Διάφορα μηνύματα

Χρίστο, όλοι υπόκεινται σε κριτική, αν εσύ έχεις το αλάθητο ...... Διόρθωσα το ορθογραφικό μου λάθος από ημίχρονο σε ημιτονο , δεν είπα πως < πάλι έκανα λάθος >, αλλά βλέπω πως γνωριζεις καλά τις τεχνικές της προπαγάνδας. Όπως έγραψα 20,30 έτσι έγραψα 10,000 δεν σημαίνει δύο χιλιάδες τριάντα η δέκα χιλιάδες ,αλλά είκοσι κομα τρία και δέκα. Βαριέμαι να ξαναπιάσω ένα προς ένα τους ισχυρισμούς σου, ότι έχω γράψει ειναι εδω στο φόρουμ, αν θες ή όποιος άλλος, τα αναλύω λεπτομερώς. Αυτή η εμμονή στο λάθος από έπαρση και η προσπάθεια να φιμωσεις τον αντίλογο με εριστικό ύφος ,απουσία επιχειρηματων, αλλά με αδόκιμους αγγλικούς όρους ανάμεσα σε ελληνικούς , ικανοποιεί μόνο το εγώ σου. Αν πράγματι θες να συζητήσουμε ένα προς ένα το κάθε τι σχετικά με βλητική και όπλα ,θέσε ένα ερώτημα κάθε φορά και τα λέμε .Θα με ενδιέφερε, και ίσως μάθω κάτι που δεν γνωρίζω , ίσως και εσύ να μάθεις κάτι που δεν γνωρίζεις ή έχεις λανθασμένη άποψη, ξέρεις υπάρχει και αυτό το ενδεχόμενο.
 
Κριτική, αλάθητο, προπαγάνδα, εμμονή, εριστικό ύφος, απουσία επιχειρημάτων, αδόκιμοι αγγλικοί όροι, ικανοποίηση του εγώ μου...
Ναι μωρέ, τα δέχομαι όλα, ένοχος

Και τώρα για να με αποτελειώσεις, σε παρακαλώ απάντησε σε έστω ένα μόνο (αφού βαριέσαι) από τα 8 απόλυτα τεχνικά σημεία της ανάρτησής μου,
πχ για τις μελέτες των 4 βλητικών που έχεις επικαλεστεί και σου έχω ζητήσει τουλάχιστον 3 φορές μέχρι τώρα αλλά εσύ δεν ή για τη διάμετρο της γόμωσης (όλοι οι αναγνώστες μπορούν να σφάξουν ένα φυσίγγι και να τη δουν).

Έτσι μωρέ, για να με βάλεις στη θέση μου...

(Ρε τι τραβάμε)
 
Last edited:
Κριτική, αλάθητο, προπαγάνδα, εμμονή, εριστικό ύφος, απουσία επιχειρημάτων, αδόκιμοι αγγλικοί όροι, ικανοποίηση του εγώ μου...
Ναι μωρέ, τα δέχομαι όλα, ένοχος

Και τώρα για να με αποτελειώσεις, σε παρακαλώ απάντησε σε έστω ένα μόνο (αφού βαριέσαι) από τα 8 απόλυτα τεχνικά σημεία της ανάρτησής μου,
πχ για τις μελέτες των 4 βλητικών που έχεις επικαλεστεί και σου έχω ζητήσει τουλάχιστον 3 φορές μέχρι τώρα αλλά εσύ δεν ή για τη διάμετρο της γόμωσης (όλοι οι αναγνώστες μπορούν να σφάξουν ένα φυσίγγι και να τη δουν).

Έτσι μωρέ, για να με βάλεις στη θέση μου...

(Ρε τι τραβάμε)
Έτσι μπράβο, και ελπίζω να με συγχωρησεις που τόλμησα να σε αμφισβητήσω. Έχω στο κινητό σε ψηφιακή μορφή κάποια βιβλία και επειδή δεν είμαι καλός σε αυτό, δεν μπορώ να τα ανεβάσω, αν κάποιος γνωρίζει καλώς. Δες λοιπόν στο βιβλίο polveri dosi & cartuccie του Antonio Grannelli στην σελίδα 191. Όταν βρω και τις υπόλοιπες αναφορές θα τις ανεβάσω. Τώρα για την διάμετρο της γόμωσης, εγραψες
Πραγματικές διαστάσεις : Φυσίγγι Nobel Sport (μόλις έσφαξα!) : πάχος κάλυκα 1,2 χιλ , διάμετρος στήλης γόμωσης μέσα στον κάλυκα (με πλαστικό συγκεντρωτήρα) 18,18 χιλ και μάλιστα εύκολα συμπιεστή, ακόμα και με τα δάχτυλα καθώς βρίσκεται μέσα στον κάλυκα σε χαλαρή κατάσταση, ύψος στήλης γόμωσης (συγκεντρωτήρας και σκάγια) 43 χιλ.
Ακόμα και στο όριο της CIP για τον στενότερο αποδεκτό αυλό, δηλ 18,2, η είσοδος της στήλης της γόμωσης είναι παραπάνω από εύκολη.
Αν το συγκεκριμένο βύσμα έχει διάμετρο 18,18 , και η κάνη 18,20 , πρακτικά ίδια διάμετρο, έβγαλες το συμπέρασμα πως <η είσοδος της στήλης της γόμωσης είναι παραπάνω από ευκολη>. Είναι όπως λες αν κρατήσεις στο ένα χέρι την κάνη και με το άλλο αδειάσεις το περιεχόμενο του βύσματος στην θαλάμη της κάνης. Και σε ρωτάω και πάλι, θεωρείς πως αυτή η γόμωση σε βύσμα διαμέτρου 18,18 όταν βληθεί σε μία θαλάμη 20,30 χιλιοστών, θα διασταλεί αποκτώντας την διάμετρο της θαλαμης ή όχι ; Περιμένω την απάντηση σου και τις επόμενες ερωτήσεις για να σου λύσω όλες τις απορίες.
 
Χρίστο, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Φαίνεται πως πρώτη φορά ακούς τα ονόματα που σου ανέφερα και αυτός που ρώτησες σε πήρε στο λαιμό του. Συμβαίνει, δεν φταις εσύ. Στην σελίδα 191 του βιβλίου που σου υπεδειξα γράφει : <<επιμήκυνση του κωνου θαλαμης κατά 20 χιλιοστά προκαλεί μείωση της ταχύτητας κατά 10 μέτρα ανά δευτερόλεπτο. >>

Δεν διαβάζεις προσεκτικά ότι γράφω, έγραψα πως οι ακτινικές πιέσεις δημιουργούνται από την επιτάχυνση, όχι από την ταχύτητα, και για να το δούμε σε αριθμούς παραθέτω τα γραφικά που βρήκα σε αμερικανικό σαιτ, νομίζω είναι του Tom Roster. Σε αυτά βλέπουμε πως στο ύψος του κωνου ,περίπου στις 4 ίντσες, όλα τα φυσίγγια τής δοκιμής έχουν αναπτύξει ταχύτητα γύρω στα 800 fps, και αυτό σε 0,0008 του δευτερολεπτου. Δηλαδή περίπου 240 μ/ δ ,μέσα σε 8 δεκακις χιλιοστά του δευτερολεπτου. Η μέση επιτάχυνση είναι 240/ 0,0008=300000 μέτρα ανά δευτερόλεπτο στο τετράγωνο. Πάνω από 30 000 g εσύ όμως υποστηρίζεις τα παραπάνω.

