Γράσο για τα τσοκ

Μια ζωή φοβόμουν μήπως μου κολλήσουν τα τσοκ στα όπλα μου, πάντα ψαχνόμουνα πιο είναι το καλυτερο γρασσο για αυτή τη δουλειά. Έχω καταλήξει στο γρασσο της Colonial Arms ακόμα και για μακροχρόνια τοποθετηση αρκεί να είναι απλωμενο σε όλη την επιφάνεια του τσοκ και όχι μόνο στο σπειρωμα.
Παρόλα αυτά πάντοτε αναρωτιόμουν με ποια συστατικά του καταφέρνει αυτό το είδος γρασσου να αντέχει σε τόσο υψηλές θερμοκρασίες και πιεσεις, όμως κανεις κατασκευαστής δεν έγραφε τίποτα σχετικό. Αφορμή πήρα πρόσφατα διαβάζοντας προσεχτικά τις οδηγίες στην συσκευασία των τσοκ της Αγγλικής Maxwell:

subir imagen
Γράφει λοιπόν και συνιστά τη χρήση molybdenum disulfide grease στα τσοκ.
Τι είναι αυτό το molybdenum disulfide; Άρχισα να ψάχνομαι :
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Molybdenum_disulfide
Ιδού λοιπόν, ο μολυβδενιτης είναι ορυκτο από το οποίο παράγεται στερεο λιπαντικο το οποίο το βρίσκουμε και με τις ονομασίες moly και MoS2.
Ψάχνοντας παραπέρα:
http://www.engineersedge.com/lubrication/molybdenum_disulfide_characteristics.htm
βρίσκουμε ότι αντέχει σε θερμοκρασίες έως 1100 β Κελσίου με απουσία οξυγόνου και σε θερμοκρασίες 350-400 β Κελσίου στα πλέον ακραία οξειδωτικα περιβάλλοντα. Επειδή είναι ακριβό υλικό χρησιμοποιείται και με άλλες προσμιξεις σε εξειδικευμενες εργασίες:
http://www.loctite.com.au/lubrication-anti-seize-4096.htm
Για τη δική μας δουλειά υπάρχουν αρκετά τέτοια υλικά στο εξωτερικό :
http://www.permatex.com/products-2/...ti-seize/permatex-anti-seize-lubricant-detail
με τα capital controls ομως είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να τα προμηθευτουμε..
Πάντως ψαχνοντας στο γκαράζ μου βρήκα ότι έχω moly σε γρασσο λιθιου της CITGO για κωνικα γραναζια και MoS2 σε σπρευ τριπλης ενέργειας της Sonax. Με το πρώτο εχω κάνει καλή δουλειά στα κλειδια των δικαννων οπλων μου και με το δεύτερο έχω καθαρίσει εσωτερικα τις καννες από καταλοιπα αλλά και εξωτερικα για προστασία από τη σκουριά ,χωρίς όμως να γνωρίζω έως τώρα τις special ιδιότητες του διθειουχου μολυβδενιου=moly=MoS2.

subir fotos a internet

subirimagenes
 
Last edited:
Με κουβέντα που ειχα κάποτε με γνωστό οπλουργό μου είπε το εξείς.
''Τι μαλακίες κάνετε και πετάτε τα λεφτά σας σε γράσα για τα τοκ κλπ....... όταν ήμουνα στην Ιταλία στην Beretta αυτό που μας μάθαιναν ήταν λίγο βαζελίνη στο δάχτυλο και πέρασμα τις βόλτες του τσοκ.Ολα τα άλλα είναι λεφτά πεταμένα...."
Απλά το παραθέτω.
 
Με κουβέντα που ειχα κάποτε με γνωστό οπλουργό μου είπε το εξείς.
''Τι μαλακίες κάνετε και πετάτε τα λεφτά σας σε γράσα για τα τοκ κλπ....... όταν ήμουνα στην Ιταλία στην Beretta αυτό που μας μάθαιναν ήταν λίγο βαζελίνη στο δάχτυλο και πέρασμα τις βόλτες του τσοκ.Ολα τα άλλα είναι λεφτά πεταμένα...."
Απλά το παραθέτω.
Η βαζελινη ειναι καλή για άλλες δουλειές... .ha ha ha.
Βάζοντας απλό γρασσο ή ότι άλλο λαδι μόνο στις βολτες πρέπει να βγάζεις τα τσοκ μετά από κάθε κυνήγι και να τα καθαριζεις από τα καταλοιπα που εισχωρουν από την άλλη άκρη του τσοκ που δεν έχει γρασσο.
Αντίθετα βάζοντας το σωστο γρασσο σε όλο το τσοκ μπορείς άνετα να το αφήσεις όλη τη σεζόν επανω στο οπλο καλά σφιγμενο χωρίς πρόβλημα.
Μαγκιες πάντως ακούς από τον καθένα, οι σωστες κουβέντες είναι σπανιες.;)
 
