θα έχει.

Όποιος αποδείξει ότι θα έχει μικρότερη πάει για νόμπελ φυσικής + 1.000.000€ δώρο γιατί θα έχει καταρρίψει ένα μεγάλο μέρος της Φυσικής που γνωρίζουμε.
 
Ωπα Κώστα φίλε μου ΣΤΟΠ!
μην μπερδεύεσαι με τις αμερικάνικες ορολογίες!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ είναι άμεσα μετρήσιμο και υπολογίσιμο μέγεθος και δεν είναι "ενέργεια- energy" είναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ οπισθοδρόμησης του όπλου! Ένας μαθητής γυμνασίου μπορεί πανεύκολα να την υπολογίσει γνωρίζοντας μάζα γόμωσης, ταχύτητα V0 και μάζα όπλου.
Και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ακριβώς γιατί μπορεί να υπολογιστεί να μετρηθεί επακριβώς!
Εν αντιθέσει με την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που είναι ΜΗ μετρήσιμο μέγεθος, εν πολλοίς υποκειμενικό (π.χ. ένας λεπτός αισθάνεται διαφορετικά την ανάκρουση από έναν παχύ, ένας που δεν του ταιριάζει το "πιτς" τρώει κλωτσιά ενώ άλλος ουτε που καταλαβαίνει κ.λ.π.
Η ενέργεια δεν μετριέται σε τζάουλ? Γιατί την θεωρείται αισθητή και όχι απόλυτα μετρήσιμη ?
 
Ψάχνουμε αν μια μάζα 30γρ εκτοξευτεί με ταχύτητα 600μ/δ από ενα όπλο 3.5 κιλών θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ανάκρουσης, ενέργεια ανάκρουσης, αισθητή ανάκρουση από μια μάζα 30γρ με ταχύτητα 400μ/δ από το ίδιο όπλο.

Θα έχει.

Όποιος αποδείξει ότι θα έχει μικρότερη πάει για νόμπελ φυσικής + 1.000.000€ δώρο γιατί θα έχει καταρρίψει ένα μεγάλο μέρος της Φυσικής που γνωρίζουμε.
Και αν αυτή η μάζα είναι μια μικρή ρουκέτα, τι ανάκρουση θα έχει ?
 
Η αισθητή ανάκρουση δεν είναι μετρήσιμο μέγεθος.
Αν εγώ έχω πληγή στον ώμο ή πιο ευαίσθητο ώμο από κάποιον άλλο ή είμαι αδύνατος και ο άλλος 150κιλά ή το κοντάκι με χτυπάει, ή φοράω φανελάκι και ο άλλος 5 μπουφάν η αισθητή ανάκρουση για εμένα θα είναι πάντα μεγαλύτερη ενώ το διάγραμμα δύναμης χρόνου θα είναι το ΙΔΙΟ !!!!

Οι εταιρίες αρέσκονται να χρησιμοποιούν ΜΗ ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ μεγέθη γιατί αφού κανένας δεν μπορεί να τα μετρήσει οτι και να ισχυριστούν είναι σωστό.

Το μόνο μετρήσιμο είναι το διάγραμμα δύναμης χρόνου από το κοντάκι και αυτή είναι η πιο λεπτομερής μέτρηση.
Στα διαγράμματα αυτά φαίνονται ακόμα και οι κρούσεις του κλείστρου στην βάση και στην κάνη.
 
Last edited:
Και αν αυτή η μάζα είναι μια μικρή ρουκέτα, τι ανάκρουση θα έχει ?
Πιθανώς ελάχιστη ... Μιας και οι σχεδιαστές των milan, javelin ξέρουν ότι η ρουκέτα έχει μεγάλο βάρος και αν προσδώσουν την τελική της μέγιστη ταχύτητα σε απόσταση 1μ με προωθητικό ο χειριστής θα ήταν το πρώτο θύμα της εκτόξευσης.
 
Άρα ακόμη και σήμερα οι μετρήσεις των κυνηγετικών όπλων είναι στο περίπου και το θεωρείται δεδομένο ?

Έχει βγει σφαίρα-ρουκέτα με ελάχιστη ανάκρουση αλλά δεν την δέχτηκε η ηγεσία του ΝΑΤΟ για δικού της λόγους.
Παίρνουν την αρχική που πλησιάζει την μέγιστη για αυτό έχουν πίσω τον κώνο αερίων.
 
