Ελαστικά

δεν ειναι κωδικο ειναι ενα πολυ μικρο πλαισιο αν μπορεις να το πεις ετσι που αναγραφει 4 νουμερα πχ 1219.τα δυο πρωτα ψηφια φανερωνουνν την εβδομαδα κατασκευης αρα μπορει να βρεισ απο 01 εως 52 σε αριθμος και τα 2 δευτερα την χρονια αρα για φετοσ πρεπει να ειναι το 20.ενα παραδειγμα 1220.αρα δωδεκατη εβδομαδα του 20 δηλ τελοσ μαρτιου του 20.επισης πλυ σημαντικο εινα να πω και ασ το διαβασουν ολοι αυτο οτι επιδη ακριβωσ το ελαστικο εινα ζωντανοσ οργανισμος ολοι οι κατασκευαστες λεμε οτι το ελαστικο αποδιδει τα μεγιστα που μπορεις αν αποθηκευτει ενα χρονο η οταν χρησιμοποιηθει για 3 εβδομαδες.Αρα ενα ελαστικο 6 η 8 μηνων ειναι πολλες φορες καλυτερο και ποιο ετοιμο για χρηση απο ενα ελαστικο 2 μηνων
 

Attachments

  • IMG_20200523_122710.jpg
    IMG_20200523_122710.jpg
    319 KB · Προβολές: 45
Κ γω τα γλυκοκοιταζω τα cooper για το vitara....δεν εχω καποιον γνωστο που να τα εχει βαλει.....βασικο αυτο που λες για το βρεγμενο..απο αντοχη πως τα ειδες?
Από αντοχή δεν μπόρεσα να τα εξαντλήσω γιατί όπως έγραψα το πούλησα τελικά το jimny (πήρα Duster), όμως στους 6 μήνες που τα δούλεψα σχεδόν σε όλα τα εδάφη η φθορά ήταν μηδενική (αναμενόμενο νομίζω).
 
Έχω ξαναρωτησει αλλα δεν το βρίσκω ,για terios II τι προτείνετε ; Ακόμα δεν ξέρω εάν θέλω ένα 50 50 η ένα ποιο ασφάλτινο ,για το pirelli τι λέτε ; Και γενικά ας πείτε της άποψης σας .
 
Έχω ξαναρωτησει αλλα δεν το βρίσκω ,για terios II τι προτείνετε ; Ακόμα δεν ξέρω εάν θέλω ένα 50 50 η ένα ποιο ασφάλτινο ,για το pirelli τι λέτε ; Και γενικά ας πείτε της άποψης σας .
Έβαλα πέρυσι στο pajero σε 50/50 το hankook το rf11 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημενος.ουτε θόρυβος στην άσφαλτο πολύ καλό στο χώμα κρατάει στη βροχή μόνο σε χιόνι δεν δοκιμαστηκε
 
Έβαλα πέρυσι στο pajero σε 50/50 το hankook το rf11 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημενος.ουτε θόρυβος στην άσφαλτο πολύ καλό στο χώμα κρατάει στη βροχή μόνο σε χιόνι δεν δοκιμαστηκε

Που ν'ανεβαίνεις στον Ψηλορείτη...
 
Έβαλα πέρυσι στο pajero σε 50/50 το hankook το rf11 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημενος.ουτε θόρυβος στην άσφαλτο πολύ καλό στο χώμα κρατάει στη βροχή μόνο σε χιόνι δεν δοκιμαστηκε
.my man.Η beretta σου έχει παρει τα μυαλά φιλαράκι.Ο ανθρωπος ρωτάει για terios και συ του λες για το panjero και τα hankook .
Αλήθεια είναι αθόρυβα τα hankook. Ειδικα σε αυτοκίνητα που δεν πανε πανω απο 40χλμ .yelling.
 
.my man.Η beretta σου έχει παρει τα μυαλά φιλαράκι.Ο ανθρωπος ρωτάει για terios και συ του λες για το panjero και τα hankook .
Αλήθεια είναι αθόρυβα τα hankook. Ειδικα σε αυτοκίνητα που δεν πανε πανω απο 40χλμ .yelling.
Άντε να βρεις καμμιά φασσα γιατί σου χει σαλεψει.δηλαδη στο terios δε θα κάνει λες?.sex hard..sex hard..sex hard..sex hard.
 
Μετα απο 62.000 χλμ ήρθε! η ωρα της αλλαγής. Τα λάστιχα τα ειχα παραγγειλει στον φιλο Σωτήρη (offroad) και χθες περνώντας εγινε η τοποθέτηση.
Και παλι έβαλα τα Μaxxis 771 αφου έδειξαν άψογη συμπεριφορά και ειναι και αρκετά φθηνότερα απο άλλα .
Είναι η πρώτη φορά που βάζω ξανά τα ιδια ελαστικά
Σώτο σ ευχαριστώ για όλα φιλε!
 
