Ελαστικά

Κωστα σε βρεγμενο το Maxxis ειναι παρα πολύ καλό.Το εχω 3 χρονια ,ταξιδια με βροχή και τα κρατήματα του εδω μεσα στο κωλοχανειο παρα πολύ καλά.
Επειδή αυτα που θελεις να βαλεις (latitude cross) τα ειχα ,σου λεω οτι τα κρατήματα ειναι τα ιδια στο βρεγμενο. Τουλάχιστον με το αμαξι μου που τα μονα που με απογοήτευσαν ήταν τα yokohama.
Δημήτρη εννοείς ότι Maxxis και Michelin έχουν ίδια κρατήματα σε βρεγμένο , αν κατάλαβα καλά ...οπότε γιατί επέλεξες Maxxis ?
 
Δημήτρη εννοείς ότι Maxxis και Michelin έχουν ίδια κρατήματα σε βρεγμένο , αν κατάλαβα καλά ...οπότε γιατί επέλεξες Maxxis ?
Πριν 3 χρόνια ήθελα να ξαναβάλω τα brigestone duler 694 με τα οποία είχα μείνει απολυτα ευχαριστημένος.Ομως δεν τα εβρισκα πουθενα .
Τα michelin σε όλα καλά ,αλλά αυτο που έπαθα μερικές φορες,ήταν να μην καθαρίζουν απο τη λάσπη και βγαίνοντας στον ασφαλτόδρομο με αποτέλεσμα σε στροφες να χανεται η πρόσφυση και να γλιστράω.Κατα τ άλλα πολύ καλό .
Το συζήτησα με τον Σωτο ,διάβασα ξένα φόρουμ πείστηκα , έβαλα λοιπόν τα MAXXIS και δεν το μετάνιωσα.Άλλωστε και αυτος στα αυτοκίνητα του ειχε MAXXIS
Να πω επίσης οτι στη διάστασή μου ηταν και 100€ φθηνότερα απο οσα είχα δοκιμάσει χωρίς να υστερούν σε τίποτα και οπως είπα πιο πριν ειναι η πρώτη φορά που βαζω δεύτερη φορα το ιδιο λάστιχο ,χωρίς να προβληματιστώ να δοκιμάσω για να δοκιμάσω κάτι άλλο .
 
Πριν 3 χρόνια ήθελα να ξαναβάλω τα brigestone duler 694 με τα οποία είχα μείνει απολυτα ευχαριστημένος.Ομως δεν τα εβρισκα πουθενα .
Τα michelin σε όλα καλά ,αλλά αυτο που έπαθα μερικες φορες,ήταν να μην καθαρίζουν απο τη λάσπη και βγαίνοντας στον ασφαλτόδρομο με αποτέλεσμα σε στροφες να χανεται η πρόσφυση και να γλιστράω.Κατα τ αλλα πολύ καλό .
Το συζήτησα με τον Σωτο ,διαβασα ξενα φορουμ πειστηκα , εβαλα λοιπόν τα MAXXIS και δεν το μετάνιωσα.Αλλωστε και αυτος στα αυτοκινητα του ειχε MAXXIS
Να πω επισης οτι στη διάστασή μου ηταν και 100€ φθηνότερα απο οσα ειχα δοκιμάσει χωρίς να υστερούν σε τίποτα και οπως ειπα πιο πριν ειναι η πρωτη φορα που βαζω δευτερη φορα το ιδιο λάστιχο ,χωρις να προβληματιστω .
Ευχαριστώ Δημήτρη !
 
ετσι μπραβο πολυ σωστη ερευνα πηγες σε 3 επαγγελματιες αποφασισμενος για το τι θες ρωτας τιμες βλεπεις συμπεριφορες και αποφασιζεις.μεινε στην αποφαση σου οχι γιατι το ενα ειναι καλυτερο λαστιχο απο το αλλο αλλα γιατι ετσι ειναι το σωστο κρινεις αναλογα με τις απαιτησεις σου μενεις στην αποφαση σου και ολα θα πανε καλα
Φίλε μου καλησπέρα. Πρώτα πρώτα πες μου που βρίσκεσαι, γιατί δεν ξέρω. Κατά δεύτερον, θέλω την γνώμη σου για το grand Vitara 2000cc που έχω. Φοράω bf ko 2 και ήρθε η ώρα να αλλάξουν. Τι προτείνεις;
 
