Γνώμες Φυσιγγίων

Ρε παιδιά έχω μια απορία. Τα sellier@berlot τα ρίχνει κάνεις? Τα βλέπω σε κυνηγομάγαζα όμως σε κυνηγότοπο δεν έχω βρει κάλυκες τόσα χρόνια..τα ρίχνει κάνεις? Από περιέργεια χρόνων ρωτάω..
Κάποιες δεκαετίες πίσω όταν η χώρα μας δεν είχε κατακλυστεί απο τα διάφορα εισαγόμενα, ήταν πολυ γνωστά κ τα είχαν για "καλά" κ μαλακά φυσίγγια...
Αργότερα αυτό άλλαξε κ πιστευω πως ενας λόγος ηταν το κόστος...

Πριν λίγα χρόνια είχα πάρει τα τελευταία τέσσερα κουτιά 28γρ σε προσφορά από ένα μαγαζί στα 5€ έκαστο κ η τιμή που είχαν πανω ήταν 8€....

Αρχικά τα είχα δοκιμάσει στο περπατητο κ φέτος εριξα κάτι λίγα στο απογευματινό με πολυ ωραία αποτελέσματα.....
Αν κ κατά το "σφαξιμο" εντόπισα δυο πραγματακια( δες σκαγια-γραμμαρια)που δεν μου αρεσαν..

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-196
Δες κ την επόμενη σελίδα (197)...


Αλλά αυτό που έκανε την μεγαλύτερη εντυπωση ήταν η πατέντα τους...
Δεν περιμενα να έχει τόσο καλή απόδοση ενα φυσιγγι που θα μπορείς να "ακούς" την πυρίτιδα που βρίσκεται μέσα στον κάλυκα...
 
Last edited:
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Τα sellier@berlot τα ρίχνει κάνεις? Τα βλέπω σε κυνηγομάγαζα όμως σε κυνηγότοπο δεν έχω βρει κάλυκες τόσα χρόνια..τα ρίχνει κάνεις? Από περιέργεια χρόνων ρωτάω..
Είχα πάρει περυσι 3 κουτιά red and black τα χάρτινα σε νούμερο 8 σε καποιο μαγαζί στην αθήνα η maverick τα πήγαινε ωραία μαλακό φυσιγγι και σκοτώνανε στο κρύο, με τη winchester που έριξα μερικά είχα ανάμεικτα αποτελέσματα Θα το ξαναγόραζα ; Μάλλον όχι εκτός και πέσει η τιμή τους.
 
Ρε παιδιά έχω μια απορία. Τα sellier@berlot τα ρίχνει κάνεις? Τα βλέπω σε κυνηγομάγαζα όμως σε κυνηγότοπο δεν έχω βρει κάλυκες τόσα χρόνια..τα ρίχνει κάνεις? Από περιέργεια χρόνων ρωτάω..
Είναι παρα πολύ αργά αλλά έχουν καλή ποιότητα σκάγια

Ίσως το μόνο φυσίγγι που το κατάλαβα και έβαζα μπροστά παραπάνω από ότι συνήθως

Φόρτωσα cal20 χωρίς να το ξέρω και την πάτησα.

Σε Δικανα και ζέστες κάνεις δουλίτσα
 
Και πήρα σήμερα δύο κουτάκια Α1spesiale 5 k 6 νουμ αφού τα βρήκα 10€ το κουτί για να δοκιμαστούν
Το α1 είναι φυσηγγαρα είχα παρει 5 κουτιά για δοκιμή,,,, το έχει ο αλλαγιανησ με 9€ θα φωρτοσο σιγουρα
 
Σε ψηλό δεν υπάρχει πρόβλημα ρίχνω τα silver του θεοδωρίδη από τον κένταυρο που είναι με g 3000 τώρα εάν τα πράγματα αλλάξουνε και δεν φέρει g 3000 για να γεμίσει για του χρόνου θα πάω στο α132 το κοιτάω για χοντρό το α1 34. 5,6 να δοκιμαστεί στα 35 στα 40 και τα λοιπά για να δούμε τι κάνει.
 
