Γράσο για τα τσοκ

Δεν μπορει να μου δημιουργησει φθορα απο τριβη στα μεταλλα Μανωλη !!
Το μοχλικο της EVO ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι...και τα δαχτυλιδια απο φωσφορουχο μπρουτζο που
ειναι πολυ σκληροτερος απο τον απλο μπρουτζο και απο το αλουμινιο φιλε !!!
Παρόλο που εγώ του το σύστησα για τα τσοκ, αν με ρωτούσε θα του σύστηνα γρασσο λιθιου ή γραφιτουχο για την μηχανή γομωσης φυσιγγίων. Επειδή όμως οι ανοχές στην μηχανή είναι μεγάλες και η ταχύτητα κίνησης μικρή καλύτερα να έχει οποιοδήποτε γρασσο παρα να δουλεύει στεγνή. Τα μεταλλικά πρόσθετα που περιέχει είναι σε σχεδόν μοριακο μέγεθος και δεν αυξάνουν τις τριβές. Το μόνο κακό του γρασσου antiseize είναι ότι λερώνει έντονα τα ρούχα αν δεν προσέχεις.
 
Last edited:
Δεν μπορει να μου δημιουργησει φθορα απο τριβη στα μεταλλα Μανωλη !!
Το μοχλικο της EVO ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι...και τα δαχτυλιδια απο φωσφορουχο μπρουτζο που
ειναι πολυ σκληροτερος απο τον απλο μπρουτζο και απο το αλουμινιο φιλε !!!
Ανεξάρτητα απο το αν στις επαφες που το βάζεις ειναι απο σκληρότερα μέταλλα από αυτά που περιέχει, το συγκεκριμένο γράσο δεν ειναι για λύπανση. Είναι για σπειρώματα για να μην κολάνε και να μην ξεσφίγγουν ταυτόχρονα. Μπορεί να μην προκαλεί φθορά αλλά το πιθανότερο να μην προσφέρει και την κατάλληλη λύπανση που χρειάζονται τα έμβολα της μηχανής. Πολύ καλύτερη δουλειά στην μηχανή ιδιογόμωσης θα κάνει ένα απλό λαδάκι ή ένα άλλο κοινό γράσο. Εγώ την μηχανή ιδιογώμοσης την λαδώνω από το ίδιο που λαδώνω και τα όπλα δηλαδή το Ballistol που εκτός από λυπαντικό ειναι και καθαριστικό και αντισκουριακό.
Το παραπάνω γράσο κ.Νίκο είναι ιδανικό μόνο για σπειρώματα.
 
Παρόλο που εγώ του το σύστησα για τα τσοκ, αν με ρωτούσε θα του σύστηνα γρασσο λιθιου ή γραφιτουχο για την μηχανή γομωσης φυσιγγίων. Επειδή όμως οι ανοχές στην μηχανή είναι μεγάλες και η ταχύτητα κίνησης μικρή καλύτερα να έχει οποιοδήποτε γρασσο παρα να δουλεύει στεγνή. Τα μεταλλικά πρόσθετα που περιέχει είναι σε σχεδόν μοριακο μέγεθος και δεν αυξάνουν τις τριβές. Το μόνο κακό του γρασσου antiseize είναι ότι λερώνει έντονα τα ρούχα αν δεν προσέχεις.
Και εγώ ακριβώς το ίδιο γράσο χρησιμοποιώ για τα τσοκ και για όλα τα σπειρώματα σε μοτοσυκλέτα ,αυτοκίνητο ποδήλατο κλπ. και το θεωρώ κορυφαίο. Αλλά δεν νομίζω ότι κάνει για άλλη χρήση. Τα θρύματα μετάλλων που έχει δεν προσφέρουν λύπανση αλλά το αντίθετο. Και από την υφή του δεν φαίνεται να ειναι τόσο μικροί οι κόκκοι. Εμένα η γνώμη μου είναι ότι δεν ειναι κατάλληλο για λύπανση παρα μόνο για σπειρώματα. Κάθε άλλο κοινό γράσο λιθίου ή γραφιτούχο είναι πολύ καλύτερο για λύπανση. Επίσης για λύπανση μεταξύ μετάλλων όπως στην μηχανή ιδιογόμωσης μπορείτε να βάλετε και 90αρα βαλβολίνη για κιβώτια ταχυτήτων που θεωρώ είναι από τα καλύτερα.
 
