Διαδικαστικά για χρήση σκοπευτηρίου

Δεν χρειάζεται τίποτα Στέλιο ,μόνο αν ενοικιάσεις όπλο στο συγκεκριμένο σου κρατάνε την ταυτότητα μέχρι να τους το επιστρέψεις , αν θέλεις γίνεσαι και μέλος πανεύκολα όχι γιατί απαιτείται αλλά έτσι πληρώνεις κάπως λιγότερα λεφτά ,δίσκους, φυσίγγια ,κτλ αλλά δεν είναι υποχρεωτικό .
Τό ίδιο κ σε μας .Η ταυτότητα μέλους σου προσφέρει καλύτερη τιμή σε δίσκους -φυσίγγια απο ένα μή μέλος .Όμως είναι ανοικτό για όλους το σκοπευτήριο .
 
εγώ να ρωτήσω κάτι.
όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για τα 60 € τον χρόνο ? (δλδ 5€ τον μήνα ή 3,5 καφέδες σε πλαστικό τον μήνα )
ή για το γαμώτο της παραλογίας ?

γιατί αν γίνεται για το γαμώτο νομίζω ότι σαν κοινωνία έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα να κουβεντιάζουμε.
Η κουβεντα γινεται γιατι ο καθενας ζηταει οσα θελει(55 ο παρνης-60 το σχιστο-100 η αψιδα), γιατι ειμαστε ενταξει να κυνηγαμε αλλα χρειαζεται χαρτι ιατρου για το σκοπευτηριο και γιατι θελουν εγγραφες αλλα το κωλοβαρανε για κανα διμηνο μεχρι να εκδοσουν τις καρτες.αυτα δεν ειναι παραλογα γιωργο;
 
Δεν ειναι να απορεί κανείς για τίποτα σε τούτο τον τόπο .
Όλα επί προχείρου,χωρίς σχεδιασμό και όλα για το εύκολο χρήμα βεβαίως και μόνο αυτό.Χωρίς υποδομές με εγκαταστάσεις τσαντίρια κλπ... κλπ και από κάτω εμείς να γκρινιάζουμε για όλα και τελικά να ενδίδουμε σε όλα.
Θέλω μια μπύρα να συνέλθω
 
εγώ να ρωτήσω κάτι.
όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για τα 60 € τον χρόνο ? (δλδ 5€ τον μήνα ή 3,5 καφέδες σε πλαστικό τον μήνα )
ή για το γαμώτο της παραλογίας ?

γιατί αν γίνεται για το γαμώτο νομίζω ότι σαν κοινωνία έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα να κουβεντιάζουμε.
Τα σοβαρότερα συζητιούνται σε άλλα θέματα ,εδώ έχουμε ένα χόμπυ γουστάρουμε να μιλάμε για σχετικά θεματα με αυτό ,όπως η προπόνηση τους νεκρούς μήνες και εγώ προσωπικά δεν γουστάρω να με υποχρεώνει κάποιος να αποκτήσω και καλά δελτίο σκοπευτή για να προπονούμαι κυνηγετικά αν ήθελα να έχω σκοπευτική δραστηριότητα να τα δώσω ειλικρινά με όλη μου την καρδιά ,αλλά έτσι μεθοδευμένα για να ενισχυθεί το ταμείο του ΣΚΟΕ δεν δίνω δεκάρα .Προσωπική άποψη παραθέτω και μόνο.
 
εγώ να ρωτήσω κάτι.
όλη αυτή η κουβέντα γίνεται για τα 60 € τον χρόνο ? (δλδ 5€ τον μήνα ή 3,5 καφέδες σε πλαστικό τον μήνα )
ή για το γαμώτο της παραλογίας ?

