Γράσο για τα τσοκ

Παιδια αυτο που ανεβασε ο φιλος και εγιναν σχολια θα το παρω κι εγω.
Ενα συμπερασμα να σας πω μονάχα.γνωμονας για την χρήση καποιου γρασου ειναι να μην κολλησει το τσοκ,η συντήρηση κι επειτα να μην ξεσφιγγει. Ε λοιπον χωρις κλειδι,σφιξιμο με κλειδι,οσο και να προσπαθεις δεν.εχω οπλο με ενα κολονιαλ που κυνηγαω,ναι με θελει γρασακι γιατι φωλια και τσοκ ειναι αχρωμιωτα, λόγο πασων; Λογο κατι αλλο;δεν ξεσφιγγει με τπτ.

Γρασο και κλειδι.ακομα πχ και στα κικς θελει μια βεργα αναμεσα στις τρυπες να πιεσεις ελαχιστα και δεν κουναει με τπτ
 
Γράσο γραφίτη για όπλα ποίο χρησιμοποιείται; Είχα πάρει πριν 8χρονια ένα σωληνάριο της gunslick και πλέον δεν το βρίσκω πουθενά.
Δεν υπάρχει γρασσο γραφίτη ειδικό για όπλα.Πηγαινε σέ μαγαζί με εργαλεία ή ανταλλακτικά αυτοκινήτων καί ζήτησε μία μικρή συσκευασία .
 
Μια ερώτηση..... μεταξύ γράσο σιλικόνης και γράσο γραφίτη, ποιο είναι καλύτερο για τα κλειδιά του όπλου; Ευχαριστώ.
View attachment 87112
* 14€ το γρασσο σιλικόνης
7€ το γρασσο γραφίτη
https://www.armania.gr/προϊοντα/οπλ...ο-breakthrough®-battle-born-12cc-συριγγα.html Εγώ αυτό χρησιμοποιώ στο Browning b725 για τα κλειδιά αλλά και για τα τσοκ όλων μου των όπλων και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος
 
Αυτό άραγε θα έκανε για τα τσοκ? Καλό το γρασσο, αλλά βγαίνει δύσκολα απο τα σπειρωματα
Αμα βγαινει δυσκολα απο τα σπειρωματα οχι .θα μαζευει καπνα και με το βαλε απο καθε τσοκ θα κανει ζημεια στα σπειρωματα.τα μεταλλα σε μικρο βαθμο συστέλλονται αναλογα τη μοριακη δομή,μην κανουμε και ζημειες.γρασο και κανενα κλειδακι
 
Γιατί βασανίζεστε τόσο με τα τσοκ δε ξέρω εγώ βάζω λίγο βαζελινι στο σπείρωμα και πάντα μα πάντα με πριν μπει στο αμάξι τα ξεβιδωνω μια στροφή και πριν γεμίσω το όπλο το σφίγγω έχει γίνει μια ωραία συνήθεια και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό .Και εδώ βλέπω ειδικά γραφιτογρασα λες και είναι σασμάν το ντουφέκι ειδικά λάδια κτλ .Όλα χρειάζονται για τους μη επιμελείς οι επιμελείς χρειάζονται ελάχιστα και απλά αυτό έχω διαπιστώσει .Εάν σκοπεύει κάποιος με κυνηγήσει όλη τη σεζόν και να μη ξεβιδωσει καν το τσοκ δε το σώζει κάνε α γράσο απλά ίσως σώσει την κανη του .
 
.Εάν σκοπεύει κάποιος με κυνηγήσει όλη τη σεζόν και να μη ξεβιδωσει καν το τσοκ δε το σώζει κάνε α γράσο απλά ίσως σώσει την κανη του .
Δηλαδή θες να πεις ότι έβαλες σέ όλο τό τσοκ γρασσο antiseize ,το βιδωσες σωστά καί στο τέλος τής χρονιάς δεν ξεβιδωνε τό τσοκ καί χάλασε;
 
Η πιο σίγουρη λύση είναι καθάρισμα μετά από κάθε χρήση!
Ελαφρύ λάδωμα και καθάρισμα,νέο λαδακι κάθε φορά.
Δεν είναι κακό να εξασφαλίζουμε το σφίξιμο με την χρήση του τσοκοκλειδου.
Εξασφάλιση όμως,δεν στριφλιαζουμε τα τσίπουρα!!
 
