Γράσο για τα τσοκ

Τώρα το είδα ότι στο προτεινε αυτός..
Ο Γιάννης είναι εγγυηση, κ δεν μπορουσε να ήταν κ διαφορετικά γιατί στην καθαριότητα του όπλου κοιτάει κ την παραμικρή λεπτομέρεια...
Αυτο το γρασσο αντεχει μεχρι 850 βαθμους κελσιου.......Ειναι αντικολλητικο ....ειναι για τα τσοκ
και οχι για ολα τα μερη του οπλου....
Στο τσοκ αστο επανω οσο θελεις....και μετα απο 10000 φυσιγια....το τσοκ θα βγει σαν το εβαλες την
προηγουμενη μερα.
Αυτο μου εχει πει ο Γιαννης.....και τον εμπιστευομαι απολυτα!!!

Ο Ανθρωπος ξερει τι λεει....εχει ασχοληθει πολυ σοβαρα....και οτι λεει για μενα εχει μεγαλη βαρυτητα!!!
Εντάξει παιδιά σταματήστε, το παρήγγειλα .yel.
 
Δεν ειναι ρισκο Βασιλη.....μονο ρισκο δεν ειναι....Ασε που ειναι και για χιλιες δυο αλλες δουλειες.....
Το αντικολλητικο γρασσο το βάζουμε οπωσδήποτε όταν υπάρχει φόβος να κολλήσει μια βίδα λόγω πχ υψηλών θερμοκρασιών. Γιαυτό χρησιμοποιείται σε φούρνους, υψικαμινους και στις βόλτες των μπουζί. Παραμένει για χρόνια στην θέση του χωρίς να ξεραινεται ή να καίγεται.
Επειδή έχει μεγαλύτερο συντελεστή τριβής από τα κοινά καλά γρασσα δεν το βάζουμε εκεί που τα μέταλλα έχουν απόλυτη εφαρμογή όπως τα κλειδιά των δικανων ή εκεί που έχουμε γρήγορη κίνηση όπως στις εγκοπές που κινείται το κλείστρο των αυτογεμων.)
 
Το αντικολλητικο γρασσο το βάζουμε οπωσδήποτε όταν υπάρχει φόβος να κολλήσει μια βίδα λόγω πχ υψηλών θερμοκρασιών. Γιαυτό χρησιμοποιείται σε φούρνους, υψικαμινους και στις βόλτες των μπουζί. Παραμένει για χρόνια στην θέση του χωρίς να ξεραινεται ή να καίγεται.
Επειδή έχει μεγαλύτερο συντελεστή τριβής από τα κοινά καλά γρασσα δεν το βάζουμε εκεί που τα μέταλλα έχουν απόλυτη εφαρμογή όπως τα κλειδιά των δικανων ή εκεί που έχουμε γρήγορη κίνηση όπως στις εγκοπές που κινείται το κλείστρο των αυτογεμων.)

Μεχρι και στην μηχανη Ιδιογομωσης εχω βαλει. Σε ολα τα κινουμενα μερη Γιαννη μου !!! :)
 
Πολύ ωραίο γρασσο το super lube για κινούμενα μέρη, εγώ το βάζω μέχρι και στα γρανάζια στα μηχανάκια ψαρέματος. Φυσικά και στα κλειδιά των δικαννων.
Στα τσοκ θέλει καθάρισμα και αλλαγή μετά το κυνηγι, δεν μπορεί να σου δώσει την διάρκεια ενός antiseize grease.
 
Πολύ ωραίο γρασσο το super lube για κινούμενα μέρη, εγώ το βάζω μέχρι και στα γρανάζια στα μηχανάκια ψαρέματος. Φυσικά και στα κλειδιά των δικαννων.
Στα τσοκ θέλει καθάρισμα και αλλαγή μετά το κυνηγι, δεν μπορεί να σου δώσει την διάρκεια ενός antiseize grease.

Το είχα δοκιμάσει και στο κλείστρο. Μια χαρά ήταν. Αλλά πλέον στο κλείστρο βάζω μόνο λαδακι.
 
Εγώ παιδιά δεν κολαω σε διαφημιστικά κόλπα και ονόματα χρησιμοποιώ ένα φτηνό Ελληνικό σε τσοκ και παπια του δικανου και ειμαι πολύ ευχαριστημένος και τα τσοκ τα ξεβιδωνω κάθε τέλος σεζόν
 

Attachments

  • IMG_20221019_183151.jpg
    IMG_20221019_183151.jpg
    266,2 KB · Προβολές: 42
Μεχρι και στην μηχανη Ιδιογομωσης εχω βαλει. Σε ολα τα κινουμενα μερη Γιαννη μου !!! :)
Κ.Νικο αυτό το γράσο που βάζετε στα τσοκ είναι ειδικά σχεδιασμένο για σπειρώματα δεν κάνει για λυπαντικο παρόλο που έχει και λάδι μέσα . Δεν νομίζω ότι κάνει για την μηχανή ιδιογομωσης διότι έχει θρύμματα από διάφορα μέταλλα όπως χαλκό αλουμίνιο κλπ. Οπότε δεν είναι για λυπαντικη χρήση και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε σημεία που υπάρχει τριβή διότι μπορεί να έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και να προκαλέσει φθορα μεταξύ των μετάλλων από την τριβή.
 
εγώ το βάζω μέχρι και στα γρανάζια στα μηχανάκια ψαρέματος.
Γιατί όχι..
Αναγράφει στην συσκευασία ότι κάνει κ για ψαρεμα(προφανως υπονοεί τους μηχανισμούς)..
Το βάζω στο line roller γιατί είναι μαλακό γρασο, κάνει πολυ καλυτερη δουλειά κ κρατάει περισσοτερο..
Καλό κ το λάδι εκεί αλλά "χάνεται" γρήγορα.....
 
Κ.Νικο αυτό το γράσο που βάζετε στα τσοκ είναι ειδικά σχεδιασμένο για σπειρώματα δεν κάνει για λυπαντικο παρόλο που έχει και λάδι μέσα . Δεν νομίζω ότι κάνει για την μηχανή ιδιογομωσης διότι έχει θρύμματα από διάφορα μέταλλα όπως χαλκό αλουμίνιο κλπ. Οπότε δεν είναι για λυπαντικη χρήση και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί σε σημεία που υπάρχει τριβή διότι μπορεί να έχει το αντίθετο αποτέλεσμα και να προκαλέσει φθορα μεταξύ των μετάλλων από την τριβή.

Δεν μπορει να μου δημιουργησει φθορα απο τριβη στα μεταλλα Μανωλη !!
Το μοχλικο της EVO ειναι απο ανοξειδωτο ατσαλι...και τα δαχτυλιδια απο φωσφορουχο μπρουτζο που
ειναι πολυ σκληροτερος απο τον απλο μπρουτζο και απο το αλουμινιο φιλε !!!
 
Back
Top