γιατί αν γίνεται για το γαμώτο νομίζω ότι σαν κοινωνία έχουμε πολύ σοβαρότερα πράγματα να κουβεντιάζουμε.
Έτσι έλεγαν και για τις άδειες κυνηγιού και από 300.000 φτάσαμε στις 180.000.
Δεν είναι όλα τα πορτοφόλια τα ίδια, ούτε όλοι έχουν την ίδια κάψα ;)
 
Έτσι έλεγαν και για τις άδειες κυνηγιού και από 300.000 φτάσαμε στις 180.000.
Δεν είναι όλα τα πορτοφόλια τα ίδια, ούτε όλοι έχουν την ίδια κάψα ;)
Οση καψα κι αν έχει κανείς το κυνηγι εχει καποια εξοδα που δυστυχώς μας εχουν κάνει να μην μπορουμε να τα διαχειριστούμε... Ο καθε οικογενειάρχης που ζοριζεται δεν θα βαλει πετρέλαιο 150€ το μηνα για να κανει 4 εξόδους αλλα θα το βάλει στο καλοριφέρ του σπιτιου του... Δυστυχώς αυτη ειναι η πραγματικότητα του μεσου Έλληνα
 
" Δε βαριέσαι μωρε" το ένα "Δε βαριέσαι μωρε" το άλλο "Δώστα μωρε να μην στα ζαλίζουνε" ....γι αυτο σε κάνουν ότι θέλουνε.... ας μη πάτήσει κανείς στα σκοπευτήρια να δεις τι καλά που είναι.....
 
Για μένα προσωπικά η όλη φασαρία δεν γίνεται για τα χρήματα. Γίνεται για το γεγονός ότι ένα άθλημα σαν το sporting που τόσα χρόνια φυτοζωούσε στην Ελλάδα και το στήριζαν μόνο οι κυνηγοί εν αγνοία τους πολλές φορές άρχισε να παρουσιάζει άνθιση. Οι κυνηγοί έφεραν και άλλους κυνηγούς, ταυτόχρονα το άθλημα τράβηξε και μία πληθώρα σκοπευτών και από άλλα αθλήματα (trap, skeet), άρχισαν να διοργανώνονται οι πρώτοι τοπικοί αγώνες και στο τέλος καθιερώθηκε και πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μέχρι εκείνο το σημείο η ΣΚΟΕ παίζει να αγνοούσε και την ύπαρξή του γι' αυτό και δεν επέμενε κανείς για δελτία κτλ. Ξαφνικά το sporting όμως άρχισε να φέρνει τζίρο και τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι τείνει να υπερκαλύψει τα δύο ολυμπιακά αθλήματα. Αυτό φυσικά δεν πέρασε απαρατήρητο και από τους αετονύχηδες με τα γνωστά αποτελέσματα. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι δεν με χαλάνε ούτε τα εξτρά χρήματα, ούτε η τακτική των σκοπευτηρίων (που στην τελική είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν οδηγίες). Με χαλάει αφάνταστα όμως η συμπεριφορά της ΣΚΟΕ.....όπου φυσάει το χρήμα εγώ πάω. Για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν και του χρόνου πλέον θα δω αν θα μπορώ ή αν θα θέλω να προβώ σε ανανέωση της σκοπευτικής μου άδειας. Επίσης να θυμίσω σε όσους συναδέλφους ενδιαφέρονται για ΔΕΣΚ να έχουν κατά νου τους ότι αργεί κανένα μήνα, μπορεί και παραπάνω από όταν δώσει κανείς την αίτηση και τα χρήματα, (λόγω φόρτου εργασίας των γραφιάδων) οπότε ας το φροντίσουν έγκαιρα. Την καλημέρα μου σε όλους τους συναδέλφους και καλή μας τύχη.
 
Ρε παιδια μου κανει εντυπωση που τρελενεστε για τα 60€ χαρατσι που πρεπει να δωσεις σε εναν συλλογο, για να ριχνεις μια ολοκληρη χρονια οσες πουλες θες! Σαν κυνηγοι εχουμε ξεκωλιαστει να πληρωνουμε καθε χρονο ενα σκασμο λεφτά σε "περιεργες" αυξησεις τιμης μολυβδου, σε 150ευρα για περιφερειακες αδειες κυνηγιου κτλ ...Το σκοπευτηριο ειναι συλλογος, για να το χρησιμοποιεις πρεπει να πληρωσεις το χαρατσι των 60-55-100 ευρω ευρω οσα θελει και ζηταει ο καθενας! Τελος! Το οτι μας αφηνανε τοσο καιρο χωρις καμια αδεια να ριχνουμε ειναι αλλο καπελο! Γτ χωρις καμια αδεια ριχναμε, καθως η αδεια αδεια κυνηγιου ειναι για αλλη δουλεια...
Κατα την γνωμη μου οποιος δε θελει να σκασει το χαρατσι δεν παει...αλλα ολη η φιλοσοφια για νομους ΚΥΑ κτλ δε εχει νοημα!...
 
