Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

Αυτός που προκαλεί ατύχημα σίγουρα θα έχει τρεξίματα αλλά καθαρά επειδή προκάλεσε ατύχημα κι όχι επειδή δεν έχει ΔΕΣΚ.
Αν γίνει ατύχημα το δικαστήριο θα κρίνει ποιος έχει την ευθύνη και σίγουρα ο υπεύθυνος του χώρου και ο προκαλων το ατύχημα θα βρεθουν στο εδώλιο κατηγορουμένου με αυτόφωρη διαδικασία .Τώρα το αν αθωωθεί ο υπεύθυνος του χώρου έχει να κάνει με τα μέτρα. ασφαλείας που έχει λάβει για να αποφευχθει τυχόν ατύχημα .σίγουρα θα μπει σε περιπέτεια. Καμία σχέση όμως δεν έχει αυτό με το αν ο προκαλων το ατύχημα έχει η δεν έχει δελτίο σκοπευτή οι ίδιες ευθύνες θα του αποδοθούν.τοσο σε αυτόν όσο και στον υπεύθυνο του χώρου.
 
Χθες που ήμουν Σχιστο μου είπαν ότι την επόμενη φορά δεν θα μπορέσω να ρίξω χωρίς σκοπευτική ταυτότητα. Ειμασταν 3 άτομα παρέα ..όπου κανένας μας δεν έχει ΚΑΙ ΟΥΤΕ θα βγάλει. Δεν θα μου λείψουν €80 αλλά το θεωρώ κοροϊδία...δεν θέλω να γίνω αθλητής...να ξεκαυλωνω τους νεκρούς μήνες θέλω... δυστυχώς έχασαν 3 άτομα... μπορεί να μην λέει κάτι ...αλλά δεν πιστεύω από τους ερασιτέχνες ούτε το 10% δεν θα βγάλει άδεια ...άσε να κλαίνε , ειδικά του Ασπροπύργου που έχει ελάχιστο κόσμο
 
Δεν νομίζω ότι μπορεί το κάθε σκοπευτήριο να κάνει ότι θέλει. Προφανώς είναι χειραγωγούμενα τα σκοπευτηρια από την ομοσπονδία. Μάλλον είναι και αυτό ένα παράδειγμα της κοινωνίας μας. Ενασχόληση για ευκατάστατους ή ασφαλιστική δικλειδα η θεώρηση σκοπευτικής αδείας;
Ελεύθερη οικονομία, ανάπτυξη, φιλελευθερισμός.....εκλογές...συνδικαλισμος....ομοσπονδίες.....συνομοσπονδίες.....τι ώρα είπαμε έχει power of love;
 
Το σκοπευτήριο έχει κάθε δικαίωμα να σου απαγορέψει την είσοδο για προπόνηση είτε επειδή δεν έχεις δελτίο σκοπευτή, είτε επειδή δεν τους αρέσει η φάτσα μας.
- Το δελτίο σκοπευτή της ΣΚΟΕ δεν είναι σε καμία περίπτωση δελτίο οπλοκατοχής ή οπλοχρησίας ή οπλοφορίας ή μας καλύπτει ασφαλιστικά σε περίπτωση ατυχήματος. Είναι ένα δελτίο αν θέλει κάποιος να μετράνε οι βαθμολογίες του επίσημα και αν θέλει να δίνει μονάδες στον σύλλογο που ανήκει.
- Αν πάρουμε κατά γράμμα την ΚΥΑ τα σκοπευτήρια πήλινου στόχου είναι εκτεθειμένα γιατί κανένας από του σκοπευτές που έχουν δελτίο σκοπευτή δεν έχουν άδεια οπλοφορίας για εξάσκηση στη σκοποβολή, άρα έτσι κι αλλιώς παρανομούν απλά κανείς δεν ασχολείται, εκτός από την ΣΚΟΕ προφανώς.
Η ΔΕΣΚ ειναι αθλητικη καρτα οπως κ ειναι κ απο αλλα αθλημα μαζι με αυτην βγανει κ αρτα υγεια αθλητη η οποια θεωρειτε καθε χρονο ,
με αυτες εισαι εγεγραμενος στις αθλητικες καταστασει τις ομοσπονδειας κ στις γενικες καταστασεις κ στα αρχεια στην ομοσπονδεια αθλητησμου για να μπορεις να συμετασχεις ,κ οτι εισαι ικανος να συμετασχεις σε αθλιτικες διοργανωσεις.
Οσο για τα οπλα δηλωνονται σκοπευτικης χρησεις ειτε στα σωματια ειτες στον αθλητη
 