Αν και είχα πάρει ένα πριν 12 χρόνια ,ζήτημα να έβαλα δυο φορές .
Το όπλο το καθαρίζω συνέχεια και το ίδιο κάνω στα σπειρώματα και στα τσοκ. Οποτε τα εξειδικευμένα γρασόλαδα μένουν για τη σαλάτα.
 
Οσοι ασχολουνται σοβαρα με τη συντηρηση του οπλου τους εχουν καταληξει στα λαδοξυδα τους και στη μεθοδολογια τους. Οτι και να δοκιμασουν εχουν κανα δυο που τα εμπιστευονται περισσοτερο και τα χρησιμοποιουν χρονια.
 
Για μενα αυτο ειναι το καλυτερο καθαριστικο καννης και τσοκ ever.
https://www.hoppes.com/cleaners-and...l-hoppes-9/no.-9-gun-bore-cleaner/P00347.html
Κλασσικοτατο από την εποχή που οι κάννες ήταν αχρωμιωτες και σωστά λειασμενες. Σε αυτές δεν έβαζαν ποτέ βούρτσα πάρα μόνο πανάκια μιας χρήσης.
Εγω εξακολουθώ και καθαρίζω τις κάννες της rem1100 με αυτό απλά επειδή το συνιστούσε η ίδια η εταιρεία.
 
Ανεξάρτητα απο το αν στις επαφες που το βάζεις ειναι απο σκληρότερα μέταλλα από αυτά που περιέχει, το συγκεκριμένο γράσο δεν ειναι για λύπανση. Είναι για σπειρώματα για να μην κολάνε και να μην ξεσφίγγουν ταυτόχρονα. Μπορεί να μην προκαλεί φθορά αλλά το πιθανότερο να μην προσφέρει και την κατάλληλη λύπανση που χρειάζονται τα έμβολα της μηχανής. Πολύ καλύτερη δουλειά στην μηχανή ιδιογόμωσης θα κάνει ένα απλό λαδάκι ή ένα άλλο κοινό γράσο. Εγώ την μηχανή ιδιογώμοσης την λαδώνω από το ίδιο που λαδώνω και τα όπλα δηλαδή το Ballistol που εκτός από λυπαντικό ειναι και καθαριστικό και αντισκουριακό.
Το παραπάνω γράσο κ.Νίκο είναι ιδανικό μόνο για σπειρώματα.


Μανωλη μου μην εισαι απολυτος....Εχω δοκιμασει τα διάφορα λιπαντικα...κατα καιρους.

Εχω και αυτα....αλλα μετα απο 50 μαξιμουμ 100 καλυκες η μηχανη ηθελε παλι λιπανση !!!

Εβαλα αυτο το γρασσο και ησυχασα...Μια φορα το εβαλα...εχει κλεισει σχεδον εναμιση χρονο...
εχω κλεισει πανω απο 4000 χιλιαδες φυσιγγια και γρασσο δουλευει χωρις προβλημα!!
Το μονο προβλημα δεν βγαινει επανω απο τα ρουχα...οσο και να το πλυνεις το ρουχο...

Το αλλο και το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχει τιποτα ακομα στα απογευματινα
περασματα φιλε !!! :confused:

εικόνα_Viber_2022-10-20_16-31-54-193.jpg

Το ξερεις οτι εχω και δευτερη μηχανη σαν την δικη σου...που δουλεψε μονο και μονο για μια
παρουσιαση...

Και τι να τις κανω τις μηχανες και τα φυσιγγια οταν δεν εχει θηραματα ???
Η φετινη σεζον δεν παει καθολου καλα απο μπασιματα μεχρις στιγμης....
Και πολυ φοβαμαι την επομενη σεζον αντι για γρασσο μην ψαχνομαι για βαζελινη φιλε !!!:confused:

εικόνα_Viber_2022-10-20_16-59-18-734.jpg
 
Μανωλη μου μην εισαι απολυτος....Εχω δοκιμασει τα διάφορα λιπαντικα...κατα καιρους.

Εχω και αυτα....αλλα μετα απο 50 μαξιμουμ 100 καλυκες η μηχανη ηθελε παλι λιπανση !!!

Εβαλα αυτο το γρασσο και ησυχασα...Μια φορα το εβαλα...εχει κλεισει σχεδον εναμιση χρονο...
εχω κλεισει πανω απο 4000 χιλιαδες φυσιγγια και γρασσο δουλευει χωρις προβλημα!!
Το μονο προβλημα δεν βγαινει επανω απο τα ρουχα...οσο και να το πλυνεις το ρουχο...