Φίλε μου καλησπέρα. Πρώτα πρώτα πες μου που βρίσκεσαι, γιατί δεν ξέρω. Κατά δεύτερον, θέλω την γνώμη σου για το grand Vitara 2000cc που έχω. Φοράω bf ko 2 και ήρθε η ώρα να αλλάξουν. Τι προτείνεις;
καλησπερα φιλε.βρισκομαι στο λιγο εξω απο το αγρινιο.πες μου αν θες τη δισταση ελαστικων φορας και τη χρηση κανεις στο αυτοκ και με μεγαλη χαρα να ε βοηθησω
 
Φίλε μου καλησπέρα. Πρώτα πρώτα πες μου που βρίσκεσαι, γιατί δεν ξέρω. Κατά δεύτερον, θέλω την γνώμη σου για το grand Vitara 2000cc που έχω. Φοράω bf ko 2 και ήρθε η ώρα να αλλάξουν. Τι προτείνεις;
Για πες εντυπώσεις για τα bf Goodrich ko2
 
Για πες εντυπώσεις για τα bf Goodrich ko2
Παναγιώτη σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Λάσπη χώμα πολύ καλό. Άσφαλτο με πάνω από 120 λιιιγο θόρυβο. Μιλάμε για ένα λαστιχο 50/50, οπότε στο βρεγμένο θέλει μια κάποια προσοχή
 
Παναγιώτη σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Λάσπη χώμα πολύ καλό. Άσφαλτο με πάνω από 120 λιιιγο θόρυβο. Μιλάμε για ένα λαστιχο 50/50, οπότε στο βρεγμένο θέλει μια κάποια προσοχή
Έχω τα προηγούμενα ko σκέτο πάνω από έξι χρόνια σε kia Sportage 1 πενταπορτο και παρότι έχουν αρκετό πέλμα,με ένα ψιλόβροχο στις στροφές πετάει κολο για πλάκα.Εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος ιδίως εκτός δρόμου,στο κυνήγι αλλά και σε οικογενειακές εκδρομές με το Greek kia club.Εχω παραγγείλει τα ko2 και θα έρθουν μετά τις 25 Νοεμβρίου.Πιστευω ότι θα μείνω εξίσου ευχαριστημένος.
 
Έχω τα προηγούμενα ko σκέτο πάνω από έξι χρόνια σε kia Sportage 1 πενταπορτο και παρότι έχουν αρκετό πέλμα,με ένα ψιλόβροχο στις στροφές πετάει κολο για πλάκα.Εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος ιδίως εκτός δρόμου,στο κυνήγι αλλά και σε οικογενειακές εκδρομές με το Greek kia club.Εχω παραγγείλει τα ko2 και θα έρθουν μετά τις 25 Νοεμβρίου.Πιστευω ότι θα μείνω εξίσου ευχαριστημένος.
Τα προηγούμενα τα φόραγα και εγώ. Καμμία σχέση με τα ΚΟ 2 στο νερό. Πολύ καλύτερα τα δεύτερα λόγω χάραξης πέλματος
 
Αδερφέ μου. Φοράω 225.70.16.
Φιλαρακι καλησπερα.καταρχην μια ερωτηση?γιατι ψαχνεσαι για κατι αλλο εκτος του bf το οποιο εχεις δοκιμασμενο?αν καπου υστερει αρα αναζητεις κατι καλυτερο σε σχεση με τα λαθη του bf.Θελω να γραψω κατι που εχω ξαναπει αλλα πρεπει να το απαναλαβω,ολα τα αυτοκ δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα με τα ιδια ελαστικα,δηλ βαζω εγω bf σε vitara και ενας φιλος σε hilux ο ενας μπορει να μεινει απολυτα ευχαριστημενος ενω ο αλλος καθολου για πολλους και διαφορετικους λογους.Αρα δεν κρινουμε ενα ελαστικο ετσι.δευτερον ττοποθετουμε ελαστικα αναλογα με τις απαιτησεις μας γιαυτο υπαρχουν και τοσες μαρκες και επιλογες,.στα δικα σου τωρα κωστη,το bfειναι ενα λαστιχο αρκετα σκληροτραχηλο θα το ελεγα με εξαιρετικη συμπεριφορα εκτος δρομου που ομως εχει αρκετο θορυβο σε μεγαλες ταχυτητες καισχεδον παντα μετα απο ενα χρονικο διαστημα η γομμα του σκληραινει με αποτελεσμα να γλιστραει λιγο στο ψιλοβροχο αλλα και να <βγαζει>αρκετα χιλιομετρα μεχρι την αλλαγη λογο αυτης τησ σκληροτητας,Αν μιλαμε παντα για 50\50 εξαιρετικα ελαστικα ειναι τα maxxis και hankook.ελαστικα με ποιο ασφαλτινο χαρακτηρα πολλη καλο κρατημα σε βροχη λιγο πισω στο εκτος σε σχεση με το bf,αρκετα κοντα ομως οχι οπως το michelin.
 