Σε πολλά από αυτά που ειπώθηκαν , θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες . ( χεχεχε αυτή η έκφραση μου αρέσει ..... θυμίζει Βουλή ...hair..hair.)

Όμως το να καθόμαστε στον καναπέ μας το βράδυ και να διαμαρτυρόμαστε στο forum δεν νομίζω ότι μπορεί να φέρει αποτέλεσμα.
Η σωστή αντιμετώπιση και η μόνη που μπορεί να φέρει αποτέλεσμα , είναι να πηγαίνουμε ΟΛΟΙ όχι μία αλλά πολλές φορές , στα σωματεία που ανήκουμε , είτε σκοπευτικοί όμιλοι είτε κυνηγετικές ομοσπονδίες και να τους σπάμε τα αρχ@@@@α απαιτώντας το δίκιο μας.
ΑΝ γίνει αυτό ( το ... ΑΝ ... με κεφαλαία γιατί έχει επίσης μεγάλη κουβέντα ) αν μη τι άλλο θα δικαιούμαστε να λέμε ότι προσπαθήσαμε , γιατί τώρα δεν δικαιούμαστε να γκρινιάζουμε γιατί οι άλλοι δεν έκαναν τίποτα για εμάς.
Δυστυχώς ή ευτυχώς , ( ανάλογα πως το βλέπει κανείς ) αυτός είναι ο τρόπος που λειτουργεί ( ή πρέπει να λειτουργεί ) μία δημοκρατικά οργανωμένη κοινωνία.

Θα με πείτε ονειροπόλο ?? ........ οκ. θα συμφωνήσω αλλά εγώ αποφάσισα πλέον να προσπαθήσω στον βαθμό που μου αναλογεί.
 
Ρε παιδια μου κανει εντυπωση που τρελενεστε για τα 60€ χαρατσι που πρεπει να δωσεις σε εναν συλλογο, για να ριχνεις μια ολοκληρη χρονια οσες πουλες θες! Σαν κυνηγοι εχουμε ξεκωλιαστει να πληρωνουμε καθε χρονο ενα σκασμο λεφτά σε "περιεργες" αυξησεις τιμης μολυβδου, σε 150ευρα για περιφερειακες αδειες κυνηγιου κτλ ...Το σκοπευτηριο ειναι συλλογος, για να το χρησιμοποιεις πρεπει να πληρωσεις το χαρατσι των 60-55-100 ευρω ευρω οσα θελει και ζηταει ο καθενας! Τελος! Το οτι μας αφηνανε τοσο καιρο χωρις καμια αδεια να ριχνουμε ειναι αλλο καπελο! Γτ χωρις καμια αδεια ριχναμε, καθως η αδεια αδεια κυνηγιου ειναι για αλλη δουλεια...
Κατα την γνωμη μου οποιος δε θελει να σκασει το χαρατσι δεν παει...αλλα ολη η φιλοσοφια για νομους ΚΥΑ κτλ δε εχει νοημα!...
Στέφανε μ αυτό το σκεπτικό ότι σου ζητάνε πρέπει να το πληρώνεις....ο τζίρος που τους έκανες τουσ χάλαγε??? Θα μ πείς κάνε κάτι...λύσεις υπάρχουν για όλα κ όχι απλα να πληρώνεις οτι κατεβάσει η γκλάβα του καθενός.
 
