Ελαστικά

Να κανω μια διαφορετικη ερωτηση. Ποια θεωρειτε κακα λαστιχα?
Δεν πιστεύω οτι υπάρχουν κακα ελαστικά, θεωρώ όταν ειναι σε καλή κατάσταση το ελαστικό θα ανταποκριθεί γι αυτό που προορίζεται(ασφαλτινο,χωμάτινο κτλ).
Οι χειρισμοί παίζουν μεγάλο ρόλο στο πως θα αξιολογηθεί ενα ελαστικό γι αυτό και σε αυτό το θέμα οι απόψεις θα διίστανται πάντα.
Οπότε για μένα το κακο ελαστικό ειναι το φθαρμένο ελαστικό
 
Βασιλη επισεις τα λαστιχα εχουν διαλογη Α, Β ,κ Γ
προσωπηκη αποψη αναλογα το αμαξη μας κ τι χρηση που το κανουμαι επιλεγουμε το ελαστικο, ενα φτινο ελαστικο κατωτερεις διαλογεις θα μειωνεκτει απο καποιες παραμετρους,
 
Last edited:
Για εμένα κακό ελαστικό είναι αυτό που "τελειώνει" όπως λέμε γρήγορα. Χάνει δηλαδή σύντομα τα χαρακτηριστικα του (προσφυση, απαγωγή νερου, ελαστικότητα, ανεση κλπ).
Δεν μιλάω για φθορά του πέλματος αλλά για αλλαγή των χαρακτηριστικων τους.

Ενημερώνω ότι με τα goodyear που έβαλα χτες και αν δεν κάνω λάθος και στα Dunlop, δίνεται ένας χρόνος εγγυηση αντικαταστασης για οποιαδήποτε φθορά του ελαστικου. Ακόμα και καρούμπαλα ή αν κόψουμε το λάστιχο. Μεγάλο συν καθώς όπως είπα όλα τα ελαστικά πια βγαίνουν με μαλακά πλαϊνά. Στην προηγούμενη τετράδα είχα κόψει λάστιχο πριν το χρόνο.
 
Last edited:
Θα συμφωνήσω απιλύτως με τον stef21 και θα προσθέσω οτι πρέπει πρώτα να ξέρουμε τι θέλουμε απο ένα λάστιχο και φυσικά στην πορεία να γίνεται η ανάλογη χρήση.Πράγμα που δεν συμβαίνει σε πολλές των περιπτώσεων με συνέπεια μετά να πέφτει.."θάψιμο " στο λάστιχο.
Και να φερω κι ένα παράδειγμα για να γίνει κατανοητό ,είναι κάτι παρόμοιο με το ..."Φταίνε τα φυσίγγια ."
 
Last edited:
Το να βαζεις φτηνό λάστιχο με παρελαση θυγατρικών ή ακομα Κινεζικα ποτε δε το καταλαβα...
Κραταει το αμαξι στο δρόμο...
Αυτο να σκεφτουν οσοι λυπουνται το 80 90 αρι παραπανω για να βαλουν κατι οικονομικοτερο....
Μπαινουν τα παιδια κ η οικογενεια μεσα.....

Προσωπική μου αποψη..
 
Εγω το χρησιμοποιω μεσα στην πολη και για ταξιδια σε ασφαλτο επομενως θελω οικονομια και ασφαλεια. Τι προτεινετε να προσεξω ή να αποφυγω?
να βγαζει αρκετα χιλιομετρα,αποροφυτικο,καλες αυλακωσεις για να φευγουν τα νερα,χαμηλα επιπεδα θοριβου,κ δεικτη ταχητητας,κ να ειναι φρασκα απο τι γραμη παραγωγεις να μην εχουν κατσει πανω απο 6 μηνο στο στο λαστηχα
 