Last edited:
Μετα απο 62.000 χλμ ήρθε! η ωρα της αλλαγής. Τα λάστιχα τα ειχα παραγγειλει στον φιλο Σωτήρη (offroad) και χθες περνώντας εγινε η τοποθέτηση.
Και παλι έβαλα τα Μaxxis 771 αφου έδειξαν άψογη συμπεριφορά και ειναι και αρκετά φθηνότερα απο άλλα .
Είναι η πρώτη φορά που βάζω ξανά τα ιδια ελαστικά
Σώτο σ ευχαριστώ για όλα φιλε!
δημητρη εγω σε ευχαριστω φιλε ειναι μεγαλη τιμη για εμενα που καποιος ανθρωπος ερχεται απο την αθηνα να τοποθετηση ελαστικα στο μαγαζι μου προσπερνωντας τοσο καταστηματα.και ασ ειμαι στο δρομο σου .ευχομαι καλοταξιδα και ολο λασπη να ειναι απο τα βουνα χα χα
 
Μετα απο 62.000 χλμ ήρθε! η ωρα της αλλαγής. Τα λάστιχα τα ειχα παραγγειλει στον φιλο Σωτήρη (offroad) και χθες περνώντας εγινε η τοποθέτηση.
Και παλι έβαλα τα Μaxxis 771 αφου έδειξαν άψογη συμπεριφορά και ειναι και αρκετά φθηνότερα απο άλλα .
Είναι η πρώτη φορά που βάζω ξανά τα ιδια ελαστικά
Σώτο σ ευχαριστώ για όλα φιλε!
Καλοτάξιδα Δημήτρη τα νέα πατούμενα !!!
Αναφερόμενος σε αυτά που γράφεις θα πω τα εξής....Είχε προτείνει ο Σωτήρης @OFFROAD σε προηγούμενο post ελαστικά για Jimny και επειδή είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής, έκανα μια τοπική έρευνα αγοράς και κατέληξα στα Michelin Latitude Cross, για τα οποία όμως θα πρέπει να περιμένω περίπου μέχρι 10/12 λόγω εξάντλησης των αποθεμάτων. Σε κατάστημα που ρώτησα για τα Μaxxis 771 δεν μου τα πρότεινε λόγω του ότι είναι πιό χωμάτινο λάστιχο και ίσως έχω πρόβλημα σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ ο ίδιος μου πρότεινε το Yokohama Geolandar G015 σαν πιό καλό ελαστικό με καλύτερη πρόσφυση σε βρεγμένο. Λογικά θα περιμένω τα Michelin....
 
Καλοτάξιδα Δημήτρη τα νέα πατούμενα !!!
Αναφερόμενος σε αυτά που γράφεις θα πω τα εξής....Είχε προτείνει ο Σωτήρης @OFFROAD σε προηγούμενο post ελαστικά για Jimny και επειδή είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής, έκανα μια τοπική έρευνα αγοράς και κατέληξα στα Michelin Latitude Cross, για τα οποία όμως θα πρέπει να περιμένω περίπου μέχρι 10/12 λόγω εξάντλησης των αποθεμάτων. Σε κατάστημα που ρώτησα για τα Μaxxis 771 δεν μου τα πρότεινε λόγω του ότι είναι πιό χωμάτινο λάστιχο και ίσως έχω πρόβλημα σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ ο ίδιος μου πρότεινε το Yokohama Geolandar G015 σαν πιό καλό ελαστικό με καλύτερη πρόσφυση σε βρεγμένο. Λογικά θα περιμένω τα Michelin....
φιλε χωρις να θελω να γινω κακος αλλα δυστηχως δεν μιλαμε για σοβαρο καταστημα.και εξηγω.σου αντιπροτεινε αντι για μαχχις το οποιο ειναι 50/50 <ασφαλτο χωμα> ενα αλλο 50/50 λεγοντας οτι με το ενα θα εχεις θεμα γιατι ειναι ποιο πολυ χωνματινο σε σχεση παντα με το michelin το οποιο ειναι 65/35 ενω το αλλο που ειναι ακριβως ιδιο χωματινο δεν θα εχεις.μπουρδες,απλα δεν συνεργαζετε με μαχχις και ηθελε να δωσει τα yokohama αρα ποιο τιμιο θα ηταν να σου πει φιλε καλα τα michelin καλα και τα μαχχις αλλα εγω δεν μπορω να στα φερω μπορω να σου δωσω μονο το yokohama.,Οταν με πηρε τηλ ο δημητρησ για λαστιχα επιδη μεσωλαβησαν και 3 χρονια απο την προηγουμενη αλλαγη του εξηγησα οτι εγω την συνεργασια μου με την μαχχις την σταματησα τωρα συνεργαζομαι με αλλες εταιριες αλλα αφου εχεις μεινει ευαχαριστημενος απο το ελαστικο θα το βρω απο μεσαζων και θα στο φερω χωρις να σου εγγυηθω την καλυτερη τιμη γιατι μεσολαβει και αλλος.και ο δημητρης στην αθηνα ειχαν ελειψει τα μαχχις εδω τα βρηκα αμεσως.ΑΡΑ πρεπει να λεμε την αληθεια και να μην κατευθεινουμε το κοσμο οπου μας βολευει εμεις τα καταστηματα εγω ετσι εχω μαθει
 