Στέφανε μ αυτό το σκεπτικό ότι σου ζητάνε πρέπει να το πληρώνεις....ο τζίρος που τους έκανες τουσ χάλαγε??? Θα μ πείς κάνε κάτι...λύσεις υπάρχουν για όλα κ όχι απλα να πληρώνεις οτι κατεβάσει η γκλάβα του καθενός.
Δεν το εξηγησα σωστα μαλλον...Εγω θελω να υπαρχει σαφες νομικο πλαισιο! Το οτι βολευομασταν ολοι τοσο καιρο (εμεις ριχναμε χυμα και μπαινοβγαιναμε στα σκοπευτηρια, και αυτοι εισέπρατταν ταληρα απο πουλες), δεν σημαινει οτι δεν θα εφαρμοζόταν καποια στιγμη αυτο που ολοι ψιθυριζαμε στα σκοπευτηρια (πηγα εκει με αφησε να ριξω, αλλα χθες εναν δεν τον αφησε γτ δεν ειχε σκοπευτικη, α πηγαινε στον Ασπρόπυργο που δεν ρωταει κτλ κτλ)! Εγω απο οτι εχω καταλαβει σκοπευτηριο=συλλογος. Ε συλλογο χωρις "συνδρομη" δεν εχω συναντήσει! Αμα παω σε εναν αθλητικο συλλογο πυγμαχιας να κανω δυο προπονησεις να δω τι παιζει, δεν σημαινει οτι θα πηγαινω εσαεί χωρις να πληρωνω επειδη παιζω μπαλα και εχω δελτιο αθλητη απο εκει!
Συμφωνω ομως οτι τοσα χρονια τα κονομαγανε αρα θα μπορουσαν να πουν, οτι οποιος ειναι κυνηγος ας δινει 30€ αντι 60€...
 
Το να ζητάνε χρήματα στη σκοε επειδή αυτό είναι το σωστό δηλαδή για την χρήση του σκοπευτηρίου, το δέχομαι και είμαι υπέρ. Το να ζητάει χρήματα όμως γιατί δεν βγαίνει το θεωρώ τελείως λάθος επιχείρημα. Εκτός και αν τελικά δεν φταίει η σκοε αλλά κάποιος άλλος... θα δούμε που θα καταλήξει αυτό το θέμα. Προσωπικά επειδή θέλω να φέρω το κοντάκι στα μέτρα μου, μου δημιουργεί μεγάλο πρόβλημα και ίσως βγάλω την σκοπευτική άδεια τελικά.
 
