Δοκιμές διάτρησης

@ΝίκοςΠ
Τα πρασίνια θέλουν 1,5" διάτρηση σε τζελ για σίγουρη καταβολή.
Έτσι λένε οι Αμερικάνοι.
Αυτό μεταφράζεται σε 5,2mm σε βιβλίο.

Δηλαδή άλλαξες γνώμη για τους κώνους;
Κάποιος σε βάζει να μου τρως μηνύματα αλλά δεν θα πέσω στην παγίδα :)
 
Μάλλον είμαι από τους λίγους, ελάχιστους, εδώ μέσα που δεν έχω ποτέ τουφεκίσει ντενεκέ !!! Ούτε τηλεφωνικούς καταλόγους ή βιβλία - περιοδικά. Γιατί ποτέ δεν με απασχόλησε η διάτρηση. (Ίσως και λόγω του τόπου και των θηραμάτων που κυνηγώ...)
Προ καιρού, κάμποσες σελίδες πίσω, κάποιος είχε πει ότι θα έκανε δοκιμή με το παλιό RIO PICHON αλλά τελικά δεν είδα κάτι, ίσως δεν βρήκε την ευκαιρία.
Θα αναφέρω εγώ μια περίπτωση, να μου πείτε την άποψη σας. Πριν 15-16 χρόνια είχα τουφεκίσει λαγό, πηγαίνοντας για φάσσες, με το RIO PICHON το παλιό το φημισμένο, Νο.6 με την Moss.9200 και τσοκ Briley INVx2 - LM, πραγματικά 6 δέκατα (18,6-18). Κοντινή τουφεκιά τραβέρσα γύρω στα 18-20 μέτρα, στα δεξιά πλευρά. Φυσικά έπεσε ξερός, πιο ακαριαίο σκότωμα δεν έχω ξαναδεί ... Όταν τον έγδαρα βρήκα σχεδόν όλα τα σκάγια κάτω από το δέρμα της άλλης του πλευράς.


Θεωρείται κανονική αυτή η διάτρηση ??? Για αυτή την απόσταση, και 6αρια σκάγια ?? Και ειδικά με το συγκεκριμένο φυσίγγι ??? Ο καιρός ήταν ζεστός, αρχές Οκτώβρη, και ο λαγός πολύ μεγάλος, ο μεγαλύτερος που έχω δει.
Έπαιξε ρόλο το μήκος της κάννης ??? Είναι 61 cm, αν ήταν 71 μπορεί να είχαν βγει τα σκάγια από την άλλη ???

Μία χαρά φυσιολογικό είναι.... Είχε και καλα σκληρά σκάγια 5% αντιμονιο και ταχύτητες

Πιθανός να ξετρυπησαν σκάγια που δεν βρήκαν κόκκαλο
 
@ΝίκοςΠ
Τα πρασίνια θέλουν 1,5" διάτρηση σε τζελ για σίγουρη καταβολή.
Έτσι λένε οι Αμερικάνοι.
Αυτό μεταφράζεται σε 5,2mm σε βιβλίο.


Κάποιος σε βάζει να μου τρως μηνύματα αλλά δεν θα πέσω στην παγίδα :)

Ευχαριστω Βασιλη μου !!!
Οσον αφορα το μηκος της καννης....στο βλητικο κομματι δεν εχει καμια διαφορα....αλλα στις ταχυτητες
παντα η μακρυτερη βγαζει μεγαλυτερες.....Αυτο το λεει ο ταχογραφος οχι εγω φιλε !!!
 
Αν είναι στενός αυλός κάτω από 18,4 με τα περισσότερα φυσίγγια μία κάνη 76αρα θα βγάζει μικρότερη ταχύτητα από μία 65αρα. Με αυλό 18,5 και πάνω όσο μακρύτερη τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες.
 
Αν είναι στενός αυλός κάτω από 18,4 με τα περισσότερα φυσίγγια μία κάνη 76αρα θα βγάζει μικρότερη ταχύτητα από μία 65αρα. Με αυλό 18,5 και πάνω όσο μακρύτερη τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες.
Αυτό πώς ερμηνεύεται? Βάσει τριβής στο επιπλέον μήκος και επιπλέον παραμορφώσεων? Διάφορα στις μενουσες ταχύτητες θα υπάρχει?
 
Οσον αφορα το μηκος της καννης....στο βλητικο κομματι δεν εχει καμια διαφορα....αλλα στις ταχυτητες
παντα η μακρυτερη βγαζει μεγαλυτερες.....Αυτο το λεει ο ταχογραφος οχι εγω φιλε !!!
Συμφωνώ ... εξάλλου έχουν γίνει πολλά πειράματα.
Προσέχουμε όμως γιατί η μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου από μόνη της δεν λέει "την αλήθεια".
Πρέπει να συνδιαστεί και με μικρές παραμορφώσεις για να είναι εκμεταλεύσιμη.

1. Αν 2 φυσίγγια βγάζουν την ίδια αρχική και το ένα λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια, αυτό έχει το πλεονέκτημα σε διάτρηση.
2. Αν ένα φυσίγγι βγάζει μικρότερη αρχική αλλά λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια από ένα άλλο, ανάλογα τις παραμορφώσεις, ίσως αυτό έχει το πλεονέκτημα σε διάτρηση.
Μπορεί δηλαδή να υπάρξει περίπτωση που ένα φυσίγγι με μεγαλύτερη ταχ. στομίου να έχει μικρότερη διάτρηση !!!