Η ΔΕΣΚ ειναι αθλητικη καρτα οπως κ ειναι κ απο αλλα αθλημα μαζι με αυτην βγανει κ αρτα υγεια αθλητη η οποια θεωρειτε καθε χρονο ,
με αυτες εισαι εγεγραμενος στις αθλητικες καταστασει τις ομοσπονδειας κ στις γενικες καταστασεις κ στα αρχεια στην ομοσπονδεια αθλητησμου για να μπορεις να συμετασχεις ,κ οτι εισαι ικανος να συμετασχεις σε αθλιτικες διοργανωσεις.
Οσο για τα οπλα δηλωνονται σκοπευτικης χρησεις ειτε στα σωματια ειτες στον αθλητη
Εγώ δεν θυμάμαι να μου είχε ζητήσει κανείς να δηλώσω το όπλο μου για σκοπευτική χρήση όταν ανανέωνα το δελτίο μου κάθε χρόνο. Γιατί πολύ απλά τα κυνηγετικά όπλα δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Αθλητικές διοργανώσεις ναι συμφωνώ, προπονήσεις όμως;
 
Εγώ δεν θυμάμαι να μου είχε ζητήσει κανείς να δηλώσω το όπλο μου για σκοπευτική χρήση όταν ανανέωνα το δελτίο μου κάθε χρόνο. Γιατί πολύ απλά τα κυνηγετικά όπλα δεν χρειάζεται να δηλωθούν. Αθλητικές διοργανώσεις ναι συμφωνώ, προπονήσεις όμως;
το οτι εβγαζαν αδεια για κυνηγετικο κ οχι σκοπευτικου εχει να κανει με αλλα, οταν εχω χρονο θα ψαξω τα φεκ κ θα σου πω
ο αθλητης χρειαζετε κ προπονησεις οποτε για να μπει σε οποιοδιποτες χωρο που βρησκετε να μπορει να μπει να κανει προποσησεις Π.Χ ειμαι εγω αθλητης απο Σ.Κ.Σ.Ιωαννινω κ σπουδαζω αθηνα για να κανω προπονησεις για να συμετασχο στο πανελινιο αν δεν εχω καρτα αθλητι πως θα με αφησουν να κανω προπονησεις στα σκοπευτηρια αλλων συλλογων στην Αθηνα
 