Αν και αυτά που είπα δίνουν απάντηση στο ερώτημα σου θα σε βοηθήσω να το καταλάβεις και αυτό. Στο κυλινδρικο τελείωμα τής κάνης, πριν το τσοκ η επιτάχυνση είναι ασήμαντη, άρα και οι ακτινικές πιέσεις, η ταχύτητα είναι στο ψηλότερο επίπεδο. Ο λόγος των ακτινικων πιέσεων ως προς την ταχύτητα, καθορίζει την γωνία απόκλισης από τον άξονα της κάνης ,συνεπώς και το ελάχιστο απαιτούμενο μήκος του τσοκ για να είναι αποτελεσματικό. Αν θες να σου το κάνω πιο ευληπτο μην διστάσεις να ρωτήσεις. Και μια αν μου επιτρέπεις φιλική συμβουλή, μην ξαναγράψεις πως η γωνία του κωνου θαλαμης μπορεί να είναι 70 ° , δεν λέγονται τέτοια από άτομα του δικού σου κύρους.

Όσον αφορά στη γόμωση:

1) Όχι ρε άνθρωπε, που να χτυπιέσαι, δεν διαστέλλεται η γόμωση 70χιλ φυσσιγιού μέσα στα επιπλέον 6 χιλ της magnum θαλάμης .

Βλέπεις, δεν υπάρχουν μόνο οι αγαπημένες σου «ακτινικές πιέσεις» στη φύση! Υπάρχει και κάποιο άλλο μέγεθος που λέγεται αδράνεια (you know..εκείνο σχετικά με την δυσκολία αλλαγής κατεύθυνσης κλπ, αχ ρε Νεύτωνα ζημιά που μας έκανες στις ακτινικές πιέσεις και μας πήγαινε τόσο ωραία).

Και για να στο κάνω πιο χειροπιαστό, για αναρωτήσου και εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι haters εδώ μέσα που χαίρονται με ότι μαλακία και να ειπωθεί εδώ μέσα αρκεί να στρέφεται εναντίον μου, τα περισσότερα σύγχρονα όπλα έχουν magnum θαλάμες αλλά τα περισσότερα φυσίγγια που ρίχνουμε είναι 70 χιλ., έχει δει ποτέ κανείς σας μολυβδώσεις στο τέλος της θαλάμης του; Καμμιά κάπνα ίσως αν ρίχνετε μάπες φυσίγγια, αλλά μολυβδώσεις που να τις καθαρίζετε με τη βούρτσα;; Ακόμα και με μεσόταπα, μαλλινόταπα, διασπορέα που έχουν τα σκάγια γυμνά και εκτεθειμένα. Ρε κόψε την ερασιτεχνική ενασχόληση με τη φυσική και βάλε και λίγο το μυαλό σου να σκεφτεί, άϊντε, ξεκόλλα.

Ναι, η γόμωση διαστέλλεται αλλά μετά, μέσα τον κώνο και μετά από αρκετή διαδρομή και σε αυτόν.

Την δε διαστολή (έμφραξη) την κάνει το πίσω τμήμα της βυσμάτωσης που είναι συμπαγές στερεό και βρίσκεται μεταξύ αερίων έκρηξης και μάζας σκαγιών, το εμπρός τμήμα δηλ τα σκάγια, που δεν είναι συμπαγής μάζα και απλά αυξομειώνουν τα μεταξύ τους κενά ακολουθώντας εύκολα το σχήμα της περιβάλλουσας οπής, έχει να αντιμετωπίσει μόνο τον αέρα μέσα στη κάννη (σύγκρινε bars). Αν δεν συνέβαινε αυτό, όλα τα σκάγια θα γινόντουσαν σε dt μία τεράστια συσσωμάτωση μέσω ψυχρής συγκόλλησης που θα προέκυπτε εξαιτίας των υπερβολικών πιέσεων.

Όσον αφορά στη γωνία του κώνου:

«Και μια αν μου επιτρέπεις φιλική συμβουλή, μην ξαναγράψεις πως η γωνία του κωνου θαλαμης μπορεί να είναι 70 ° , δεν λέγονται τέτοια από άτομα του δικού σου κύρους.»

Αρχές δεκαετίας ΄80, σε διαμήκη κοπή άχρηστης παλιάς κάννης προπολεμικού Βέλγικου demiblock πλαγιόκκανου είδαμε πως η γωνία του «κώνου» πλησίαζε τη κάθετο, βάλαμε μεταλλική γωνία 90 μοιρών και καταλήξαμε στις 70 μοίρες. Βλέπεις, κάποιοι το όποιο κύρος τους το έχουν αποκτήσει με κόπους, αυτόφωτα και βάσει εμπειριών επί του πεδίου και όχι παπαγαλίζοντας βιβλία που αποδέχονται αβασάνιστα προσπαθώντας να φανούν «επιστημονικοί»! Αν ήμουν και εγώ βλητικός «του καναπέως» δεν θα είχα εφεύρει τα BRAIN Chokes αφού δεν τα έγραφε κανένα βιβλίο μέχρι τότε.

Αν ήξερες την ιστορία της δημιουργίας του κώνου προσαρμογής, θα ήξερες και πως τα καλά εγγλέζικα όπλα στις αρχές του 20ου αιώνα είχαν κάθετη ένωση θαλάμης / αυλού, δηλ 90 μοίρες (ο κώνος προσαρμογής προέκυψε αρχικά ως τυχαίο αποτέλεσμα πολλαπλών καθαρισμών – γυαλισμάτων των καννών μετά το τέλος των κυνηγετικών περιόδων, όπου κάθε επόμενη περίοδο τα όπλα απέδιδαν καλύτερα).

Στα περισσότερα παλαιά όπλα, για κατέβα από 0.810” σε 0.729” μέσα σε 1/2 “ και έλα πες μας πόσες μοίρες γωνία έχεις (οεο!)


Όσον αφορά τα «πειράματα» που επικαλέστηκες:

Ρε τι πλάκα έχεις!

