Δοκιμές διάτρησης

Μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι με πολλά γκάζια στα ψιλά είναι σαν να έχουμε 1-2 νούμερα πιο χοντρά σκάγια συν το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου πλήθους στην ίδια γόμωση???!
Όχι πολλά γκάζια στα ψιλά δεν κερδίζεις τίποτα,ένα ισορροπημένο setup με Νο9 στα 390m/s-400 κατά την γνώμη μου είναι εντάξει στις περισσότερες χειμερινές μεταβολές θερμοκρασίας. Για παραπάνω ταχύτητες πρέπει να βρεις σκάγια που να τις υποστηρίζουν.
 
Μάλιστα! Γι αυτό δεν έβλεπα μεγάλη διαφορά σε προσκοπευση με "αργά" semi magnum #6, σε σχέση με "γρήγορα" τσιχλοφυσιγγα #8-9!
Διόρθωση (αισθητή) στην προσκόπευση (με σωστό φυσίγγι) μπορεί να χρειάζεται μόνο σε μακρινές αποστάσεις με ψιλά.

Μπορούμε να καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι με πολλά γκάζια στα ψιλά είναι σαν να έχουμε 1-2 νούμερα πιο χοντρά σκάγια συν το πλεονέκτημα του μεγαλύτερου πλήθους στην ίδια γόμωση???!
όχι ... για εμένα είναι αδύνατο ...
Ψιλά σκάγια (χωρίς buffer) σημαίνει μεγαλύτερες παραμορφώσεις και μεγαλύτερη μείωση ταχύτητας κατά την κίνηση στον αέρα.
Μικρότερη μάζα επίσης ...
Αν βάλεις buffer, σκληρά σκάγια κτλ κτλ ... θα πετύχεις κάτι καλύτερο αλλά αίσθησή μου είναι ότι το 1 νούμερο είναι οριακό.
Ίσως κάνω και λάθος βλέποντας τρύπιο ντενεκέ με #9 του Νίκου στα 30m.
 
Διόρθωση (αισθητή) στην προσκόπευση (με σωστό φυσίγγι) μπορεί να χρειάζεται μόνο σε μακρινές αποστάσεις με ψιλά.


όχι ... για εμένα είναι αδύνατο ...
Ψιλά σκάγια (χωρίς buffer) σημαίνει μεγαλύτερες παραμορφώσεις και μεγαλύτερη μείωση ταχύτητας κατά την κίνηση στον αέρα.
Μικρότερη μάζα επίσης ...
Αν βάλεις buffer, σκληρά σκάγια κτλ κτλ ... θα πετύχεις κάτι καλύτερο αλλά αίσθησή μου είναι ότι το 1 νούμερο είναι οριακό.
Ίσως κάνω και λάθος βλέποντας τρύπιο ντενεκέ με #9 του Νίκου στα 30m.
1. Σωστή παρατήρηση, στην αισθητή προσκοπευση αναφέρομαι!
2. Έχοντας στην άκρη του μυαλού μου τα Remington nitro magnum και τα federal prairie storm (κυρίως το 2ο) αναρωτιέμαι αν θα ευσταθουσε κάτι τέτοιο.
3. Τέλος, τα ατσάλινα μέχρι στιγμής για να δουλέψουν καλά, τα φορτώνουν φουλ γκάζι. Βέβαια δεν παραμορφώνονται, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
4. Με λίγα λόγια από ένα σημείο και μετά, ΧΆΟΣ!!!!
 
