Δοκιμές διάτρησης






Η δοκιμές έγιναν στα 1100 υψόμετρο με χιονόπτωση το ίντερνετ ελεγε -1⁰ στα 36.5 μετρα 3τσοκ όπλο stonecoat 391 18.5 αυλό 66cm κάννη δεν έριξα όλα 4ρια γιατί το ιμπεριαλ 4 το βρήκα μετά και το ρεμινκτον ήταν μαγκνουμ όλα τα φυσίγγια ήταν 1¼ δεκαετίας 70-80ς
Από τα νούμερα που βλέπεις υπολόγισε 1 νούμερο κάτω σε ιταλικά.

Το φυσίγγι παίζει τον κρίσιμο ρόλο ...
Οι διαφορές στα όπλα είναι πολύ δυσδιάκριτες για εμένα ... για άλλους μπορεί να είναι οφθαλμοφανείς.
 
Από τα νούμερα που βλέπεις υπολόγισε 1 νούμερο κάτω σε ιταλικά.

Το φυσίγγι παίζει τον κρίσιμο ρόλο ...
Οι διαφορές στα όπλα είναι πολύ δυσδιάκριτες για εμένα ... για άλλους μπορεί να είναι οφθαλμοφανείς.
Τι μας νοιάζει εμάς ο Ιταλός 😅😅😅 εδω εριξα ιστορία🤣😂🤣
Ρε φίλε με του φίλου την 71cm με το δικό μου 66 είχε διαφορά αλλά θα το ξανά τσεκάρω..
 
τι διαφορά Νίκο ;
Πέρσι που εριχνα
τι διαφορά Νίκο ;




Πέρσι που έριξα με το δικό μου στο βουνό και μετά από έναν μήνα στον κάμπο με του φίλου τρύπησε με το ίδιο φυσίγγι αλλά υπήρχαν 3 διάφορες
Υψόμετρο θερμοκρασία 71cm όπλο αντί 66cm
Θα ξανά ρίξω την ίδια ώρα με τα ίδια οπλα φυσίγγια για σιγουριά.
 
Τι μας νοιάζει εμάς ο Ιταλός 😅😅😅 εδω εριξα ιστορία🤣😂🤣
H μοναδική συμβουλή που μούδωσε ο Ιταλός καθηγητής μου (σπούδασα εκεί ) ήταν
'' Ποτέ να μήν τα δείχνεις όλα του άλλου .Να κρατάς κάτι πίσω ...''
Αυτή είναι πιστεύω η νοοτροπία σε πολύ κόσμο .
 
Οσον αφορα το μηκος της καννης....στο βλητικο κομματι δεν εχει καμια διαφορα....αλλα στις ταχυτητες
παντα η μακρυτερη βγαζει μεγαλυτερες.....Αυτο το λεει ο ταχογραφος οχι εγω φιλε !!!
Συμφωνώ ... εξάλλου έχουν γίνει πολλά πειράματα.
Προσέχουμε όμως γιατί η μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου από μόνη της δεν λέει "την αλήθεια".
Εμείς (μερικοί) πάντως, θα πηγαίνουμε στα παπιά, με σιδεριάδες 76 cm κάνες και στάνταρ φουλ τσοκ. .big smile.
 

Attachments

  • 20230127_162347.jpg
    20230127_162347.jpg
    385,8 KB · Προβολές: 32
Αν είναι στενός αυλός κάτω από 18,4 με τα περισσότερα φυσίγγια μία κάνη 76αρα θα βγάζει μικρότερη ταχύτητα από μία 65αρα. Με αυλό 18,5 και πάνω όσο μακρύτερη τόσο μεγαλύτερες ταχύτητες, αλλά οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες.
Εγώ Λευτέρη δεν έχω δει να μειώνεται ποτέ η ταχύτητα σε σχέση το μήκος της κάννης με τον στενό αυλό! Απεναντίας θα έλεγα ότι όσο στενότερος τόσο πιο πολλά γκάζια μου έχει δώσει. Αυτό μέχρι 76εκ.
 
Συμφωνώ ... εξάλλου έχουν γίνει πολλά πειράματα.
Προσέχουμε όμως γιατί η μεγαλύτερη ταχύτητα στομίου από μόνη της δεν λέει "την αλήθεια".
Εμείς (μερικοί) πάντως, θα πηγαίνουμε στα παπιά, με σιδεριάδες 76 cm κάνες και στάνταρ φουλ τσοκ. .big smile.
Βάρα κανένα χαρτί και κάνα τενεκέ να δούμε τι κάνει ...
 
Βάρα κανένα χαρτί να δούμε τι κάνει ...
Θα βαρέσω Βασίλη. Μόλις λήξει το υδρόβιο. Είχα γράψει και παλιότερα, θέλω να τα ρίξω και τα 3 στο χαρτί. Benelli 121 sl80, με 71 εκ. στάνταρντ φουλ, την Auto 5 με 76 εκ στάνταρντ φουλ και την 1187 .ε 71 εκ φουλ. Από περιέργεια και μόνο. Τα υπόλοιπα που λέμε..., είναι για πλάκα και χαβαλέ.
 
Εγώ Λευτέρη δεν έχω δει να μειώνεται ποτέ η ταχύτητα σε σχέση το μήκος της κάννης με τον στενό αυλό! Απεναντίας θα έλεγα ότι όσο στενότερος τόσο πιο πολλά γκάζια μου έχει δώσει. Αυτό μέχρι 76εκ.
Μετρησες ταχύτητες ίδια μέρα, ίδια φυσιγγια με ίδιο όπλο με δύο κάνες με ίδιες θαλάμες, με μόνη διαφορά το μήκος κάνης ;
 
H μοναδική συμβουλή που μούδωσε ο Ιταλός καθηγητής μου (σπούδασα εκεί ) ήταν
'' Ποτέ να μήν τα δείχνεις όλα του άλλου .Να κρατάς κάτι πίσω ...''
Αυτή είναι πιστεύω η νοοτροπία σε πολύ κόσμο .

Πιστευω οτι ειναι λαθος ο καθηγητης....
Και απορια μου ειναι....το ιδιο εκανε και με τους μαθητες του ??
 
Μετρησες ταχύτητες ίδια μέρα, ίδια φυσιγγια με ίδιο όπλο με δύο κάνες με ίδιες θαλάμες, με μόνη διαφορά το μήκος κάνης ;
Ναι Λευτέρη. Και πάντα όταν χρησιμοποιώ αυτό το τουφέκι μου βγάζει μεγαλύτερες αρχικές.
 
Back
Top