κ το πέλμα είναι στα χαρακτηριστικά αν ενα λάστιχο φαγωθεί το πέλμα αρκετα που έχει θα χάσουμε κάποια άλλα χαρακτηριστικά
Συμφωνούμε. Έπρεπε να γράψω ότι δεν εννοώ μόνο τη φθορά.
Τα continental που φορούσα μέχρι τώρα παρότι φθαρηκαν γρήγορα, κράτησαν πολύ καλή προσφυση. Είναι λογικό με τη φθορά να μικραινουν οι αυλακωσεις και να μειώνεται η απαγωγή νερου. Δεν μπορείς σαν οδηγός να περιμένεις το 2 χρόνων λάστιχο ή 30.000 χιλιομετρων να σε προστατεύει από υδρολισθιση στα 90 χλμ/ω που σε προστατεύει το καινούργιο αλλα να μην κάνει και πατιναζ μολις πατησει νερο. Εγώ όμως σαν οδηγός θέλω το ελαστικό να κρατάει την απόδοση στο φρενάρισμα και στο στριψιμο μεχρι τοτε. Το λάστιχο που σε ένα χρόνο γίνεται κουτσουρο έχει αποτύχει.
 
Βασίλη αν κ πλέον έχω βάλει μυαλό κ δεν τρέχω, έχω αλλάξει διαφορά σε ιχ κ αυτά που με έβγαλαν πάντα παλικάρι κ δεν κατάφερα ποτέ να τα κάνω να γλυστρισουν ακόμα κ επίτηδες ήταν το continental sportcontact... Κ πίστεψε με οι στροφές μου άρεσαν πολύ... Απόλυτα ικανοποιημενος... Σχετικά πιο γρήγορη φθορά σε σχέση με άλλα, αλλά ακόμα κ φθαρμενα δεν με πούλησαν ποτέ... Δοκιμασμένα σε μια xsara κ δύο alfa romeo για να βάζουμε κ τα αυτοκίνητα... Μάλιστα επειδή λόγω οικονομικής κατάστασης έδωσα κάποια στιγμή ένα samurai που είχα για κυνηγι, η alfa romeo έκανε πολλά κυνηγετικα χιλιόμετρα σε λάσπη κ χωνατοδρομο σε σημείο λυπησης....
 
Τα continental που φορούσα μέχρι τώρα παρότι φθαρηκαν γρήγορα, κράτησαν πολύ καλή προσφυση.
αυτο εχει να κανει οτι η γομα που ειναι κατασκευασμενο ειναι μαλακη κ ζεστενεται ευκολα,αλλα αν χασεις πελμα ξεχνα βρεγμενο κ βροχερο καιρο
 
Εγω το χρησιμοποιω μεσα στην πολη και για ταξιδια σε ασφαλτο επομενως θελω οικονομια και ασφαλεια. Τι προτεινετε να προσεξω ή να αποφυγω?
Βασίλη σε αυτή τη διάσταση και με αυτή τη χρήση θα ήμουν ανάμεσα σε 3 επιλογες.
Continental premium contact 5
Toyo proxes cf2
Goodyear efficientgrip performance
Έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα δύο πρώτα και τώρα έβαλα το goodyear οπότε σε κάνα δίμηνο θα έχω και μια πρώτη εικόνα και από αυτά.
 
Βασίλη σε αυτή τη διάσταση και με αυτή τη χρήση θα ήμουν ανάμεσα σε 3 επιλογες.
Continental premium contact 5
Toyo proxes cf2
Goodyear efficientgrip performance
Έχω ολοκληρωμένη άποψη για τα δύο πρώτα και τώρα έβαλα το goodyear οπότε σε κάνα δίμηνο θα έχω και μια πρώτη εικόνα και από αυτά.
Στέφανε ευχαριστώ. Αυτά που μου λες είναι στο εύρος 320-380€ αν δεν κάνω λάθος. Τι άποψη έχεις για τις πιο φθηνές μάρκες? Προσωπικά με ενδιαφέρει η ασφάλεια πάνω απ'όλα και για 100€ δεν θα ριψοκινδυνέψω την ζωή μου εννοείται! Απλά μια άποψη θα ήθελα να την έχω. Μιλάω για τις kumho, kormoran κλπ...
 
Back
Top