Last edited:
Από μέρος σου υπάρχει μια υπεροψία για αυτό το μάθαινε.Ξανά εφεύρεις τον τροχό.Δεν προσπαθώ να αποδείξω τίποτε, έγραψα ότι υπάρχει και άλλη παράμετρος που δεν την υπολογίζουν.Έχεις την εντύπωση ότι για όλα έχουν γραφτεί κανόνες και νόμοι.
Το άλλο μέλος σε άλλη συζήτηση, άλλου παπά ευαγγέλιο.
Υπεροψία από μέρους μου;;;;
ΕΣΥ μου απευθύνεσαι με ύφος ΝΟΜΠΕΛΙΣΤΑ ΒΛΗΤΙΚΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ με την προτροπή "να μάθω" (και να μάθω τι; αυτά τα ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ που θεωρείς "σωστά" ΕΣΥ) και με κατηγορείς για "υπεροψία";;;
Συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι παρότι ........ τες πα....
Αν "ΔΕΝ προσπαθείς να αποδείξεις τίποτε" τότε γιατί επιμένεις τις ΑΝΑΠΟΔΕΙΚΤΕΣ "θεωρίες΅" σου;;;;;
ΠΟΙΑ είναι αυτή η έρμη η παράμετρος; δώσε μας κάποιο στοιχείο, κάποιο λινκ που να επιβεβαιώνει ότι η ταχύτητα του βλήματος ΔΕΝ παίζει ρόλο στην ανάκρουση ή εξουδετερώνεται με κάποιο τρόπο;
Αν οι "θεωρίες" ΣΟΥ έχουν βάση γιατί ΔΕΝ ΤΙΣ ΣΤΗΡΙΖΕΙΣ με ΣΤΟΙΧΕΙΑ;

Έχω την βεβαιότητα ότι για όλα ΔΕΝ έχουν γραφτεί κανόνες και νόμοι, αλλά "κάποιοι" προσπαθούν να τους "γράψουν". Από αυτούς τους "κάποιους" έχει πάει η ανθρωπότητα μπροστά.......

ΆλλΑ μέλΗ σε άλλΕΣ συζητήσΕΙΣ
και άλλο μέλος σ' ΑΥΤΗΝ την συζήτηση..
ΑΥΤΟΥΝΟΥ ΤΟΥ ΠΑΠΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.........
 
Η ενέργεια δεν μετριέται σε τζάουλ? Γιατί την θεωρείται αισθητή και όχι απόλυτα μετρήσιμη ?
ποια ενέργεια;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O και ποια τζαουλ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O
στο μηνυμά μου που κάνεις παράθεση το λέω:

Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ είναι άμεσα μετρήσιμο και υπολογίσιμο μέγεθος και δεν είναι "ενέργεια- energy" είναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ οπισθοδρόμησης του όπλου!
 
Άρα ακόμη και σήμερα οι μετρήσεις των κυνηγετικών όπλων είναι στο περίπου και το θεωρείται δεδομένο ?
Ποιές μετρήσεις ; Της ανάκρουσης ; Όχι είναι απόλυτα μετρήσιμη.
Η αισθητή ανάκρουση είναι μούφα γιατί εμπεριέχει αίσθηση.
Είναι σαν να διαφωνούμε για το αν ενα φαγητό έχει έντονη ή όχι οσμή.
Αν εσύ έχεις καλύτερη μύτη θα είναι έντονη, εγώ που δεν έχω ίσα που θα την μυρίζω.
Έχει βγει σφαίρα-ρουκέτα με ελάχιστη ανάκρουση αλλά δεν την δέχτηκε η ηγεσία του ΝΑΤΟ για δικού της λόγους.
Παίρνουν την αρχική που πλησιάζει την μέγιστη για αυτό έχουν πίσω τον κώνο αερίων.
Τι σχέση έχουν αυτά τώρα;
Φίλε κάνεις λάθος περί 600μ/δ και 400μ/δ.
Είναι σαν να προσπαθείς να μας πείσεις ότι αν αφήσουμε ένα αντικείμενο στον αέρα αυτό θα ανυψωθεί και δεν θα πέσει.
Μην αλλάζεις θέματα, ραβδωτά, ρουκέτες, πυραύλους κτλ
Εκεί μπορεί να έχουμε άλλα φαινόμενα.
Μιλάμε για λειόκανα όπλα.
Μόλις το λύσουμε αυτό θα καταλάβεις και τα υπόλοιπα
 
Και για να μην απορήσουν κάποιοι.

Βασικά θεωρώ τον όρο αισθητή ανάκρουση ή το felt recoil εντελώς διαφορετικό πράγμα από την μέτρηση δύναμης σε σχέση με τον χρόνο με δυναμόμετρο στο pad του κοντακιού !!!!!
Αν κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι το felt recoil τότε ναι είναι μετρήσιμο.
Για εμένα δεν είναι αυτό και εξήγησα τους λόγους παραπάνω.
 
Και για να μην απορήσουν κάποιοι.

