Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

Να ρωτήσω & γω με τη σειρά μου κάτι;
Από ποια ηλικία μπορεί κάποιος να ξεκινήσει σκοποβολή; Για πιστόλι πιο πολύ & μετά για πρακτική σκοποβολή.Μ'έχει φάει ο πιτσιρικάς να ξεκινήσει.
Κάπου παλιότερα είχα διαβάσει από 14 ετών,δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

..... αν σε " έχει φάει ο πιτσιρικάς να ξεκινήσει " ,

σκέψου τι " θα σου φάει ΑΦΟΥ ξεκινήσει ....... "

νομίζω ότι την ........ έκατσες τη βάρκα. ;););)
 
Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο θέμα αλλά το γράφω εδώ...
Για να πάρεις μέρος σε ένα αγώνα για παράδειγμα στο Skeet,εκτός από το δελτίο σκοπευτή και το αντίτιμο φυσικά απαιτητέ κάτι άλλο;
Σκέφτομαι σοβαρά στον επόμενο αγώνα που θα διεξαχθεί στο Δρακόντιο να πάρω μέρος.
Δεν έχω αθλητικές βλέψεις απλά θέλω να βιώσω την εμπειρία.

Για να πάρεις μέρος σε ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ αγώνα λειόκανου όπλου (TRAP, SKEET ή COMPAK SPORTING) χρειάζεται να έχεις εν ισχύει Δελτίο Ικανότητας Σκοπευτή (Δ.Α.Ι. πρωην ΔΕΣΚ), λειόκανο όπλο (εξαιρούνται τα Pump action (Χραπα - χρούπα), Ωτοασπίδες και να πληρώσεις το παράβολο του αγώνα στο διοργανωτή σύλλογο.
Τα γυαλιά είναι υποχρεωτικά ΜΟΝΟ στο Copmak Sporting
Το Γιλέκο είναι υποχρεωτικό ΜΟΝΟ στο SKEET πάνω στο οποίο θα φέρει και μια λωρίδα της ISSF που καθορίζει το ανώτερο σημείο που μπορείς να έχεις το όπλο σου σε στάση ετοιμότητας για τη βολή. Αυτό το τελευταίο μπορεί να σου υποδείξει που πρέπει να τοποθετηθεί ο διαιτητής στο σωστό σημείο πριν την έναρξη του αγώνα. Αρκει να έχεις βελόνα και κλωστή μαζί σου .sarcastic.
To καπέλο ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό αλλά καλό είναι να έχεις. Βοηθάει τόσο στη λιακάδα όσο και στο ψιλόβροχο. ;)
Ο πρώτος αγώνας σε ΟΛΑ τα αθλήματα είναι και κατατακτήριος αγώνας. Αν θες να παίξεις εκτός συμμετοχής το δηλώνεις στο διοργανωτή μόλις πληρώνεις και τη συμμετοχή σου.
 
Παιδιά μια ερώτηση .Ειμαι ανενεργό μέλος σε συλογο από το 2012 ζήτησα λοιπόν χθες διαγραφή άνευ ποινης μέχρι εδώ δεν πληρώνω κάτι. Όταν λοιπόν διαγράφω από τον σύλλογο που ήμουν δεν θα υπάρχω ούτε στην Σ.Κ.Ο.Ε έτσι δεν είναι? Οπότε μετά θα κάνω ένα εγράφη σε όποιον συλογο θέλω σωστά?
 
Βλέπω τελείωσε η απάτη της ΣΚΟΕ με τον ξακουστό νόμο 2168/1993, όποτε είπε να ξεθάψει την ΚΥΑ για τις υποχρεώσεις των σκοπευτηριων, μπας και γεμίσει τα ταμεία της. Βέβαια και η ΚΥΑ μπάζει από εκατό μεριές και έχει πολλά κενά γιατί είναι γραμμένη στο πόδι , οπως οι περισσοτερες νομοθεσιες στην Ελλάδα, αλλά στην τελική όπως είπε κι ο Γιώργος ας τα κάνουν κορνίζα.
 
Ελπίζω να μας αφήνουν τουλάχιστον να κάνουμε καμία δοκιμή στον πίνακα....
Οποιος θέλει να φτιάξει κοντάκι και να το δοκιμάσει.... θα πρέπει να βγάλει αδεια σκοπευτή?????
Καλά κρασιά......
 
