Γράσο για τα τσοκ

Αυτό είναι πιο αραιό και δεν κολλάει οπως τα άλλα απλά γρασσα με αποτέλεσμα να λερώνει πιο εύκολα και να πιτσιλαει κιόλας αν δεν προσέξεις. Επίσης δεν έχει τόσο σταθερή δομή και το λάδι του διαχωρίζεται οπότε θέλει καλό ανακάτεμα πριν την χρήση. Θα το διαπιστώσετε και εσείς αν δεν το έχετε κάνει ήδη.
Ναι θέλει ανακάτεμα γιατί κατακαθεται. Αν στεγνώσει πολύ προσθέτουμε μερικές σταγόνες λαδι μηχανης αυτοκινήτου και ανακατεύουμε.
Πάντως και χωρίς λάδι μια χαρά απλώνει πάνω στα μέταλλα. Ειδικά στα τσοκ καλύτερα χωρίς λάδι.
 
Αν θες γράψε μας από που τα πήρες γιατί κάποιοι δυσκολεύονται να τα βρουν.
Ειναι ο Ν.Θεοχαρακης εισαγωγέας τους; βλέπω καλά;
Εγώ το πήρα από εδώ https://papakostaparts.gr/Part/Permatex-Anti-Seize-Lubricant-236ml-80078/e066180078, δεν το στέλνει πρέπει να το πληρώσεις έπειτα παραγγείλεις, και μετά να περάσεις από το κατάστημα να το παραλάβεις ή να στείλεις κούριερ εσύ!.
 
Εγώ το πήρα από εδώ https://papakostaparts.gr/Part/Permatex-Anti-Seize-Lubricant-236ml-80078/e066180078, δεν το στέλνει πρέπει να το πληρώσεις έπειτα παραγγείλεις, και μετά να περάσεις από το κατάστημα να το παραλάβεις ή να στείλεις κούριερ εσύ!.
Για δοκίμασε το, γιατί το πήρα και εγώ....και μετά από κάποια χρήση στο σκοπευτήριο, τσέκαρα το τσοκ...και είχε αλλάξει το χρώμα του γρασσου, μπορεί εγώ να μην το τοποθέτησα σωστά, αλλά τσέκαρε το..
 
Για δοκίμασε το, γιατί το πήρα και εγώ....και μετά από κάποια χρήση στο σκοπευτήριο, τσέκαρα το τσοκ...και είχε αλλάξει το χρώμα του γρασσου, μπορεί εγώ να μην το τοποθέτησα σωστά, αλλά τσέκαρε το..
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγω είναι ότι με τον καιρό στεγνωνει και δημιουργείται μια πάστα με αποτέλεσμα πρώτον να μην ξεσφιγγει το τσοκ δεύτερον να μην περναει βρωμιά στα σπειρώματα μέσα στο τσοκ και τρίτον να μην κολλάει το τσοκ στην κάννη. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και έτσι πρέπει να δουλεύει. Δεν ειναι απλό γρασο αλλά antiseize δηλαδή ειδικο για σπειρώματα και πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για τα τσοκ σε πάρα πολύ καλή τιμή ειδικά σε σχέση με τα καλα εξειδικευμένα του εμπορίου που και αυτά στην ουσία ειναι antiseize.
 
Αυτό που έχω παρατηρήσει εγω είναι ότι με τον καιρό στεγνωνει και δημιουργείται μια πάστα με αποτέλεσμα πρώτον να μην ξεσφιγγει το τσοκ δεύτερον να μην περναει βρωμιά στα σπειρώματα μέσα στο τσοκ και τρίτον να μην κολλάει το τσοκ στην κάννη. Είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και έτσι πρέπει να δουλεύει. Δεν ειναι απλό γρασο αλλά antiseize δηλαδή ειδικο για σπειρώματα και πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για τα τσοκ σε πάρα πολύ καλή τιμή ειδικά σε σχέση με τα καλα εξειδικευμένα του εμπορίου που και αυτά στην ουσία ειναι antiseize.
Ναι το καταλαβαινω αυτό, εγώ αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το γρασσο ήταν σα να μην άντεχε τις θερμοκρασίες... και όχι μετά από πολύ χρηση...να σημειώσω. Ότι είχα γρασσαρει μόνο το σπειρωμα, οπότε ίσως πέρασαν πυριτιδες μέσα και απλά το μαύρισαν
 