Σωτήρη καλησπέρα θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις μια γνώμη για lada niva τι να βάλω?
Σημείωση το έχω μόνιμα στο χωριό για μετακινήσεις στα κτήματα όποτε κατεβαίνω και κυνήγι τον καιρό που επιτρεπόταν.hair.
Θα ήθελα κάτι of road περισσότερο , λάσπες κλπ.
ζάντες δεν φοράει τις δικές του...νομίζω 225/60/r16? αν το θυμάμαι καλά.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Σωτήρη καλησπέρα, ποια η γνώμη σου για τα παρακάτω ελαστικά που έβαλα στο σαμουράι μου;
Επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι και μοθ έκαναν σπέσιαλ τιμή και μοθ τα προτείνανε σαν καλή επιλογή.
20201112_120853.jpg
20201030_142607.jpg
 

Attachments

  • Screenshot_20201030-153311.jpg
    Screenshot_20201030-153311.jpg
    271,8 KB · Προβολές: 11
Σωτήρη καλησπέρα θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου δώσεις μια γνώμη για lada niva τι να βάλω?
Σημείωση το έχω μόνιμα στο χωριό για μετακινήσεις στα κτήματα όποτε κατεβαίνω και κυνήγι τον καιρό που επιτρεπόταν.hair.
Θα ήθελα κάτι of road περισσότερο , λάσπες κλπ.
ζάντες δεν φοράει τις δικές του...νομίζω 225/60/r16? αν το θυμάμαι καλά.
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπερα αγγελε,αν δεν φοραει τις μαμα ζαντες θελω ακριβης διασταση για να σε βοηθησω περισσοτερο,γιατι με τα ελαστικα Offoad που ψαχνεις υπαρχει ενα θεματακι ποιες εταιριες βγαζουν,συνηθως παντως σε NIVa οταν εβγαζαν τις μαμα στενες 16αρες οι περισσοτερο βαζουν 15αρες .παντως μια καλη φθηνη και αξιοπιστη λυση αφου θες για of road μονο για υπαρχουν λαστιχα ολικη αναγομωση ιταλικα με πολυ καλη συμπεριφορα σε δρομο για εκτος δεν λεω τπτ θα καταλαβεις απο τις φωτο που θα σουδωσω.
1605175993656.png
1605175936559.pngβεβαια εκτος απο αυτα υπαρχουν επιλογες και σε ποιο επωνυμα ελαστικα αλλα το θεωρω υπερβολη για ενα αμαξι που καθεται σχεδον ολο το χρονο
 
Σωτήρη καλησπέρα, ποια η γνώμη σου για τα παρακάτω ελαστικά που έβαλα στο σαμουράι μου;
Επειδή οι καιροί ειναι δύσκολοι και μοθ έκαναν σπέσιαλ τιμή και μοθ τα προτείνανε σαν καλή επιλογή.
View attachment 18532
View attachment 18531
αν καταλαβα καλα οι διαστασεις που εχεις και τοποθετησες ειναι 205/70/15.πρωτα απο ολα πρεπει να ξερω τι εννοεις σπεσιαλ τιμη.το λαστιχο ειναι κινεζικο ενα απο τις πολλες κινεζικες εταιριες που εισαγωνται στην χωρα μας .δεν θεωρουνται αξιοπιστα ελαστικα γιατι η συνθεση τις γομας του ειναι δυσαναλωγη σχεση καλτσουκ με ναιλον και αποτελεσμα εχει να γλιστρανε στο βρεγμενο και να φθειρονται γρηγορα,,βεβαια εχει παρατηρηθει σε καποια κινεζικα ακριβως επιδη περιεχουν αρκετο ναιλον τα ελαστικα να σκληραινει η γομμα τους και να βγαζουν αρκετα χιλιομετρα αλλα παντα σε νερο αναβεις ενα κερακι.η δισταση που εχεις αν ειναι 205/70/15 ειναι απο τις ποιο διαδεδομενες σε τζιπ αγροτικα με αποτελεσμα οι τιμες να ειναι σε πολυ καλη σχεση φθηνου με ακριβο γιαυτο λεω τι ενοεις σπεσιαλ,ενα τετοιο ελαστικο,ενδεικτικα αναφερω οτι τετοια ελαστικα παιζουν στα 55€ το τεμαχιο 65€ αν ειναι ποιο αγριο και γυρω στα 80€ αρκετα απομ τα επωνυμα
 