Βασικά θεωρώ τον όρο αισθητή ανάκρουση ή το felt recoil εντελώς διαφορετικό πράγμα από την μέτρηση δύναμης σε σχέση με τον χρόνο με δυναμόμετρο στο pad του κοντακιού !!!!!
Αν κάποιοι θεωρούν ότι αυτό είναι το felt recoil τότε ναι είναι μετρήσιμο.
Για εμένα δεν είναι αυτό και εξήγησα τους λόγους παραπάνω.
Ανάκρουση δεν είναι? Γιατί να μην μετριέται ?Το όπλο δεν είναι στάσιμο ?(δεν μιλάμε για σκοποβολή και επώμιση αλλά για μέτρηση δοκιμών)
Από την καύση της πυρίτιδας έχουμε μετατροπή της ύλης σε διαφορετικές ενέργειες.Μια από αυτές δεν είναι και η δύναμη κρούσης προς τα πίσω λόγω των πιέσεων της καύσης και της ακινησίας του όπλου?Αυτή η δύναμη κρούσης δεν μεταβάλλεται ανάλογα τον χρόνο καύσης?
 
Έχεις ρίξει ποτέ φυσίγγι με 600μ/δ και στα πόσα γραμμάρια ;;
Αν όχι ρώτα κάποιον που έχει ρίξει.
Αν ναι, σου φάνηκε μικρότερη η ανάκρουση από άλλο φυσίγγι στα 400μ/δ με τα ίδια γραμμάρια στο ίδιο όπλο;

Όταν μου απαντήσεις θα γράψω κατεβατό που θα εξηγώ τα πάντα.
 
Έχεις ρίξει ποτέ φυσίγγι με 600μ/δ και στα πόσα γραμμάρια ;;
Αν όχι ρώτα κάποιον που έχει ρίξει.
Αν ναι, σου φάνηκε μικρότερη η ανάκρουση από άλλο φυσίγγι στα 400μ/δ με τα ίδια γραμμάρια στο ίδιο όπλο;

Όταν μου απαντήσεις θα γράψω κατεβατό που θα εξηγώ τα πάντα.
Να το θέσω διαφορετικά γιατί βλέπω δεν γίνομαι κατανοητός
Παράδειγμα = έχουμε ένα φυσίγγι με 2 γραμμάρια Α πυρίτιδας και 28 γραμμάρια σκάγια Ν°5 με συγκεκριμένο βύσμα π.χ. μάλλινη τάπα.
Ο χρόνος καύσης για το συγκεκριμένο σετάπ (πιθανόν) είναι 0,032 εκατοστά του δευτερολέπτου, και ταχύτητα γόμωσηςV1,5 350 μέτρα το δευτερόλεπτο και πίεση θαλάμης 650 bar.
Αν τώρα στο συγκεκριμένο σετάπ με όλα ίδια αλλά, παρέμβουμε τεχνικά ώστε, να καθυστερήσουμε τον χρόνο καύσης, δημιουργώντας χρόνο καύσης 0,045 εκατοστά του δευτερολέπτου,θα αλλάξει η ταχύτητα, η πίεση ή θα μείνουν ίδια ?


Το να καθυστερήσουμε τον χρόνο καύσης είναι εφικτό ως προς ένα διάστημα.
ΥΓ Δεν έχω μετρητή αλλά έριξα κάτι φωτοβολίδες.Με στρωματοποίηση είναι πολύ μικρότερη η ανάκρουση.
 
Last edited:
Ψάχνουμε αν μια μάζα 30γρ εκτοξευτεί με ταχύτητα 600μ/δ από ενα όπλο 3.5 κιλών θα έχει μεγαλύτερη ταχύτητα ανάκρουσης, ενέργεια ανάκρουσης, αισθητή ανάκρουση από μια μάζα 30γρ με ταχύτητα 400μ/δ από το ίδιο όπλο.

Θα έχει.

Όποιος αποδείξει ότι θα έχει μικρότερη πάει για νόμπελ φυσικής + 1.000.000€ δώρο γιατί θα έχει καταρρίψει ένα μεγάλο μέρος της Φυσικής που γνωρίζουμε.
Μπερδευουν την πρωταρχικη ανάκρουση με την αισθανομενη ανάκρουση φίλε, λεμε οι πιο πολλοι , εριξα με το τάδε όπλο με το Α φυσιγγι κ έκανε τσαφ , το εριξα με το τάδε όπλο κ με ξεδοντιασε, σαν μέγεθος είχαμε ίση ανάκρουση αλλά ανάλογα κοντακι βάρος κ πολλα αλλα , νομίσαμε ότι στο δευτερο όπλο αλλάζει η ανάκρουση, το λεγομενο felt recoil , στα φυσιγγια στρωμαποιησης έχουμε να το γράψω απλά, μπαμ, μπααααμμμμ στον αυλό, μια προοδευτικη πολυ ανάφλεξη δηλαδή, δίνει την λάθος εντυπωση στον χρήστη, δεν κλωτσάει καθόλου
 