Ναι το καταλαβαινω αυτό, εγώ αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το γρασσο ήταν σα να μην άντεχε τις θερμοκρασίες... και όχι μετά από πολύ χρηση
Το δικό σου ήταν βάσης χαλκού και όχι αλουμινίου που συνιστώ. Δεν νομίζω πάντως ότι κιαυτο δεν δουλεύει σωστά.
Τέτοιο βάσης χαλκού είχα χρησιμοποιήσει σε μπουζί και δεν έπαθε τίποτα, απλώς στέγνωσε λίγο.
 
Το δικό σου ήταν βάσης χαλκού και όχι αλουμινίου που συνιστώ. Δεν νομίζω πάντως ότι κιαυτο δεν δουλεύει σωστά.
Τέτοιο βάσης χαλκού είχα χρησιμοποιήσει σε μπουζί και δεν έπαθε τίποτα, απλώς στέγνωσε λίγο.
Μπορεί τελικά να στέγνωνε...
 
Ναι το καταλαβαινω αυτό, εγώ αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το γρασσο ήταν σα να μην άντεχε τις θερμοκρασίες... και όχι μετά από πολύ χρηση...να σημειώσω. Ότι είχα γρασσαρει μόνο το σπειρωμα, οπότε ίσως πέρασαν πυριτιδες μέσα και απλά το μαύρισαν
Όπως εχω γράψει επανειλημμένα γρασσαρουμε όλο το τσοκ και όχι μόνο τις βολτες. Προφανώς πέρασαν αέρια από το κάτω μέρος που δεν είχε γρασσο.
Μετα βάλαμε μαζί γρασσο σε όλο το σώμα του τσοκ και όπως είδες όταν μετά από χρήση το ξεβιδωσες δεν είχε πάθει τίποτα.
 
Για δοκίμασε το, γιατί το πήρα και εγώ....και μετά από κάποια χρήση στο σκοπευτήριο, τσέκαρα το τσοκ...και είχε αλλάξει το χρώμα του γρασσου, μπορεί εγώ να μην το τοποθέτησα σωστά, αλλά τσέκαρε το..
Ναι το καταλαβαινω αυτό, εγώ αυτό που παρατήρησα ήταν ότι το γρασσο ήταν σα να μην άντεχε τις θερμοκρασίες... και όχι μετά από πολύ χρηση...να σημειώσω. Ότι είχα γρασσαρει μόνο το σπειρωμα, οπότε ίσως πέρασαν πυριτιδες μέσα και απλά το μαύρισαν
Θέλει όλο το τσόκ γρασάρισμα και όχι μόνο το σπείρωμα, και ειδικά στην πατούρα!.
 
Το δικό σου ήταν βάσης χαλκού και όχι αλουμινίου που συνιστώ. Δεν νομίζω πάντως ότι κιαυτο δεν δουλεύει σωστά.
Τέτοιο βάσης χαλκού είχα χρησιμοποιήσει σε μπουζί και δεν έπαθε τίποτα, απλώς στέγνωσε λίγο.
Του χαλκού είναι νομίζω ακόμη πιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες και είναι αυτό που προτείνουν να χρησιμοποιούν στα φρένα στις δαγκάνες για να μην τρίζουν εκεί που εφάπτονται με τα τακάκια φρένων που ανεβάζει πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Οπότε δεν έχει κανένα θέμα. Αλλά νομίζω και αυτό με το αλουμίνιο περιέχει και χαλκό μέσα.
 