Ευχαριστώ πολύ κατ΄ αρχάς για την άμεση απάντηση. Η ζάντα είναι 15r και όχι 16 που έγραψα. Κάθεται όντως για μεγάλο διάστημα αλλά το κινεί και ο αδελφός μου ο οποίος κατεβαίνει πιο συχνά από εμένα.
Δεν θα με πείραζε να του βάλω και κάτι επώνυμο αλλά όπως είπες αυτά που έχεις βάλει φώτο φαίνονται πραγματικά θηρία.......
Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια .
 
Εδω τωρα αρχιζουν λιγο τα δυσκολα.Α θες το λεγομενο 50\50 μπορεις να HANKOOK η αλιως το maxxis 1605182269441.pngαν φυγουμε απο 50/50 και παμε σε ποιο αγριο αρκετα καλο ειναι και το maxxis 8060 και τ1605182348395.png
 

Attachments

  • 1605182159799.png
    1605182159799.png
    333,1 KB · Προβολές: 14
για να ειμαι δικαιος στα 50\50 υπαρχουν πολλες επιλογες ακομα michelin continental pirelli και αλλες στα ποιο αγρια ακτος απο το maxxis 8060 που σου εγραψα ολα τα υπολοιπα ειναι μη απωνυμες εταιριες λογο ιδιαιτεροτητα των ελαστικων και λογικα χαμηλων πωλησεων με ποιο αγρια ασχολουνται λιγοτερες μαρκες
 
αν καταλαβα καλα οι διαστασεις που εχεις και τοποθετησες ειναι 205/70/15.πρωτα απο ολα πρεπει να ξερω τι εννοεις σπεσιαλ τιμη.το λαστιχο ειναι κινεζικο ενα απο τις πολλες κινεζικες εταιριες που εισαγωνται στην χωρα μας .δεν θεωρουνται αξιοπιστα ελαστικα γιατι η συνθεση τις γομας του ειναι δυσαναλωγη σχεση καλτσουκ με ναιλον και αποτελεσμα εχει να γλιστρανε στο βρεγμενο και να φθειρονται γρηγορα,,βεβαια εχει παρατηρηθει σε καποια κινεζικα ακριβως επιδη περιεχουν αρκετο ναιλον τα ελαστικα να σκληραινει η γομμα τους και να βγαζουν αρκετα χιλιομετρα αλλα παντα σε νερο αναβεις ενα κερακι.η δισταση που εχεις αν ειναι 205/70/15 ειναι απο τις ποιο διαδεδομενες σε τζιπ αγροτικα με αποτελεσμα οι τιμες να ειναι σε πολυ καλη σχεση φθηνου με ακριβο γιαυτο λεω τι ενοεις σπεσιαλ,ενα τετοιο ελαστικο,ενδεικτικα αναφερω οτι τετοια ελαστικα παιζουν στα 55€ το τεμαχιο 65€ αν ειναι ποιο αγριο και γυρω στα 80€ αρκετα απομ τα επωνυμα
Σ'ευχαριστώ Σωτήρη για την άμεση και ειλικρινή απάντηση. Ο πωλητής με ενημέρωσε οτι ειναι κινέζικο το συγκεκριμένο αλλα απο τα καλά κινέζικα και όχι της πλάκας οπως μοθ είπε επι λέξη......Ακόμα δεν εχει βρέξει να δω συμπεριφορά αλλα σε ευχαριστώ για την ενημέρωση και θα εχω το νου μου στο βρεγμένο.
 
Back
Top