Η ανάκρουση του όπλου

Ίδια ταχύτητα ;;;;;;;;;;;;;;;;
Στέφανε λάθος κάνεις.

Και γιατί να κάνεις στρωματοποίηση αν βγάζεις τις ίδιες ταχύτητες ;;;

Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι η στρωματοποίηση ξεκίνησε από Ρωσία και την κάνουν για θερμοκρασίες πολύυυυυυ κάτω του μηδενός.
Ίσως στους -30οC να βγάζουν την ίδια περίπου ταχύτητα με ένα νορμάλ σετάπ στους 30oC.
Αυτό άκουσες ;;;

Είναι πολύ επικίνδυνο πάντως γιατί αναμιγνύεις πυρίτιδες.
Έχε υπόψη επίσης ότι αυτοί που την πατάνε δεν βγαίνουν να καυχηθούν για την μαλακία που έκαναν. ;)
Ξανά βάλε αυτί να ακούσεις.
 
Όταν κάνεις στρωματοποίηση πετυχαίνεις ίδια ταχύτητα με λιγότερες πιέσεις.
Μεγαλώνεις το χρόνο καύσης μειώνοντας την μέγιστη πίεση.
Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην κάνη των ραβδωτών.
Στην κάννη των ραβδωτών ή των πολεμικών κυρ Στέφανε ;
 
Περιμένω την επιστημονική ανάλυσή σου.
Έχω κάνει πάνω από 50 δοκιμές με δράμια και μονόβολα με στρωματοποίηση, έχω φάει πάνω από 4 μήνες να διαβάζω μεταφρασμένα
και να ψάχνω για το συγκεκριμένο -----
και κατά τα άλλα εσύ έχεις γνώμη.
Συνέχισε να ανεβάζεις τις αγγλικές δοκιμές και μην περιμένεις απάντηση.
 
Συνέχισε να ανεβάζεις τις αγγλικές δοκιμές και μην περιμένεις απάντηση.
Δεν ήταν δοκιμή αυτό που ανέβασα.
Ήταν οι οδηγίες της SAAMI για τον υπολογισμό της ταχύτητας ανάκρουσης.
Απάντηση δεν περιμένω.
Εμπιστεύομαι την SAAMI περισσότερο.
 
Στέφανε, η στρωματοποιηση γίνεται για να ανάψει μία πυρίτιδα που από μόνη της δεν καίγεται, λόγω πολύ μικρού φορτίου για την προοδευτικοτητα της Πχ βάζεις 0,5 γραμμάρια s4 πανω στο καψύλι και 3 γραμμάρια sp2 από πάνω της με 36 γραμμάρια σκάγια. Η γόμωση αν είναι καλά μελετημένη θα εκκινήσει ήπια θα αναπτύξει πολύ χαμηλή για το βάρος σκαγιων και την ταχύτητα μέγιστη πίεση, αλλά ιδιαίτερα σε δύσκολες συνθήκες, θα έχει σκαμπανεβασματα στην καύση της που θα ποικίλουν από μεγάλο ποσοστό ακαυτης έως καθυστερημένη ανάφλεξη σε οποιαδήποτε σημείο τής κάνης. Στην καλύτερη περίπτωση θα καεί ομαλά, αλλά πολύ προοδευτικά, που σημαίνει ψηλή πίεση στο στόμιο. Πόσες κανες αντέχουν 250, με 300 bar στο στόμιο ;
 
