Επαναληπτική καραμπίνα

Μήπως ξέρεις, η σωλήνα της αποθήκης σε καραμπίνα αερίων βάφεται με cerakote ??? Δηλαδή, έχει νόημα να βαφτεί ? θα αντέξει ή θα ξεφτίσει μόλις ρίξει 5-10 φυσίγγια, στο τμήμα που τη λούζουν τα αέρια και κινείται το πιστόνι???
To ότι βάφεται, βάφεται. Για το άλλο που με ρωτάς, δεν γνωρίζω... Μπορώ όμως να σου πω με βεβαιότητα, πως στο σημείο τριβής του σώματος του πιστολιού με το κλείστρο, μετά από 1000+ σφαίρες ,αρχισε να λειένεται και να φαίνεται λιιιιγο το σίδερο από κάτω σε κάποια σημεια...
 
Ενας ιταλος παραγωγός τσόκ (l'armaiolo ) διαφήμιζε πως λόγω κεραμικής επίστρωσης εσωτερικά τα τσόκ του έβγαζαν μεγαλύτερη αρχική.
Λευτέρη δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει. Και τα τσοκ BRAIN έχουν κεραμική επίστρωση (εξωτερικά), αλλά κοίτα μπροστά στο χείλος πώς έχει γίνει. (Μόνο στο χείλος, η υπόλοιπη επιφάνεια είναι Ok.) Βέβαια τα έχω χρόνια κι έχουν ρίξει πολλές τουφεκιές, αλλά κατά τ' άλλα δεν τα έχω ταλαιπωρήσει, πέρα από το καθάρισμα κατά διαστήματα (όχι και πολύ συχνά) !!!
IMG_20230201_182019.jpg
 
Mπορώ να σου πω για τη supernova τη slug που την έχω ξεσκίσει στην προπόνηση στη σκοποβολή - ιδίως το τελευταίο 4μηνο - με χιλιάδες φυσέκια ριγμένα απανωτά και δεν καταλαβαίνει τιιιιιιιποτα και δεν ζητάει και τίποτα (πέραν από συχνό πέρασμα με μπιχλώδες Ballistol εξωτερικά της κάννης γιατί οξειδώνεται και μόνο που την κοιτάς)... μη λησμονούμε όμως πως έχει και 10ετή εγγύηση εργοστασίου ...
Τι εννοείς οξειδώνεται; έχει φύγει η βαφή; γιατί όσες βλέπω στο σκοπευτήριο και η δική μου δεν έχουν ούτε σημαδιακό και εάν οξειδώνεται τόσο εύκολα πως δεν καλαβαινει τίποτα και δεν ζητάει τίποτα απλά μου κάνει εντυπωση
 
Τι εννοείς οξειδώνεται; έχει φύγει η βαφή;
Εννοώ πως όταν περνάς ένα χαρτί. κουζίνας από πάνω του μετά από κανα δίμηνο στον οπλοβαστό, αφήνει μια καφετιά οξείδωση πάνω του ... η βαφή φαίνεται απείραχτη ... δεν υπάρχουν σημάδια, αλλά εκεί, μόλις στεγνώσει το λάδι στην κάννη, αρχίζει να βγάζει αυτήν την καφετίλα όταν περάσεις ένα λευκό χαρτί / ύφασμα ...

γιατί όσες βλέπω στο σκοπευτήριο και η δική μου δεν έχουν ούτε σημαδιακό και εάν οξειδώνεται τόσο εύκολα πως δεν καλαβαινει τίποτα και δεν ζητάει τίποτα απλά μου κάνει εντυπωση
... εννοώ πως δεν έχει βγάλει ποτέ καμία βλάβη, ούτε την παραμικρή, όπως πχ έχουν βγάλει τα υπόλοιπα όπλα μου (μπερέτα, ντέρυα), παρόλο το ξύλο που τρώει στο σκοπευτήριο ...
 
Χωρι
Εννοώ πως όταν περνάς ένα χαρτί. κουζίνας από πάνω του μετά από κανα δίμηνο στον οπλοβαστό, αφήνει μια καφετιά οξείδωση πάνω του ... η βαφή φαίνεται απείραχτη ... δεν υπάρχουν σημάδια, αλλά εκεί, μόλις στεγνώσει το λάδι στην κάννη, αρχίζει να βγάζει αυτήν την καφετίλα όταν περάσεις ένα λευκό χαρτί / ύφασμα ...