Last edited:
Με κουβέντα που ειχα κάποτε με γνωστό οπλουργό μου είπε το εξείς.
''Τι μαλακίες κάνετε και πετάτε τα λεφτά σας σε γράσα για τα τοκ κλπ....... όταν ήμουνα στην Ιταλία στην Beretta αυτό που μας μάθαιναν ήταν λίγο βαζελίνη στο δάχτυλο και πέρασμα τις βόλτες του τσοκ.Ολα τα άλλα είναι λεφτά πεταμένα...."
Απλά το παραθέτω.
Το ίδιο ακριβώς έχω ακούσει και εγώ δεν το εχω δοκιμάσει, όμως απλως μετα απο καθε κυνηγι καθάρισμα του οπλου και του τσόκ φυσικα αφου ψεκάσω με G96 και δεν εχω ποτε πρόβλημα εως τώρα.
 
λίγο λαδάκι βάζω κατά τον καθαρισμό του όπλου και στα τσόκ
όταν τελειώνω την κυνηγετική έξοδο λασκάρω λίγο τα τσόκ και την βίδα που συγκρατεί την πάπια της καραμπίνας
δεν έχουν κολλήσει και δεν θα κολλήσουν ποτέ :)
 
Αλίμονο αν δεν συνιστούσε. Εμπόρευμα πουλάει.
Το θέμα ειναι οτι πόσο καιρό θα το αφήσει κάποιος βιδωμένο χωρίς να το βγάλει και να κάνει ένα καθάρισμα;εγώ προσωπικά όταν είμαι εδώ το κάνω πάντα μετα από κάθε κυνήγι.Οταν είμαι εκτός για πολλές μέρες ,αντε να μην το βγάλω το ένα βράδυ να το καθαρίσω θα το βγάλω το άλλο.Βέβαια οταν βρέχει δεν το συζητάμε.
Οπότε το θεωρώ λίγο υπερβολή να ξοδευω για τέτοια γράσσα αν και έχω ενα σωληνάριο το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ αραιά.
 
Πάντως ρε παιδιά κάποτε που μου είχε κολλήσει το τσοκ μου έβγαλε την Παναγία για να το ξεκολλησω.
4 μέρες το στόμιο μέσα σε πετρέλαιο και πάλι ήταν θαύμα που ξεκόλλησε.
Καθαριζα μόνο την κάννη χωρίς να το ξεβιδωνω κ να καθαρίζω τα σπειρωματα..
Έβαλα μυαλό από τότε.
 
Παλιότερα χρησιμοποιουσα το γρασσο από την hoppe 9 , τώρα μαζί με κάτι τσοκ είχα παραγγείλει και γρασσο από την briley ( κι αυτή γρασσο συνιστά )και με τα δύο δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αντίθετα με το λάδι μιας και έβγαζα όλη την χρόνια με το ίδιο τσοκ κάποτε δυσκολευτικα να το βγαλω γιαυτό και άρχισα να χρησιμοποιώ γρασσο.
 
Δεν νομίζω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει το βούτηγμα σε ουσίες γιατί δεν νομίζω να εισχωρούν στο σπείρωμα. Μπορεί οι εναλλαγές ζεστού κρύου να βοηθάνε περισσότερο.
 
Πάντως ρε παιδιά κάποτε που μου είχε κολλήσει το τσοκ μου έβγαλε την Παναγία για να το ξεκολλησω.
4 μέρες το στόμιο μέσα σε πετρέλαιο και πάλι ήταν θαύμα που ξεκόλλησε.
Καθαριζα μόνο την κάννη χωρίς να το ξεβιδωνω κ να καθαρίζω τα σπειρωματα..
Έβαλα μυαλό από τότε.


Δεν κανει τιποτα το πετρελαιο..
Ξεκινας πρωτα με μπιστολι θερμου αερα μετα αποτομη ψυξη με ασετον και συνηθως λυνουν λογω ψυχρου σοκ..
Αν δεν λυσει,βαζουμε την κανη απο την μερια του τσοκ σε νερο που βραζει, κανα πενταλεπτο για να αδρανοποιηθη η σκουρια..
Χτυπαμε με λαστιχοσφυρο ελαφρα στο σημειο που ειναι το σπειρωμα και λυνει..
Οταν λυνουμε παντα θα παμε 2 στροφες εξω 1 μεσα για να μην γινει ζημια στο σπειρωμα..

Βαζελινη στα τσοκ,ειναι το μονο λιπαντικο που δεν αποροφα υγρασια..
 
