Επαναληπτική καραμπίνα

Ευχαριστω για την απαντηση. Αυτή έχω δει, αλλα εχω ενδοιασμό όσον αφορά την ακρίβεια στη ρύθμιση. Από ότι ξέρω το σκοπευτικο ρυθμίζει μόνο κατά διεύθυνση, όχι καθ ύψος και με προβληματιζει αυτό.. Τη mossberg (50663) την είχα μηδενίσει στα 50 μέτρα και έκανα βολές πιο μακρινές με μικρή υπερανυψωση, χωρίς να πειράζω καθόλου το σκοπευτικο. Και γενικά δεν το ξέρω καθόλου σαν όπλο... Ποιότητα κατασκευης, αξιοπιστια κ.λπ.
Μοssberg τοτε. μην ψαχνεσαι πολυ!
 
Επειδη ριχνω και με τα δυο αρκετα συχνα καθε μηνα θεωρω την benelli πιο μαλακια στην λειτουργια πιο στρωτη και με καλυτερο ζυγισμα και ισως η supernova με λιγοτερο λακτισμα.Τωρα οσο αφορα τα σκοπευτικα ειναι οτι συνηθησεις και σου αρεσει.Την supernova την εχω 8 χρονια και απο αξιοπιστια και ποιοτητα κατασκευης ειναι απιστευτη.Να σκεφτεις οτι εδω και 7 μηνες εχω και την beretta 1301 comp και εχει πεντεξι γρατζουνιες απο το σκοπευτηριο ενω το benelli σχεδον τιποτα μαλλον λογω επεξεργασιας και βαφης
 
Ευχαριστω πολύ παιδιά! Οπως και να έχει θα πάω σε ένα κατάστημα και θα τα δω από κοντά. Τα mossberg τα ξέρω πολύ καλά και ειμαι ευχαριστημενος Μαριε, αλλά ηθελα πληροφορίες και από κατόχους benelli για να σχημάτισω μια εικόνα. Βillsig, μαλλον βοηθά στην προστασία η επίστρωση που έχει η βάση. Ισχύει ότι δεν ρυθμίζεται καθ' ύψος το σκοπευτικο; Σε μακρινές αποστάσεις, πέραν των 50 μέτρων, μπορείς να σημαδέψεις αξιοπρεπώς η σε δυσκολευει?
 
Last edited:
Το σκοπευτικό ρυθμίζεται όντως μόνο δεξιά αριστερά.Εγω έχω βάψει το πίσω σκοπευτικό με λίγο βερνίκι νυχιών λευκό και το μπροστινό κόκκινο για αντίθεση και στα περίπου 40 μέτρα που ρίχνω σε κάνα δοχείο λαδιού κίτρινο,αυτά των 10lit νομίζω είναι οκ
 
Καλημέρα στην παρέα! Σκέφτομαι να αγοράσω μια επαληπτικη καραμπινα. Λάτρης του είδους αυτών των όπλων, είχα για χρόνια μια maverick 88 με σκοπευτικο μπίλια και μια mossberg 590 με σκοπευτικα ghost rings, τις οποίες έχω πουλήσει. Θέλω να πάρω μια, η οποία θα χρησιμοποιείται αποκλειστικά στο σκοπευτήριο, μόνο για μονοβολα. Είμαι μεταξύ mossberg 590a1 με σκοπευτικα xs ghost rings, benelli supernova με κάνη slug και τέλος την remington deer gun. Σημειώνω ότι ειμαι πολύ εξοικειωμένος με τη χρήση σκοπευτικου ghost ring. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα όπλα ώστε να με βοηθήσει στην επιλογή? Ευχαριστώ πολύ!
Ρίξε μια ματιά στην 870 deer gun. Νομίζω είναι αυτό που ψάχνεις. Το κοντάκι της είναι έτσι κατασκευασμένο, που θα σου έρχεται γρήγορα, χωρίς να ψάχνεις τα σκοπευτικά και σε γρήγορες βολές. Υπόψη ότι το deer gun έχει 550 ευρώ περίπου, ενώ η 590Α1 από 550 ευρώ που είχε κάποτε, έχει εκτιναχθεί στα 1000+ ευρώ χωρίς κανένα προφανή λόγο.
 
Last edited:
Εύχαριστω πολύ Billsig. Wingmaster όντως το κοντακι τυπου montecarlo πιστεύω ότι είναι ιδανικο για όπλα με σκοπευτικα. Από τα 3 όπλα που ανέφερα, πιο πολύ με τραβάει η remington. Έχω διαβάσει όμως, από την πτώχευση και μετά, ότι υπηρχαν πολλά θέματα ποιότητας κατασκευής και ποιοτικού ελέγχου. Τωρα, να πω την αλήθεια, δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται η εταιρία και αν έχει ανακάμψει.
 