... εννοώ πως δεν έχει βγάλει ποτέ καμία βλάβη, ούτε την παραμικρή, όπως πχ έχουν βγάλει τα υπόλοιπα όπλα μου (μπερέτα, ντέρυα), παρόλο το ξύλο που τρώει στο σκοπευτήριο ...
Χωρίς να είμαι και ειδικός μήπως την καφετιλα την βγάζει το λάδι μαζί με υγρασία που κάθεται πάνω γιατί οξείδωση πάνω από απείραχτη βαφή δεν το καταλαβαίνω.Εννοειται δεν σε αμφισβητώ κουβέντα να γινεται
 
Μήπως ξέρεις, η σωλήνα της αποθήκης σε καραμπίνα αερίων βάφεται με cerakote ??? Δηλαδή, έχει νόημα να βαφτεί ? θα αντέξει ή θα ξεφτίσει μόλις ρίξει 5-10 φυσίγγια, στο τμήμα που τη λούζουν τα αέρια και κινείται το πιστόνι???
Η αποθήκη φυσιγγίων στις αερίων δεν μπορεί να αντικατασταθεί με μιά άλλη από ανοξείδωτο ατσάλι;
Νομίζω πώς είναι το καλύτερο υλικό γι' αυτή τη δουλειά.
 
Η αποθήκη φυσιγγίων στις αερίων δεν μπορεί να αντικατασταθεί με μιά άλλη από ανοξείδωτο ατσάλι;
Νομίζω πώς είναι το καλύτερο υλικό γι' αυτή τη δουλειά.
Σίγουρα η ανοξείδωτη είναι η καλύτερη λύση, αλλά όσο το ψάξαμε δεν καταφέραμε να βρούμε. Ούτε κατασκευή εξαρχής. Οπλουργός, στη Λάρισα, που διαφήμιζε ότι κατασκευάζει οποιοδήποτε ανταλλακτικό καραμπίνας (με ανοξείδωτο ατσάλι) όταν μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο μου τα μάσαγε, δεν φάνηκε πρόθυμος να το κάνει.
 
Σίγουρα η ανοξείδωτη είναι η καλύτερη λύση, αλλά όσο το ψάξαμε δεν καταφέραμε να βρούμε. Ούτε κατασκευή εξαρχής. Οπλουργός, στη Λάρισα, που διαφήμιζε ότι κατασκευάζει οποιοδήποτε ανταλλακτικό καραμπίνας (με ανοξείδωτο ατσάλι) όταν μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο μου τα μάσαγε, δεν φάνηκε πρόθυμος να το κάνει.
Κρίμα ! Είχα κι εγώ την εντύπωση πώς θα έλυνε τέτοια προβλήματα.
Μήπως υπάρχει δυνατότητα αλλαγής με ανταλλακτικό άλλου κατασκευαστή με μερική έστω διαμόρφωσή του ώστε να ταιριάζει;

Δεν ξέρω τα τεχνικά αλλά δεν μου φαίνεται τόσο δύσκολο να φτιαχτεί μια ΙΝΟΧ σωλήνα χωρίς ραφή με σπειρώματα στα δύο άκρα για να ταιριάζει σε ένα όπλο. Απ' την άλλη δεν έχω γνώσεις οπλουργικής.

Η σκληροχρωμίωση δεν είναι μια βιώσιμη επιλογή;
 
Μήπως ξέρεις, η σωλήνα της αποθήκης σε καραμπίνα αερίων βάφεται με cerakote ??? Δηλαδή, έχει νόημα να βαφτεί ? θα αντέξει ή θα ξεφτίσει μόλις ρίξει 5-10 φυσίγγια, στο τμήμα που τη λούζουν τα αέρια και κινείται το πιστόνι???
Μήπως σου έρθει πιο φθηνά να βάλεις ανοξείδωτη;
 
πάντως προσωπικά πιστεύω ότι η κεραμική είναι ότι καλύτερο σε θεμα αντοχής ενάντια στην οξείδωση. βάφεις το όπλο και ξενοιάζεις. Η κεραμικη ομως γραντζουνιεται και φθείρεται κανονικα. άξιο αναφοράς είναι τα τσοκ muller. είναι με κεραμική αλλά έχουν κάποια εξτρα τεχνοτροπία που τα κάνει να μην μπορείς να τα γραντζουνισεις ακόμα και με μαχαίρι.
 