Το αλλο και το μεγαλο μου προβλημα ειναι οτι δεν εχει τιποτα ακομα στα απογευματινα
περασματα φιλε !!! :confused:

View attachment 58356

Το ξερεις οτι εχω και δευτερη μηχανη σαν την δικη σου...που δουλεψε μονο και μονο για μια
παρουσιαση...

Και τι να τις κανω τις μηχανες και τα φυσιγγια οταν δεν εχει θηραματα ???
Η φετινη σεζον δεν παει καθολου καλα απο μπασιματα μεχρις στιγμης....
Και πολυ φοβαμαι την επομενη σεζον αντι για γρασσο μην ψαχνομαι για βαζελινη φιλε !!!:confused:

View attachment 58360
Δεν είμαι απόλυτος απλά πιστεύω ότι υπάρχουν καλύτερα λιπαντικά απο αυτό αφού ο σκοπός που έχει κατασκευαστεί είναι άλλος. Εφόσον το έχετε δοκιμάσει και θεωρείτε ότι δουλεύει καλά το anti-Seize της Permatex τότε πάω πάσο. Από ότι είδα πιο πριν που κατέβηκα στην αποθήκη εκτός από χαλκο και αλουμίνιο περιέχει και γραφιτη οπότε λογικά έχει και λιπαντικές ιδιότητες. Όπως είπατε από τα ρούχα δεν φεύγει με τίποτα ούτε με το πλυντήριο ουτε με σαπούνι πιάτων. Το διαπίστωσα όταν από το σπείρωμα του στροφείου Ι2S που είχα βάλει μπόλικο όταν ενεργοποίησα την μηχανή με την φυγόκεντρο πιτσίλισε παντου και πασάλειψε όλη την αποθήκη μαζί και εμένα φυσικά.
Όσο για τα θηράματα έχετε απόλυτο δίκιο. Εγώ αν έριχνα φέτος τα φυσίγγια που έχω ήδη γεμίσει το τελευταίο μήνα θα είμουν ο πιο ευτυχισμένος κυνηγός. Να φανταστείτε φέτος έχω πάει 3 κυριακές για κυνήγι και ακόμη δεν έχω τουφεκίσει θήραμα παρα μόνο σε δοκιμές στον χρονογράφο. Ουτε καρακάξα ή άλλο κορακοειδή δεν έχω δει. Βέβαια δεν γνωρίζω και καρτέρια εδώ στην Αττική και πάω στα κουτουρού και μάλιστα και χωρίς σκύλο οπότε γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Σε λίγο θα έχω φυσίγγια για τα επόμενα 10 χρόνια. Δεν πειράζει καλά να είμαστε και θα τα ρίξουμε κάπου.
 
Δεν είμαι απόλυτος απλά πιστεύω ότι υπάρχουν καλύτερα λιπαντικά απο αυτό αφού ο σκοπός που έχει κατασκευαστεί είναι άλλος. Εφόσον το έχετε δοκιμάσει και θεωρείτε ότι δουλεύει καλά το anti-Seize της Permatex τότε πάω πάσο. Από ότι είδα πιο πριν που κατέβηκα στην αποθήκη εκτός από χαλκο και αλουμίνιο περιέχει και γραφιτη οπότε λογικά έχει και λιπαντικές ιδιότητες. Όπως είπατε από τα ρούχα δεν φεύγει με τίποτα ούτε με το πλυντήριο ουτε με σαπούνι πιάτων. Το διαπίστωσα όταν από το σπείρωμα του στροφείου Ι2S που είχα βάλει μπόλικο όταν ενεργοποίησα την μηχανή με την φυγόκεντρο πιτσίλισε παντου και πασάλειψε όλη την αποθήκη μαζί και εμένα φυσικά.
Όσο για τα θηράματα έχετε απόλυτο δίκιο. Εγώ αν έριχνα φέτος τα φυσίγγια που έχω ήδη γεμίσει το τελευταίο μήνα θα είμουν ο πιο ευτυχισμένος κυνηγός. Να φανταστείτε φέτος έχω πάει 3 κυριακές για κυνήγι και ακόμη δεν έχω τουφεκίσει θήραμα παρα μόνο σε δοκιμές στον χρονογράφο. Ουτε καρακάξα ή άλλο κορακοειδή δεν έχω δει. Βέβαια δεν γνωρίζω και καρτέρια εδώ στην Αττική και πάω στα κουτουρού και μάλιστα και χωρίς σκύλο οπότε γίνεται ακόμη πιο δύσκολο. Σε λίγο θα έχω φυσίγγια για τα επόμενα 10 χρόνια. Δεν πειράζει καλά να είμαστε και θα τα ρίξουμε κάπου.