Η διάτρηση εξαρτάται από την ταχύτητα ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ, τον όγκο του σφαιριδίου, την σκληρότητα του υλικού και την μάζα του.
Από τίποτα άλλο.
Άρα η αρχική ουσιαστικά δεν "παίζει", μόνο η μένουσα παίζει ρόλο.

Τα ξέρεις εσύ ... γενικά γράφω ...
Καλημέρα σε όλους ...
 
Αν είναι στενός αυλός κάτω από 18,4 με τα περισσότερα φυσίγγια μία κάνη 76αρα θα βγάζει μικρότερη ταχύτητα από μία 65αρα. Με αυλό 18,5 και πάνω όσο μακρύτερη τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες.
Πιθανό και αυτό ... κάτι έχεις δει εσύ ... :)

Αυτό πώς ερμηνεύεται? Βάσει τριβής στο επιπλέον μήκος και επιπλέον παραμορφώσεων? Διάφορα στις μενουσες ταχύτητες θα υπάρχει?
Τριβή ...
 
Πάντως διαφορές στην αρχική 20-30m/s αν βγάζουν τα ίδια σκάγια σε παραμορφώσεις σχεδόν μηδενική διαφορά έχουν στην διάτρηση.
Οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε ...

Αν κατέβεις ένα νούμερο ίσως δεν έχουν σημασία και διαφορές 60-70+m/s, σε σχέση με το ένα νούμερο μικρότερα.
 
Πάντως διαφορές στην αρχική 20-30m/s αν βγάζουν τα ίδια σκάγια σε παραμορφώσεις σχεδόν μηδενική διαφορά έχουν στην διάτρηση.
Οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθούμε ...

Αν κατέβεις ένα νούμερο ίσως δεν έχουν σημασία και διαφορές 60-70+m/s, σε σχέση με το ένα νούμερο μικρότερα.
Μάλιστα! Γι αυτό δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά σε προσκοπευση με "αργά" semi magnum #6, σε σχέση με "γρήγορα" τσιχλοφυσιγγα #8-9!
 
@36m
#4, 400m/s, διάτρηση 49mm.
#3, 340m/s, διάτρηση 49mm.
Μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι με πολλά γκάζια στα ψιλά είναι σαν να έχουμε 1-2 νούμερα πιο χοντρά σκάγια συν το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου πλήθους στην ίδια γόμωση???!
 
Περί μήκους κάνης... Έχω κάνει συγκριτικό τεστ σε 3 καννες με ονομαστική εσωτερική διάμετρο ίδια (αυλός 18.4) με το ίδιο mobile στις ίδιες συνθήκες κ με ίδιο (όσο γίνεται για αγοραστό) φυσίγγι. Κάννες montefeltro 3" σε μήκη 51,61,71. Σαφώς υπολογίσιμη διάφορα στη διασπορά!!! Δυστυχώς δεν έχω τις φωτό(σε παλιό κινητό)!
Η 51 με την 71 είχαν σχεδόν 2 * διάφορα!!!! Κάπου στη μέση κ πιο κοντά στην 71 η 61! Προφανώς η δύναμη της έκρηξης αερίων στα μικρότερα μήκη ανοίγει τη διασπορά!
 
Last edited:
Συμφωνώ ... εξάλλου έχουν γίνει πολλά πειράματα.
Προσέχουμε όμως γιατί η μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου από μόνη της δεν λέει "την αλήθεια".
Πρέπει να συνδιαστεί και με μικρές παραμορφώσεις για να είναι εκμεταλεύσιμη.

1. Αν 2 φυσίγγια βγάζουν την ίδια αρχική και το ένα λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια, αυτό έχει το πλεονέκτημα σε διάτρηση.
2. Αν ένα φυσίγγι βγάζει μικρότερη αρχική αλλά λιγότερο παραμορφωμένα σκάγια από ένα άλλο, ανάλογα τις παραμορφώσεις, ίσως αυτό έχει το πλεονέκτημα σε διάτρηση.
Μπορεί δηλαδή να υπάρξει περίπτωση που ένα φυσίγγι με μεγαλύτερη ταχ. στομίου να έχει μικρότερη διάτρηση !!!

Η διάτρηση εξαρτάται από την ταχύτητα ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΡΟΥΣΗ, τον όγκο του σφαιριδίου, την σκληρότητα του υλικού και την μάζα του.
Από τίποτα άλλο.
Άρα η αρχική ουσιαστικά δεν "παίζει", μόνο η μένουσα παίζει ρόλο.

Τα ξέρεις εσύ ... γενικά γράφω ...
Καλημέρα σε όλους ...

Τα γνωριζω ολα αυτα βρε Βασιλη μου !!! Ειμαι ενας απο αυτους που δινει ιδιαιτερη σημασια στην ποιοτητα
σκαγιων και στην λιγοτερο δυνατη παραμορφωση τους !!!
Αλλωστε το βλεπεις και στις δοκιμες μου .
 
Back
Top