Σε όλα τα πυροβόλα όπλα, και ραβδωτα και λειοκανα, η ανάκρουση είναι μετρήσιμο μέγεθος, και είναι η ταχύτητα οπισθοδρομησης του όπλου επί το βάρος του. Δεν είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ίση με την ορμή του βλήματος, αλλά προστίθεται και η ορμή των αεριων που εκτονωνονται αφού το βλήμα ή τα σκάγια βγουν από το στόμιο. Γιαυτό και ειδικά στα ραβδωτα όπου η ποσότητα της πυριτιδας είναι μεγαλύτερη και το βάρος του βλήματος μικρότερο, συν την διαφορετική καμπύλη πιέσεων που διατηρεί πολύ ψηλότερες πιέσεις στο στόμιο, διαφέρει αρκετά η ανάκρουση με ίδιο βλήμα και ταχύτητα ,όταν αλλάζει η ποσότητα της πυριτιδας λόγω διαφορετικής προοδευτικοτητας. Η αίσθηση της ανάκρουσης είναι υποκειμενικό μέγεθος, και μόνο κατά προσέγγιση περιγράφεται. Για παράδειγμα, αν το πέλμα είναι πολύ μαλακό ,μεγάλου πάχους και επιφάνειας, μπορεί να κάνει υποφερτό το κλωτσημα ενός φυσιγγίου 50 γρ, ενώ συμβαίνει το αντίθετο αν το πέλμα είναι πολύ χαμηλά ως προς τον άξονα της κάνης .
 
Στέφανε ίδια ποσότητα ανάκρουσης μπορούμε να έχουμε με διαφορετικές ταχύτητες ανάκρουσης. Το μέγεθος δεν αλλάζει αλλά αυξάνει η ταχύτητα οπισθοδρομησης και μειώνεται το βάρος. Πχ ίδια κάνη, διαφορετικό βάρος όπλου. Ο χρόνος κάνης ( από την εναυση έως την έξοδο του βλήματος από το στόμιο, αλλάζει την αίσθηση, όχι το μέγεθος της ανάκρουσης. Για παράδειγμα, ένα δυνατό φυσίγγι 36 γραμμάρια σε 12αρι, έχει χρόνο κάνης περίπου 3 χιλιοστά του δευτερολεπτου, και ένα, 375 h&h με βλήμα 300gr έχει 2,5. Ενώ και τα δύο στα αντίστοιχα όπλα έχουν ίδια ανάκρουση, το κλωτσημα του ραβδωτου είναι πιο κοφτό ,νευρικό ενώ του 12αριου μοιάζει σαν δυνατό σπρώξιμο. Στο παράδειγμα που ανέφερες, αλλαγή χρόνου κάνης σημαίνει διαφορετική καμπύλη πιέσεων, άρα και καύσης, και σχεδόν πάντα άλλη ταχύτητα.
 
Ωπα Κώστα φίλε μου ΣΤΟΠ!
μην μπερδεύεσαι με τις αμερικάνικες ορολογίες!
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΚΡΟΥΣΗ είναι άμεσα μετρήσιμο και υπολογίσιμο μέγεθος και δεν είναι "ενέργεια- energy" είναι η ΤΑΧΥΤΗΤΑ οπισθοδρόμησης του όπλου! Ένας μαθητής γυμνασίου μπορεί πανεύκολα να την υπολογίσει γνωρίζοντας μάζα γόμωσης, ταχύτητα V0 και μάζα όπλου.
Και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ακριβώς γιατί μπορεί να υπολογιστεί να μετρηθεί επακριβώς!
Εν αντιθέσει με την ΑΙΣΘΗΤΗ ανάκρουση που είναι ΜΗ μετρήσιμο μέγεθος, εν πολλοίς υποκειμενικό (π.χ. ένας λεπτός αισθάνεται διαφορετικά την ανάκρουση από έναν παχύ, ένας που δεν του ταιριάζει το "πιτς" τρώει κλωτσιά ενώ άλλος ουτε που καταλαβαίνει κ.λ.π.
Μία ταχύτητα όμως που εξαρτάται άμεσα από την δυναμική ενέργεια που παράγεται από την καύση της πυρίτιδας καθώς είναι μετατροπή δυναμικής ενέργειας σε κινητική ενέργεια. Οπότε εν τέλη προσωπικά πιστεύω ότι παίζει άμεσο ρόλο και η ο χρόνος σε αυτή την ταχύτητα και γενικά στην ανάκρουση είτε μιλάμε για αισθητή είτε πραγματική. Γιατί η ενέργεια είναι άμεσα σχετιζόμενη με τον χρόνο.
 
Back
Top