Δηλαδή θες να πεις ότι έβαλες σέ όλο τό τσοκ γρασσο antiseize ,το βιδωσες σωστά καί στο τέλος τής χρονιάς δεν ξεβιδωνε τό τσοκ καί χάλασε;
Όχι θέλω να πω ότι δεν ασχολούμαι με τέτοιου είδους υλικά για το ντουφέκι μου το προσέχω με προσέχει .
 
Η πιο σίγουρη λύση είναι καθάρισμα μετά από κάθε χρήση!
Ελαφρύ λάδωμα και καθάρισμα,νέο λαδακι κάθε φορά.
Δεν είναι κακό να εξασφαλίζουμε το σφίξιμο με την χρήση του τσοκοκλειδου.
Εξασφάλιση όμως,δεν στριφλιαζουμε τα τσίπουρα!!
Ξέρεις πόσοι έχουν ξεχάσει τον καθαρισμό τού τσοκ,κάηκαν τα λάδια καί κόλλησε τό τσοκ;
Βρες μου εναν πού έβαλε antiseize γρασσο καί έπαθε τό παραμικρό .
 
Γιατί βασανίζεστε τόσο με τα τσοκ δε ξέρω εγώ βάζω λίγο βαζελινι στο σπείρωμα και πάντα μα πάντα με πριν μπει στο αμάξι τα ξεβιδωνω μια στροφή και πριν γεμίσω το όπλο το σφίγγω έχει γίνει μια ωραία συνήθεια και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό .Και εδώ βλέπω ειδικά γραφιτογρασα λες και είναι σασμάν το ντουφέκι ειδικά λάδια κτλ .Όλα χρειάζονται για τους μη επιμελείς οι επιμελείς χρειάζονται ελάχιστα και απλά αυτό έχω διαπιστώσει .Εάν σκοπεύει κάποιος με κυνηγήσει όλη τη σεζόν και να μη ξεβιδωσει καν το τσοκ δε το σώζει κάνε α γράσο απλά ίσως σώσει την κανη του .
Και γω παλιά βαζελίνη έβαζα, αλλά είναι αυτό που λες, ότι κάθε φορά, μετά από κάθε κυνήγι θέλει καθάρισμα, γιατί καίγεται, και γίνεται σαν νερό, το θετικό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι σου κρατάει τα σπειρωματα ασφαλή και με ένα πέρασμα χαρτί κουζίνας έχει καθαριστεί το
σπείρωμα, συν του ότι είναι
οικονομική....αλλά είναι για μια φορα.

Το γρασσο το antiseize που λέει και ο @jnp , όντος κρατάει τα σπειρωματα ασφαλή για ολόκληρη χρόνια. Το δοκίμασα φέτος, όλη την χρονιά πάνω το ξεβίδωμα μια δυο φορές, το ξαναβιδωσα όπως ήταν και δεν είχα κανένα θέμα στο λύσιμο στον ετησιο καθαρισμο ....απλά είναι για μια φορά από την άποψη ότι αν θες μετά από 200 φυσιγγια πχ όπως εγώ, να κάνεις ένα καλό καθάρισμα Κάννης- τσοκ...είναι λίγο μπελαλίδικο το καθάρισμα του τσοκ, συν του ότι όλο και κάτι θα σου αφήσει στο εσωτερικό της κάνης όταν έρχεται πρόσωπο το τσοκ με την κάνη....

Γι αυτό ψάχνω μια ενδιάμεση λύση...το συγκεκριμένο λαδι λέει ότι αντέχει στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται το ζητούμενο είναι τι γίνεται με τα μπαρούτια που θα μαζεύονται στα σπειρωματα....μάλλον θα το δοκιμάσω
 
Back
Top