Πετάς μία μπούρδα (απόπειρα επίδειξης γνώσεων και επιστημονικότητας; ) "Η συμβολή του κωνου στην αδράνεια του συστήματος είναι τέτοια, ώστε σε σύγκριση μίας κάνης chamberless με μια με την μέγιστη γωνία κωνου 10°30`, ή μείωση είναι 20 % "

Και όταν σε ρωτάνε πόθεν προκύπτουν τα ανωτέρω αρχίζεις τα παπατζήδικα "Τέτοια πειράματα έχω διαβάσει του Bob Brister, Ed Mattunas, R, Uggollini και A . Grannelli"

Και όταν σου επέμεινα να τα δείξεις, εκεί χάνεις τη μπάλα! Απλά αναφέρεις μία σελίδα από έναν εκ των προαναφερθέντων και μετά, ο ίδιος μας λες, πως αναφέρεται στον κώνο και στην επιμήκυνση! Λες μάλιστα πως ο φίλος μου (Ιταλός οπλοπώλης) με πήρε στο λαιμό του όταν μου είπε πως γράφει:

"Ο κώνος συναρμογής, αν αυξάνεται το μήκος του από 9mm στα 25mm, μπορεί να έχετε μειωμένη πίεση 20 kg/cm. Αύξηση 20mm του κώνου αυξάνει την V0 κατά 10m/s".

ΟΚ, περιμένω το βιβλίο, ιταλικά μιλάω καθώς μεγάλωσα στη Napoli, ε κάτι θα καταλάβω ο καψερός , όχι ότι θα έχει και καμία σημασία το τι γράφει για την ταχύτητα κλπ. Αν λέει αυτό που μετέφερα, τότε συμφωνεί και με τον Rob Roberts (Official Benelli Custom Shop) που και οι δύο διαφωνούν με άλλους τόσους και πάει λέγοντας

Όμως ούτε και ο Brister έχει ποτέ αναφερθεί σε μοίρες, πόσω μάλλον σε «10°30 και μείωση 20 %». Καρατσεκαρισμένο! Ρε τι διαβολική σύμπτωση είναι αυτή!

Αλλά εγώ εκεί ο σκύλος:

Πες μας που έχεις δει γραμμένο πως η μέγιστη γωνία κώνου είναι 10°30` και η μείωση 20%, όχι πάλι με πλάγιες και έμμεσες αναφορές και άσχετα διαγράμματα των ανέμων στο Αιγαίο, στα ίσια να μπορεί να το ελέγξει όποιος θέλει.

Προσοχή, αν το έχεις διαβάσει κάπου θα χαρακτηριστείς ως…ευκολόπιστος που καταπίνει ότι του λέει ο κάθε παπάτζας (βλέπε τα γεγονότα και τα στοιχεία που ανέφερα πιο πάνω), αν όμως δεν παρουσιάσεις κάτι, τότε ποιος θα είναι ο παπάτζας; Ποιόοος;

Άντε και σε έβλεπα στο τσακ έτοιμο να ανοίξεις ΙΕΚ Δίκαννου, καθηγητή είχες (εσένα βέβαια)

ΥΓ
Αν γινόταν, μα τη Παναγία, στη γιορτή σου θα σου αγόραζα πολλά κιλά «ακτινικές πιέσεις», ρε τι λατρεία τους έχεις!!

Το πιθανότερο είναι να μου απαντήσεις "διδάσκοντάς" με περί ασυμμέτρων ροπών μέσα σε σύστημα ισοταχούς περιδίνησης σε κραδασμική κατάσταση ενίσχυσης των ακτινικών πιέσεων.
Το σίγουρο όμως είναι πως δεν θα σου απαντήσω, όσο προσβλητικά ή προκλητικά και αν είναι αυτά που μπορεί να πεις, καθώς το thread αυτό έχει γίνει πολύ "τοξικό" κατ΄ εμέ και δεν χρειάζεται να το ανέχομαι. Καλή συνέχεια.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
1) Όχι ρε άνθρωπε, που να χτυπιέσαι, δεν διαστέλλεται
Χρίστο καλημέρα, μην ανησυχείς δεν χτυπιέμαι .
και εσύ αλλά και κάποιοι άλλοι haters εδώ μέσα που χαίρονται με ότι μαλακία και να ειπωθεί εδώ μέσα αρκεί να στρέφεται εναντίον μο
Δεν μιλάμε έτσι δημόσια, είμαστε κοσμιοι, όταν βρεθούμε από κοντά μέχρι και καρπαζιες, που λέει ο λόγος, μπορεί να ρίξουμε, και για να μην φανώ αγενής να σου συστηθώ Λευτέρης Χλαιδης,θα χαρώ πολύ να σε δω και από κοντά, εσύ μάλλον όχι.
βάλαμε μεταλλική γωνία 90 μοιρών και καταλήξαμε στις 70 μοίρες. Βλέπεις, κάποιοι το όποιο κύρος τους το έχουν αποκτήσει με κόπους, αυτόφωτα και βάσει εμπειριών επί του πεδίου
Σε καταλαβαίνω Χρήστο, ξέρω πόσο κοπιαστικο είναι να βάλεις μια μεταλλική γωνία, αλλά όπως λες και εσύ αυτές οι εμπειρίες σου έδωσαν το κύρος και την απεξάρτηση από ΔΕΗ, μπαταρίες, κλπ
Στα περισσότερα παλαιά όπλα, για κατέβα από 0.810” σε 0.729” μέσα σε 1/2 “ και έλα πες μας πόσες μοίρες γωνία έχεις (οεο!)
Ρε Χρήστο το βλέπω δεν το έχεις με τα μαθηματικά, αλλά αν ρώταγες έναν μέτριο μαθητή λυκείου δεν θα χρειαζόταν να ψάχνεις μεταλλικές γωνίες, αφού λοιπόν με ρωτάς να σου απαντήσω : 9 ,5 μοίρες περίπου. Ξέρω νόμιζες 70 μοίρες, αλλά είναι 9 °34'.
Αύξηση 20mm του κώνου αυξάνει την V0 κατά 10m/
Στο είπα σε πήρε στο λαιμό σου ο Ιταλός βλητικος, συγνώμη λάθος οπλοπωλης,( σε παραδέχομαι ρε μπαγάσα έχεις τις άκρες σου σε know how ,αλλά θα μου πεις έτσι γίνεσαι αυτοφωτος ενώ εγώ ...) ,τέλος πάντων Χρήστο ακριβώς το αντίθετο γράφει και στο είχα ξαναγράψει. Και για να το λύσουμε και αυτό με τα μαθηματικά ,έχουμε και λέμε : ένας κώνος θαλαμης με την μέγιστη επιτρεπτή γωνία 10,5 μοιρών για μετάβαση από 20,3 σε 18,3 αυλό έχει μήκος περίπου 10 χιλιοστά, ένα δηλαδή εκατοστό, δεν θα τον συγκρίνω με έναν κώνο 10 εκατοστών αλλά για χάρη σου με έναν κώνο 5 εκατοστών. Αφού λοιπόν 20 χιλιοστά δηλαδή 2 εκατοστά μειώνουν κατά 10 μ/ δ την ταχύτητα στην μετάβαση από το 1 στο 5 θα έχουμε 20 μ/ δ. Αυτή η διαφορά για να προκύψει σε ένα φυσίγγι 600 bar ,πρέπει να ανεβάσουμε κάποιες από τις παραμέτρους της γόμωσης ώστε να αυξήσουμε την πίεση κατά 100 με 150 bar. 20 % X 600 = 120.
ΟΚ, περιμένω το βιβλίο, ιταλικά μιλάω καθώς μεγάλωσα στη Napoli, ε κάτι θα καταλάβω ο καψερός , όχι ότι θα έχει και καμία σημασία το τι γράφει για την ταχύτητα κλπ. Αν λέει αυτό που μετέφερα, τότε συμφωνεί και με τον Rob Roberts (Official Benelli Custom Shop) που και οι δύο διαφωνούν με άλλους τόσους και πάει λέγοντας
Πεστο ρε συ ότι μεγάλωσες στη Napoli, και αναρωτιόμουν τέτοιο ήθος, τέτοια αγωγή, από πού ; Τώρα ότι διαβάζοντας αυτό το βιβλίο θα καταλάβεις κάτι είμαι σίγουρος, αλλά τι' ; Ειδικά στα κεφάλαια που αναλύει την αεροδυναμική των σφαιριδιων, θα ήθελα να σε έβλεπα την ώρα που θα τα διαβάζεις, αν και είμαι βέβαιος αυτά τα γνωρίζεις ήδη, αλίμονο.
Πες μας που έχεις δει γραμμένο πως η μέγιστη γωνία κώνου είναι 10°30` και η μείωση 20%, όχι πάλι με πλάγιες και έμμεσες αναφορές και άσχετα διαγράμματα των ανέμων στο Αιγαίο, στα ίσια να μπορεί να το ελέγξει όποιος θέλει.

