Γράσο για τα τσοκ

........
Η Loktite έχει επίσης εξαιρετικά anti-seize προϊόντα αλλά αντε βγάλε άκρη με τους εδώ άσχετους.
Γενικά εχει πολύ πλούσια σειρά αλλά εκτός του οτι εδω δεν σε κατατοπίζουν ,δεν τα φέρνουν όλα Γιάννη.Ασε που σε τιμές ειναι λίγο τσουχτερές.Υπάρχει όμως η διέξοδος της παραγγελίας από lnternet σε πολύ χαμηλές τιμές.Παλιότερα ειχα πάρει αρκετά
 
Last edited:
Γενικά εχει πολύ πλούσια σειρά αλλά εκτός του οτι εδω δεν σε κατατοπίζουν ,δεν τα φέρνουν όλα Γιάννη.Ασε που σε τιμές ειναι λίγο τσουχτερές.Υπάρχει όμως η διέξοδος της παραγγελίας από lnternet σε πολύ χαμηλές τιμές.Παλιότερα ειχα πάρει αρκετά
Με τα capital control εχω αποδιοργανωθει και δεν παραγγελνω πλεον απο εξω.
H Loktite ειναι πραγματι απο τις πολυ καλες.
 
Γενικώς θελω να κανω μια αναφορα στο θέμα της λιπανσης των τσοκ. Ολα τα καλα λιπαντικά ειναι καταλληλα .Αναφερθηκε το G96 , ειναι πολύ καλό γιατι με τον αντισκωριακό και καθαριστικό παραγοντα πού εχει περαν του καλου λιπαντικού διατηρει ελευθερα τα σπειρώματα. Και κατι ακόμη που δεν αναφέρθηκε εως τώρα, ειναι τα χαλαρά τσοκ .Για να μην ξεβιδώνουν αλλα και για να μην κολάνε χρησιμοποιούμε την ειδική σκόνη TEFLON για τα τσοκ. Και κατι ακόμη ασχετο με το θέμα : Αυτή η ιστοσελίδα δεν σε οδηγεί στο να δημοσιεύσης κατι σχετικό σε μία συγκεκριμμένη συζήτηση , χωρίς ομως να ειναι απάντηση σέ κάποιον .Να ειναι μόνον τεταγμένη με την βασει της χρονολογικής σειράς της δημοσίευσης. 12/ Σεπτ /2020 Δημητριος Καραγεωργος
 
Παλικαρια , ακολουθησα τις συμβουλες του φιλου και συναδελφου Γιαννη ( jnp )....και μονο χαμενος
δεν βγηκα!!!!!
Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει.....ειναι πολυ ψαγμενος με την συντηρηση....και γενικοτερα με τα οπλα.....και
εμενα με γλυτωσε απο βαζελινες ....κτλ κτλ.
Μου προτεινε και πηρα αυτο το γρασσο....

εικόνα_Viber_2021-06-13_14-50-19.jpg

Αν και γνωριζα απο γρασσα....λογω επαγγελματος τετοιο γρασσο δεν ειχα ξανα πιασει στα χερια μου.!!!!!
Μου ειπε να καθαρισω πολυ καλα ολα τα τσοκ απο μολυβδωσεις...πραγμα που εκανα...καθως και σημειο
της καννης που μπαινουν τα τσοκ....και να τα περασω με γρασσο.
Παλικαρια αυτο δεν ειναι ''γρασσο'' βελουδο ειναι.....


εικόνα_Viber_2021-06-24_16-49-09.jpg

Περασα ολα τα τσοκ ( 5 ) που εχω...εβαλα και εσωτερικα στην καννη.....Και τιμωρησα τον χαρο για
χιλια χρονια!!!!:Dεικόνα_Viber_2021-06-27_11-23-32.jpgεικόνα_Viber_2021-06-27_11-23-42.jpg

Το γρασσο στην συσκευασια του ειναι πολυ....και για 10 ζωες...Οποτε θα στειλω σε μερικους καλους φιλους
να σωθουν και αυτοι οπως και εγω!!!! ;) :)

ΥΓ. Γιαννη μου να σε εχει παντα καλα η Παναγιά.....και να μας ανοιγεις τα ματια φιλε!!!!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)
 
Παλικαρια , ακολουθησα τις συμβουλες του φιλου και συναδελφου Γιαννη ( jnp )....και μονο χαμενος
δεν βγηκα!!!!!
Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει.....ειναι πολυ ψαγμενος με την συντηρηση....και γενικοτερα με τα οπλα.....και
εμενα με γλυτωσε απο βαζελινες ....κτλ κτλ.
Μου προτεινε και πηρα αυτο το γρασσο....