Για μένα προσωπικά η όλη φασαρία δεν γίνεται για τα χρήματα. Γίνεται για το γεγονός ότι ένα άθλημα σαν το sporting που τόσα χρόνια φυτοζωούσε στην Ελλάδα και το στήριζαν μόνο οι κυνηγοί εν αγνοία τους πολλές φορές άρχισε να παρουσιάζει άνθιση. Οι κυνηγοί έφεραν και άλλους κυνηγούς, ταυτόχρονα το άθλημα τράβηξε και μία πληθώρα σκοπευτών και από άλλα αθλήματα (trap, skeet), άρχισαν να διοργανώνονται οι πρώτοι τοπικοί αγώνες και στο τέλος καθιερώθηκε και πανελλήνιο πρωτάθλημα. Μέχρι εκείνο το σημείο η ΣΚΟΕ παίζει να αγνοούσε και την ύπαρξή του γι' αυτό και δεν επέμενε κανείς για δελτία κτλ. Ξαφνικά το sporting όμως άρχισε να φέρνει τζίρο και τα τελευταία χρόνια πιστεύω ότι τείνει να υπερκαλύψει τα δύο ολυμπιακά αθλήματα. Αυτό φυσικά δεν πέρασε απαρατήρητο και από τους αετονύχηδες με τα γνωστά αποτελέσματα. Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι δεν με χαλάνε ούτε τα εξτρά χρήματα, ούτε η τακτική των σκοπευτηρίων (που στην τελική είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν οδηγίες). Με χαλάει αφάνταστα όμως η συμπεριφορά της ΣΚΟΕ.....όπου φυσάει το χρήμα εγώ πάω. Για μένα το θέμα θεωρείται λήξαν και του χρόνου πλέον θα δω αν θα μπορώ ή αν θα θέλω να προβώ σε ανανέωση της σκοπευτικής μου άδειας. Επίσης να θυμίσω σε όσους συναδέλφους ενδιαφέρονται για ΔΕΣΚ να έχουν κατά νου τους ότι αργεί κανένα μήνα, μπορεί και παραπάνω από όταν δώσει κανείς την αίτηση και τα χρήματα, (λόγω φόρτου εργασίας των γραφιάδων) οπότε ας το φροντίσουν έγκαιρα. Την καλημέρα μου σε όλους τους συναδέλφους και καλή μας τύχη.
Γερασιμε πρωσοπικα θεωρω οτι η ΣΚΟΕ ζηταει τα κεκτημα που τις αναλογουν απο τους συλλογους κ δεν τα παιρνει,το οτι συλλογοι εβαζαν κοσμο μεσα παραλιποντας κανονες κ εβαζαν χρημα στην τσεπη τους κ μπορει να ζηταγαν να επιδοτιθουν κ απο τι ΣΚΟΕ για την ανεωση των αθλητικών εγγαταστασεων χωρις να ειναι ενταξη στις υποχρεωσεις,καπως πρεπει να γινει γιατι ουτε ιδιοτηκα σκοπευτηρια ουτε κ πολλα αλλα
Γιατι η δουλεια τις ΣΚΟΕ ειναι οι αθλητες κ τα σκοπ.αθληματα να εχουν συμετοχες διακρισεις σε οποιασιποτε αθλημα τις σκοποβολης κ αλλα πολλα,δεν ειναι ομος δουλεια τις να εκπευδευει κυνηγους για να πανε για κυνηγι,
Αν εγινε αυτο που ανεφερε ο Μανος οτι εγινε πρωταση απο την ΣΚΟΕ στην ΚΣΕ για να εχουν προσβαση κ οι κυνηγοι στα σκοπευτηρια γιατι εχουμε κοινα στοιχεια οστε να μαθενουν κανονες ασφαλειας κ να εξασκουντε με τα οπλα τους κ αρνιθηκε η ΚΣΕ για τα χρηματα εμενα πρωσοπηκα με ξεπερναει γιατι καληστα μπορουσε να τα αφομιωσει απο αλλα η ΚΣΕ
 
Last edited:
Αν εγινε αυτο που ανεφερε ο Μανος οτι εγινε πρωταση απο την ΣΚΟΕ στην ΚΣΕ για να εχουν προσβαση κ οι κυνηγοι στα σκοπευτηρια για εχουμε κοινα στοιχεια οστε να μαθενουν κανονες ασφαλειας κ να εξασκουντε με τα οπλα τους κ αρνιθηκε η ΚΣΕ για τα χρηματα εμενα πρωσοπηκα με ξεπερναει γιατι καληστα μπορουσε να τα αφομιωσει απο αλλα η ΚΣΕ
Α μπραβο...αυτο να μας προβληματίσει...οχι να μας ενδιαφερει μονο να παμε χωρις να δινουμε 60€ τον χρονο...να μας ενδιαφερει οτι η ΚΣΕ απλα εμφανιζεται τον Αυγουστο να μαζεψει μεροκαματο!
 
Θα με πείτε ονειροπόλο ?? ........ οκ. θα συμφωνήσω αλλά εγώ αποφάσισα πλέον να προσπαθήσω στον βαθμό που μου αναλογεί.