Σε ψηλό δεν υπάρχει πρόβλημα ρίχνω τα silver του θεοδωρίδη από τον κένταυρο που είναι με g 3000 τώρα εάν τα πράγματα αλλάξουνε και δεν φέρει g 3000 για να γεμίσει για του χρόνου θα πάω στο α132 το κοιτάω για χοντρό το α1 34. 5,6 να δοκιμαστεί στα 35 στα 40 και τα λοιπά για να δούμε τι κάνει.
Πόσο κοστίζουν τα φυσίγγια του θεοδωρίδη ? Βγάζει ακόμα τα jk6 ?
 
Τα silver 32 gr σε 7/8/9/10 τα είχε 9 εάν πάρεις κούτα τα έδινε φθηνότερα.Τα jk6 δε θυμάμαι και δεν ξέρω αν τα βγάζει έβγαζε σε 34 gr και ήταν καλό τα jk3 που έβγαζε ήταν τρομερά αλλά τα έχει αντικαταστήσει με m92s λόγο έλλειψης μπαρουτης αυτά είναι 40 gr .Έβγαζε και 33 Άρι με Α1 Γαλλίας και σε 11 διασποράς απίστευτο φυσίγγι αλλά το σταμάτησε και βγάζει 33 Άρι απλά αλλάζοντας την μπαρούτη αντί Α1 σε psb 1 σπανιολικη.Εχω ακούσει ότι πάνε για κατασκευή και προμήθεια όλες οι πυριτιδες από εργοστάσιο στην Πολωνία θα δείξει .Γιατί υπάρχει πρόβλημα πανευρωπαϊκό πλέον την έχουν πατήσει και κάποιοι δικοί μας περιμένουν παραγγελίες μήνες τώρα από ότι έμαθα φυσιγγίων και δεν υπάρχουν για να σταλούν .Έτσι λένε έτσι γράφω.
 
Τα silver 32 gr σε 7/8/9/10 τα είχε 9 εάν πάρεις κούτα τα έδινε φθηνότερα.Τα jk6 δε θυμάμαι και δεν ξέρω αν τα βγάζει έβγαζε σε 34 gr και ήταν καλό τα jk3 που έβγαζε ήταν τρομερά αλλά τα έχει αντικαταστήσει με m92s λόγο έλλειψης μπαρουτης αυτά είναι 40 gr .Έβγαζε και 33 Άρι με Α1 Γαλλίας και σε 11 διασποράς απίστευτο φυσίγγι αλλά το σταμάτησε και βγάζει 33 Άρι απλά αλλάζοντας την μπαρούτη αντί Α1 σε psb 1 σπανιολικη.Εχω ακούσει ότι πάνε για κατασκευή και προμήθεια όλες οι πυριτιδες από εργοστάσιο στην Πολωνία θα δείξει .Γιατί υπάρχει πρόβλημα πανευρωπαϊκό πλέον την έχουν πατήσει και κάποιοι δικοί μας περιμένουν παραγγελίες μήνες τώρα από ότι έμαθα φυσιγγίων και δεν υπάρχουν για να σταλούν .Έτσι λένε έτσι γράφω.
Για ιδιογωμοση είναι πανάκριβα ολλο τα υλικά έχουν πάρει 100%πανο( πχ) psb1 από 14,5 πήγε 30€!;!!!!....μόνο οι έμποροι θα μπορούν να βγάλουν ένα οικονομικό φυσηγγακι ...αν έρθουν Γιάννη μου και κάνουν 50€ το μισό κιλό καλημέρα να κάτσουν εκεί
 
Εγώ φίλε έχω σταματήσει την ιδιογομωση απλά αναζητώ όχι το φθηνότερο αλλά το οικονομικό αξιοπρεπές γιατί αν είναι να ρίχνεις 1 κουτί και να βαράς αέρα σου στοιχίζουν μετά τα φθηνά φαρμάκι.Εχουν αρχίσει όλοι οι τριγύρω τα 28 αρια και κάποια φθηνά γνωστά 32αρια αλλά και 3 φορές μου είπαν φέτος τα φυσίγγια με γάμησαν .Ενώ τα ρίχνουν χρόνια δεν φταίνε τα φυσίγγια απλά έχουν όριο καιρικό και δεν διατίθεμαι να ψάχνω κανες 76 και τσοκ 100€ το ένα για να σκοτώσω τσίχλα στα 40 και στα 50 επειδή ρίχνω 28 αρια τη σκοτώνω με 3* στα 40 με 32 Άρι ούτε κάνω το σκόπευταρα.Τοσο απλά 32 γρ έριχνα πάντα 32 θα ρίχνω λιγότερα έλεγα να ρίχνω σε ορτύκια αλλά παλιά που τα γέμιζα μόνος με τα 28 τα διαλουσα τα πουλιά πήγαιναν μάτσο .Άρα 32 Άρι που ακούει καλύτερα στα τσοκ και έχει και περισσότερα σκακια και 9 αρακι αυστηρά 10 αρακι για τις μαύρες και τα ορτύκια .Γιατί όσο ψάχνεσαι και έχω ψάξει πολλά και διάφορα άκρη δε βγάζεις.9 και το αμέσως κατώτερο 6 τα άλλα τα έχω βγάλει από την γκάμα το 7/8 νούμερο .Και έκανα μαλακιά γιατί βρήκα τα ντέρμπι φθηνά σε 7 άρια και έχω μερικά και δεν τα έχω αγγίξει.
 
