Δοκιμές διάτρησης

Με ένα νίτρο 6αρι στα 40 μέτρα πόσες κολοτουμπες θα κάνει ο λαγός?
Με νίτρο μπορεί να πέσει αλλά πάλι σε αυτά τα μέτρα γιατί να βάλεις 6αρι..
Αν πάω με Σκεπτικό ότι θα ρίξω στα 50 θα βαλω τα ντορτια μου να είμαι Σίγουρος
Εγώ πάντως με αυτό το σκεπτικό πάω😂😂
 
Η κρεβατοκάμαρα πόσο πάει σκέτη;
Για να βγάλουμε την τιμή του όπλου
Κανα 500αρικο.Βαλε πανωσεντονα -κατωσεντονα,σετ με μαξιλαροθήκες+πάπλωμα,πήγαμε στα 900 για πλάκα...Όπως το λέει η αγγελία 1(ένα)650(650αρι) και 100 επειδή είναι πένα...
 
Ένα 1200αρι πάντως τα αξίζει γιατί είναι εντελώς καινούργιο το όπλο και αν συγκρίνεις τι παίρνεις με αυτά τα λεφτά σε καινούργιο αυτογεμές είναι ποιοτικά πολύ μπροστά!!!
beer
Είπαμε όπλο που έχει ρίξει 1 φυσίγγι χάνει 50%.
Σαν τις βάρκες ένα πράμα ...

Δεν κατάλαβα δηλαδή ... ο άλλος τα παίρνει και τα πουλάει σαν στραγάλια για να βρει το καλό και εμείς πρέπει να παίρνουμε τα μεταχειρισμένα φλέσουρα μειωμένης βλητικής απόδοσης, αυτομάτου οπλίσεως και μη πυροδοτήσεως ? 😁
 
Μάλλον είμαι από τους λίγους, ελάχιστους, εδώ μέσα που δεν έχω ποτέ τουφεκίσει ντενεκέ !!! Ούτε τηλεφωνικούς καταλόγους ή βιβλία - περιοδικά. Γιατί ποτέ δεν με απασχόλησε η διάτρηση. (Ίσως και λόγω του τόπου και των θηραμάτων που κυνηγώ...)
Προ καιρού, κάμποσες σελίδες πίσω, κάποιος είχε πει ότι θα έκανε δοκιμή με το παλιό RIO PICHON αλλά τελικά δεν είδα κάτι, ίσως δεν βρήκε την ευκαιρία.
Θα αναφέρω εγώ μια περίπτωση, να μου πείτε την άποψη σας. Πριν 15-16 χρόνια είχα τουφεκίσει λαγό, πηγαίνοντας για φάσσες, με το RIO PICHON το παλιό το φημισμένο, Νο.6 με την Moss.9200 και τσοκ Briley INVx2 - LM, πραγματικά 6 δέκατα (18,6-18). Κοντινή τουφεκιά τραβέρσα γύρω στα 18-20 μέτρα, στα δεξιά πλευρά. Φυσικά έπεσε ξερός, πιο ακαριαίο σκότωμα δεν έχω ξαναδεί ... Όταν τον έγδαρα βρήκα σχεδόν όλα τα σκάγια κάτω από το δέρμα της άλλης του πλευράς.
Θεωρείται κανονική αυτή η διάτρηση ??? Για αυτή την απόσταση, και 6αρια σκάγια ??? Και ειδικά με το συγκεκριμένο φυσίγγι ??? Ο καιρός ήταν ζεστός, αρχές Οκτώβρη, και ο λαγός πολύ μεγάλος, ο μεγαλύτερος που έχω δει.
Έπαιξε ρόλο το μήκος της κάννης ??? Είναι 61 cm, αν ήταν 71 μπορεί να είχαν βγει τα σκάγια από την άλλη ???
 