εγώ πάντως έστειλα αυτό το e-mail , τώρα αν θα πάρω απάντηση θα δούμε............
(στην εικόνα έσβησα τα προσωπικά μου στοιχεία , αλλά το e-mail έχει φύγει με ονοματεπώνυμο. )

CtQM4ud.gif
 
Δεν το εξηγησα σωστα μαλλον...Εγω θελω να υπαρχει σαφες νομικο πλαισιο! Το οτι βολευομασταν ολοι τοσο καιρο (εμεις ριχναμε χυμα και μπαινοβγαιναμε στα σκοπευτηρια, και αυτοι εισέπρατταν ταληρα απο πουλες), δεν σημαινει οτι δεν θα εφαρμοζόταν καποια στιγμη αυτο που ολοι ψιθυριζαμε στα σκοπευτηρια (πηγα εκει με αφησε να ριξω, αλλα χθες εναν δεν τον αφησε γτ δεν ειχε σκοπευτικη, α πηγαινε στον Ασπρόπυργο που δεν ρωταει κτλ κτλ)! Εγω απο οτι εχω καταλαβει σκοπευτηριο=συλλογος. Ε συλλογο χωρις "συνδρομη" δεν εχω συναντήσει! Αμα παω σε εναν αθλητικο συλλογο πυγμαχιας να κανω δυο προπονησεις να δω τι παιζει, δεν σημαινει οτι θα πηγαινω εσαεί χωρις να πληρωνω επειδη παιζω μπαλα και εχω δελτιο αθλητη απο εκει!
Συμφωνω ομως οτι τοσα χρονια τα κονομαγανε αρα θα μπορουσαν να πουν, οτι οποιος ειναι κυνηγος ας δινει 30€ αντι 60€...
Eγω θα συμφωνήσω μερικώς μαζί σου , και λέω ναι να είμαι γραμμένος στον κυνηγετικό σύλλογο που μου ζητάει άδεια κατοχής για να μου εκδώσει άδεια θήρας ,άρα έχω περάσει από γιατρούς είμαι τσεκαρισμένος και επειδή θέλω να κάνω προπόνηση να μου εκδίδει παράλληλα μια ειδική άδεια προπόνησης με το ανάλογο τίμημα και για όσους επιθυμούν να το κάνουν. Το να λογοδοτώ στην ΣΚΟΕ και να πρέπει να γραφτώ σε σκοπευτικό σύλλογο αφου δεν το επιθυμώ γιατί να συμβαίνει ? Δεν θέλω να γραφτώ σε σύλλογο πυγμαχίας για να μπορώ να παίζω ρακέτες νόμιμα είναι διαφορετικά πράγματα!!!!!
 
εγώ πάντως έστειλα αυτό το e-mail , τώρα αν θα πάρω απάντηση θα δούμε............
(στην εικόνα έσβησα τα προσωπικά μου στοιχεία , αλλά το e-mail έχει φύγει με ονοματεπώνυμο. )

CtQM4ud.gif
Συγχαρητήρια Γιώργο έκανες αυτο που σκεφτόμουν να κανω εδώ και μέρες με καλύπτεις απόλυτα πολλή καλή πρωτοβουλία Μήπως να το κάναμε και μαζικά κάτι τέτοιο ?
 
Συγχαρητήρια Γιώργο έκανες αυτο που σκεφτόμουν να κανω εδώ και μέρες με καλύπτεις απόλυτα πολλή καλή πρωτοβουλία Μήπως να το κάναμε και μαζικά κάτι τέτοιο ?

Νομίζω ότι όσοι περισσότεροι απαιτήσουμε απάντηση , τόσο μεγαλύτερη θα είναι και η πιθανότητα να πάρουμε απάντηση.
Εγώ θα περιμένω 10 ημέρες και αν δεν πάρω απάντηση , θα πάω στον κυνηγετικό μου σύλλογο και θα απαιτήσω ( και νομίζω ότι θα το πετύχω ) να πάρω από αυτούς μία απάντηση.

Υ.Γ. εγώ έχω σκοπευτική άδεια , αλλά το γαμώτο δεν μπορώ να το χωνέψω εύκολα.
 
Συγχαρητήρια Γιώργο έκανες αυτο που σκεφτόμουν να κανω εδώ και μέρες με καλύπτεις απόλυτα πολλή καλή πρωτοβουλία Μήπως να το κάναμε και μαζικά κάτι τέτοιο ?
Ναι αμε μπορούμε να κάνουμε κάτι ομαδικό σαν φόρουμ αν συμφωνήσουμε στο τι!
 
Back
Top