Προσοχή, αν το έχεις διαβάσει κάπου θα χαρακτηριστείς ως…ευκολόπιστος που καταπίνει ότι του λέει ο κάθε παπάτζας (
Πονηρουλη, αφού ο ίδιος ανέβασες το σαιτ της CIP. Αλλά ρε αυτοφωτε ,θέλεις τα πάντα έτοιμη μασημένη τροφή, βάλτο το άτιμο να δουλέψει λιγάκι, σου έδειξα πως πιο πριν. Και μια και ανέφερες διαγράμματα, και το τι λέει ο κάθε παπατζας ( νεολογισμος μπράβο εγώ ξέρω το παπαρας ), λοιπόν σε ένα βίντεο που αν δεν κάνω λάθος έχει ανέβει και στο φόρουμ αυτό ,ένας που έχει το ίδιο ονοματεπώνυμο με σένα μιλάει για βλητική και στο θεμελιώδες ερώτημα για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax, ( το παρακάτω διάγραμμα είναι για να σε βοηθήσω να έχεις άποψη),λέει στον κώνο, αυτόν που εσύ θεωρείς πως δεν έχει καμία επίδραση στις πιέσεις. Να υποθέσω είναι αυτό που λέμε << λέω και καμία μαλακία να σπάσουμε πλάκα >> ; Καταλαβαίνω πως είσαι εμπορας και θες να πουλήσεις ,είσαι και χορηγός στο φόρουμ, θεμιτα όλα αυτά, αλλά είσαι η χειρότερη δυσφήμιση του προϊόντος σου. ShotgunRecoilFig4.jpg
 
Χρίστο καλημέρα, μην ανησυχείς δεν χτυπιέμαι .
Δηλαδή, έτσι απλά τελειώσαμε με τα 6 χιλιοστά και τις ακτινικές πιέσεις; Κρίμα τόση σκέψη, ανάλυση και διδασκαλία...
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Δεν μιλάμε έτσι δημόσια, είμαστε κοσμιοι, όταν βρεθούμε από κοντά μέχρι και καρπαζιες, που λέει ο λόγος, μπορεί να ρίξουμε, και για να μην φανώ αγενής να σου συστηθώ Λευτέρης Χλαιδης,θα χαρώ πολύ να σε δω και από κοντά, εσύ μάλλον όχι.
Μην το λες, μου αρέσει να έχω ευχάριστους και διασκεδαστικούς ανθρώπους γύρω μου.
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Σε καταλαβαίνω Χρήστο, ξέρω πόσο κοπιαστικο είναι να βάλεις μια μεταλλική γωνία, αλλά όπως λες και εσύ αυτές οι εμπειρίες σου έδωσαν το κύρος και την απεξάρτηση από ΔΕΗ, μπαταρίες, κλπ
Χα....χα....
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Ρε Χρήστο το βλέπω δεν το έχεις με τα μαθηματικά, αλλά αν ρώταγες έναν μέτριο μαθητή λυκείου δεν θα χρειαζόταν να ψάχνεις μεταλλικές γωνίες, αφού λοιπόν με ρωτάς να σου απαντήσω : 9 ,5 μοίρες περίπου. Ξέρω νόμιζες 70 μοίρες, αλλά είναι 9 °34'.
Απάντησες για λογαριαμό μου και μετά με διόρθωσες για την απάντηση που έδωσες εσύ! Φοβερό.
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Στο είπα σε πήρε στο λαιμό σου ο Ιταλός βλητικος, συγνώμη λάθος οπλοπωλης,( σε παραδέχομαι ρε μπαγάσα έχεις τις άκρες σου σε know how ,αλλά θα μου πεις έτσι γίνεσαι αυτοφωτος ενώ εγώ ...) ,τέλος πάντων Χρήστο ακριβώς το αντίθετο γράφει και στο είχα ξαναγράψει. Και για να το λύσουμε και αυτό με τα μαθηματικά ,έχουμε και λέμε : ένας κώνος θαλαμης με την μέγιστη επιτρεπτή γωνία 10,5 μοιρών για μετάβαση από 20,3 σε 18,3 αυλό έχει μήκος περίπου 10 χιλιοστά, ένα δηλαδή εκατοστό, δεν θα τον συγκρίνω με έναν κώνο 10 εκατοστών αλλά για χάρη σου με έναν κώνο 5 εκατοστών. Αφού λοιπόν 20 χιλιοστά δηλαδή 2 εκατοστά μειώνουν κατά 10 μ/ δ την ταχύτητα στην μετάβαση από το 1 στο 5 θα έχουμε 20 μ/ δ. Αυτή η διαφορά για να προκύψει σε ένα φυσίγγι 600 bar ,πρέπει να ανεβάσουμε κάποιες από τις παραμέτρους της γόμωσης ώστε να αυξήσουμε την πίεση κατά 100 με 150 bar. 20 % X 600 = 120.
Τηλεφώνησα σε φίλο μου οπλοπώλη που πουλάει και βιβλία στο κατάστημά του και απλά μου διάβασε την σελ 191 που επικαλέστηκες. Όλο το κατεβατό με με τους μαθηματικούς υπολογισμούς τώρα που κολλάει; Κανείς δεν στους ζήτησε, δεν τέθηκε κανένα σχετικό θέμα. (μου αρέσει που μου κάνεις και χάρη, πανάθεμά σε, πλάκα έχεις)
Και τώρα άσε τα "επιστημονικά" καπνογόνα και πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Πεστο ρε συ ότι μεγάλωσες στη Napoli, και αναρωτιόμουν τέτοιο ήθος, τέτοια αγωγή, από πού ; Τώρα ότι διαβάζοντας αυτό το βιβλίο θα καταλάβεις κάτι είμαι σίγουρος, αλλά τι' ; Ειδικά στα κεφάλαια που αναλύει την αεροδυναμική των σφαιριδιων, θα ήθελα να σε έβλεπα την ώρα που θα τα διαβάζεις, αν και είμαι βέβαιος αυτά τα γνωρίζεις ήδη, αλίμονο.
Εκεί ήταν η βάση του ΝΑΤΟ που υπηρετούσε ο πατέρας μου σαν πιλότος μαχητικού. Εγώ καμαρώνω!
Και τώρα άσε τα περί "σφαιριδίων που δεν θα καταλάβω" και πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Πονηρουλη, αφού ο ίδιος ανέβασες το σαιτ της CIP.
Θυμήσου γιατί. Και εσύ εκεί είδες περί μοιρών;;
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Αλλά ρε αυτοφωτε ,θέλεις τα πάντα έτοιμη μασημένη τροφή, βάλτο το άτιμο να δουλέψει λιγάκι, σου έδειξα πως πιο πριν.
Η ερώτησή μκου ήταν
"Πες μας που έχεις δει γραμμένο πως η μέγιστη γωνία κώνου είναι 10°30` και η μείωση 20%, όχι πάλι με πλάγιες και έμμεσες αναφορές και άσχετα διαγράμματα των ανέμων στο Αιγαίο, στα ίσια να μπορεί να το ελέγξει όποιος θέλει."
Τώρα τα περί πονηρούλη ,cip κλπ πως απαντούν σε αυτό;
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Και μια και ανέφερες διαγράμματα, και το τι λέει ο κάθε παπατζας ( νεολογισμος μπράβο εγώ ξέρω το παπαρας ), λοιπόν σε ένα βίντεο που αν δεν κάνω λάθος έχει ανέβει και στο φόρουμ αυτό ,ένας που έχει το ίδιο ονοματεπώνυμο με σένα μιλάει για βλητική και στο θεμελιώδες ερώτημα για το πότε και πού εμφανίζεται η Pmax, ( το παρακάτω διάγραμμα είναι για να σε βοηθήσω να έχεις άποψη),λέει στον κώνο, αυτόν που εσύ θεωρείς πως δεν έχει καμία επίδραση στις πιέσεις.
Ωχ, αρχίσαμε ξανά τις ονειροφαντασίες μπας και τη βγάλουμε στη ζούλα... Ποτέ μου δεν έχω πει περί που εμφανίζεται η Pmax, δεν υπάρχει τέτοιο βίντεο, όλα αυτά είναι βλακώδεις μπούρδες πασπαλισμένες με μπόλικο "αν δεν κάνω λάθος" για να το σώσεις, αλλά δεν...
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Να υποθέσω είναι αυτό που λέμε << λέω και καμία μαλακία να σπάσουμε πλάκα >> ;
Να λες βρε παιδί μου, δε λέω, αλλά τόοοσες πολλές μαζεμένες ; Μήπως σε πειράξει;;
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
Καταλαβαίνω πως είσαι εμπορας και θες να πουλήσεις ,είσαι και χορηγός στο φόρουμ, θεμιτα όλα αυτά, αλλά είσαι η χειρότερη δυσφήμιση του προϊόντος σου. View attachment 42080

