Ελαστικά

Η ΜΑΧΧΙS προς το τέλος Σεμτεβρη θα φέρει σε 205/70 15 το ΑΤ 980Ε. Είναι ακριβότερο από το ΑΤ 771 αλλά εάν μπορείτε να το βρήται στην πόλη σας αξ'ιζει να το δείτε
Καλησπέρα φίλε μου. Αν θες πέρασε από το παρακάτω θέμα να μας συστηθείς :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-267#post-217422
 
Να κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζετε;Χτες άκουσα για πρώτη φορά μια μάρκα ελαστικών linglong.Δεν το έχω ξανακούσει ποτέ.Θέλει να αλλάξει ο κολλητός μου στο terios & o λαστιχάς του είπε ότι είναι πολύ καλά,είναι θυγατρική της toyo.
Εγώ στο samurai φοράω τα maxxis & μάλλον αυτά θα βάλω πάλι.
Έχει κάποιος κάποια γνώμη για τα συγκεκριμένα;
https://www.maroudis.gr/205-70r15-linglong-r620-96h-4x4
Τα φοραει ο πατερας μου στο L200 απο περσι(20.000χλμ)σε διασταση 245/70/16,τιμιο ελαστικο παρολο που το φοβομουν και σχετικα καλη συμπεριφορα στο βρεγμενο και στο χωμα
Το μονο μειον που βρισκω μεχρι τωρα ειναι ο θορυβος και το ονομα .sarcastic.
Και απο τιμη 300ευρωπαικα η τετραδα
Για BF goodrich σε ιδια διασταση θελαμε τουλαχιστον 700
Οποτε εγω σε οποιον δεν κανει μεγαλα ταξιδια και συχναζει σε χωματοδρομους,χωραφια,λασπες και χιονια μπορω να τα προτεινω
 
τα linglong ειναι κινεζικα δεν ειναι θυγατρικη καμια εταιριας ειναι ενα λαστιχο με περιορισμενες δυνατοτητες θα προτινα να το αποφυγει ο φιλος,τα maxxis που φορας εσυ μπορει να εχουν χωρα προελευσεις κινα η ταιλανδη αλλα ειναι λαστιχο με ιαπωνθκη γομα αμεσος ανταγωνιστης των τoyo και yokohama γιαυτο και θεωρουνται αρκετα καλα ελαστικα.
Σωτήρη έχεις π.μ.!
 
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα terios του 2005 με ελαστικα yokohama geolander 50/50..Σε βραχωδη εδαφη καλα παει..Σε λασπη(εστω και λιγη) ψιλογλιστραει και αν εχει αρκετη,κανω πατιναζ..Σκεφτομαι να τα αλλαξω μολις κρυωσει λιγο ο καιρος..Εχετε να προτεινετε κατι?Χρηση κυριως σε λασπη,λιγοτερο σε βραχωδη μερη..Ευχαριστω..
 
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα terios του 2005 με ελαστικα yokohama geolander 50/50..Σε βραχωδη εδαφη καλα παει..Σε λασπη(εστω και λιγη) ψιλογλιστραει και αν εχει αρκετη,κανω πατιναζ..Σκεφτομαι να τα αλλαξω μολις κρυωσει λιγο ο καιρος..Εχετε να προτεινετε κατι?Χρηση κυριως σε λασπη,λιγοτερο σε βραχωδη μερη..Ευχαριστω..
Αν τα θες για λάσπη πας αναγκαστικά σε mud terain. Όμως θα έχεις θόρυβο στην άσφαλτο και λίγη παραπάνω κατανάλωση καυσίμου. Το καλύτερο είναι να έχεις και δεύτερη τετράδα,εαν έχεις χώρο και δυνατότητα οικονομική,που πάνω θα έχεις μόνιμα τα ελαστικά αυτά,τα οποία θα βάζεις πάνω απο Οκτώβρη έως τέλος κυνηγίου και μετά θα ξαναβάζεις τα ασφάλτινα ή αυτά που ήδη έχεις.
Εγω στο Ραβ που τα είχα,εκεί που μένα αυτοί με τα 50/50 εγώ περνούσα ανετα,αλλά βαρέθηκα το βγάλε βάλε και τα έδωσα πρόσφατα. Έτσι κι αλλιώς δεν πολυπάω σε κομμάτια με πολύ λασπουριά,τον λεγόμενο πυλό.
 
