Γράσο για τα τσοκ

Δεν έγραψες αυτό μόνο.
Δες την τελευταία σου πρόταση .
Τά γραπτά ξέρεις μένουν...
Θα στο τραβήξω εάν ρίξεις 1000 φυσίγγια τη σεζόν θα ξεβιδωσει εάν ρίξεις 5000 θα ξεβιδωσει? Είσαι σίγουρος και έχεις φάει και 10 βροχές.Γιατιωεγω έχω ρίξει παλαιότερα 3/4 χιλιάδες σε σεζόν φυσίγγια.
 
Γι αυτό ψάχνω μια ενδιάμεση λύση...το συγκεκριμένο λαδι λέει ότι αντέχει στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται το ζητούμενο είναι τι γίνεται με τα μπαρούτια που θα μαζεύονται στα σπειρωματα....μάλλον θα το δοκιμάσω
Το λάδι αυτό είναι όπως γράφει για μέγιστη θερμοκρασία 400β Κέλβιν=203 β Κελσίου.Ειναι ασφαλές για μηχανές αυτοκινήτων πού ψύχονται. Σέ ένα καλό τσιχλοκυνηγι φοβάμαι ότι μπορεί νά καεί καί νά κολλήσει τό τσοκ.
Τό antiseize γρασσο πού έχεις ξεπερνάει τούς 800 β Κελσίου!
 
Θα στο τραβήξω εάν ρίξεις 1000 φυσίγγια τη σεζόν θα ξεβιδωσει εάν ρίξεις 5000 θα ξεβιδωσει? Είσαι σίγουρος και έχεις φάει και 10 βροχές.Γιατιωεγω έχω ρίξει παλαιότερα 3/4 χιλιάδες σε σεζόν φυσίγγια.
Τόσα ερριχνα κι εγώ τίς καλές χρονιές. Η δε βροχή δεν εισχωρεί ανάμεσα τσοκ καί κάννη αν υπάρχει γρασσο .Αυτό τό γρασσο τό έχουν χρησιμοποιήσει εδώ καί 40 χρόνια δεκάδες σκοπευτές όι οποίοι ρίχνουν 10000 έως 20000 φυσίγγια ,οι ερασιτέχνες. Τό πούλαγε ο Κούρκουλος τής αμερικανικής εταιρείας Colonial Arms.
 
Last edited:
Και γω παλιά βαζελίνη έβαζα, αλλά είναι αυτό που λες, ότι κάθε φορά, μετά από κάθε κυνήγι θέλει καθάρισμα, γιατί καίγεται, και γίνεται σαν νερό, το θετικό σε αυτή την περίπτωση είναι ότι σου κρατάει τα σπειρωματα ασφαλή και με ένα πέρασμα χαρτί κουζίνας έχει καθαριστεί το
σπείρωμα, συν του ότι είναι
οικονομική....αλλά είναι για μια φορα.

Το γρασσο το antiseize που λέει και ο @jnp , όντος κρατάει τα σπειρωματα ασφαλή για ολόκληρη χρόνια. Το δοκίμασα φέτος, όλη την χρονιά πάνω το ξεβίδωμα μια δυο φορές, το ξαναβιδωσα όπως ήταν και δεν είχα κανένα θέμα στο λύσιμο στον ετησιο καθαρισμο ....απλά είναι για μια φορά από την άποψη ότι αν θες μετά από 200 φυσιγγια πχ όπως εγώ, να κάνεις ένα καλό καθάρισμα Κάννης- τσοκ...είναι λίγο μπελαλίδικο το καθάρισμα του τσοκ, συν του ότι όλο και κάτι θα σου αφήσει στο εσωτερικό της κάνης όταν έρχεται πρόσωπο το τσοκ με την κάνη....

Γι αυτό ψάχνω μια ενδιάμεση λύση...το συγκεκριμένο λαδι λέει ότι αντέχει στις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται το ζητούμενο είναι τι γίνεται με τα μπαρούτια που θα μαζεύονται στα σπειρωματα....μάλλον θα το δοκιμάσω
Μια φορά το χρόνο το καθαρίζεις το όπλο ?
 
To τσοκ εγώ στο μπενέλλι το αλλάζω μόνο όταν θέλω άλλη σύσφιξη. Το οποίο σημαίνει ότι μπορεί να το αλλάξω μετά από δύο μήνες και κάθε ΣΚ είμαι για κυνήγι τσίχλας. Φυσικά όταν καθαρίζω το όπλο καθαρίζω και το τσοκ και δε βάζω ποτέ των ποτών λάδι ή γράσο, το έχω στεγνό.
Δεν έχει κολλήσει ποτέ. Το μόνο που παθαίνει είναι να ξεβιδώνει μετά από πολλές τουφεκιές και να πρέπει να το σφίγγω με το κλειδί του κάθε τόσο.
 