Ωραιότατα , φέτος δεν έριξα ούτε μια πούλα και πάνω που έλεγα να πάω φάγαμε απαγόρευση , 150 ευρώ για να κάνουμε τον χαβαλέ μας πάντως δεν υπάρχουν .

Βαγγέλη γιατί €150 ; σε ποιόν σύλλογο είσαι ;
 
ξέρει κανείς βρε παιδιά , αυτή η ΣΚΟΕ , από που υπάρχει ?
δλδ είναι διορισμένη από την κυβέρνηση ? , εκλέγεται από κάποια εκλογική διαδικασία ?
πως λειτουργεί αυτό το έργο ?
και αν έχει σχέση με τις ομοσπονδίες τις κυνηγετικές ?
 
ξέρει κανείς βρε παιδιά , αυτή η ΣΚΟΕ , από που υπάρχει ?
δλδ είναι διορισμένη από την κυβέρνηση ? , εκλέγεται από κάποια εκλογική διαδικασία ?
πως λειτουργεί αυτό το έργο ?
και αν έχει σχέση με τις ομοσπονδίες τις κυνηγετικές ?
Μία ομοσπονδία είναι που αν φρόντιζε τις υποχρεώσεις της όπως φροντίζει τις απαιτήσεις της, το άθλημα της σκοποβολής στην χώρα μας θα ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο.
https://www.skoe.gr/index.php/home/istoriko
 
Μία ομοσπονδία είναι που αν φρόντιζε τις υποχρεώσεις της όπως φροντίζει τις απαιτήσεις της, το άθλημα της σκοποβολής στην χώρα μας θα ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο.
https://www.skoe.gr/index.php/home/istoriko
δεν ξέρω αν φροντίζει η όχι άλλα πιστεύω ότι κ οι σύλλογοι δεν φροντίζουν κ αυτοί τις υποχρεωσεις τους
 
Μία ομοσπονδία είναι που αν φρόντιζε τις υποχρεώσεις της όπως φροντίζει τις απαιτήσεις της, το άθλημα της σκοποβολής στην χώρα μας θα ήταν σε πολύ καλύτερο επίπεδο.
https://www.skoe.gr/index.php/home/istoriko

Γεράσιμε "μπήκα" και διάβασα και λέω λοιπόν σε όλους μας.
όλο το ζουμί είναι στην τελευταία πρόταση.

250 σωματεία εκλέγουν ανά τετραετία την 15μελή διοίκηση της

δλδ άντε πάλι τι είχες Γιάννη ........
εμείς είμαστε τα μέλη των σωματείων .
εμείς ψηφίζουμε τους προέδρους των σωματείων , που ψηφίχουν την ΣΚΟΕ , που βγάζει νόμους και αποφάσεις για εμάς χωρίς εμάς.

Μην γκρινιάζουμε λοιπόν , πάλι ( φυσικά ) εμείς φταίμε.
 
Θυμώνω πολύ όταν κάποιοι ανά καλύπτουν τρικ να μαζέψουν ζεστό χρήμα είτε λέγεται ενφια είτε δελτίο σκοπευτή είτε όπως αλλιώς το χαρακτηρίζουν ένα χαράτσι για να μαζέψουν λεφτα. Θα μπορούσε η κυνηγετική ομοσπονδία να παρέμβει να δώσει λύση στο θέμα αυτό .Δεν θέλουμε όλοι να είμαστε σκοπευτές όσοι το επιθυμούν πάνε και το βγάζουν από μόνοι τους το δελτίο .Θέλουμε απλά να εξασκηθουμε τους νεκρούς μήνες.
 
Γεράσιμε "μπήκα" και διάβασα και λέω λοιπόν σε όλους μας.
όλο το ζουμί είναι στην τελευταία πρόταση.

250 σωματεία εκλέγουν ανά τετραετία την 15μελή διοίκηση της

δλδ άντε πάλι τι είχες Γιάννη ........
εμείς είμαστε τα μέλη των σωματείων .
εμείς ψηφίζουμε τους προέδρους των σωματείων , που ψηφίχουν την ΣΚΟΕ , που βγάζει νόμους και αποφάσεις για εμάς χωρίς εμάς.

Μην γκρινιάζουμε λοιπόν , πάλι ( φυσικά ) εμείς φταίμε.
Το καραγκιοζισταν έτσι λειτουργεί ά....δεν σας αρεσει να πάτε αλλού.hair.
 
Back
Top