Όσον αφορά τα όπλα για σκοποβολή πήλινου στόχου (λειόκαννα) δεν χρειάζεται ιδιαίτερη άδεια ή δήλωση σκοπευτικής χρήσης, μας καλύπτει απόλυτα η "άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου" (ΑΚΚΟ). Και αυτό διότι, ο γνωστός νόμος καλώς ή κακώς ταυτίζει το κυνηγετικό με το λειόκαννο όπλο.
Τώρα σχετικά με την απαίτηση να έχεις Δελτίο Σκοπευτή σε ισχύ για να ρίχνεις σε σκοπευτήριο, το θέμα είχε ξανασυζητηθεί παλιότερα στο φόρουμ, και παραθέτω τις εξηγήσεις που μας είχε δώσει ο φίλος Κώστας (ksap), εκφράζοντας προφανώς την άποψη της ΣΚΟΕ ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Διαδικαστικά-για-χρήση-σκοπευτηρίου.289/page-7#post-179147
Προσωπικά με κάλυψε αυτή η απάντηση. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, αφού αυτός είναι ο νόμος, μας αρέσει δε μας αρέσει ... αφού τα σκοπευτήρια υπάγονται υποχρεωτικά στη Γ.Γ.Αθλητισμού (μέσω της ΣΚΟΕ) ... Δεν ξέρω σε άλλα αθλήματα αν μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να αθλείται (σε εγκαταστάσεις υπαγόμενες στη Γ.Γ.Α.) χωρίς να είναι γραμμένος σε κάποιο αθλητικό σύλλογο/σωματείο ;;;;;
Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι ισχύει στα σκοπευτήρια στο εξωτερικό, αν μπορεί να πηγαίνει να ρίχνει ο οποιοσδήποτε (έστω κυνηγός) ή πρέπει να είναι μέλος κάποιου σχετικού συλλόγου (shooting club) ;;; Αν γνωρίζει κάποιος, που έχει ανάλογη εμπειρία από κάποια άλλη χώρα, ας μας πει ... Π.χ ο φίλος Κώστας @konstantinos που ζει στην Αμερική, και που ξέρουμε ότι πηγαίνει σε σκοπευτήριο ας μας πως γίνεται εκεί ... αν και η Αμερική είναι ειδική περίπτωση ... περισσότερο θα ήθελα να μάθω τι ισχύει στις ευρωπαϊκές χώρες ...
 
Όπως διαβάζω τα παραπάνω νομίζω πως ξεχνάμε ένα πράγμα, μπορούμε να πάμε στο βουνό να κυνηγήσουμε χωρίς άδεια κυνηγιού; Φυσικά και όχι. Το ίδιο ισχύει και για το σκοπευτήριο. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι και έτσι το αντιλαμβάνεται και η αστυνομία, εξ ου και τα θέματα που έχουν προκύψει.
 
Όσον αφορά τα όπλα για σκοποβολή πήλινου στόχου (λειόκαννα) δεν χρειάζεται ιδιαίτερη άδεια ή δήλωση σκοπευτικής χρήσης, μας καλύπτει απόλυτα η "άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου" (ΑΚΚΟ). Και αυτό διότι, ο γνωστός νόμος καλώς ή κακώς ταυτίζει το κυνηγετικό με το λειόκαννο όπλο.
Τώρα σχετικά με την απαίτηση να έχεις Δελτίο Σκοπευτή σε ισχύ για να ρίχνεις σε σκοπευτήριο, το θέμα είχε ξανασυζητηθεί παλιότερα στο φόρουμ, και παραθέτω τις εξηγήσεις που μας είχε δώσει ο φίλος Κώστας (ksap), εκφράζοντας προφανώς την άποψη της ΣΚΟΕ ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Διαδικαστικά-για-χρήση-σκοπευτηρίου.289/page-7#post-179147
Προσωπικά με κάλυψε αυτή η απάντηση. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, αφού αυτός είναι ο νόμος, μας αρέσει δε μας αρέσει ... αφού τα σκοπευτήρια υπάγονται υποχρεωτικά στη Γ.Γ.Αθλητισμού (μέσω της ΣΚΟΕ) ... Δεν ξέρω σε άλλα αθλήματα αν μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να αθλείται (σε εγκαταστάσεις υπαγόμενες στη Γ.Γ.Α.) χωρίς να είναι γραμμένος σε κάποιο αθλητικό σύλλογο/σωματείο ;;;;;
Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι ισχύει στα σκοπευτήρια στο εξωτερικό, αν μπορεί να πηγαίνει να ρίχνει ο οποιοσδήποτε (έστω κυνηγός) ή πρέπει να είναι μέλος κάποιου σχετικού συλλόγου (shooting club) ;;; Αν γνωρίζει κάποιος, που έχει ανάλογη εμπειρία από κάποια άλλη χώρα, ας μας πει ... Π.χ ο φίλος Κώστας @konstantinos που ζει στην Αμερική, και που ξέρουμε ότι πηγαίνει σε σκοπευτήριο ας μας πως γίνεται εκεί ... αν και η Αμερική είναι ειδική περίπτωση ... περισσότερο θα ήθελα να μάθω τι ισχύει στις ευρωπαϊκές χώρες ...
Στην Λετονια ισχυει μια αδεια (10 ευρο) το χρονο για προσβαση σε σκοπευτηριο.Ο κυνηγος ειναι χειριστης λειοκανου οπως ο σκοπευτης.Δεν διαχωριζει!
Το πιο ευχαριστο ομως ειναι οτι κατοχος 20 στρεμματων μπορει να στησει μηχανες και να περασει τον ελεγχο ασφαλειας,χωρις λαδωματα και καθυστερησεις.
Να το λειτουργει π.χ με τους φιλους του (οχι επαγγελματικα) αλλα δεν αναγνωριζεται κανενα αποτελεσμα αγωνα σε Λετονικο επιπεδο.
 