Μπα, τι βλέπω, και Marketing διδάσκουμε άμα λάχει;
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,

Μετά από διαφαινόμενο σεμνό αίτημά σου, θα σου δοθεί η επιλογή μεταξύ παπάτζα και παπάρα, το αξίζεις
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,

Σιγά μη χάσω τη διασκεδαστική διάδραση μεταξύ μας, θα σε πηγαίνω κούρσα 1) μέχρι να παγώσει η κόλλαση 2) μέχρι να πατήσεις μαύρο χιόνι 3) μέχρι να σβήσει ο ήλιος (ρε συ τι φοβιστικές εσχατολογικές εκφράσεις έχουμε!!)
Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
ΥΓ Και τώρα πες μας για τα 4 τεστ περί 10°30` και μείωση 20 %,
 
Καλημέρα, όπως έγραψα πριν είμαστε μικρή χώρα και αργά ή γρήγορα θα συναντηθούμε. Μου έχει ξανασυμβεί το λιοντάρι από απόσταση όταν βρεθήκαμε μεταμορφωθηκε σε γατούλα και ο Χρίστος σε Χριστίνα. Αντιλαμβάνομαι την δύσκολη θέση των ανθρώπων του φόρουμ, μια και είσαι χορηγός, και θα αφήσω τους παληκαρισμους και τα κοσμητικά επίθετα.
Ωχ, αρχίσαμε ξανά τις ονειροφαντασίες μπας και τη βγάλουμε στη ζούλα... Ποτέ μου δεν έχω πει περί που εμφανίζεται η Pmax, δεν υπάρχει τέτοιο βίντεο,
Επειδή δεν είμαι καλός σε αυτό, παρακαλώ όποιον το είχε ανεβάσει ή όποιον μπορεί να βρει το βίντεο με σένα από παλιότερη ανάρτηση να το επαναφέρει. Οι Αμερικανοί λένε αν δεν μπορεί να αντιληφθεί είναι περιττό να προσπαθείς να του εξηγήσεις, αν στην νοητική ανεπάρκεια προσθέσουμε και την ψυχική, αδιέξοδο, δεν θα πω ότι σε λυπάμαι, δεν θα ήμουν ειλικρινής, αλλά είσαι αξιολύπητος.
 
Πρόσεχε Τζων μου φαίνεται δεν έχει κάνει αντιλυσικο. Το ωραίο είναι που απαντάει με καθυστέρηση γιατί πρέπει να γκουγκλαρει πρώτα, να πάρει μετά τηλέφωνο τον βιβλιοπώλη στην Ιταλία, ( ρε μπας και παίρνει τον Αδωνι και μας λέει ψέματα, και εκείνος ξερόλας είναι), και με όλα αυτά ξεχνάει να πάρει τα χάπια του, και δεν βλέπει πως του απάντησα ήδη στην ερώτηση του. Τώρα για τα άλλα δύο βιβλία που του είπα , B. Brister shotguning ,Ed. Mattunas American ammunition, αν κάποιος τα έχει στο φόρουμ να μου στείλει μήνυμα να του δώσω διεύθυνση για να μου τα στείλει με αντικαταβολή.
 
Πρόσεχε Τζων μου φαίνεται δεν έχει κάνει αντιλυσικο. Το ωραίο είναι που απαντάει με καθυστέρηση γιατί πρέπει να γκουγκλαρει πρώτα, να πάρει μετά τηλέφωνο τον βιβλιοπώλη στην Ιταλία, ( ρε μπας και παίρνει τον Αδωνι και μας λέει ψέματα, και εκείνος ξερόλας είναι), και με όλα αυτά ξεχνάει να πάρει τα χάπια του, και δεν βλέπει πως του απάντησα ήδη στην ερώτηση του. Τώρα για τα άλλα δύο βιβλία που του είπα , B. Brister shotguning ,Ed. Mattunas American ammunition, αν κάποιος τα έχει στο φόρουμ να μου στείλει μήνυμα να του δώσω διεύθυνση για να μου τα στείλει με αντικαταβολή.
Λευτέρη το βιβλίο του Μπρίστερ το έχω εγώ, δεν το πουλάω όμως!
δεν είναι ακριβά όμως και τα δύο
 
Καταλαβαίνω ότι θα υπάρξουν παρεξηγήσεις.