Nαι ο γραφιτης ειναι που κανει την λιπανση !!!
Για στοκ φυσιγγιων ...δεν θα πω νουμερο....Αλλα εχω τοσα που μαλλον θα τα βρουν οι κληρονομοι...
Καθε μερα ολο και κατι κλεινω...ειτε εχει ειτε δεν εχει θηραματα....Ειναι τροπος ζωης για μενα.
Τωρα βρε Μανωλη μου....τοσοι φιλοι και συναδελφοι υπαρχουν στο φορουμ γιατι δεν τους ρωτας να
σου πουν μερη καλα για το κυνηγι...Γιατι να πηγαινεις στα κουτουρου ??? Ελεος δλδ !!!
Ειμαι σιγουρος τα περισσοτερα παλικαρια θα ειναι προθημα να σε καθοδηγησουν φιλε !!! :)
 
Τοτε καλυτερα ballistol
Κάνει κ για σπρώξιμο ρε❓η θα φυγ τρέχουντας κι κλανουντας❓κι θα μας γράψν ειφημειριδεις❓τέτοια ψαχν η ειυαγγειλατους....κανόνσι να μας δείξει κάνα μεισμερ‼️ θα δώσου χειρητησματα να ξέρς ‼️κι θα τσ που ου Κόλλιας μειπει‼️
 
Nαι ο γραφιτης ειναι που κανει την λιπανση !!!
Για στοκ φυσιγγιων ...δεν θα πω νουμερο....Αλλα εχω τοσα που μαλλον θα τα βρουν οι κληρονομοι...
Καθε μερα ολο και κατι κλεινω...ειτε εχει ειτε δεν εχει θηραματα....Ειναι τροπος ζωης για μενα.
Τωρα βρε Μανωλη μου....τοσοι φιλοι και συναδελφοι υπαρχουν στο φορουμ γιατι δεν τους ρωτας να
σου πουν μερη καλα για το κυνηγι...Γιατι να πηγαινεις στα κουτουρου ??? Ελεος δλδ !!!
Ειμαι σιγουρος τα περισσοτερα παλικαρια θα ειναι προθημα να σε καθοδηγησουν φιλε !!! :)
Σας ευχαριστώ κ.Νικο για την βοήθεια. Πλέον εδώ Αττική και χωρίς σκύλο μόνο περπατητο τσίχλα πηγαίνω που ευτυχώς και στα κουτουρου κάτι πιάνω. Παρέα έναν ξάδερφο Χαλκίδα και έναν κουμπάρο μου αλλά και εκείνοι καινούργιοι κυνηγοί και ούτε αυτοί ξέρουν κυνηγότοπους. Σαν εμένα ένα πραγμα και χειρότεροι. Καρτερια με τον καιρό πιστευω κάτι θα βρω ώστε να μπορεσω να κυνηγισω και κάτι άλλο. Τώρα κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη. Αν κάποιος θέλει πολύ ευχαρίστως διαθετω όχημα και όλα τα μεταφορικά έξοδα καθώς και χρονογράφο για να κάνουμε δοκιμές αν είναι συνάδελφος ιδιογομωτης. Επίσης διαθέτω και άφθονη ρακί οικογενειακής παραγωγής για μετά το κυνήγι .drunk.
 
Επειδή η μεγάλη συσκευασία των 250γρ του αντικολλητικου γρασσου για τα τσοκ της Permatex δεν το βλέπω να πολύ κυκλοφορεί πλέον, υπάρχει και σε σωληνάριο των 28γρ που είναι υπεραρκετο.
https://www.zorzosae.com/index.php?route=product/product&product_id=125
Δείτε τις βαριές εφαρμογές για τις οποίες συνισταται η χρήση του:
 

Attachments

  • Screenshot_20221112_095349.jpg
    Screenshot_20221112_095349.jpg
    237,8 KB · Προβολές: 33
Επειδή η μεγάλη συσκευασία των 250γρ του αντικολλητικου γρασσου για τα τσοκ της Permatex δεν το βλέπω να πολύ κυκλοφορεί πλέον, υπάρχει και σε σωληνάριο των 28γρ που είναι υπεραρκετο.
https://www.zorzosae.com/index.php?route=product/product&product_id=125
Δείτε τις βαριές εφαρμογές για τις οποίες συνισταται η χρήση του:
Αυτό Γιάννη το βρίσκουμε σε κάποιο μαγαζί στα νότια προάστια η μόνο παραγγελία ?
 
Back
Top