Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

Το μονο καλο της υποθεσης ειναι οτι θα μου μεινει κανα φραγκο γιατι το ειχα παρακανει με το σκοπευτηριο.για αδεια δεν παιζει γιατι το θεωρω κοροιδια.ασε που αν βγαλω τωρα θα την παρω το αυγουστο που θα χουμε κυνηγι...
Εξαλλου για το μεσο ελληνα το κοστος του σκοπευτηριου ειναι πολυ μεγαλο.αν το κανουν ακομα μεγαλυτερο αυτοι θα χασουν τελικα.
 
Θυμώνω πολύ όταν κάποιοι ανά καλύπτουν τρικ να μαζέψουν ζεστό χρήμα είτε λέγεται ενφια είτε δελτίο σκοπευτή είτε όπως αλλιώς το χαρακτηρίζουν ένα χαράτσι για να μαζέψουν λεφτα. Θα μπορούσε η κυνηγετική ομοσπονδία να παρέμβει να δώσει λύση στο θέμα αυτό .Δεν θέλουμε όλοι να είμαστε σκοπευτές όσοι το επιθυμούν πάνε και το βγάζουν από μόνοι τους το δελτίο .Θέλουμε απλά να εξασκηθουμε τους νεκρούς μήνες.
Τουλαχιστον προλαβαμε να παμε τον προηγουμενο μηνα.......:D:D:D:D
 
Κ γιατι βρε παιδια να ειναι θεμα οτι θελουν να μαζεψουν χρηματα?αφου ξερουν οτι οι περισοτεροι θα κοψουν λασπη
αποριες που μου διμιουργουνται
κ τι γινεται αν ου μη γενετο γινει ατυχυμα μεσα κ σε καποιον που δεν εχει ΔΕΣΚ ?αρα θα επρεπε οταν παμε σκοπευτηριο να σου δινη υπευθυνη δηλωση οταν πας να πληρωσεις την πουλα οτι το σκοπευτηριο δεν φερει ευθυνη σε περιπτωση ατυχηματος κ οτι αλλο
κ γιατι οι κυνηγετικοι συλλογοι μαζι με τις ομοσπονδιες δεν κανουν κατι για την εκπευδευση των προπονηση τον κυνηγων εφοσων στην αδεια του κυν.οπλου γραφει οτι το οπλο οτι η μεταφορα του επιτρεπεται μονο για το κυνηγοτοπο η στο σκοπευτηριο
μηπως πρεπει αυτο το κουβαρι επιτελους να ξεμπλεχτει?
thinkthink
 
Κ γιατι βρε παιδια να ειναι θεμα οτι θελουν να μαζεψουν χρηματα?αφου ξερουν οτι οι περισοτεροι θα κοψουν λασπη
αποριες που μου διμιουργουνται
κ τι γινεται αν ου μη γενετο γινει ατυχυμα μεσα κ σε καποιον που δεν εχει ΔΕΣΚ ?αρα θα επρεπε οταν παμε σκοπευτηριο να σου δινη υπευθυνη δηλωση οταν πας να πληρωσεις την πουλα οτι το σκοπευτηριο δεν φερει ευθυνη σε περιπτωση ατυχηματος κ οτι αλλο
κ γιατι οι κυνηγετικοι συλλογοι μαζι με τις ομοσπονδιες δεν κανουν κατι για την εκπευδευση των προπονηση τον κυνηγων εφοσων στην αδεια του κυν.οπλου γραφει οτι το οπλο οτι η μεταφορα του επιτρεπεται μονο για το κυνηγοτοπο η στο σκοπευτηριο
μηπως πρεπει αυτο το κουβαρι επιτελους να ξεμπλεχτει?
thinkthink
Δε θα μπορουσα να συμφωνησω παραπανω, αλλα δε βλεπω ποιος θα εκανε το πρωτο βημα ωστε να γινει. Εδω ακομα και μεις ειμαστε χωρισμενοι σε κυνηγους και σκοπευτες, με πραγματικα ή φανταστικα κριτηρια κατηγοριοποιησης.