φιλε χωρις να θελω να γινω κακος αλλα δυστηχως δεν μιλαμε για σοβαρο καταστημα.και εξηγω.σου αντιπροτεινε αντι για μαχχις το οποιο ειναι 50/50 <ασφαλτο χωμα> ενα αλλο 50/50 λεγοντας οτι με το ενα θα εχεις θεμα γιατι ειναι ποιο πολυ χωνματινο σε σχεση παντα με το michelin το οποιο ειναι 65/35 ενω το αλλο που ειναι ακριβως ιδιο χωματινο δεν θα εχεις.μπουρδες,απλα δεν συνεργαζετε με μαχχις και ηθελε να δωσει τα yokohama αρα ποιο τιμιο θα ηταν να σου πει φιλε καλα τα michelin καλα και τα μαχχις αλλα εγω δεν μπορω να στα φερω μπορω να σου δωσω μονο το yokohama.,Οταν με πηρε τηλ ο δημητρησ για λαστιχα επιδη μεσωλαβησαν και 3 χρονια απο την προηγουμενη αλλαγη του εξηγησα οτι εγω την συνεργασια μου με την μαχχις την σταματησα τωρα συνεργαζομαι με αλλες εταιριες αλλα αφου εχεις μεινει ευαχαριστημενος απο το ελαστικο θα το βρω απο μεσαζων και θα στο φερω χωρις να σου εγγυηθω την καλυτερη τιμη γιατι μεσολαβει και αλλος.και ο δημητρης στην αθηνα ειχαν ελειψει τα μαχχις εδω τα βρηκα αμεσως.ΑΡΑ πρεπει να λεμε την αληθεια και να μην κατευθεινουμε το κοσμο οπου μας βολευει εμεις τα καταστηματα εγω ετσι εχω μαθει
Μπραβο φιλε....γι'αυτο πιστευω και ο dim63 προσπερασε τοσα μαγαζια και ηρθε σε εσενα.....σπανιο φαινομενο να λες αληθεια....
 
φιλε χωρις να θελω να γινω κακος αλλα δυστηχως δεν μιλαμε για σοβαρο καταστημα.και εξηγω.σου αντιπροτεινε αντι για μαχχις το οποιο ειναι 50/50 <ασφαλτο χωμα> ενα αλλο 50/50 λεγοντας οτι με το ενα θα εχεις θεμα γιατι ειναι ποιο πολυ χωνματινο σε σχεση παντα με το michelin το οποιο ειναι 65/35 ενω το αλλο που ειναι ακριβως ιδιο χωματινο δεν θα εχεις.μπουρδες,απλα δεν συνεργαζετε με μαχχις και ηθελε να δωσει τα yokohama αρα ποιο τιμιο θα ηταν να σου πει φιλε καλα τα michelin καλα και τα μαχχις αλλα εγω δεν μπορω να στα φερω μπορω να σου δωσω μονο το yokohama.,Οταν με πηρε τηλ ο δημητρησ για λαστιχα επιδη μεσωλαβησαν και 3 χρονια απο την προηγουμενη αλλαγη του εξηγησα οτι εγω την συνεργασια μου με την μαχχις την σταματησα τωρα συνεργαζομαι με αλλες εταιριες αλλα αφου εχεις μεινει ευαχαριστημενος απο το ελαστικο θα το βρω απο μεσαζων και θα στο φερω χωρις να σου εγγυηθω την καλυτερη τιμη γιατι μεσολαβει και αλλος.και ο δημητρης στην αθηνα ειχαν ελειψει τα μαχχις εδω τα βρηκα αμεσως.ΑΡΑ πρεπει να λεμε την αληθεια και να μην κατευθεινουμε το κοσμο οπου μας βολευει εμεις τα καταστηματα εγω ετσι εχω μαθει
φίλε Σωτήρη, καταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και θα σου εξηγήσω πως έκανα την έρευνα αγοράς γιατί πήγα σε τρείς διαφορετικούς εμπόρους ελαστικών.
1. αντιπρόσωπος Michelin - δεν είχε τα Latitude Cross, τα οποία θα τα φέρει 8-10/12 (και ισχύει γιατί το διασταύρωσα με τον έτερο αντιπρόσωπο της Michelin ο οποίος θα τα φέρει στις ίδιες περίπου ημερομηνίες). Μου πρότεινε λόγω άμεσης διαθεσιμότητας τα BFGoodrich Urban Terrain T/A (90/10) για καλό σε άσφαλτο, βρεγμένο και χιόνι αλλά όχι τόσο σε λασπώδη και άσχημο χωματόδρομο.
2. αντιπρόσωπος KUMHO που φέρνει και Yokohama, Maxxis και HANKOOK - αυτός μου πρότεινε τα Yokohama σε σχέση με τα Maxxis και τα Michelin. Λογικά ήθελε να τα μου πουλήσει και λέγοντάς μου μάλιστα ότι τα νέα Yokohama έχουν πιό ασφάλτινο χαρακτήρα.
3. αντιπρόσωπος GOODYEAR - δεν ήταν φιλικός με τον πελάτη (για αυτό και τον απέρριψα) , αν και μου πρότεινε περσινά ελαστικά που είχε σε απόθεμα με έκπτωση σε GOODYEAR.
Εγώ έχω τα Continental CrossContact AT αλλά θέλουν αλλαγή (60.000 χλμ). Αυτά Σωτήρη και συμφωνώ με τα λεγόμενά σου.....
 