Εύχαριστω πολύ Billsig. Wingmaster όντως το κοντακι τυπου montecarlo πιστεύω ότι είναι ιδανικο για όπλα με σκοπευτικα. Από τα 3 όπλα που ανέφερα, πιο πολύ με τραβάει η remington. Έχω διαβάσει όμως, από την πτώχευση και μετά, ότι υπηρχαν πολλά θέματα ποιότητας κατασκευής και ποιοτικού ελέγχου. Τωρα, να πω την αλήθεια, δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται η εταιρία και αν έχει ανακάμψει.
Τι να σου πω, προσωπικά αγόρασα καινούργια την 870 Wingmaster το 2017. Κανένα απολύτως πρόβλημα και ποιότητα λείανσης και βαφής μετάλλων που αφήνει πίσω πολλά γνωστά ιταλικά όπλα.
 
Ok, θα τα δω από κοντά και θα αποφασίσω. H mossberg έχει ανεβάσει αρκετά τις τιμές σε όλα τα μοντέλα της τον τελευταίο καιρό. Η 870 προσφέρεται σε τιμή χαμηλότερη από ότι στο παρελθον. Στα καταστήματα φαίνεται στα 590 ευρώ, αλλά όχι παντού διαθέσιμη. Αν κάποιος άλλος συναδελφος έχει κάποιο από τα 3 όπλα και θέλει να βοηθήσει, ας μοιραστεί την εμπειρία του. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σας!
 
Ok, θα τα δω από κοντά και θα αποφασίσω. H mossberg έχει ανεβάσει αρκετά τις τιμές σε όλα τα μοντέλα της τον τελευταίο καιρό. Η 870 προσφέρεται σε τιμή χαμηλότερη από ότι στο παρελθον. Στα καταστήματα φαίνεται στα 590 ευρώ, αλλά όχι παντού διαθέσιμη. Αν κάποιος άλλος συναδελφος έχει κάποιο από τα 3 όπλα και θέλει να βοηθήσει, ας μοιραστεί την εμπειρία του. Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και τον χρόνο σας!
Mπορώ να σου πω για τη supernova τη slug που την έχω ξεσκίσει στην προπόνηση στη σκοποβολή - ιδίως το τελευταίο 4μηνο - με χιλιάδες φυσέκια ριγμένα απανωτά και δεν καταλαβαίνει τιιιιιιιποτα και δεν ζητάει και τίποτα (πέραν από συχνό πέρασμα με μπιχλώδες Ballistol εξωτερικά της κάννης γιατί οξειδώνεται και μόνο που την κοιτάς)... μη λησμονούμε όμως πως έχει και 10ετή εγγύηση εργοστασίου ...
 
Last edited:
Mπορώ να σου πω για τη supernova τη slug που την έχω ξεσκίσει στην προπόνηση στη σκοποβολή - ιδίως το τελευταίο 4μηνο - με χιλιάδες φυσέκια ριγμένα απανωτά και δεν καταλαβαίνει τιιιιιιιποτα και δεν ζητάει και τίποτα (πέραν από συχνό πέρασμα με μπιχλώδες Ballistol εξωτερικά της κάννης γιατί οξειδώνεται και μόνο που την κοιτάς)...
Μια κεραμική βαφή πόσο θα κόστιζε;
 
Μόνο για κάννη πολλά μου φαίνονται.
Ίσως ναι, δεν ξέρω ... είπα στο περίπου ... έχω βάψει κεραμική 3 όπλα σε 2 οπλουργούς - πιστόλι, καραμπίνα, τυφέκιο, αλλά δεν θα πω τιμές γιατί επειδή κάθε όπλο έχει τη δική του "παραξενιά¨ και κάθε δουλειά είναι διαφορετική και μου κάνουν και φιλικές τιμές, και μου έχουν πει να μη λέω με βάση του δικού μου κόστους :)
πχ, το πιστόλι που λύθηκε μέχρι βίδας εξολκέα κι όπου βάψαμε τα πάντα εκτός από την κάννη και τις λαβές και τα ελατήρια (ακόμα και τις βίδες και το magwell και και και), πήγε σχεδόν τα 2πλάσια σε σχέση με το τυφέκιο που βάφτηκε κάννη και σώμα μόνο ...

(όποιος ενδιαφέρεται, ας στείλει πμ να του δώσω στοιχεία επικοινωνίας να μάθει για την περίπτωσή του)
 
Μόνο για κάννη πολλά μου φαίνονται.
στα 120 ειναι η κεραμική της καννης ...

τι αντοχή θα είχε κεραμική επίστρωση στον αυλό της κάνης ;
δεν βάφεται ο αυλός με κεραμική, λέει ο οπλουργός ...
 
στα 120 ειναι η κεραμική της καννης ...


δεν βάφεται ο αυλός με κεραμική, λέει ο οπλουργός ...
Μήπως ξέρεις, η σωλήνα της αποθήκης σε καραμπίνα αερίων βάφεται με cerakote ??? Δηλαδή, έχει νόημα να βαφτεί ? θα αντέξει ή θα ξεφτίσει μόλις ρίξει 5-10 φυσίγγια, στο τμήμα που τη λούζουν τα αέρια και κινείται το πιστόνι???
 
Back
Top