Για μενα θα επρεπε να εχουν τη δυνατοτητα ολοι να επισκεπτονται το σκοπευτηριο, ειτε ως αθλητες με ΔΕΣΚ αν θελουν να δινουν αγωνες, ειτε ως κυνηγοι με αδεια κυνηγιου φετινη. Το θεμα της ασφαλειας ειναι σημαντικο, αλλα νομιζω οτι πρωτιστως πρεπει να καμφθει η αντισταση που θα φερει η Αστυνομια.
 
Κ γιατι βρε παιδια να ειναι θεμα οτι θελουν να μαζεψουν χρηματα?αφου ξερουν οτι οι περισοτεροι θα κοψουν λασπη
αποριες που μου διμιουργουνται
κ τι γινεται αν ου μη γενετο γινει ατυχυμα μεσα κ σε καποιον που δεν εχει ΔΕΣΚ ?αρα θα επρεπε οταν παμε σκοπευτηριο να σου δινη υπευθυνη δηλωση οταν πας να πληρωσεις την πουλα οτι το σκοπευτηριο δεν φερει ευθυνη σε περιπτωση ατυχηματος κ οτι αλλο
κ γιατι οι κυνηγετικοι συλλογοι μαζι με τις ομοσπονδιες δεν κανουν κατι για την εκπευδευση των προπονηση τον κυνηγων εφοσων στην αδεια του κυν.οπλου γραφει οτι το οπλο οτι η μεταφορα του επιτρεπεται μονο για το κυνηγοτοπο η στο σκοπευτηριο
μηπως πρεπει αυτο το κουβαρι επιτελους να ξεμπλεχτει?
thinkthink
Νίκο εγώ θα ρωτήσω αν γίνει ατύχημα σε κάποιον που έχει δελτίο σκοπευτή τι αλλάζει?
 
Νίκο εγώ θα ρωτήσω αν γίνει ατύχημα σε κάποιον που έχει δελτίο σκοπευτή τι αλλάζει?

Απο το λιγο που μπορω να σκεφτω ειναι πως υπαρχει η ατομικη ευθυνη του προκαλουντος το ατυχημα, και οχι η συνολικη του σκοπευτηριου, ασχετως αν θα τρεχει και ο υπευθυνος σε απευκταια περιπτωση. Στην περιπτωση ομως της μη υπαρξης ΔΕΣΚ, τοτε υπαρχει ευθυνη και του προκαλουντος, αλλα και του σκοπευτηριου. Ετσι οπως το καταλαβαινω το ερμηνευω, δεν ειμαι δικηγορος
 
Βαγγέλη γιατί €150 ; σε ποιόν σύλλογο είσαι ;
Παύλε δεν είμαι σε κανέναν , θεωρώ τις 5-10 φορές που θα πάω στο σκοπευτηριο την περίοδο εκτός κυνηγιου λίγες για να έχω εμπλοκή ως αθλητής , οι υποχρεώσεις μου δεν μου επιτρέπουν ούτε σε αγώνες να κατέβω ούτε να δω το όλο θέμα περισσότερο σοβαρά , άσχετα αν θα ήθελα . Απλά έτσι δεν θα πάω ούτε αυτές τις λίγες φορές .
 
Απο το λιγο που μπορω να σκεφτω ειναι πως υπαρχει η ατομικη ευθυνη του προκαλουντος το ατυχημα, και οχι η συνολικη του σκοπευτηριου, ασχετως αν θα τρεχει και ο υπευθυνος σε απευκταια περιπτωση. Στην περιπτωση ομως της μη υπαρξης ΔΕΣΚ, τοτε υπαρχει ευθυνη και του προκαλουντος, αλλα και του σκοπευτηριου. Ετσι οπως το καταλαβαινω το ερμηνευω, δεν ειμαι δικηγορος
Αυτός που προκαλεί ατύχημα σίγουρα θα έχει τρεξίματα αλλά καθαρά επειδή προκάλεσε ατύχημα κι όχι επειδή δεν έχει ΔΕΣΚ.
 