Που εισαι ρε Σωτήρηηηηη...
Σ εβγαλε ο νέος δρόμος απο το δρόμο μου ρε φίλε.Όποτε περάσω χαλαρά ,θα περάσω να σε δω.Ισως και εντός των ημερών....
δημητρη εχεις δικιο φιλε ειμαι αδικαιολογητος.μας εφαγε η δουλεια το καλοκαιρι αλλα τωρα ηρεμησαμε καπως.οποτε θες φιλε εισαι καλοδεχουμενος κερναμε καφεδακι
 
δημητρη εχεις δικιο φιλε ειμαι αδικαιολογητος.μας εφαγε η δουλεια το καλοκαιρι αλλα τωρα ηρεμησαμε καπως.οποτε θες φιλε εισαι καλοδεχουμενος κερναμε καφεδακι

Μπορεί και αύριο και να συζητήσουμε περί ελαστικών και μπεκατσών ..sarcastic.
 
αντε ρε φιλε καλως να μας ερθεις.Κυκλοφορει μια φημη οτι οπου πας βρεχει ετσι ακουγετε.να σε ενημερωσω οτι εδω εχει σχεδον 2 μηνες να ριξει μια καλη βροχουλα οποτε θα ηταν τιμη μας να σε κερασουμε ενα καφε.
 
αντε ρε φιλε καλως να μας ερθεις.Κυκλοφορει μια φημη οτι οπου πας βρεχει ετσι ακουγετε.να σε ενημερωσω οτι εδω εχει σχεδον 2 μηνες να ριξει μια καλη βροχουλα οποτε θα ηταν τιμη μας να σε κερασουμε ενα καφε.
Άντε να περάσει από εσάς και μετά να πιάνουμε κι εμείς σειρά...weather1
 
https://kamahellas.car.gr/parts/view/5596625/

Τα εχει φιλος σε Cherokee και vitara και δεν τα αλλάζει,,,,πριν απο αυτα ειχε geolander

Με το που φαγωθούν τα geolander που έχω στο vitara αυτά θα δοκιμάσω
Οικονομικά ειναι.
Αν ειναι και ποιοτικά, δείχνουν καλη εναλλακτική στις δυσκολίες μας.
Ας προσπαθήσουμε να βοηθηθούμε μεταξύ μας γιατι με τα μονοπώλια και τα υπερτιμημένα "επώνυμα" δεν την παλεύουμε.
Ευγε Παύλο.
 
Ημουν ετοιμος να βαλω τα michelin lattitude cross για το jimny μου,να ναι καλα ο Παυλος που εδωσε πολυ καλη ιδεα για το Kama,θα παρω τηλεφωνο αυριο να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες απο τον αντιπροσωπο!
Μολις εχω νεοτερα θα ενημερωσω την παρεα!
 
https://kamahellas.car.gr/parts/view/5596625/

Τα εχει φιλος σε Cherokee και vitara και δεν τα αλλάζει,,,,πριν απο αυτα ειχε geolander

Με το που φαγωθούν τα geolander που έχω στο vitara αυτά θα δοκιμάσω
Δεν γνωρίζω αν γενικά στα ελαστικά αυτές οι μετρήσεις ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και έχουν σημασία, να ενημερώσω για τα συγκεκριμένα ότι έχουν δείκτη κατανάλωσης Ε και δείκτη πρόσφυσης σε βρεγμένο οδόστρωμα C
http://kamahellas.gr/20570R15KAMA232?search=232
 