Όχι πολλά γκάζια στα ψιλά δεν κερδίζεις τίποτα,ένα ισορροπημένο setup με Νο9 στα 390m/s-400 κατά την γνώμη μου είναι εντάξει στις περισσότερες χειμερινές μεταβολές θερμοκρασίας. Για παραπάνω ταχύτητες πρέπει να βρεις σκάγια που να τις υποστηρίζουν.
Συμφωνώ, και εγώ τέτοιες ταχύτητες προτιμώ σε αυτό το νούμερο σκαγιων. Απλά, παλαιότερα απέφυγα τα αργά φυσίγγια σε πιο βαριές γομωσεις και χοντρά σκάγια, γιατί φοβόμουν μην μενω πίσω
 
Περί μήκους κάνης... Έχω κάνει συγκριτικό τεστ σε 3 καννες με ονομαστική εσωτερική διάμετρο ίδια (αυλός 18.4) με το ίδιο mobile στις ίδιες συνθήκες κ με ίδιο (όσο γίνεται για αγοραστό) φυσίγγι. Κάννες montefeltro 3" σε μήκη 51,61,71. Σαφώς υπολογίσιμη διάφορα στη διασπορά!!! Δυστυχώς δεν έχω τις φωτό(σε παλιό κινητό)!
Η 51 με την 71 είχαν σχεδόν 2 * διάφορα!!!! Κάπου στη μέση κ πιο κοντά στην 71 η 61! Προφανώς η δύναμη της έκρηξης αερίων στα μικρότερα μήκη ανοίγει τη διασπορά!
Δημήτρη ταχύτητες μέτρησες ;
 
Εν τάχει..Ξεκινάω το πρωί ,γεμίζω κάποια 5αρια.Βρεχει.Μετραω αποστάσεις 30-40 και τη θέση του ταχογραφου.Κοβει η βροχή.Ερχεται φίλη ποιμήν και μου ζητάει ευγενικά να μην πυροβολήσω κλπ ..Όλα καλά.Αλλαγη τόπου,άντε ξανά -μανα μέτρημα με την κορδέλα...Ο ήλιος λαμπάδα όποτε τον ταχυ δεν τον έστησα καθόλου..Έκανα 4 βολές στα 40.Ολες τρύπησαν,αλλά δεν ήμουν κέντρο.Βαζω την καλύτερη με mb36 στα 40γρ..№5 **IMG_20230127_111931.jpgIMG_20230127_105151.jpg
 
Συμφωνώ, και εγώ τέτοιες ταχύτητες προτιμώ σε αυτό το νούμερο σκαγιων. Απλά, παλαιότερα απέφυγα τα αργά φυσίγγια σε πιο βαριές γομωσεις και χοντρά σκάγια, γιατί φοβόμουν μην μενω πίσω
Στην πράξη έχω δει ότι με μια γόμωση 34-35gr με ταχύτητες της τάξης 420m/s και σκάγια 5,6,7 σε ανοικτά καρτερια κάνης καλή δουλειά.Χωρις να ξεφεύγεις σε πιέσεις,πχ αναζητώντας το γρήγορο 38αρι η 40αρι με προοδευτικές πυρίτιδες.
 





Η δοκιμές έγιναν στα 1100 υψόμετρο με χιονόπτωση το ίντερνετ ελεγε -1⁰ στα 36.5 μετρα 3τσοκ όπλο stonecoat 391 18.5 αυλό 66cm κάννη δεν έριξα όλα 4ρια γιατί το ιμπεριαλ 4 το βρήκα μετά και το ρεμινκτον ήταν μαγκνουμ όλα τα φυσίγγια ήταν 1¼ δεκαετίας 70-80ς
 
Αποστάσεις πρώτου και δεύτερου τενεκέ ?

Είσαι αστέρι ...
Εχω γραψει φίλε στα 36.5 μετρα όλα και δεν πήγα 40μ γιατί είχα βάλει σημάδια στα 15μετρα 30μ 36.5 μετρα που δοκιμάζω τα χαρτιά.. και δεν είχα μέτρο μαζί μου έγινα μούσκεμα δεν έβλεπε έριχνε πυκνό χιόνι ήταν σκληρές βλητικες δοκιμές... όλοι με πέτρα πάνω τους με το ιμπεριαλ να τρυπάει λιγότερο αλλά να κάνει γουβα στον ντενεκε.
 
Back
Top