Δεν νομιζω Γερασιμε, επειδη ατυχημα δυστυχως σημαινει και σωματικες βλαβες. Και στις αποστασεις που βρισκονται οσοι ριχνουν στο βατηρα, μιλαμε για βαριες σωματικες βλαβες, οποτε παμε αλλου περαν της καταργησης της αθλητκης ιδιοτητας
 
Δηλαδή στη χειρότερη να τον καταργήσουν από αθλητή.
το θεμα ειναι οτι θα γινει ελεχνος του ατυχηματος τι ατυχυμα εγινε πως κ γιατι
αλλο να παραπατισεις κ να πεσεις μεσα στον αθλητικο χωρο
αλλο να πατησεις καληκες κ να πεσεις
αλλο να να παθεις αγγιλωση οταν ριχνεις
αλλο αν δεν εφαρμοσες κανονες ασφαλεια
κ αλλα τοσα
τον αν θα τον καταργησουν ειναι το τελευτεο
 
Κολλαει επειδη στη περιπτωση κυνηγου με ΔΕΣΚ, ο υπευθυνος του σκοπευτηριου μπορει να βρεθει σε μπελαδες, σε περιπτωση ομως κυνηγου χωρις ΔΕΣΚ ο υπευθυνος σιγουρα θα βρεθει σε μπελαδες

Σου ξαναλεω, ειναι η αισθηση μου, οχι καποια γνωση σιγουρη
 
Κολλαει επειδη στη περιπτωση κυνηγου με ΔΕΣΚ, ο υπευθυνος του σκοπευτηριου μπορει να βρεθει σε μπελαδες, σε περιπτωση ομως κυνηγου χωρις ΔΕΣΚ ο υπευθυνος σιγουρα θα βρεθει σε μπελαδες

Σου ξαναλεω, ειναι η αισθηση μου, οχι καποια γνωση σιγουρη
στην μια περιπτωση θα παει δικαστηριο κ για να βρεθει τι εγινε με το ατυχημα κ στην αλλη θα παει κατευθυαν κατηγορουμενος για την τον εβαλε μεσα
 
Επειδή έχω διαβάσει αναλυτικά τόσο τον νόμο περί όπλων όσο και την ΚΥΑ για τα σκοπευτήρια και έχω πάρει και επίσημη απάντηση σε ερώτημά μου τα πράγματα έχουν ως εξής.
- Δεν μπορεί κανείς να μας κάνει τίποτα για μεταφορά ή χρήση κυνηγετικού όπλου σε σκοπευτήριο πήλινου στόχου ακόμα και εκτός κυνηγετικής περιόδου, εφόσον το όπλο είναι δηλωμένο και η μεταφορά του γίνεται σύμφωνα με τα προβλεπόμενα.
- Το ίδιο ισχύει φυσικά και αν θέλουμε να το πάμε σε οπλουργό προς επισκευή ή σε κατάστημα προς επίδειξη.
- Το σκοπευτήριο έχει κάθε δικαίωμα να σου απαγορέψει την είσοδο για προπόνηση είτε επειδή δεν έχεις δελτίο σκοπευτή, είτε επειδή δεν τους αρέσει η φάτσα μας.
- Το δελτίο σκοπευτή της ΣΚΟΕ δεν είναι σε καμία περίπτωση δελτίο οπλοκατοχής ή οπλοχρησίας ή οπλοφορίας ή μας καλύπτει ασφαλιστικά σε περίπτωση ατυχήματος. Είναι ένα δελτίο αν θέλει κάποιος να μετράνε οι βαθμολογίες του επίσημα και αν θέλει να δίνει μονάδες στον σύλλογο που ανήκει.
- Αν πάρουμε κατά γράμμα την ΚΥΑ τα σκοπευτήρια πήλινου στόχου είναι εκτεθειμένα γιατί κανένας από του σκοπευτές που έχουν δελτίο σκοπευτή δεν έχουν άδεια οπλοφορίας για εξάσκηση στη σκοποβολή, άρα έτσι κι αλλιώς παρανομούν απλά κανείς δεν ασχολείται, εκτός από την ΣΚΟΕ προφανώς.
Το ρεζουμέ της υπόθεσης είναι ότι εφόσον το επιθυμεί ο υπεύθυνος ενός σκοπευτηρίου μπορεί να μας απαγορέψει την είσοδο, χάνοντας φυσικά και το αντίστοιχο 5ευρω ή και παραπάνω. Απλά βαρέθηκα να ακούω την ιστορία στο τηλέφωνο σε επικοινωνία με διάφορους υπεύθυνους ότι η αστυνομία θα με κάνει νταντά σε περίπτωση ελέγχου στο δρόμο. Σε αναμονή λοιπόν μέχρι νεοτέρας.
Και κλείνοντας έχω μία απορία.....οι κυνηγετικοί σύλλογοι που κάνουν εκδηλώσεις για τα μέλη τους πως το κάνουν χωρίς τα προβλεπόμενα από τον νόμο......λέω εγώ τώρα.
Πάντα φιλικά προς όλους τους συναδέλφους, προς ενημέρωση μόνο και αν μας διαβάζει και κανένας υπεύθυνος να ξέρει ότι δεν τρώμε κουτόχορτο.
 
Τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μεγάλος αγώνας ειδικά στο φβ ,ώστε να μπουν οι καθαρά κυνηγοί στα σκοπευτήρια.
Δεν είμαι αντίθετως προς αυτό.Ισα ίσα που είναι και θέμα ασφάλειας η εξικοίωση με το όπλο τους νεκρούς μήνες.
Μαθαίνουμε και ακόμα καλύτερα το όπλο μας αλλά και κάποια θέματα ασφάλειας που τυχόν μας διέφευγαν....
Ίσως η ΣΚΟΕ το είδε σαν μια ευκαιρία να αυξήση τα έσοδα της.... πιστέυοντας ότι έστω και το 30 % από τους κυνηγούς , θα αναγκαστούν , να
βγάλουν άδεια σκοπευτή.
Τα σκοπευτήρια από την άλλη δεν πιστεύω ότι βλέπουν με θετικό μάτι μια τέτοια απαγόρευση ,διότι θα δουν τους τζίρους τους να πέφτουν...
Κατά την γνώμη μου ,μόνο κακό έχει να προσφέρει μια τέτοια απαγόρευση ....
 
Επειδή έχω διαβάσει αναλυτικά τόσο τον νόμο περί όπλων όσο και την ΚΥΑ για τα σκοπευτήρια και έχω πάρει και επίσημη απάντηση σε ερώτημά μου τα πράγματα έχουν ως εξής
Γεράσιμε , είναι γραπτή η απάντηση που έχεις και από επίσημο φορέα π.χ αστυνομία ?
Αν ναι και μπορείς κάντο post , πιστεύω θα μας βοηθήσει όλους αν βρεθούμε ξαφνικά σε κανένα παράξενο όργανο.
 
Η απάντηση αφορά την μεταφορά και χρήση κυνηγετικού όπλου σε σκοπευτήριο και η απάντηση είναι τα αντίστοιχα άρθρα του νόμου. Κανείς δεν θα απαντήσει ευθέως. Αλλά τα άρθρα είναι ξεκάθαρα για το τι επιτρέπεται και τι όχι. Αν θες μπορω να στα στείλω για να μην κουράζουμε το θέμα. Την απάντηση δεν θα ήθελα να την ανεβάσω γιατί αφορά απάντηση σε επώνυμο ερώτημα και μόνο. Δεν θα σου κάνει κανείς τίποτα, το θέμα είναι που θα βρεις σκοπευτήριο να σου επιτρέψει την είσοδο.
 
Back
Top