Αν δεν λυσει,βαζουμε την κανη απο την μερια του τσοκ σε νερο που βραζει, κανα πενταλεπτο για να αδρανοποιηθη η σκουρια..
Αυτό έκανα στην αρχη.Για κάνα 20λεπτο εβρασα το στόμιο..Δεν απέδωσε.
Δεν ζόρισα κ πολύ όμως για να μην τσαλακώσω τις εγκοπες..
Με το πετρέλαιο ελυσε..
 
Αλίμονο αν δεν συνιστούσε. Εμπόρευμα πουλάει.
Το θέμα ειναι οτι πόσο καιρό θα το αφήσει κάποιος βιδωμένο χωρίς να το βγάλει και να κάνει ένα καθάρισμα;εγώ προσωπικά όταν είμαι εδώ το κάνω πάντα μετα από κάθε κυνήγι.Οταν είμαι εκτός για πολλές μέρες ,αντε να μην το βγάλω το ένα βράδυ να το καθαρίσω θα το βγάλω το άλλο.Βέβαια οταν βρέχει δεν το συζητάμε.
Οπότε το θεωρώ λίγο υπερβολή να ξοδευω για τέτοια γράσσα αν και έχω ενα σωληνάριο το οποίο το χρησιμοποιώ πολύ αραιά.
Δημήτρη τα 7 στα 8 όπλα μου έχουν τσοκ. Είκοσι χρόνια τώρα βάζω το γρασσο της Colonial Arms που είναι moly σε όλο το τσοκ και όχι μόνο στις βολτες και τα τσοκ βγαίνουν και καθορίζονται στο τέλος της σεζόν. Μια καννη της 303 έμεινε στο νησί για τέσσερα χρόνια με το 4αρι τσοκ επανω γρασσαρισμενο έτσι για 4 χρόνια. Τι άλλο να πω;
Δηλαδή τα διάφορα γράσσα και λαδια που υπάρχουν είναι μπλοφα όλα;
 
Last edited:
Ο κύριος λόγος που βάζουμε γράσο ( ..και όχι λάδι) στα τσοκ είναι για να μην ξεβιδώνουν( λασκάρουν) λόγω των ταλαντώσεων της κάνης στον πυροβολισμό. Αν ξεβιδώσουν, δεν το αντιληφθούμε έγκαιρα και κάνουμε βολή γίνεται ανεπανόρθωτη ζημιά στην κάνη αλλά και στο τσόκ.

Αν δεν βγάζεις συχνά το τσοκ από την κάνη για καθάρισμα οτι και να βάλεις σαν λίπανση θα καεί από τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσει η κάνη σε εκείνο το σημείο, το carbon θα περάσει εσωτερικά στο σπείρωμα, το τσοκ θα κολλήσει και πας για οπλουργό...
Αυτά για όπλα που κυνηγούν, σε αποθηκευμένο όπλο με λίγο γράσο στις βόλτες του τσοκ δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα.
 
Δημήτρη τα 7 στα 8 όπλα μου έχουν τσοκ. Είκοσι χρόνια τώρα βάζω το γρασσο της Colonial Arms που είναι moly σε όλο το τσοκ και όχι μόνο στις βολτες και τα τσοκ βγαίνουν και καθορίζονται στο τέλος της σεζόν. Μια καννη της 303 έμεινε στο νησί για τέσσερα χρόνια με το 4αρι τσοκ επανω γρασσαρισμενο έτσι για 4 χρόνια. Τι άλλο να πω;
Δηλαδή τα διάφορα γράσσα και λαδια που υπάρχουν είναι μπλοφα όλα;

Αλίμονο ,δεν εννοούσα αυτό.Απλά έιπα οτι αν το τσοκ βγαίνει και καθαρίζεται σε τακτά διαστήματα δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε και θέλει εξειδικευμένα πράγματα.Τωρα αν κάποιος το αφήνει σρο όπλο για χρόνια, τότε ας βάζει οτι καλύτερο υπάρχει απο αυτά που λανσάρουν οι εταιρείες. Τώρα αν εσύ άφησε το όπλο στο νησί ,μέσα στο σπίτι 4 χρόνια με το τσοκ επάνω ,εντάξει ,δεν βρίσκω και τον λόγο να κολλήσει και να μην βγαίνει.Και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω τον λόγο να μην βγάζει κάποιος το τσοκ και να καθαρίζει τόσο το ίδιο όσο και το σπείρωμα της κάνης όταν το όπλο χρησιμοποιείται.
Εγω ακόμη και τον χειμώνα το τσοκ πέρα απο το συνεχόμενο καθάρισμα ,δεν το αφηνω επάνω.
 