Κι εγώ έχω τσακωθεί....Αλλά τέτοιες εκφράσεις από τόσο μορφωμένους και έξυπνους ανθρώπους δεν το περίμενα.

Είναι κρίμα διότι σας παρακολουθούμε συνήθως με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Πιστεύω ότι μπορείτε να αφήσετε στην άκρη τον εγωισμό σας και να ζητήσετε Συγνωμη ο ένας στον άλλον.

Δε λέω ονόματα ξέρετε ποιοι είστε.

Δεν έχετε να χωρίζετε τίποτα.

Φιλικά το λέω...ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.
 
Πρόσεχε Τζων μου φαίνεται δεν έχει κάνει αντιλυσικο. Το ωραίο είναι που απαντάει με καθυστέρηση γιατί πρέπει να γκουγκλαρει πρώτα, να πάρει μετά τηλέφωνο τον βιβλιοπώλη στην Ιταλία, ( ρε μπας και παίρνει τον Αδωνι και μας λέει ψέματα, και εκείνος ξερόλας είναι), και με όλα αυτά ξεχνάει να πάρει τα χάπια του, και δεν βλέπει πως του απάντησα ήδη στην ερώτηση του. Τώρα για τα άλλα δύο βιβλία που του είπα , B. Brister shotguning ,Ed. Mattunas American ammunition, αν κάποιος τα έχει στο φόρουμ να μου στείλει μήνυμα να του δώσω διεύθυνση για να μου τα στείλει με αντικαταβολή.
Φίλε μου ,δεν μαρεσουν οι αντιπαραθέσεις γνώσεων...προς επίδειξη η οτιδήποτε άλλο...μαρεσει ο σεβασμός‼️ υποκλίνομαι στην ευγένεια κ στους καλούς τρόπους‼️ το μεγαλείο‼️ κρύβεται στην ταπεινότητα‼️
 
Στέλιο, Τζων έχετε δίκιο, παρασύρθηκα ,ο θυμός είναι κακός σύμβουλος.
Όλοι μηδενός εξαιρουμένου όταν θυμώνουμε γινόμαστε ανόητοι.

Το να το αναγνωρίζουμε και να το διορθώνουμε σημαίνει ότι δεν είμαστε ανόητοι πάρα μόνο για λίγο.
 
Όμως, καθώς έως και αυτή τη στιγμή, δεν είχες ούτε τη στοιχειώδη «αστική ευγένεια» να μου απαντήσεις έστω και αρνούμενος, κοινοποιώ το μήνυμα για να γίνει εμφανής η διαφορά μας σε επίπεδο διαλεκτικής αντιμετώπισης του απέναντι.
Πριν μου στείλεις το μήνυμα, μου έστειλε άλλος φίλος από το φόρουμ και μου είπε πως μπορεί να μου το στείλει, τώρα για τα παραπάνω που γράφεις, ζητώ από τους υπεύθυνους του φόρουμ αν έχουν πρόσβαση στα μηνύματα που ανταλλάσουμε να δημοσιεύσουν την απάντηση μου την ίδια μέρα που μου έγραψες, αλλιώς θα το κάνω εγώ, και είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα πεις. Επί της ουσίας όμως δεν απαντάς σε κανένα από τα τρία θέματα βλητικής που διαφωνούμε. 1)
και γιαυτό προκαλεί ακαριαία διαστολή της στήλης των σκαγιων με τις αντίστοιχες ακτινικές πιέσεις,όπως….»
Καταλαβαίνεις ότι αυτό πλέον συνιστά ψυχαναγκασμό;
Σε ενοχλεί ο όρος ακτινικές πιέσεις, να το πούμε διαστολή τής στήλης ; Στην πιο πάνω απάντηση σου στον Βασίλη για τα τσόκ brain, υποστηρίζεις πως η στήλη διαστέλλεται στην διεύρυνση μετά την πρώτη σύσφιξη ,στο τέλος της κάνης ενω ,τα σκάγια κινούνται με την μέγιστη ταχύτητα. Αντίθετα υποστηρίζεις πως δεν διαστέλλεται η στήλη εντός της θαλαμης, όπου δέχεται τεράστια πίεση στην βάση της και ταυτόχρονα εμποδίζεται η κίνηση της από το κλείσιμο του φυσιγγίου. Δες λοιπόν στην προηγούμενη ανάρτηση του Βασίλη στην 9 σελίδα τις φωτογραφίες 3,4 όπου φαίνεται σε κάθε φάση του πυροβολισμου πως κατανέμονται οι δυνάμεις στο σύνολο βύσμα- σκάγια. 2)
By lengthening the surface, several great things are achieved: Velocity is increased by ….
Δεν είναι αυτό το pdf της benelli στο οποίο αναφέρθηκα και είπα πως λέει ακριβώς τα ίδια με ότι είχα γράψει. Το αληθινό pdf είναι και μπορεί ο καθένας να το ελέγξει la canna liscia, benelli. pdf σελίδα 34. ,< παράμετροι που επηρεάζουν την εσωτερική βλητική της κάνης >. 3) Γωνία κώνου θαλαμης.
κοινοποιώ το μήνυμα για να γίνει εμφανής η διαφορά μας σε επίπεδο διαλεκτικής αντιμετώπισης του απέναντι.
Αν δεν υπήρχε υστεροβουλια ή θα το έγραφες δημόσια όπως τώρα ή θα σεβοσουν την ιδιωτικοτητα, αλλά αφού λες ψέματα οπως έγραψα αν δεν κοινοποιήσει την απάντηση μου,( που λες πως είναι ανύπαρκτη) ,η διεύθυνση του φόρουμ θα το κάνω εγώ ,να συμπληρώσω μια και το ξεκίνησες, πράγματι διαφέρουμε πολύ, στο ιταλικό φόρουμ polveri dosi e cartuccie, από κάποιον που αγόρασε ένα δικό σου τσόκ και αναφέρει πως επικοινωνησε μαζί σου, έγινε αναφορά στα τσόκ brain. Είμαι βέβαιος πως έχεις διαβάσει την συζήτηση μια και γνωρίζεις και ιταλικά, και θα είδες και την δική μου ανάρτηση. Έγραψα λοιπόν πως αν και δεν έχω τσόκ της εταιρείας, ακούω καλά λόγια και όταν ένας μου ζήτησε φωτογραφία από πίνακα, έβαλα αυτή που είχε βγάλει ο Νίκος Π ,λέγοντας πως είναι από ένα ελληνικό φόρουμ. Δεν μπορώ ούτε και θέλω να φανταστώ τι θα έγραφες εσύ στην θέση μου, και δέν το έκανα βέβαια για χάρη σου, αλλά γιατί είναι ελληνικό προϊόν.
 