View attachment 28699

Αν και γνωριζα απο γρασσα....λογω επαγγελματος τετοιο γρασσο δεν ειχα ξανα πιασει στα χερια μου.!!!!!
Μου ειπε να καθαρισω πολυ καλα ολα τα τσοκ απο μολυβδωσεις...πραγμα που εκανα...καθως και σημειο
της καννης που μπαινουν τα τσοκ....και να τα περασω με γρασσο.
Παλικαρια αυτο δεν ειναι ''γρασσο'' βελουδο ειναι.....


View attachment 28700

Περασα ολα τα τσοκ ( 5 ) που εχω...εβαλα και εσωτερικα στην καννη.....Και τιμωρησα τον χαρο για
χιλια χρονια!!!!:DView attachment 28701View attachment 28702

Το γρασσο στην συσκευασια του ειναι πολυ....και για 10 ζωες...Οποτε θα στειλω σε μερικους καλους φιλους
να σωθουν και αυτοι οπως και εγω!!!! ;) :)

ΥΓ. Γιαννη μου να σε εχει παντα καλα η Παναγιά.....και να μας ανοιγεις τα ματια φιλε!!!!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)
για να μην ξεβιδωνουν το βάζεις αυτο;
 
Παλικαρια , ακολουθησα τις συμβουλες του φιλου και συναδελφου Γιαννη ( jnp )....και μονο χαμενος
δεν βγηκα!!!!!
Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει.....ειναι πολυ ψαγμενος με την συντηρηση....και γενικοτερα με τα οπλα.....και
εμενα με γλυτωσε απο βαζελινες ....κτλ κτλ.
Μου προτεινε και πηρα αυτο το γρασσο....

View attachment 28699

Αν και γνωριζα απο γρασσα....λογω επαγγελματος τετοιο γρασσο δεν ειχα ξανα πιασει στα χερια μου.!!!!!
Μου ειπε να καθαρισω πολυ καλα ολα τα τσοκ απο μολυβδωσεις...πραγμα που εκανα...καθως και σημειο
της καννης που μπαινουν τα τσοκ....και να τα περασω με γρασσο.
Παλικαρια αυτο δεν ειναι ''γρασσο'' βελουδο ειναι.....


View attachment 28700

Περασα ολα τα τσοκ ( 5 ) που εχω...εβαλα και εσωτερικα στην καννη.....Και τιμωρησα τον χαρο για
χιλια χρονια!!!!:DView attachment 28701View attachment 28702

Το γρασσο στην συσκευασια του ειναι πολυ....και για 10 ζωες...Οποτε θα στειλω σε μερικους καλους φιλους
να σωθουν και αυτοι οπως και εγω!!!! ;) :)

ΥΓ. Γιαννη μου να σε εχει παντα καλα η Παναγιά.....και να μας ανοιγεις τα ματια φιλε!!!!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)
H συσκευασία του δείχνει πως είναι ένα ποιοτικο προιον...
Αλλά δεν κατάλαβα τι σου έκανε τόσο μεγάλη εντυπωση που δεν το είδες σε άλλα γρασσα?
 
H συσκευασία του δείχνει πως είναι ένα ποιοτικο προιον...
Αλλά δεν κατάλαβα τι σου έκανε τόσο μεγάλη εντυπωση που δεν το είδες σε άλλα γρασσα?

Τασο μου ,δεν μπορω να στο περιγραψω....Εαν το πιασεις στο χερι σου ....θα καταλαβεις αμεσως την
διαφορα που εχει απο τα αλλα γρασσα...φιλε!!!
Εχει εντελως διαφορετικη υφη απο τα αλλα γρασσα!!!!
 
Τασο μου ,δεν μπορω να στο περιγραψω....Εαν το πιασεις στο χερι σου ....θα καταλαβεις αμεσως την
διαφορα που εχει απο τα αλλα γρασσα...φιλε!!!
Εχει εντελως διαφορετικη υφη απο τα αλλα γρασσα!!!!
Εγω έτσι δεν πρόκειται να καταλάβενα κάτι, στην πραξη θα εβλεπα τα αποτελέσματα, κ συγκρίνοντας με αλλά γρασσα που έχουν δοκιμαστει..
Σημασία όμως έχει πως ειναι δοκιμασμένο για αυτή την χρήση!
 
Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ όπως έχουν πει και άλλοι συμφορίτες..Colonian Choke Tube Lube
....κανένα πρόβλημα εδώ και ...πολλά χρόνια.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα καλά απλά έτυχε και πέτυχε οπότε συνεχίζεται η..παράδοση.
chokelube1__02011.1418092685.1280.1280.png
 
Last edited:
Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ όπως έχουν πει και άλλοι συμφορίτες....κανένα πρόβλημα εδώ και ...πολλά χρόνια.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα καλά απλά έτυχε και πέτυχε οπότε συνεχίζεται η..παράδοση.
View attachment 28706
Ποιο ειναι? Δεν φαινεται καλα στην φωτο
 
Παλικαρια , ακολουθησα τις συμβουλες του φιλου και συναδελφου Γιαννη ( jnp )....και μονο χαμενος
δεν βγηκα!!!!!
Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει.....ειναι πολυ ψαγμενος με την συντηρηση....και γενικοτερα με τα οπλα.....και
εμενα με γλυτωσε απο βαζελινες ....κτλ κτλ.
Μου προτεινε και πηρα αυτο το γρασσο....