Last edited:
Μ ε δεδομένο για μένα οτι δεν θα άφηνα ποτε το όπλο ακαθάριστο για μέρες.. ποσο μάλλον για μια σεζον!
Nομίζω πως απο την στιγμή που υπάρχει σπείρωμα το λογικό θα ειναι να βάζουμε γράσο .. το ψαγμένο της υπόθεσης είναι να μήν πληρώνουμε χρυσάφι ένα "εξειδικευμένο" τσοκογράσο ή οπλογράσο ενώ μπορούμε να πάρουμε πενταπλάσια ποσότητα απο κάποιο γράσο με την αντίστοιχη και ίσως ποιο καλη σύνθεση !
Γαι παράδειγμα διαβάζοντας μια ανάρτηση του κ. Γιάννη (jnp) στο θέμα "καθαρισμός" για τις ιδιότητες και την χρήση του sonax mos2 το αγόρασα 8,5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος τα 400ml το οποίο ειναι κατι παραπάνω απο τέλειο στο καθάρισμα αλλα και στην λίπανση , τα οποία κάνω αδιαπραγμάτευτα μετα απο κάθε χρίση ή στην χειρότερη στην επόμενη μέρα εσωτερικά των καννών κτλ .
στο τελείωμα καθε καθαρίσματος κάνω ενα μικρό ψέκασμα με g96 γιατί μ αρέσει η μυρωδιά του , το οποίο παρεμπιπτόντως κανει 12-13 ευρώ τα 127ml .... χάος ! και ειναι σοβαρά υποδεέστερο στο καθάρισμα της κάννης απο το sonax.
αντίστοιχα με το καθαριστικό θα ψαχτώ και για γράσο για τα κλειδιά του όπλου και των τσοκ καθώς δεν θέλω να πληρώνω 5-6 ευρώ για ένα σωληνάκι γράσο σαν ''σφηνάκι''!
Οπότε παντα κατά την άποψη μου ιδέες δοκιμασμένες και τεκμηριωμένες είναι απόλυτα χρήσιμες
 
Last edited:
. Τώρα αν εσύ άφησε το όπλο στο νησί ,μέσα στο σπίτι 4 χρόνια με το τσοκ επάνω ,εντάξει ,δεν βρίσκω και τον λόγο να κολλήσει και να μην βγαίνει
Το όπλο κυνηγιοταν στο νησί κανονικά επί τέσσερα χρόνια σε ορτυκι, περδικα και μπεκατσα.
Ειδικά στο ορτυκι τα φυσιγγια ήταν αρκετά.
 
Last edited:
Μ ε δεδομένο για μένα οτι δεν θα άφηνα ποτε το όπλο ακαθάριστο για μέρες.. ποσο μάλλον για μια σεζον!
Nομίζω πως απο την στιγμή που υπάρχει σπείρωμα το λογικό θα ειναι να βάζουμε γράσο .. το ψαγμένο της υπόθεσης είναι να μήν πληρώνουμε χρυσάφι ένα "εξειδικευμένο" τσοκογράσο ή οπλογράσο ενώ μπορούμε να πάρουμε πενταπλάσια ποσότητα απο κάποιο γράσο με την αντίστοιχη και ίσως ποιο καλη σύνθεση !
Γαι παράδειγμα διαβάζοντας μια ανάρτηση του κ. Γιάννη (jnp) στο θέμα "καθαρισμός" για τις ιδιότητες και την χρήση του sonax mos2 το αγόρασα 8,5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος τα 400ml το οποίο ειναι κατι παραπάνω απο τέλειο στο καθάρισμα αλλα και στην λίπανση , τα οποία κάνω αδιαπραγμάτευτα μετα απο κάθε χρίση ή στην χειρότερη στην επόμενη μέρα εσωτερικά των καννών κτλ .
στο τελείωμα καθε καθαρίσματος κάνω ενα μικρό ψέκασμα με g96 γιατί μ αρέσει η μυρωδιά του , το οποίο παρεμπιπτόντως κανει 12-13 ευρώ τα 127ml .... χάος ! και ειναι σοβαρά υποδεέστερο στο καθάρισμα της κάννης απο το sonax.
αντίστοιχα με το καθαριστικό θα ψαχτώ και για γράσο για τα κλειδιά του όπλου και των τσοκ καθώς δεν θέλω να πληρώνω 5-6 ευρώ για ένα σωληνάκι γράσο σαν ''σφηνάκι''!
Οπότε παντα κατά την άποψη μου ιδέες δοκιμασμένες και τεκμηριωμένες είναι απόλυτα χρήσιμες
Χρήστο ήμαστε στην ίδια συχνότητα.
 
Back
Top