Στέφανε, η στρωματοποιηση γίνεται για να ανάψει μία πυρίτιδα που από μόνη της δεν καίγεται, λόγω πολύ μικρού φορτίου για την προοδευτικοτητα της Πχ βάζεις 0,5 γραμμάρια s4 πανω στο καψύλι και 3 γραμμάρια sp2 από πάνω της με 36 γραμμάρια σκάγια. Η γόμωση αν είναι καλά μελετημένη θα εκκινήσει ήπια θα αναπτύξει πολύ χαμηλή για το βάρος σκαγιων και την ταχύτητα μέγιστη πίεση, αλλά ιδιαίτερα σε δύσκολες συνθήκες, θα έχει σκαμπανεβασματα στην καύση της που θα ποικίλουν από μεγάλο ποσοστό ακαυτης έως καθυστερημένη ανάφλεξη σε οποιαδήποτε σημείο τής κάνης. Στην καλύτερη περίπτωση θα καεί ομαλά, αλλά πολύ προοδευτικά, που σημαίνει ψηλή πίεση στο στόμιο. Πόσες κανες αντέχουν 250, με 300 bar στο στόμιο ;
Λάθος.Αυτό που δείχνεις είναι ανάμιξη πυρίτιδων και όχι στρωματοποίηση.Πάντα χωρισμένες από κάποιο υλικό.
Στρωματοποίηση κάνεις και με την ίδια πυρίτιδα που δεν είναι αναγκαία βραδύκαυστη.
Αν βάλεις διαφορετικές πάντα ξεκινάς με την αργή πυρίτιδα.
Το σετάπ όντως θέλει πολύ ψάξιμο.
 
Λάθος.Αυτό που δείχνεις είναι ανάμιξη πυρίτιδων και όχι στρωματοποίηση.Πάντα χωρισμένες από κάποιο υλικό.
Στρωματοποίηση κάνεις και με την ίδια πυρίτιδα που δεν είναι αναγκαία βραδύκαυστη.
Αν βάλεις διαφορετικές πάντα ξεκινάς με την αργή πυρίτιδα.
Το σετάπ όντως θέλει πολύ ψάξιμο.

Στεφανε σε βρισκω λιγο ''αποτομο'' φιλε...και το λεω φιλικα βεβαια....
Συζητηση κανουμε φιλε....δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα...ουτε ''επιδειξη'' γνωσεων...κανουμε....

Αυτο που θελω να πω...χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια στην στρωματοποιηση.....Αλλο ΔΙΠΛΟΣ θαλαμος
καυσης με την ΙΔΙΑ πυριτιδα....
Και εντελως διαφορετικο πραγμα η στρωματοποιηση....
Στην στρωματοποιηση ''θεωρητικα''...και στην πραξη.....ενισχυεις την ισχυ του καψυλιου φιλε μου !!!
Εαν κανω λαθος διορθωστε με .
 
Στεφανε σε βρισκω λιγο ''αποτομο'' φιλε...και το λεω φιλικα βεβαια....
Συζητηση κανουμε φιλε....δεν εχουμε να μοιρασουμε τιποτα...ουτε ''επιδειξη'' γνωσεων...κανουμε....

Αυτο που θελω να πω...χωρις να εχω μεγαλη εμπειρια στην στρωματοποιηση.....Αλλο ΔΙΠΛΟΣ θαλαμος
καυσης με την ΙΔΙΑ πυριτιδα....
Και εντελως διαφορετικο πραγμα η στρωματοποιηση....
Στην στρωματοποιηση ''θεωρητικα''...και στην πραξη.....ενισχυεις την ισχυ του καψυλιου φιλε μου !!!
Εαν κανω λαθος διορθωστε με .
Στην στρωματοποίηση κάνουμε ελάχιστα πιο αργή την καύση της πυρίτιδας ώστε να έχουμε μικρότερη την μέγιστη πίεση(Pmax).
Δεν έχει καμία σχέση το καψύλι και δεν βασιζόμαστε στην δύναμή του.

ΥΓ μαπ μ' ανάγκασαν,που λέμε και στο χωριό μου(για το απότομο)
 
Στην στρωματοποίηση κάνουμε ελάχιστα πιο αργή την καύση της πυρίτιδας ώστε να έχουμε μικρότερη την μέγιστη πίεση(Pmax).
Δεν έχει καμία σχέση το καψύλι και δεν βασιζόμαστε στην δύναμή του.

ΥΓ μαπ μ' ανάγκασαν,που λέμε και στο χωριό μου(για το απότομο)
Αν ειναι ετσι οπως τα λες γιατι υπαρχουν τα χωνακια στρωματοποιησεις ? Και γιατι η ταχυκαυστη μπενη ακριβως πανω απο το καψυλη ?
 
Back
Top