Μάλλον είμαι από τους λίγους, ελάχιστους, εδώ μέσα που δεν έχω ποτέ τουφεκίσει ντενεκέ !!! Ούτε τηλεφωνικούς καταλόγους ή βιβλία - περιοδικά. Γιατί ποτέ δεν με απασχόλησε η διάτρηση. (Ίσως και λόγω του τόπου και των θηραμάτων που κυνηγώ...)
Προ καιρού, κάμποσες σελίδες πίσω, κάποιος είχε πει ότι θα έκανε δοκιμή με το παλιό RIO PICHON αλλά τελικά δεν είδα κάτι, ίσως δεν βρήκε την ευκαιρία.
Θα αναφέρω εγώ μια περίπτωση, να μου πείτε την άποψη σας. Πριν 15-16 χρόνια είχα τουφεκίσει λαγό, πηγαίνοντας για φάσσες, με το RIO PICHON το παλιό το φημισμένο, Νο.6 με την Moss.9200 και τσοκ Briley INVx2 - LM, πραγματικά 6 δέκατα (18,6-18). Κοντινή τουφεκιά τραβέρσα γύρω στα 18-20 μέτρα, στα δεξιά πλευρά. Φυσικά έπεσε ξερός, πιο ακαριαίο σκότωμα δεν έχω ξαναδεί ... Όταν τον έγδαρα βρήκα σχεδόν όλα τα σκάγια κάτω από το δέρμα της άλλης του πλευράς.
Θεωρείται κανονική αυτή η διάτρηση ??? Για αυτή την απόσταση, και 6αρια σκάγια ??? Και ειδικά με το συγκεκριμένο φυσίγγι ??? Ο καιρός ήταν ζεστός, αρχές Οκτώβρη, και ο λαγός πολύ μεγάλος, ο μεγαλύτερος που έχω δει.
Έπαιξε ρόλο το μήκος της κάννης ??? Είναι 61 cm, αν ήταν 71 μπορεί να είχαν βγει τα σκάγια από την άλλη ???

Στελιο μου μεχρι τα 20 μετρα ΟΛΑ τα νουμερα σκαγιων εχουν απιστευτη δυναμη φιλε !!!
Δεν ξερω εαν ειχαν βγει τα σκαγια απο την αλλη μερια με την 71....αλλα σου λεω οτι 61 με 71 εχουν
10μ/δ διαφορα ταχυτητας....με μεγαλυτερη ταχυτητα της 71.
 
Όταν τον έγδαρα βρήκα σχεδόν όλα τα σκάγια κάτω από το δέρμα της άλλης του πλευράς.
Θεωρείται κανονική αυτή η διάτρηση ??? Για αυτή την απόσταση, και 6αρια σκάγια ??? Και ειδικά με το συγκεκριμένο φυσίγγι ??? Ο καιρός ήταν ζεστός, αρχές Οκτώβρη, και ο λαγός πολύ μεγάλος, ο μεγαλύτερος που έχω δει.
Έπαιξε ρόλο το μήκος της κάννης ??? Είναι 61 cm, αν ήταν 71 μπορεί να είχαν βγει τα σκάγια από την άλλη ???
Το μήκος δεν παίζει ρόλο.
Το δέρμα με τις τρίχες ή τα φτερά είναι πολύ σημαντικό εμπόδιο για το σκάγι.
Καταναλώνεται μεγάλη ενέργεια για να τρυπήσει.
Ουσιαστικά πιέζεται ελαστικά μέχρι να τρυπήσει και μετά η δουλειά των σκαγιών αναλίσκεται σε κόκκαλα, κρέας και εντόσθια.
Προφανώς τα βρήκαν δύσκολα με το δεύτερο ξετρύπημα του δέρματος.
Θα έλεγα ότι έπρεπε να ξετρυπήσουν αρκετά (όσα δεν βρήκαν κόκκαλο) αλλά δεν μου φαίνεται περίεργο και αυτό που λες ...
 
Back
Top