Επίσης, απ'ότι με ενημέρωσαν η ΣΚΟΕ έχει κάνει αιτήσεις και προτάσεις προς την ΚΣΕ για να μπει 1 παράβολο τύπου 10 € που θα καλύπτει τα διαχειριστικά έξοδα ώστε να βγαίνει και άδεια σκοπευτή μαζί με την άδεια κυνηγιού. Η ενημέρωσή μου λέει ότι η ΣΚΟΕ το έχει αρνηθεί αυτό 2 φορές. Την αιτιολογία δεν την ξέρω και μπορώ να σκεφτώ 1 πράγμα ως πιο πιθανό. Η παραπάνω πρόταση μάλιστα έδινε και την επιλογή στον κυνηγό να πληρώσει αυτό το παράβολο ή όχι.
 
Επίσης, απ'ότι με ενημέρωσαν η ΣΚΟΕ έχει κάνει αιτήσεις και προτάσεις προς την ΚΣΕ για να μπει 1 παράβολο τύπου 10 € που θα καλύπτει τα διαχειριστικά έξοδα ώστε να βγαίνει και άδεια σκοπευτή μαζί με την άδεια κυνηγιού. Η ενημέρωσή μου λέει ότι η ΣΚΟΕ το έχει αρνηθεί αυτό 2 φορές. Την αιτιολογία δεν την ξέρω και μπορώ να σκεφτώ 1 πράγμα ως πιο πιθανό. Η παραπάνω πρόταση μάλιστα έδινε και την επιλογή στον κυνηγό να πληρώσει αυτό το παράβολο ή όχι.
Πολύ σωστή άποψη απορώ γιατί δεν τελεσφόρησε θα ήταν πολύ τίμιο εγώ και 20 ευρώ στην άδεια προαιρετικά τα δίνω έξτρα για να έχω δικαίωμα εισόδου στα σκοπευτήρια έτσι ώστε να προπονούμαι τη νεκρα περίοδο ,και όσο για την διάκριση θα μπορούσαν τα σκοπευτήρια να έχουν συγκεκριμένες ημέρες μόνο για κυνηγούς ώστε να μην ενοχλούνται οι σκοπευτές.
 
Επίσης, απ'ότι με ενημέρωσαν η ΣΚΟΕ έχει κάνει αιτήσεις και προτάσεις προς την ΚΣΕ για να μπει 1 παράβολο τύπου 10 € που θα καλύπτει τα διαχειριστικά έξοδα ώστε να βγαίνει και άδεια σκοπευτή μαζί με την άδεια κυνηγιού. Η ενημέρωσή μου λέει ότι η ΣΚΟΕ το έχει αρνηθεί αυτό 2 φορές. Την αιτιολογία δεν την ξέρω και μπορώ να σκεφτώ 1 πράγμα ως πιο πιθανό. Η παραπάνω πρόταση μάλιστα έδινε και την επιλογή στον κυνηγό να πληρώσει αυτό το παράβολο ή όχι.
Μανο πιος εκανε αιτησεις κ πιος αρνηθηκε?μηπως εκανες καποιο ορθογραφικο?
 