To τσοκ εγώ στο μπενέλλι το αλλάζω μόνο όταν θέλω άλλη σύσφιξη. Το οποίο σημαίνει ότι μπορεί να το αλλάξω μετά από δύο μήνες και κάθε ΣΚ είμαι για κυνήγι τσίχλας. Φυσικά όταν καθαρίζω το όπλο καθαρίζω και το τσοκ και δε βάζω ποτέ των ποτών λάδι ή γράσο, το έχω στεγνό.
Δεν έχει κολλήσει ποτέ. Το μόνο που παθαίνει είναι να ξεβιδώνει μετά από πολλές τουφεκιές και να πρέπει να το σφίγγω με το κλειδί του κάθε τόσο.
Έχω δεί τσοκ κατεστραμμένα από τό ξεσφιγμα.
Μια φορά ενός έφυγε από τό όπλο καί τό έχασε μέσα σέ πουρνάρια .
Κάνεις λάθος οσο κιαν επιμένεις.
 
Έχω δεί τσοκ κατεστραμμένα από τό ξεσφιγμα.
Μια φορά ενός έφυγε από τό όπλο καί τό έχασε μέσα σέ πουρνάρια .
Κάνεις λάθος οσο κιαν επιμένεις.
Σε τί κάνω λάθος, δεν κατάλαβα;
 
To τσοκ εγώ στο μπενέλλι το αλλάζω μόνο όταν θέλω άλλη σύσφιξη.

Φυσικά όταν καθαρίζω το όπλο καθαρίζω και το τσοκ και δε βάζω ποτέ των ποτών λάδι ή γράσο, το έχω στεγνό.
Δεν έχει κολλήσει ποτέ.

Δεν ξέρω, ούτε υποστηρίζω ότι είναι σωστό,αλλά κ εγώ το ίδιο κάνω!
Ίσως λιιιιγο λαδάκι στο σπείρωμα!
Το ίδιο σ ότι καραμπίνα είχα,remi mossberg,benelli.
Μάλλον "παιδικό τραύμα" από όπλα ξένα,παλιά, που έβλεπα με ξεραμένα γράσα και χοντρά λάδια,που τελικά έκαναν ζημιά αντί για καλό...
 
Δεν ξέρω, ούτε υποστηρίζω ότι είναι σωστό,αλλά κ εγώ το ίδιο κάνω!
Ίσως λιιιιγο λαδάκι στο σπείρωμα!
Το ίδιο σ ότι καραμπίνα είχα,remi mossberg,benelli.
Μάλλον "παιδικό τραύμα" από όπλα ξένα,παλιά, που έβλεπα με ξεραμένα γράσα και χοντρά λάδια,που τελικά έκαναν ζημιά αντί για καλό...
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλω λάδια ή γράσο. Αφού δεν σφηνώνει ποτέ. Όσο και να το έχω σφίξει με το κλειδί. Ίσα-ίσα μετά από πολλές τουφεκιές θέλει ξανά σφίξιμο γιατί λίγο χαλαρώνει.
 
Μα δεν καταλαβαίνω γιατί να βάλω λάδια ή γράσο. Αφού δεν σφηνώνει ποτέ. Όσο και να το έχω σφίξει με το κλειδί. Ίσα-ίσα μετά από πολλές τουφεκιές θέλει ξανά σφίξιμο γιατί λίγο χαλαρώνει.

Εγώ το μόνο πρόβλημα που καταλαβαίνω και το έχω δει (σε αλλουνού όπλο) είναι να έχει διεισδύσει στο σπείρωμα ξένο σώμα (αιθάλη,λιπαντικά ίσως, μόλυβδος κτλ) και σε συνδιασμό με το χρόνο χρήσης και τη θερμοκρασία να γίνεται με το τσοκ και τη κάννη "σώμα"!
Έτσι κολλάνε...
Πιστεύω πως αν το έχεις σφίξει καλά (ανθρώπινα....) και στο καθαρισμό του όπλου δεν αμελείς το καθαρισμό του σπειρώματος δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα!
Αυτά τα λέω εγω,που ρίχνω λίγα σχετικά φυσίγγια,στις συνθήκες που τα ρίχνω!
Μπορεί να κάνω και λάθος....
 
Last edited:
Στην αρχή έβαζα λάδι στο τσοκ. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεσφίγγει το τσοκ μετά από 5-10 τουφεκιές και ας το είχα σφίξει με το κλειδί. Πολύ κάπνα επίσης μαζευόταν στο σπέιρωμα.

Είχα ένα γράσσο της superlube για τα κλειδιά του δίκαννου και το δοκίμασα στα τσοκ. Πάλι περνούσε κάπνα στο σπείρωμα αλλά μειωμένη. Μετά από αρκετές τουφεκιές όπου ανέβαινε η θερμοκρασία της κάννης άρχισε να ξεχειλίζει το γράσσο στο στόμιο της κάννης σε υγρή μορφή. Το τσοκ ξεκινούσε να ξεσφίγγει.