Θυμήθηκα τώρα γράφοντας ένα φίλο μεγάλο άνθρωπο πλέον ηλικιακά όσο τον θυμάμαι μια ζωή 3Α με μπενελι m1 όταν πρωτοβγηκε .Καταλαβαίνεις σιγουριά στο όπλο και στο φυσίγγι που πρέπει να έχει .Μια φορά του χάλασε κάτι και του είχαμε δώσει την browning 2000 τσίχλες πολλές τις είχε κάψει και λέει ωραίο όπλο και αυτό σκοτώνει στο Θεό και δεν κλωτσαει κιόλας αλλά με 3Α πάλι .
 
Θυμήθηκα τώρα γράφοντας ένα φίλο μεγάλο άνθρωπο πλέον ηλικιακά όσο τον θυμάμαι μια ζωή 3Α με μπενελι m1 όταν πρωτοβγηκε .Καταλαβαίνεις σιγουριά στο όπλο και στο φυσίγγι που πρέπει να έχει .Μια φορά του χάλασε κάτι και του είχαμε δώσει την browning 2000 τσίχλες πολλές τις είχε κάψει και λέει ωραίο όπλο και αυτό σκοτώνει στο Θεό και δεν κλωτσαει κιόλας αλλά με 3Α πάλι .
Το φετινό 3α θερίζει που έχει psb1 με την csb1 δεν μου αρεσε
 
Έριξε κανείς άλλος το 28άρι Εξπρές Δορκάς να μας πει γνώμες;
Γιατί ψάχνεσαι ψυχούλα μου? Αφού το έριξες και είναι κοφα ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ τέλος!!! Έχεις βρει την άκρη εσύ με τα σκητακια. Τι θέλεις και βασανίζεσαι??? Αλλά ξέρω, φυσιγγιτιδα...ανίατη αρρώστια....
 
Θυμήθηκα τώρα γράφοντας ένα φίλο μεγάλο άνθρωπο πλέον ηλικιακά όσο τον θυμάμαι μια ζωή 3Α με μπενελι m1 όταν πρωτοβγηκε .Καταλαβαίνεις σιγουριά στο όπλο και στο φυσίγγι που πρέπει να έχει .Μια φορά του χάλασε κάτι και του είχαμε δώσει την browning 2000 τσίχλες πολλές τις είχε κάψει και λέει ωραίο όπλο και αυτό σκοτώνει στο Θεό και δεν κλωτσαει κιόλας αλλά με 3Α πάλι .
Δεν ξέρω αν το καταλαβες Γιάννη αλλά μέσα από αυτό το μικρό πόστ είπες πολλά κ ουσιώδη...
Αρκεί να μην "απορροφηθεί" κάποιος πανω στις μάρκες των όπλων κ του φυσιγγιου που δεν έχουν κ καμια σημασία......
 
Γιατί ψάχνεσαι ψυχούλα μου? Αφού το έριξες και είναι κοφα ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ τέλος!!! Έχεις βρει την άκρη εσύ με τα σκητακια. Τι θέλεις και βασανίζεσαι??? Αλλά ξέρω, φυσιγγιτιδα...ανίατη αρρώστια....
Μητσάρα, δεν ψάχνομαι.Ένα κουτάκι είχα πάρει από περιέργεια εξάλλλου.Και δεν μπορείς να κρίνεις από ένα μόνο...
 
Back
Top