παιδια πρεπει να κατανοησουμε κατι.ολα τα ελαστικα δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα σε ολα τα αυτοκινητα,αν τοποθετησουμε το ιδιο ελαστικο σε 3 διαφορετικα αυτοκινητα ο καθε ενας θα εχει διαφορετικες εμπειριες,παιζει μεγαλο ρολο η γεωμετρια του αμαξιου ο τροπος οδηγησης και τα μεροι που κινουμαστε.το οτι καποιος εχει την χ μαρκα σε χ τζιπ δεν σημαινει οτι ολα τα τζιπ θα ειναι απολυτα ευχαριστημενοι.οι μετρησεις που αναφερει ο χρηστος στην ουσια δεν εχουν τα ιδια αποτελεσματα σε εμας γιατι μιλαμε για τεστ που γινονται σε πιστες με συγκεκριμενες παραμετρους<ταχυτητες βαρος αυτο\του οδηγος θερμοκρασιες κτλ>ενδεικτικα χωρις να θελω να κατηγορησω ουτε να υπερασπιστω καμια εταιρια αναφερω οπως λεει ο χρηστος τα καμα εχουν δκ Ε και δπ C.αν το συκρινεις με ενα απο το κορυφαια ελαστικα το michelin εχει δκ C και δπ C αρα στα <χαρτια>ελαχιστη διαφορα στην πραγματικοτητα ομως η διαφορες ειναι τεραστιες.καταλιγοντας καπου θελω να πω οτι με τα ελαστικα επιδη ειναι το μοναδικο αντικειμενο που μας ενωνει με το οδοστρωμα πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.οσοι μπορουν ας χρησιμοποιουν επωνυμα ελαστικα υπαρχουν 5-6 πολλη καλες εταιριες αυτη την στιγμη στη ελλαδα που εχουν αξιοπιστα ελαστικα για εμας που χρησιμοποιουμε τζιπ 4χ4 κτλ.το θεμα ειναι τεραστιο μποουμε να μιλαμε μερες γιατι το ποιο ειναι καλο και ποιο οχι και ολες της παραμετρους,<τι οδηγος εισαι που κινησε τη χρηση κανεις στο αμαξι> καπου κερδιζεις καπου χανεις ακομα και με τα κορυφαια ελαστικα. καποια δεν ειναι ακριβως 50/50 καποια ανεβαζουν καταναλωση καποια εχουν θορυβο αλλα το σιγουρο ειναι οτι το επωνυμα οταν τα χρειαστεις θα σου δωσει οτι εχει απο το πρωτο ως το τελευταιο χιλιομετρο
 
.οσοι μπορουν ας χρησιμοποιουν επωνυμα ελαστικα υπαρχουν 5-6 πολλη καλες εταιριες αυτη την στιγμη στη ελλαδα που εχουν αξιοπιστα ελαστικα για εμας που χρησιμοποιουμε τζιπ 4χ4 κτλ.

Φίλε μου επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το θέμα αρκετά,θα σου ήταν εύκολο αν δεν σου είναι κόπος να αναφέρεις κάποιες μάρκες πέραν των yokohama maxxis κλπ;
Σ'ευχαριστώ
 
...τα ελαστικα δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα σε ολα τα αυτοκινητα,αν τοποθετησουμε το ιδιο ελαστικο σε 3 διαφορετικα αυτοκινητα ο καθε ενας θα εχει διαφορετικες εμπειριες,παιζει μεγαλο ρολο η γεωμετρια του αμαξιου ο τροπος οδηγησης και τα μεροι που κινουμαστε.το οτι καποιος εχει την χ μαρκα σε χ τζιπ δεν σημαινει οτι ολα τα τζιπ θα ειναι απολυτα ευχαριστημενοι....
Έτσι εξηγείται η διάσταση απόψεων για το ίδιο ελαστικό, μεταξύ οδηγών οχημάτων διαφορετικής μάρκας ακόμη και μοντέλου ...
 
Φίλε μου επειδή βλέπω ότι το κατέχεις το θέμα αρκετά,θα σου ήταν εύκολο αν δεν σου είναι κόπος να αναφέρεις κάποιες μάρκες πέραν των yokohama maxxis κλπ;
Σ'ευχαριστώ
δεν το κατεχω ακριβως <πλακα κανω>..επαγγελματιας στο χωρο ειμαι. λαστιχας με λιγα λογια αλλα δεν ειμαι ΚΟΛΛΗΜΕΝΟΣ σε καμια εταιρια και επγγελματικα και προσωπικα αν με καταλαβαινεις και παντα προσπαθω να ακουω γνωμες γιατι ετσι αποκτας εμπειριες και μπορεις να εξυπηρετησεις καλυτερα τον οποιοδηποτε.κοιτα πριν ειπα για 5-6 εταιριες.αυτες θεωρω ασφαλεις και επαρκεις1.michelin-bf goodrich 2 BRIDGESTONE 3 YOKOHAMA 4 MAXXIS 5 COORER 6 COODYEAR νομιζω οτι σε αυτες τισ εταιριες μπορεις να <παιξεις> και με τιμες και με τυπους ελαστικων απο 70/30 δρομου εως 80/20 εκτος
 
Back
Top