Του χαλκού είναι νομίζω ακόμη πιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες και είναι αυτό που προτείνουν να χρησιμοποιούν στα φρένα στις δαγκάνες για να μην τρίζουν εκεί που εφάπτονται με τα τακάκια φρένων που ανεβάζει πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Οπότε δεν έχει κανένα θέμα. Αλλά νομίζω και αυτό με το αλουμίνιο περιέχει και χαλκό μέσα.
Του αλουμινίου αντέχει σε υψηλότερες θερμοκρασίες από του χαλκού. Κι ακόμα περισσότερο το λευκό κεραμικό γρασσο της LiquiMoly.
 
Ερώτηση προς Γιάννη, αλλά και όποιον άλλο. Τα τσοκ της Brow A5 που θα πάρω, είναι invector ds με ένα ορειχάλκινο δαχτυλίδι στο κάτω μέρος το οποίο υποτίθεται ότι με την θερμότητα από τις τουφεκιές διαστέλλεται και σφραγίζει και έτσι δεν περνάει κάπνα ανάμεσα από το εξωτερικό τοίχωμα του τσόκ και την κάννη. Όταν το βίδωσα έμπαινε σφικτά. Το manual λέει να λιπαίνεται με καλής ποιότητας λάδι. Το γράσσο θα κάνει ζημιά? Αλληλεπιδρά με τον ορείχαλκο ή ότι στο καλό έχουν βάλει? Όλο τζιβιτζιλίκια μαλακιζέ είναι οι εταιρίες.
https://www.browning.com/news/tech-terms/invector-ds-shotgun-choke-tubes.html
Γνωριζεις πολλες να παρεχουν τετοιες καινοτομιες στα μαμα τσοκ τους; Ουτε τα afrer market που χρυσοπληρωνονται δεν εχουν ορυχαλκινο ενθετο
 
Γνωριζεις πολλες να παρεχουν τετοιες καινοτομιες στα μαμα τσοκ τους; Ουτε τα afrer market που χρυσοπληρωνονται δεν εχουν ορυχαλκινο ένθετο
Στα invector ds το ορειχαλκινο ένθετο λειτουργεί σαν ελατήριο ώστε να στεγανοποίηση το εμπρός μέρος του τσοκ και τα σπειρώματα από κατάλοιπα καύσης και βρωμιά.
 

Attachments

  • Invectords-1.jpeg
    Invectords-1.jpeg
    53,2 KB · Προβολές: 15
👍 Νόμισα εννοούσες ότι δεν έχουν το ελατήριο. Δικό μου λάθος. Πάντως η ιδέα τους είναι πολύ καλή.
Αν καθαριζονται τα οπλα,ολα,τυπικα αλλα κι αυτα που εχουν λεπτομερειες και απαιτησεις, συχνά,δεν παθαινουν τιποτα. Το θεμα ειναι να κυνηγιουνται.
 
Αν καθαριζονται τα οπλα,ολα,τυπικα αλλα κι αυτα που εχουν λεπτομερειες και απαιτησεις, συχνά,δεν παθαινουν τιποτα. Το θεμα ειναι να κυνηγιουνται.
Μετά από κάθε έξοδο καθαρίζω διεξοδικά τα όπλα, τα τσοκακια πάντα τα καθαρίζω με λάδι όπλου και την φωλιά εσωτερικά στη κάνη. Ποτέ μέχρι στιγμής δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Τακτικό καθαρισμό θέλουν πιστεύω και δεν θα έχουν πρόβλημα.
 
Μια ερώτηση..... μεταξύ γράσο σιλικόνης και γράσο γραφίτη, ποιο είναι καλύτερο για τα κλειδιά του όπλου; Ευχαριστώ.
View attachment 87112
* 14€ το γρασσο σιλικόνης
7€ το γρασσο γραφίτη
Για τα κλειδιά γρασσο γραφίτη η λιθιου. Το γρασσο σιλικόνης είναι όταν η μία ή και οι δύο επιφάνειες που έρχονται σε επαφή είναι πλαστικές ή λαστιχενιες.
 
Back
Top