Και κατι που ξεχασα να πω....
Στην Λετονια δεν υπαρχει σκοπευτηριο επαγγελματικο που να μην υπαρχει οτι ωρα και να πας δασκαλος σκοποβολης!
Οτι θες τον ρωτας,οτι θες σου δειχνει.Εκει πανε τα 10 ευρο που δινεις.Μην ξεχναμε οτι το σκοπευτηριο ειναι μικτο
γιατι το 90% των σκοπευτων-κυνηγων ερχονται μεσα με 308win και πανω.Εδω οτι εχει περαση φορολογειται,αφου
οσα και να ειναι τα λευτα για την εκδοση αδειας θα πανε σε μισθους αφαντων!
 
Νικόλα όπως τα γράφω μου τα μετέφεραν, άνθρωπος που δεν λέει μλκιες. Η αιτιολογία της άρνησης ήταν η μη αύξηση του κόστους. Εγώ το μεταφράζω ότι θα αρέσει το σκοπευτήριο στον κόσμο και θα σταματήσει το κυνήγι για να βγάζει μόνο σκοπευτική άδεια. Ακόμα πάντως κι αν αυτά που γράφω δεν έχουν γίνει, πόσο κακή πρόταση είναι το έξτρα παράβολο; Ας είναι για χρήση τους 6 μήνες του κυνηγιού και αυτός που το γουστάρει το σκοπευτήριο θα βγάλει και την άδεια σκοπευτή.
 
Πολύ σωστή άποψη απορώ γιατί δεν τελεσφόρησε θα ήταν πολύ τίμιο εγώ και 20 ευρώ στην άδεια προαιρετικά τα δίνω έξτρα για να έχω δικαίωμα εισόδου στα σκοπευτήρια έτσι ώστε να προπονούμαι τη νεκρα περίοδο ,και όσο για την διάκριση θα μπορούσαν τα σκοπευτήρια να έχουν συγκεκριμένες ημέρες μόνο για κυνηγούς ώστε να μην ενοχλούνται οι σκοπευτές.

Φώτη αν τα κίνητρα ήταν η σωστή εκπαίδευση των κυνηγών και η εξυπηρέτηση των σκοπευτών/κυνηγών θα είχε λυθεί το θέμα. Τα σκοπευτήρια έχουν μεγάλη ευθύνη αν τους γίνει μήνυση, στις 3 κλείνει το μαγαζί. Αυτοί θα έπρεπε να είναι οι πρώτοι (όχι πως δεν είναι, δεν γνωρίζω) που κυνηγούν να δοθεί μια λύση. Σιγά το δύσκολο, πραγματικά.

Κάτι άλλο που δεν αναφέρθηκε νομίζω, μην ξεχνάμε πως η άδεια κυνηγιού έχει και ασφάλεια. Το ίδιο και η άδεια σκοπευτή αν δεν κάνω λάθος.
 
Νικόλα όπως τα γράφω μου τα μετέφεραν, άνθρωπος που δεν λέει μλκιες. Η αιτιολογία της άρνησης ήταν η μη αύξηση του κόστους. Εγώ το μεταφράζω ότι θα αρέσει το σκοπευτήριο στον κόσμο και θα σταματήσει το κυνήγι για να βγάζει μόνο σκοπευτική άδεια. Ακόμα πάντως κι αν αυτά που γράφω δεν έχουν γίνει, πόσο κακή πρόταση είναι το έξτρα παράβολο; Ας είναι για χρήση τους 6 μήνες του κυνηγιού και αυτός που το γουστάρει το σκοπευτήριο θα βγάλει και την άδεια σκοπευτή.
προς θεου δεν ειπα οτι ειναι μαλακιες απλα εγραψες οτι η ΣΚΟΕ εκανε προτασεις στην ΚΣΕ κ οτι αρνιθηκε η ΣΚΟΕ,δηλ αρνιθηκε αυτη που εκανε προτασεις?think
 