1) Ε, λοιπόν, το ψέμα και τη παραπλάνηση τα έχεις στην άκρη της γλώσσας σου σε απίστευτο βαθμό, 4 βλητικοί που ΄΄εγραψαν" και οι 4 αυτό που ισχυρίστηκες ότι έγραψαν, βίντεο δικό μου που τάχα μου μίλησα για PMax.... και τώρα αυτό, ότι και καλά μου απάντησες την ίδια μέρα!
" ζητώ από τους υπεύθυνους του φόρουμ αν έχουν πρόσβαση στα μηνύματα που ανταλλάσουμε να δημοσιεύσουν την απάντηση μου την ίδια μέρα που μου έγραψες, αλλιώς θα το κάνω εγώ, και είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα πεις."
Ελπίζεις πως οι υπεύθυνοι δεν θα μπορούν (προσωπική αλληλογραφία και απόρρητο ίσως... )

μήνυμα σε XKLEFTERIS.jpg

Επισυνάπτω λοιπόν και εγώ από μόνος μου το print screen από τα PM μου που φαίνεται ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ, πως λες και πάλι εν γνώσει σου ψέματα καθώς και πάλι προσπάθησες να καλυφθείς πίσω από άλλη μία ουρανομήκη απόπειρα εσκεμμένης παραπλάνησης των ανγνωστών του forum.
Αυτό πρέπει να είναι και το γρηγορότερο ξεβράκωμα ever!!

2) ".....υποστηρίζεις πως δεν διαστέλλεται η στήλη εντός της θαλαμης..."
Στις 9/2 σου είπα " Και δεν κατάλαβα, πότε είπα πως δεν γίνεται διαστολή κατά την επιτάχυνση (ώστε μάλιστα να "είναι περιττό να συζητάμε για βλητική" ) ;;; Μη προσπαθείς να δημιουργείς εντυπώσεις με τέτοιου είδους δήθεν "επιχειρήματα".
Ξανά το ίδιο; Πάλιωσε ρε συ...
Εγώ έχω πει πως δεν διαστέλλεται η γόμωση 70χιλ φυσσιγιού μέσα στα επιπλέον 6 χιλ της magnum θαλάμης περισσότερο από όσο έχει διασταλεί μέσα στον κάλυκα λόγω αδρανείας - αντίστασης σε αλλαγή κατεύθυνσης κίνησης, και ανέφερα μάλιστα και την απουσία μολυβδώσεων ακόμα και με φυσίγγια χωρίς πλαστικό κυάθιο.
Δηλαδή...θες να πιστέψουμε πως δεν έχεις ρίξει ποτέ σου φυσίγγια χωρίς πλαστικό ποτηράκι; Εν πάσει περιπτώσει, ρώτα και κανένα γνωστό σου που να έχει να σου πει.
Έχω πει επίσης ότι η γόμωση διαστέλλεται επιπλέον αλλά μέσα στον κώνο πιά, όπως έχω πει επίσης και ότι την έμφραξη την κάνει κυρίως το πίσω μέρος της βυσμάτωσης . Τώρα, που βρήκες εσύ (ξανά!) πως υποστηρίζω ότι " δεν διαστέλλεται η στήλη εντός της θαλάμης " ;;;

Βρε εσύ δεν είπες ότι αυτά που ανήρτησε ο Βασίλης τα έχει γράψει άλλος "αυτόφωτος", τώρα είναι σωστός;

Όσο για τα BRAIN, εκεί ισχύουν αρχές της αεροδυναμικής απόλυτα άσχετες με ότι κατεβάζει το μυαλό σου. Ηρέμησε, δεν υπάρχουν ακτινικές πιέσεις, απλά σκέψου πως νομίζεις πως δούλευε το αερόφρενο - μετώπη βύσματος του Στόκα, δες πως επιδρά ο ατμοσφαιρικός αέρας στη γόμωση κατά την έξοδο από τη κάννη, βάλτα κάποια εκατοστά μέσα από το στόμιο, σύνθεσε αυτά και μερικά ακόμα και ίιιισως αρχίσεις να "ανθίζεσαι" τα απολύτως αρχικά.

3) "....Δεν είναι αυτό το pdf της benelli στο οποίο αναφέρθηκα και είπα πως λέει ακριβώς τα ίδια με ότι είχα γράψει. Το αληθινό pdf είναι και μπορεί ο καθένας να το ελέγξει la canna lis.."

(χθες είπες) «Ακόμη και κάποιον Rogers της benelli μια και τον ανέφερες έχω διαβάσει σε pdf και λέει ακριβώς τα ίδια.."
Ο Rogers, ε; Πάλι στάχτη και φούμο! Ποιό αληθινό pdf και πράσινα άλογα;; Σου ανέφερα τον Rogers, τον επίσημο βελτιωτή του Benelli Custom Shop USA και εσύ είπες ότι ΑΥΤΟΣ λέει ότι και εσύ. Το (τάχα μου και αληθινό!) pdf που ανέφερες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ROGERS!!!!!!
Όπως σου υπέδειξα και χθες ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ Rogers https://www.robrobertsgunworks.com/forcing-cone και λέει τα ακριβώς αντίθετα με σένα!
Εδώ παπάς - εκεί παπάς......που είναι ο παπάς ;;;;

4) Το πρώτο σκέλος απαντήθηκε στο Νο1...
Όχι, δεν διάβασα κανένα τέτοιο διάλογο, δεν έχω χρόνο για να παρακολουθώ fora, αν δεις, οι απαντήσεις μου στο H/L γράφονται συνήθως μετά τα μεσάνυχτα, κάτι που πλέον δεν πάει άλλο. Στην Ιταλία η BRAIN πάει πάρα πολύ καλά και χωρίς ούτε ένα ευρώ διαφήμιση, από τον έναν στον άλλο (word of mouth), από ότι είπες το είχε ήδη αγοράσει.
"Δεν μπορώ ούτε και θέλω να φανταστώ τι θα έγραφες εσύ στην θέση μου"
Κάνε και εσύ μία εξέλιξη στη βλητική σαν τα BRAIN και εδώ είμαστε...
 