Πήρα το permatex antiseize και πραγματικά σώθηκα. Δεν υπάρχει ίχνος κάπνας στο τσοκ. Δεν μου έχει ξεβιδώσει ποτέ τσοκ ακόμα και το έσω έξω που σφίγγω με το χέρι μένει εκεί λες και το κόλλησα. Μέσα στη σεζόν έφαγα 2 βροχές. Έβγαλα το τσοκ από περιέργεια να δω αν πέρασε νερό στο σπείρωμα και δεν υπήρχε σταγόνα.

Κατά την αλλαγή τσοκ δεν χρειάστηκε ποτέ να περάσω φρέσκο γράσσο διότι πάντα έβγαινε άθικτο απ' το όπλο. Άλλαξα 3 φορές τσοκ σε όλη τη σεζόν.

Έβγαλα όλη τη σεζόν με 2 φορές καθάρισμα απ' την βροχή και ξανά λάδωμα. Δεν κόλλησε ποτέ τσοκ δεν έπαθε τίποτα το όπλο και πλέον αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύω. 0 προβλήματα 0 εμπλοκές 0 σκουριές.

Παρασυρόμενος και εγώ αγόρασα λάδια γράσσα κλπ "για όπλα". Καθάριζα μετά από κάθε κυνήγι ακόμα και 1 τουφεκιά να έκανα. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξοδεύω άδικα τα υλικά χωρίς να υπάρχει λόγος + ότι αυτά τα υλικά ήταν πολύ πιο ακριβά σε σχέση με απλά υλικά που μπορείς να βρεις στο εμπόριο τα οποία κάνουν ίδια μπορεί και καλύτερη δουλειά από τα "για όπλα"

Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς τέτοια υλικά από άτομα που το έχουν ψάξει. Τα έχω επιβεβαιώσει από προσωπική εμπειρία και τους ευχαριστώ.

** Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω κάποιο όφελος από τα υλικά που αναφέρω αλλά ούτε και από τα άτομα.
 
Στην αρχή έβαζα λάδι στο τσοκ. Το αποτέλεσμα ήταν να ξεσφίγγει το τσοκ μετά από 5-10 τουφεκιές και ας το είχα σφίξει με το κλειδί. Πολύ κάπνα επίσης μαζευόταν στο σπέιρωμα.

Είχα ένα γράσσο της superlube για τα κλειδιά του δίκαννου και το δοκίμασα στα τσοκ. Πάλι περνούσε κάπνα στο σπείρωμα αλλά μειωμένη. Μετά από αρκετές τουφεκιές όπου ανέβαινε η θερμοκρασία της κάννης άρχισε να ξεχειλίζει το γράσσο στο στόμιο της κάννης σε υγρή μορφή. Το τσοκ ξεκινούσε να ξεσφίγγει.

Πήρα το permatex antiseize και πραγματικά σώθηκα. Δεν υπάρχει ίχνος κάπνας στο τσοκ. Δεν μου έχει ξεβιδώσει ποτέ τσοκ ακόμα και το έσω έξω που σφίγγω με το χέρι μένει εκεί λες και το κόλλησα. Μέσα στη σεζόν έφαγα 2 βροχές. Έβγαλα το τσοκ από περιέργεια να δω αν πέρασε νερό στο σπείρωμα και δεν υπήρχε σταγόνα.

Κατά την αλλαγή τσοκ δεν χρειάστηκε ποτέ να περάσω φρέσκο γράσσο διότι πάντα έβγαινε άθικτο απ' το όπλο. Άλλαξα 3 φορές τσοκ σε όλη τη σεζόν.

Έβγαλα όλη τη σεζόν με 2 φορές καθάρισμα απ' την βροχή και ξανά λάδωμα. Δεν κόλλησε ποτέ τσοκ δεν έπαθε τίποτα το όπλο και πλέον αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύω. 0 προβλήματα 0 εμπλοκές 0 σκουριές.

Παρασυρόμενος και εγώ αγόρασα λάδια γράσσα κλπ "για όπλα". Καθάριζα μετά από κάθε κυνήγι ακόμα και 1 τουφεκιά να έκανα. Το μόνο που κατάφερα ήταν να ξοδεύω άδικα τα υλικά χωρίς να υπάρχει λόγος + ότι αυτά τα υλικά ήταν πολύ πιο ακριβά σε σχέση με απλά υλικά που μπορείς να βρεις στο εμπόριο τα οποία κάνουν ίδια μπορεί και καλύτερη δουλειά από τα "για όπλα"

Έχουν αναφερθεί κατά καιρούς τέτοια υλικά από άτομα που το έχουν ψάξει. Τα έχω επιβεβαιώσει από προσωπική εμπειρία και τους ευχαριστώ.

** Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν έχω κάποιο όφελος από τα υλικά που αναφέρω αλλά ούτε και από τα άτομα.
1711561739098.png
 
Back
Top