πάντως προσωπικά πιστεύω ότι η κεραμική είναι ότι καλύτερο σε θεμα αντοχής ενάντια στην οξείδωση. βάφεις το όπλο και ξενοιάζεις. Η κεραμικη ομως γραντζουνιεται και φθείρεται κανονικα. άξιο αναφοράς είναι τα τσοκ muller. είναι με κεραμική αλλά έχουν κάποια εξτρα τεχνοτροπία που τα κάνει να μην μπορείς να τα γραντζουνισεις ακόμα και με μαχαίρι.
Αυτά τα τσοκ είναι από αλουμίνιο η κάνω λάθος;
 
Σίγουρα η ανοξείδωτη είναι η καλύτερη λύση, αλλά όσο το ψάξαμε δεν καταφέραμε να βρούμε. Ούτε κατασκευή εξαρχής. Οπλουργός, στη Λάρισα, που διαφήμιζε ότι κατασκευάζει οποιοδήποτε ανταλλακτικό καραμπίνας (με ανοξείδωτο ατσάλι) όταν μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο μου τα μάσαγε, δεν φάνηκε πρόθυμος να το κάνει.
Είναι πολύ δύσκολο το ανοξείδωτο και σκληρο για κάποιες κατασκευές πήγαινε την υπάρχουσα για χρωμιωση .Θα λυθεί το θέμα με τη χρωμιωση για πολλά χρόνια
 
Την προστασία της χρωμιωσης την γνωρίζουμε και την εκτιμούμε, ρωτησα για κεραμική γιατί θεωρητικά θα είχε ακόμη πιο σκληρή επιφάνεια και μικρότερο συντελεστή τριβής. Νομίζω πως υπάρχει τεράστια ποικιλία κεραμικών επιστρωσεων με κάποιες πάρα πολύ ανθεκτικές, γιατί πως εξηγείται το ότι ήδη πριν το 2000 σε αγωνιστικούς κινητήρες βενζίνης είχαν τέτοια επικάλυψη τα χιτώνια των κυλινδρων εσωτερικά ;
 
Αυτά τα είχε και τα πουλούσε στο κατάστημα στον Πειραιά δυστυχώς έχει κλείσει είχα πάει έφτιαχναν πολλά εξαρτήματα όπλων και πολύ καλά σε ποιότητα ,είχα πάρει αντίβαρο υδραργυρικό αδράνειας για μείωση ανάκρουσης που βιδωνόταν μέσα στο κοντάκι και πουλώντας την πρώτη ςς το έδωσα βιδωμενο μέσα και αυτό μαζί.
 
Έψαξα σε έναν ετήσιο οδηγό about του 10-11 , σίγουρα δεν θα είναι κάτι φθηνό . Κάποια λύση θα έχει και ο Βαγγος.View attachment 66132

για το δικό μου που το έχω ψάξει υπάρχει στην Αμερική κιτ που είναι όλο ανοξείδωτο. τόσο ο σωλήνας του ελατηρίου όσο και το ίδιο το ελατήριο. υπάρχει και ανοξείδωτο ελατήριο αποθήκης.

https://www.surecycle.com/products/shotguns/sure-cycle-systems/
 
Μήπως ξέρεις, η σωλήνα της αποθήκης σε καραμπίνα αερίων βάφεται με cerakote ??? Δηλαδή, έχει νόημα να βαφτεί ? θα αντέξει ή θα ξεφτίσει μόλις ρίξει 5-10 φυσίγγια, στο τμήμα που τη λούζουν τα αέρια και κινείται το πιστόνι???
Αυτό που εχω δει είναι ότι πιανει οξείδωση στο πανω μέρος της αποθηκης σε εκείνο το σημείο που καλύπτεται από το πιστονι αν κ εφόσον είναι ακαθάριστο...
Αλλα το συγκεκριμένο είναι κάτι που δεν με απασχολεί, γιατί έτσι κι αλλιώς σε αυτό το όπλο το καθαρισμα έπειτα από χρήση είναι κάτι που δεν.... αποφεύγεται....

Παρόλα αυτά ακόμα κ αν αντέξει στο χρόνο η cerakote που το θεωρώ λίγο δυσκολο για εκεινο το σημείο, δεν ξερω τι γίνεται γιατί σαν βαφή αφήνει κάποιο λεπτό στρώμα κ τα δαχτυλιδια δείχνουν ότι περνάνε στο "τσακ",
Εαν δεν υπάρχει προβλημα σε αυτό τότε μια αλλη φθηνή λυση που κ παλι δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει κάτω από αυτές τις συνθηκες κ πανω σε λείο μέταλλο είναι η βαφή με σπρέι υψηλών θερμοκρασιών...
 
Back
Top