Όσον αφορά τα όπλα για σκοποβολή πήλινου στόχου (λειόκαννα) δεν χρειάζεται ιδιαίτερη άδεια ή δήλωση σκοπευτικής χρήσης, μας καλύπτει απόλυτα η "άδεια κατοχής κυνηγετικού όπλου" (ΑΚΚΟ). Και αυτό διότι, ο γνωστός νόμος καλώς ή κακώς ταυτίζει το κυνηγετικό με το λειόκαννο όπλο.
Τώρα σχετικά με την απαίτηση να έχεις Δελτίο Σκοπευτή σε ισχύ για να ρίχνεις σε σκοπευτήριο, το θέμα είχε ξανασυζητηθεί παλιότερα στο φόρουμ, και παραθέτω τις εξηγήσεις που μας είχε δώσει ο φίλος Κώστας (ksap), εκφράζοντας προφανώς την άποψη της ΣΚΟΕ ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Διαδικαστικά-για-χρήση-σκοπευτηρίου.289/page-7#post-179147
Προσωπικά με κάλυψε αυτή η απάντηση. Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, αφού αυτός είναι ο νόμος, μας αρέσει δε μας αρέσει ... αφού τα σκοπευτήρια υπάγονται υποχρεωτικά στη Γ.Γ.Αθλητισμού (μέσω της ΣΚΟΕ) ... Δεν ξέρω σε άλλα αθλήματα αν μπορεί ο καθένας να μπαίνει και να αθλείται (σε εγκαταστάσεις υπαγόμενες στη Γ.Γ.Α.) χωρίς να είναι γραμμένος σε κάποιο αθλητικό σύλλογο/σωματείο ;;;;;
Επίσης θα είχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι ισχύει στα σκοπευτήρια στο εξωτερικό, αν μπορεί να πηγαίνει να ρίχνει ο οποιοσδήποτε (έστω κυνηγός) ή πρέπει να είναι μέλος κάποιου σχετικού συλλόγου (shooting club) ;;; Αν γνωρίζει κάποιος, που έχει ανάλογη εμπειρία από κάποια άλλη χώρα, ας μας πει ... Π.χ ο φίλος Κώστας @konstantinos που ζει στην Αμερική, και που ξέρουμε ότι πηγαίνει σε σκοπευτήριο ας μας πως γίνεται εκεί ... αν και η Αμερική είναι ειδική περίπτωση ... περισσότερο θα ήθελα να μάθω τι ισχύει στις ευρωπαϊκές χώρες ...
Δεν χρειάζεται τίποτα Στέλιο ,μόνο αν ενοικιάσεις όπλο στο συγκεκριμένο σου κρατάνε την ταυτότητα μέχρι να τους το επιστρέψεις , αν θέλεις γίνεσαι και μέλος πανεύκολα όχι γιατί απαιτείται αλλά έτσι πληρώνεις κάπως λιγότερα λεφτά ,δίσκους, φυσίγγια ,κτλ αλλά δεν είναι υποχρεωτικό .
 
προς θεου δεν ειπα οτι ειναι μαλακιες απλα εγραψες οτι η ΣΚΟΕ εκανε προτασεις στην ΚΣΕ κ οτι αρνιθηκε η ΣΚΟΕ,δηλ αρνιθηκε αυτη που εκανε προτασεις?think

Έλα μωρέ δίκιο έχεις χαχα, η πρόταση έγινε από την ΣΚΟΕ προς την ΚΣΕ και αρνήθηκε η ΚΣΕ.
 
εγώ να ρωτήσω κάτι.
όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για τα 60 € τον χρόνο ? (δλδ 5€ τον μήνα ή 3,5 καφέδες σε πλαστικό τον μήνα )
ή για το γαμώτο της παραλογίας ?

γιατί αν γίνεται για το γαμώτο νομίζω ότι σαν κοινωνία έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα να κουβεντιάζουμε.
 
Back
Top