ετσι μπραβο πολυ σωστη ερευνα πηγες σε 3 επαγγελματιες αποφασισμενος για το τι θες ρωτας τιμες βλεπεις συμπεριφορες και αποφασιζεις.μεινε στην αποφαση σου οχι γιατι το ενα ειναι καλυτερο λαστιχο απο το αλλο αλλα γιατι ετσι ειναι το σωστο κρινεις αναλογα με τις απαιτησεις σου μενεις στην αποφαση σου και ολα θα πανε καλα
 
Καλοτάξιδα Δημήτρη τα νέα πατούμενα !!!
Αναφερόμενος σε αυτά που γράφεις θα πω τα εξής....Είχε προτείνει ο Σωτήρης @OFFROAD σε προηγούμενο post ελαστικά για Jimny και επειδή είμαι και εγώ σε φάση αλλαγής, έκανα μια τοπική έρευνα αγοράς και κατέληξα στα Michelin Latitude Cross, για τα οποία όμως θα πρέπει να περιμένω περίπου μέχρι 10/12 λόγω εξάντλησης των αποθεμάτων. Σε κατάστημα που ρώτησα για τα Μaxxis 771 δεν μου τα πρότεινε λόγω του ότι είναι πιό χωμάτινο λάστιχο και ίσως έχω πρόβλημα σε βρεγμένο οδόστρωμα, ενώ ο ίδιος μου πρότεινε το Yokohama Geolandar G015 σαν πιό καλό ελαστικό με καλύτερη πρόσφυση σε βρεγμένο. Λογικά θα περιμένω τα Michelin....
Κωστα σε βρεγμενο το Maxxis ειναι παρα πολύ καλό.Το εχω 3 χρονια ,ταξιδια με βροχή και τα κρατήματα του εδω μεσα στο κωλοχανειο παρα πολύ καλά.
Επειδή αυτα που θελεις να βαλεις (latitude cross) τα ειχα ,σου λεω οτι τα κρατήματα ειναι τα ιδια στο βρεγμενο. Τουλάχιστον με το αμαξι μου που τα μονα που με απογοήτευσαν ήταν τα yokohama.
 
ετσι μπραβο πολυ σωστη ερευνα πηγες σε 3 επαγγελματιες αποφασισμενος για το τι θες ρωτας τιμες βλεπεις συμπεριφορες και αποφασιζεις.μεινε στην αποφαση σου οχι γιατι το ενα ειναι καλυτερο λαστιχο απο το αλλο αλλα γιατι ετσι ειναι το σωστο κρινεις αναλογα με τις απαιτησεις σου μενεις στην αποφαση σου και ολα θα πανε καλα
Οπότε τελικά θα περιμένω τα Michelin .....και να πω και το εξής (που δεν το ανέφερα πριν) , ότι με κέρδισε και η συμπεριφορά του τοπικού αντιπροσώπου, πράγμα που για μένα , μετράει στην επιλογή του προϊόντος.
 
Back
Top