View attachment 28699

Αν και γνωριζα απο γρασσα....λογω επαγγελματος τετοιο γρασσο δεν ειχα ξανα πιασει στα χερια μου.!!!!!
Μου ειπε να καθαρισω πολυ καλα ολα τα τσοκ απο μολυβδωσεις...πραγμα που εκανα...καθως και σημειο
της καννης που μπαινουν τα τσοκ....και να τα περασω με γρασσο.
Παλικαρια αυτο δεν ειναι ''γρασσο'' βελουδο ειναι.....


View attachment 28700

Περασα ολα τα τσοκ ( 5 ) που εχω...εβαλα και εσωτερικα στην καννη.....Και τιμωρησα τον χαρο για
χιλια χρονια!!!!:DView attachment 28701View attachment 28702

Το γρασσο στην συσκευασια του ειναι πολυ....και για 10 ζωες...Οποτε θα στειλω σε μερικους καλους φιλους
να σωθουν και αυτοι οπως και εγω!!!! ;) :)

ΥΓ. Γιαννη μου να σε εχει παντα καλα η Παναγιά.....και να μας ανοιγεις τα ματια φιλε!!!!
ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!:)
Το γράσο μπαίνει και στο σώμα του τσοκ; Σε αυτά που το σπείρωμα είναι πάνω τουλάχιστον.
 
Το γράσο μπαίνει και στο σώμα του τσοκ; Σε αυτά που το σπείρωμα είναι πάνω τουλάχιστον.
Βασίλη οπότε έχω βάλει και στο σώμα του τσοκ έχω δει πως σφραγίζει καλά και δεν περνάνε αέρια και βρωμιές εύκολα στο ελάχιστο διάκενο μεταξύ τσοκ και κάνης. Άρα καθαρίζεται πιο εύκολα η περιοχή. Βλητικα δεν νομίζω να κάνει καμία τρομερή διαφορά.

Πρακτικά με το γρασσο πετυχαίνεις αυτό που λέει πως έχει κάνει η Browning με το ορυχαλκινο δακτυλίδι στα ds. Tα Carlson ds δεν έχουν αυτό το δαχτυλίδι, μόνο τα μαμισια. Με γρασσο είναι πιο καθαρά από τα μαμισια με το δαχτυλίδι χωρίς γρασσο.
 
Και εγώ αυτό χρησιμοποιώ όπως έχουν πει και άλλοι συμφορίτες..Colonian Choke Tube Lube
....κανένα πρόβλημα εδώ και ...πολλά χρόνια.
Σίγουρα υπάρχουν και άλλα καλά απλά έτυχε και πέτυχε οπότε συνεχίζεται η..παράδοση.
View attachment 28706
Αυτό χρησιμοποιω και εγώ πολλά χρόνια.Γραφει επάνω για πολλές χιλιάδες psi !!!!!
 
Το γράσο μπαίνει και στο σώμα του τσοκ; Σε αυτά που το σπείρωμα είναι πάνω τουλάχιστον.

Σε ολο το μηκος του τσοκ....και στις βολτες.....Μην φανταστεις πολυ ποσοτητα....Το γρασσο εχει
''περιεργη'' υφη....απλωνει ευκολα....και δυσκολα βγαινει....πανω απο το μεταλο.
Επισεις ειναι γρασσο που δεν ''στεγνωνει''....δεν κοκκαλωνει Βασιλη.
Περισσοτερες πληροφοριες απο τον Γιαννη ( jnp ) . To κατεχει πολυ πολυ καλα το ολο θεμα!!!
 
Περισσοτερες πληροφοριες απο τον Γιαννη ( jnp ) . To κατεχει πολυ πολυ καλα το ολο θεμα!!!
Τώρα το είδα ότι στο προτεινε αυτός..
Ο Γιάννης είναι εγγυηση, κ δεν μπορουσε να ήταν κ διαφορετικά γιατί στην καθαριότητα του όπλου κοιτάει κ την παραμικρή λεπτομέρεια...
 
Αυτο το γρασσο αντεχει μεχρι 850 βαθμους κελσιου.......Ειναι αντικολλητικο ....ειναι για τα τσοκ
και οχι για ολα τα μερη του οπλου....
Στο τσοκ αστο επανω οσο θελεις....και μετα απο 10000 φυσιγια....το τσοκ θα βγει σαν το εβαλες την
προηγουμενη μερα.
Αυτο μου εχει πει ο Γιαννης.....και τον εμπιστευομαι απολυτα!!!

Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει....εχει ασχοληθει πολυ σοβαρα....και οτι λεει για μενα εχει μεγαλη βαρυτητα!!!
 
Back
Top