Last edited:
Επισυνάπτω λοιπόν και εγώ από μόνος μου το print screen από τα PM μου που φαίνεται ξεκάθαρα ότι ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ, πως λες και πάλι εν γνώσει σου ψέματα καθώς και πάλι προσπάθησες να καλυφθείς πίσω από άλλη μία ουρανομήκη απόπειρα εσκεμμένης παραπλάνησης των ανγνωστών του forum.
Αυτό πρέπει να είναι και το γρηγορότερο ξεβράκωμα ever!!
Και δεν κατάλαβα, πότε είπα πως δεν γίνεται διαστολή κατά την επιτάχυνση

Καλησπέρα, γράφω από κινητό και δεν μπορώ να επισυνάψω το μήνυμα που λες πως δεν έστειλα ποτέ... γιαυτό αντιγράφω από τα απεσταλμένα μηνύματα, και αύριο πηγαίνω σε άτομο που μπορεί να το κάνει για μένα. Παρακαλώ την διεύθυνση του φόρουμ να πει απλά ένα ναι ή όχι για το αν το μήνυμα είναι ακριβώς αυτό που έγραψα δεν τίθεται θέμα απορρήτου αφου ο ίδιος δημοσιεύω το μήνυμα μου. :: Στις Παρ. 11 Φεβ. 2022 18: 56 ο χρήστης Lefteris Chlaidis έγραψε : Ευχαριστώ, το εκτιμώ αλλά δεν το χρειάζομαι, δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίσω γιατί και εγώ παρασύρθηκα σε ακρότητες που με κάνουν να αισθάνομαι άσχημα, δεν το συνηθίζω αυτό. Καλό βράδυ. Βλέπεις πως σου απάντησα μια ώρα αφού έλαβα το μήνυμα σου. Και επειδή αποφεύγεις με προσβολές και φλυαρία να απαντήσεις στα θέματα που διαφωνούμε, θα ανακαιφαλαιωσω και θα αφήσω όσους μας διαβάζουν να βγάλουν τα συμπεράσματα τους. Στο συνημμένο που έβαλε ο gvp9000, στην σελίδα 9 υπάρχουν 8 εικόνες από προσομοίωση σε υπολογιστή όλων των φάσεων μίας τουφεκιας. Είναι πολύ εύκολο για οποιονδήποτε να καταλάβει αυτά που θα πω, αρκεί να παρατηρήσει τις εικόνες και να έχει υπόψιν του πως υπάρχει χρωματική διαβάθμιση των πιέσεων, από το μπλε όπου είναι μηδαμινές, έως το κόκκινο που δείχνει την μέγιστη πίεση. Πιάνω έναν έναν τους ισχυρισμούς σου. 1) στην σελίδα 6 έγραψες:
Πραγματικές διαστάσεις : Φυσίγγι Nobel Sport (μόλις έσφαξα!) : πάχος κάλυκα 1,2 χιλ , διάμετρος στήλης γόμωσης μέσα στον κάλυκα (με πλαστικό συγκεντρωτήρα) 18,18 χιλ και μάλιστα εύκολα συμπιεστή, ακόμα και με τα δάχτυλα καθώς βρίσκεται μέσα στον κάλυκα σε χαλαρή κατάσταση, ύψος στήλης γόμωσης (συγκεντρωτήρας και σκάγια) 43 χιλ.
Ακόμα και στο όριο της CIP για τον στενότερο αποδεκτό αυλό, δηλ 18,2, η είσοδος της στήλης της γόμωσης είναι παραπάνω από εύκολη.
Η στήλη των σκαγιων δηλαδή αφού σε κατάσταση ηρεμίας έχει διάμετρο 18,18 χιλιοστά εισέρχεται σε αυλό 18,20 χωρίς να διασταλεί. Δες την εικόνα 3 όπου φαίνεται το βύσμα με τα σκάγια στην θαλάμη ακριβώς την στιγμή που θα αρχίσει να κινείται, βλέπουμε πως η ίδια πίεση που ασκείται στον πατο των σκαγιων, ασκείται και στο κάτω μέρος της στήλης προς τα τοιχώματα της κάνης. Αρα όσο γρήγορα θα προωθηθεί η στήλη, το ίδιο γρήγορα θα διασταλεί. Οτι έγραφα δηλαδή ,η στήλη διαστέλλεται όχι σε 6 χιλιοστά, αλλά και σε μισό. Στην εικόνα 5 μάλιστα φαίνεται η στήλη πριν το τσοκ να έχει μεγάλη ταχύτητα αλλά ελάχιστες τάσεις διαστολής ακριβώς ότι έγραψα μία απόδειξη πως η διαστολή που λες πως συμβαίνει στα τσόκ σου στο πέρασμα απο την δεύτερη διεύρυνση συμβαίνει μόνο στην φαντασία σου. 2)πάμε στην γωνία κώνου θαλαμης, ακόμη περιμένω απάντηση για τις μοίρες. Είναι έως 10,5 ή 70 ; Και θέλω να αναφέρεις έστω μία κάννη, οποιουδήποτε όπλου, οποιασδήποτε χώρας με προδιαγραφές γωνίας κώνου πάνω από 10 μοίρες και 30 πρώτα. 3) Για την επίδραση του κωνου στην εσωτερική βλητική. Στους τέσσερις που σου πρωτοανεφερα προστέθηκε ένας ακόμα χάρη σε σένα, αυτός που έχει γράψει το pdf της benelli, το αν είναι ο Rogers της benelli, ο Rogers του custom shop benelli USA, ή ο Rogers που όπως εσύ πουλάει τσοκ , ποιόν ενδιαφέρει ; Στο pdf της benelli που ανέβασα γράφει ακριβώς ότι και ο Granelli που ανέφερα , αλλά και σε αυτό δεν απαντάς. Λες λοιπόν το παρακάτω που θα μείνει στην ιστορία: Σαν απόδειξη των όσων ισχυρίζομαι δες την εικόνα Ν 4 όπου είναι ακόμη πιο κόκκινο το χρώμα στα σκάγια ,την στιγμή που το βύσμα εξέρχεται του κωνου, ενώ στην επόμενη εικόνα Ν 5 γίνεται πράσινο- μπλε. Αυτό δείχνει την κορύφωση των ακτινικων πιέσεων, όπως υποστήριζα, στην διέλευση του βύσματος από τον κώνο, γιαυτό και η αύξηση τής ταχύτητας.
ο κώνος προσαρμογής δεν επηρεάζει σε τίποτα ούτε την ανάκρουση ούτε την ταχύτητα

Κάνε και εσύ μία εξέλιξη στη βλητική σαν τα BRAIN και εδώ είμαστε
Όχι Χρίστο, για τον εαυτό μου δεν καυχιεμαι δημόσια, άσε που εγώ δεν δύναμαι να ανακαλύψω το βραστό νερό εν έτι 2022. Ο νοών νοητω.
 

Attachments

  • Interior ballistic analysis (1) (1).pdf
    1,7 MB · Προβολές: 13
Τι ακριβώς προσδοκεις φίλε Λευτέρη ❓να σε αναγνωρίσει κ να ακυρώσει τον εαυτό του❓να σε αναγνωρίσουμε.... χωρίς να ξέρουμε τι ισχυει❓αυτά είναι ψιλά γράμματα για όλους εμάς τους άσχετους, εκεί έρχεται κ δένει το μάρκετινγκ κ καταφέρνει να παραμυθιασει κοσμο .Εγώ στη θέση σου δεν θα ασχολιομουν καν, ούτε θα χάλαγα τη ζαχαρένια μου, άλλωστε ότι είχες να πεις το ειπες όπως κ η browning .(70 σε 76 θαλάμη)
 
Back
Top